Gde u kako kupiti ZLATO ili SREBRO ?

LepoJebiTifin

Primećen član
Poruka
643
Kazu da nam preti svetski monetarni slom ?

Kazu da vlada SAD od 1973 stampa dolare bez pokrica ? ( navodno su do te god imali pokrice u zlatu )

Kazu da to poodavno rade i mnoge druge vlade ?

Kazu da postoji neki BitCoin , elektronski novac i druge imaginarne i neopipljive stvari ?

Kazu da je najsigurnije ustedjevinu cuvati u ZLATU ili SREBRU .

I zato bih ja . . .


ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .

Naravno ne bih da kupujem lancice , prstenje i drugi nakit jer ga kasnije prilikom zamene tretiraju kao lomljeno zlato i placaju po znatno nizoj ceni .

Postoji li mogucnost u nasoj zemlji , da se legalno kupuju neobradjene zlatne plocice , razlicite gramaze , koje bi se lako deponovale u banku a kasnije po potrebi razmenjivale za novac ?

Mislim da su plocice sa jasnom utisnutom cistocom i recimo gramazom .

Da postoje u razlicitim tezinama , pa bi im tako i vrednost bila recimo 100, 200 , 400 , 800 , 1600 , 3200evra . . . . . . . . .

Zlato i Srebro imaju svoju svetsku i univerzalnu vrednost ( koja izgleda raste ) pa tako ovi nasi domaci ekonomisti i drzavne jajare ne bi mogli da ga devalviraju po potrebi kako bankama i kamarili na vlasti odgovara i tako pljackaju narod ( sto su navikli da rade decenijama unazad sa papirnim novcem preko denominacije , devalvacije , inflacije . . . . . )

Hvala i pozZz . . .
 
Poslednja izmena:
Kazu da nam preti svetski monetarni slom ?

Kazu da vlada SAD od 1973 stampa dolare bez pokrica ? ( navodno su do te god imali pokrice u zlatu )

Kazu da to poodavno rade i mnoge druge vlade ?

Kazu da postoji neki BitCoin , elektronski novac i druge imaginarne i neopipljive stvari ?

Kazu da je najsigurnije ustedjevinu cuvati u ZLATU ili SREBRU .

I zato bih ja . . .
ASJCW4L.jpg


ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .

Naravno ne bih da kupujem lancice , prstenje i drugi nakit jer ga kasnije prilikom zamene tretiraju kao lomljeno zlato i placaju po znatno nizoj ceni .

Postoji li mogucnost u nasoj zemlji , da se legalno kupuju neobradjene zlatne plocice , razlicite gramaze , koje bi se lako deponovale u banku a kasnije po potrebi razmenjivale za novac ?

Mislim da su plocice sa jasnom utisnutom cistocom i recimo gramazom .

Da postoje u razlicitim tezinama , pa bi im tako i vrednost bila recimo 100, 200 , 400 , 800 , 1600 , 3200evra . . . . . . . . .

Zlato i Srebro imaju svoju svetsku i univerzalnu vrednost ( koja izgleda raste ) pa tako ovi nasi domaci ekonomisti i drzavne jajare ne bi mogli da ga devalviraju po potrebi kako bankama i kamarili na vlasti odgovara i tako pljackaju narod ( sto su navikli da rade decenijama unazad sa papirnim novcem preko denominacije , devalvacije , inflacije . . . . . )

Hvala i pozZz . . .

Sve se tretira kao lomljeno zlato, i pločice i dukati koji imaju 24 karata.
 
Izgleda da ste vise gledali sliku i one poluge nego sto ste procitali sta sam napisao .
naravno da ne bih drzao tako nesto na stolu , lepo sam naveo da bi se deponovalo u banci .
a i vrednost sam napomenuo koliko bi mozda moglo da se ceni , u zavisnosti od tezine i cistoce naravno .
evo podvukao sam deo teksta gde pominjem te stvari . . .

pozZz . . .


Kazu da nam preti svetski monetarni slom ?

Kazu da vlada SAD od 1973 stampa dolare bez pokrica ? ( navodno su do te god imali pokrice u zlatu )

Kazu da to poodavno rade i mnoge druge vlade ?

Kazu da postoji neki BitCoin , elektronski novac i druge imaginarne i neopipljive stvari ?

Kazu da je najsigurnije ustedjevinu cuvati u ZLATU ili SREBRU .

I zato bih ja . . .
ASJCW4L.jpg


ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .

Naravno ne bih da kupujem lancice , prstenje i drugi nakit jer ga kasnije prilikom zamene tretiraju kao lomljeno zlato i placaju po znatno nizoj ceni .

Postoji li mogucnost u nasoj zemlji , da se legalno kupuju neobradjene zlatne plocice , razlicite gramaze , koje bi se lako deponovale u banku a kasnije po potrebi razmenjivale za novac ?

Mislim da su plocice sa jasnom utisnutom cistocom i recimo gramazom .

Da postoje u razlicitim tezinama , pa bi im tako i vrednost bila recimo 100, 200 , 400 , 800 , 1600 , 3200evra . . . . . . . . .

Zlato i Srebro imaju svoju svetsku i univerzalnu vrednost ( koja izgleda raste ) pa tako ovi nasi domaci ekonomisti i drzavne jajare ne bi mogli da ga devalviraju po potrebi kako bankama i kamarili na vlasti odgovara i tako pljackaju narod ( sto su navikli da rade decenijama unazad sa papirnim novcem preko denominacije , devalvacije , inflacije . . . . . )

Hvala i pozZz . . .
 
Kazu da nam preti svetski monetarni slom ?

Свашта кажу. Не значи да свему треба веровати.

Kazu da vlada SAD od 1973 stampa dolare bez pokrica ? ( navodno su do te god imali pokrice u zlatu )

Погрешно. Долари се штампају без покрића од 1933. Само су до 1971. били замењиви у злато по фиксном курсу.

Kazu da to poodavno rade i mnoge druge vlade ?
Нормално.

Kazu da je najsigurnije ustedjevinu cuvati u ZLATU ili SREBRU .

Зависи како дефинишеш "најсигурније". Од 2011. злато је изгубило 32% вредности а сребро 60%.

I zato bih ja . . .


ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .

Једноставно. Ако си у Београду, одеш уторком у СНД и нађеш неког ко продаје златнике (без неке веће нумизматичке вредности) по берзанској цени злата. Најбољи су ти аустријски дукати (Фрања Јосиф) из 1915, после њих Наполеони и аустро-угарске круне.

Ако ниси из Београда можеш да окушаш срећу на Лимунду или некој локалној златари или залагаоници.


Naravno ne bih da kupujem lancice , prstenje i drugi nakit jer ga kasnije prilikom zamene tretiraju kao lomljeno zlato i placaju po znatno nizoj ceni .

Postoji li mogucnost u nasoj zemlji , da se legalno kupuju neobradjene zlatne plocice , razlicite gramaze , koje bi se lako deponovale u banku a kasnije po potrebi razmenjivale za novac ?

Mislim da su plocice sa jasnom utisnutom cistocom i recimo gramazom .

Da postoje u razlicitim tezinama , pa bi im tako i vrednost bila recimo 100, 200 , 400 , 800 , 1600 , 3200evra . . . . . . . . .

Тешко и ретко. И савршено непотребно, пошто у целом свету људи штекају злато у златницима радије него у полугама. Углавном у модерним инвестиционим златницима од 1 унце али и у свим златницима кованим после 1800. године који немају нумизматичку вредност (и у ЕУ су као такви ослобођени ПДВ-а.)

Zlato i Srebro imaju svoju svetsku i univerzalnu vrednost ( koja izgleda raste )
Не у задње 3 године.
Да не помињем несрећнике који су купили злато или сребро 1980. Они ни дан-данас нису извукли своје паре (кад се урачуна инфлација.)
 
Pad cena zlata i srebra je vestacki izazvan i nemojte da padate na tu foru.

Taj pad ce se nastaviti do odredjenog nivoa - a taj nivo odredice ponuda zlata i srebra (koliko god bude trebalo da zadovolji apetite odredjenih ljudi), a za male pare kupovace bogatasi koji imaju pravu informaciju.

Kada ti isti bogatasi budu pokupovali velike kolicine zlata i srebra za te male pare onda ce cene zlata i srebra da porastu i to ce jos biti vece nego pre te vestacki izazvane krize jer ce se sada velike kolicine zlata i srebra nalaziti u vlasnistvu znatno manjeg broja ljudi i to ljudi koji nece imati potrebu da ih prodaju.



Klasicna Rotsildovska fora.
 
Poslednja izmena:
Свашта кажу. Не значи да свему треба веровати.



Погрешно. Долари се штампају без покрића од 1933. Само су до 1971. били замењиви у злато по фиксном курсу.


Нормално.



Зависи како дефинишеш "најсигурније". Од 2011. злато је изгубило 32% вредности а сребро 60%.



Једноставно. Ако си у Београду, одеш уторком у СНД и нађеш неког ко продаје златнике (без неке веће нумизматичке вредности) по берзанској цени злата. Најбољи су ти аустријски дукати (Фрања Јосиф) из 1915, после њих Наполеони и аустро-угарске круне.

Ако ниси из Београда можеш да окушаш срећу на Лимунду или некој локалној златари или залагаоници.




Тешко и ретко. И савршено непотребно, пошто у целом свету људи штекају злато у златницима радије него у полугама. Углавном у модерним инвестиционим златницима од 1 унце али и у свим златницима кованим после 1800. године који немају нумизматичку вредност (и у ЕУ су као такви ослобођени ПДВ-а.)


Не у задње 3 године.
Да не помињем несрећнике који су купили злато или сребро 1980. Они ни дан-данас нису извукли своје паре (кад се урачуна инфлација.)




Hvala na iscrpnom odgovoru .

Znaci bolje bi prosli da su 1980 ulozili u neku valutu nego u zlato ?
Koja valuta je najpozeljnija za cuvanje ?

Sad ce mi neko reci najbolje je ulozi u biznis , akcije , berzu nekretnine i sl , ali vecina ljudi se ne snalazi u tim poslovima ili jednostavno ne zele da rizikuju , vec samo da sacuvaju vrednost ustedjevine na duzi niz godina
 
[/COLOR]

Hvala na iscrpnom odgovoru .

Znaci bolje bi prosli da su 1980 ulozili u neku valutu nego u zlato ?

Да, под условом да је у питању била нека стабилна светска валута (долар, марка, швајцарац, фунта, гулден...) и да су ту валуту уложили у неку сигурну банку са каматом од бар 2-3%. Ко је штедео у динарима или у домаћим банкама 1991... :whistling:

Koja valuta je najpozeljnija za cuvanje ?
За чување у "сламарици" (или сефу) швајцарски франак. У банци (домаћој) евро.

Sad ce mi neko reci najbolje je ulozi u biznis , akcije , berzu nekretnine i sl , ali vecina ljudi se ne snalazi u tim poslovima ili jednostavno ne zele da rizikuju , vec samo da sacuvaju vrednost ustedjevine na duzi niz godina

Нажалост не постоји идеално средство за очување вредности. Некретнине су по мени најсигурније, али ти треба велик почетни улог, мали је поврат инвестиције, нису лако ликвидне (још мање дељиве) и подлежне су опорезивању. Злато можеш да почнеш да купујеш већ са 100 евра, лако и брзо се продаје, тешко опорезује ;) али цене могу знатно да варирају и не доноси приходе. Акције нуде највећу могућност зараде али и највећи ризик. А ниједан од ова три средства очувања вредности ти неће сачувати вредност ако га купиш кад је прецењен (злато 1980, 2011, акције и некретнине 2008.) Ако ниси сигуран диверзификуј - део кеш, део злато, део акције, део некретнине. Идеално би било кад би човек могао да препозна "asset " који је тренутно потцењен и да "пређе" из прецењеног у потцењени - нпр неко ко је 2004-2005. продао гарсоњеру и купио злато могао је 2011. да купи три гарсоњере. Наравно, после битке сви смо паметни...
 
Imaš u Sloveniji da kupiš zlatnike www.moro.si/moro-cenik/
Npr, dunavski filharmonik, u različitim gramažama. Nije legalno to uneti u Srbiju, ali verujem da nije ni preveliki problem.

То се можда исплати за веће количине, типа 20 унци или кило (ако те не ухвате). Или ако си већ у Љубљани другим послом. За мање количине боље и јефтиније је куповати дукате у Србији.
(Мала исправка, није "дунавски" него "бечки филхармоник".) Дунај је словеначки назив за Беч.
 
...
ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .
...

Strpi se još malo !
Dolazi najbolji i najpravedniji i najtačniji monetarni sistem - elektronski novac !

Ako ipak hoćeš zlato,
ja se sećam da je moja baba kupovala zubno zlato u pločicama, valjda kod zlatara, gde bi drugde !
Ili ne, u banci ... hmmmm ...

Mada osećam da ova tema ustvari nije o tome ...
Mnogo pametno pitaš za nekoga ko ne zna da ode do banke i da pita !
;)
 
zlato se kupuje u banci,mislim da to kod nas u Srpskoj nije moguce kao ni kod vas u Srbiji

ali u zemljama EU i Svicarskoj se ode u banku i kupi ,to se zove investiciono zlato,kupuje se po cijeni koja vazi na svjetskoj berzi a u svako doba moze da se proda po berzanskoj cijeni u banci

izlivci zlata su od 1,2 ,10 grama 1 unca ,100 grama znaci ima raznih tezina

Znaci ko hoce da pazari investiciono zlato put pod noge u Sloveniju,Austriju,CH Italiju i naprimer ko pazari vece kolicine ne mora da ih nosi sa sobom vec moze ako hoce da otvori racun u zlatu,da mu banka cuva zlato,isto dobije knjizicu i banka mu vodi racun u zlatu,a i moze se zakupiti sef

evo naprimjer kako izgledaju izlivci investicionog zlata svicarske banke credit swiss

11950_Slab.jpg
 
Poslednja izmena:
Strpi se još malo !
Dolazi najbolji i najpravedniji i najtačniji monetarni sistem - elektronski novac !

Ako ipak hoćeš zlato,
ja se sećam da je moja baba kupovala zubno zlato u pločicama, valjda kod zlatara, gde bi drugde !
Ili ne, u banci ... hmmmm ...

Mada osećam da ova tema ustvari nije o tome ...
Mnogo pametno pitaš za nekoga ko ne zna da ode do banke i da pita !
;)
:cepanje:
:tambalamba:
 
Mozes da kupis zlatnike, plocice u EU. U rumuniji i buugarskoj imas u nekim bankama da uzmes.. ima toga po celoj EU. Kupi se i cuva po sefovima.

Prodaja ne mora da ide kao lomljeno to je ludost. Prodaje se na istim mestima na kojima se i kupuje. Dakle u drzavmaa koje su regulisale trgovinu zlatom a ne kao Srbija koja takav zakon nema i potpuno je nejasna meni ta zakonsak regulativa oko zlata u Srbiji.

Da li se isplati.. mislim da se isplati... skok vrednosti zlata je bio mnogo veci od inflacije i od kamata bankarskih.

Zez je bio kupiti po 1800.

Isto ce tako biti i sa frankom. Svi se napalili sad ce retosi da kupuju po 1 eur franak. Zivi bili za pola godine godinu dana ima da ljosne franak kada krenu investitori da kapitalizuju ulaganje.

Samo budala moze da poveri svoje bogatstvo papirnoj valuti pa makar to bio i franak. Ako si bogat moras da investiras a ne da cuvas u papiru.
 
zlato se kupuje u banci,mislim da to kod nas u Srpskoj nije moguce kao ni kod vas u Srbiji

ali u zemljama EU i Svicarskoj se ode u banku i kupi ,to se zove investiciono zlato,kupuje se po cijeni koja vazi na svjetskoj berzi a u svako doba moze da se proda po berzanskoj cijeni u banci

izlivci zlata su od 1,2 ,10 grama 1 unca ,100 grama znaci ima raznih tezina

Znaci ko hoce da pazari investiciono zlato put pod noge u Sloveniju,Austriju,CH Italiju i naprimer ko pazari vece kolicine ne mora da ih nosi sa sobom vec moze ako hoce da otvori racun u zlatu,da mu banka cuva zlato,isto dobije knjizicu i banka mu vodi racun u zlatu,a i moze se zakupiti sef

evo naprimjer kako izgledaju izlivci investicionog zlata svicarske banke credit swiss

11950_Slab.jpg



Da li bi mi kao gradjani drzave koja nije u EU, mogli uopste i da kupimo to zlato u pomenutim drzavama ?
Mislim nema nekih zakonskih zatezanja i regulative koje bi to kocile ?
 
Mozes da kupis zlatnike, plocice u EU. U rumuniji i buugarskoj imas u nekim bankama da uzmes.. ima toga po celoj EU. Kupi se i cuva po sefovima.

Prodaja ne mora da ide kao lomljeno to je ludost. Prodaje se na istim mestima na kojima se i kupuje. Dakle u drzavmaa koje su regulisale trgovinu zlatom a ne kao Srbija koja takav zakon nema i potpuno je nejasna meni ta zakonsak regulativa oko zlata u Srbiji.

Da li se isplati.. mislim da se isplati... skok vrednosti zlata je bio mnogo veci od inflacije i od kamata bankarskih.

Zez je bio kupiti po 1800.

Isto ce tako biti i sa frankom. Svi se napalili sad ce retosi da kupuju po 1 eur franak. Zivi bili za pola godine godinu dana ima da ljosne franak kada krenu investitori da kapitalizuju ulaganje.

Samo budala moze da poveri svoje bogatstvo papirnoj valuti pa makar to bio i franak. Ako si bogat moras da investiras a ne da cuvas u papiru.

Lomljeno ili nakit je nesto sasvim drugo od investicionog zlata.Kao sto sam vec rekao na zapadu nemora se zlato cuvati u sefovima vec banke mogu da ti otvore racun u zlatu i one ga za tebe cuvaju,dobijes knjizicu u kojoj pise da imas 5 unci zlata naprimjer kao sto pise da imas 5000 ojra

Dalje investiciono zlato se proda u bankama po trenutnoj berzanskoj cijeni ,znaci zlato se kupuje i prodaje u bankama u EU po cijeni koja vazi na berzi tog dana i nema nikakvog poreza niti pdva

Sto se mene tice mislim da je zlato malo napuhano,i da ce kad prodje kriza investitori izlaziti iz zlata a to ce dovesti do pada cijene

Pored zlata treba ulagati u drzavne obaveznice i to je sigurno ulaganje kojem inflacija ne moze nista
 
Kazu da nam preti svetski monetarni slom ?

Kazu da vlada SAD od 1973 stampa dolare bez pokrica ? ( navodno su do te god imali pokrice u zlatu )

Kazu da to poodavno rade i mnoge druge vlade ?

Kazu da postoji neki BitCoin , elektronski novac i druge imaginarne i neopipljive stvari ?

Kazu da je najsigurnije ustedjevinu cuvati u ZLATU ili SREBRU .

I zato bih ja . . .


ALI NIKO DA MI KAZE GDE I KAKO DA PROMENIM DEVIZE U PLEMENITE METALE .

Naravno ne bih da kupujem lancice , prstenje i drugi nakit jer ga kasnije prilikom zamene tretiraju kao lomljeno zlato i placaju po znatno nizoj ceni .

Postoji li mogucnost u nasoj zemlji , da se legalno kupuju neobradjene zlatne plocice , razlicite gramaze , koje bi se lako deponovale u banku a kasnije po potrebi razmenjivale za novac ?

Mislim da su plocice sa jasnom utisnutom cistocom i recimo gramazom .

Da postoje u razlicitim tezinama , pa bi im tako i vrednost bila recimo 100, 200 , 400 , 800 , 1600 , 3200evra . . . . . . . . .

Zlato i Srebro imaju svoju svetsku i univerzalnu vrednost ( koja izgleda raste ) pa tako ovi nasi domaci ekonomisti i drzavne jajare ne bi mogli da ga devalviraju po potrebi kako bankama i kamarili na vlasti odgovara i tako pljackaju narod ( sto su navikli da rade decenijama unazad sa papirnim novcem preko denominacije , devalvacije , inflacije . . . . . )

Hvala i pozZz . . .

Zdravo prijatelju

Evo da pokušam odgovoriti na Vaša pitanja.TAČNO je da je Amerika u davnoj istoriji imala pokriće u zlatu.Međutim,predsednik SAD ,mislim čak pre 1973.godine je ukinuo pokriće u zlatu za valutu dolar.Zašto?Ne znam da li si pročitao,glavni trezor u Americi je davne istorije,ne traži mi godinu ali sam siguran da je baš,baš davno mislim oko 1800 i neke,ne drži me za godinu,tadašnji predsednik Amerike odredio da glavni trezor Amerike pređe u privatnu svojinu.Tako je došlo do kasnijeg uidanja pokrića zlata za dolar.I šta sad pitamo se,od ukidanja pokrića zlata Ameri štampaju ogromnu novčanu masu i plasiraju u svet.To su učini onog momenta kada je većina zemalja vezala svoje valute za Američki dolar.Ukidanjem zlata kao pokriće,pokreću štampanje i plasiraju u svet.Šta su se Ameri zeznuli,niko od njihovih ekonomista nije dao odgovor šta će biti kada se ta ogromna novčana masa vrati Americi.Šta se danas dešava,Kina i Rusa su jedne od zemalja koje za dolare kupuje ogromne količine zlata.Šta to govori,slomiće dolar i euro.Euro se takođe štampa bez pokrića i to štampanje je najbolji posao u istoriji čovečanstva.Da ne dužim,svoj novac možeš "zameniti" tj.kupiti zlato u jednoj kompaniji sa sedištem u Nemačkoj.SAVET: Ne kupujte zlatni nakit jer tako ne rešavate problem,takođe zlato koje kupite je čistoće 999.99 promila sa sertifikatom LBMA kompanije za potvrdu kvaliteta,to su zapravo zlatne poluge.Ne brinite,postoje poluge od 1g,2.5,5g.Tako da ga svako može imati.Kompanija ima ispostavu u Sloveniji.Šta god Vam zatreba,pišite mi na mejl u naslovu mi samo napiši u vezi zlata sa foruma krstarica,da bih znao o čemu se radi.Znači šta god vam ne bude jasno tu sam.

A evo i gde kupiti : Kompanija

Nadam se da sam pomogao.Pozdrav
 
Pozdrav, evo da ne otvaram novu temu, taman cu ovde da pitam pa molim da mi odgovori neko ko se dobro razume u tematiku.

Zanima me, da li lomljeno zlato koje prodje proces rafinacije strucnih lica koji se bave time i posle tog procesa (pri cemu se izgubi par posto) ima cistinu 9.99 ima jednaku vrijednost kao investiciono zlato takodje 9.99 koje se kupuje negdje u Evropi ? Da li postoji bilo kakva razlika u smislu vrijednosti ?
 
Pozdrav, evo da ne otvaram novu temu, taman cu ovde da pitam pa molim da mi odgovori neko ko se dobro razume u tematiku.

Zanima me, da li lomljeno zlato koje prodje proces rafinacije strucnih lica koji se bave time i posle tog procesa (pri cemu se izgubi par posto) ima cistinu 9.99 ima jednaku vrijednost kao investiciono zlato takodje 9.99 koje se kupuje negdje u Evropi ? Da li postoji bilo kakva razlika u smislu vrijednosti ?
Инвестиционо злато је сертификовано званичним обележјима масе и чистоће, не знам како би то учинио и колико уверљиво с пречишћеним ломљеним злато и ко има одобрење и папире за то?
Иначе највиша цена злата у последњих годину дана!
http://www.jutarnji.hr/cijena-zlata...pada-cijena-dionica-kumovali-porastu/1519143/
Где ли су сада они халуцинанти који се поуздају у електронски новац, или се заносе будалаштинама да ће злато бити јефтиније од песка?
:cepanje:
:tambalamba:
 
Ako se vrati na 1000$, postoji ogromna šansa da spuzne u velikom stilu. Bar do 900, ako ne i dalje do 660.
Ja bih rekao da treba sačekati još koji mesec. Trenutno postoje znaci zaustavljanja pada, ali nisu potvrđeni.
Situacija će tada biti znatno jasnija. (Barem meni :lol:)
 
Poslednja izmena:
Дозволите, да вам дам један савет, што се тиче куповине злата.

Формат:
Ако купујете злато, најбоље у формату новчића и у тежини целе и пола унце, евентуално четврт унце. Али ништа ван тога, поготово не плочице и полугице!
Разлог је једноставан, то су формати, које можете у читавој Европи и свету да користите без проблема.

Порекло:
Што се тиче порекла злата, најпознатије ковано злато је јужноафрички Кругерранд (има удео бакра због јачине и отпорности на греботине), аустријски Филхармоничар, канадски Мепллиф, амерички орао/бизон.


Значи ако имате комбинацију горе споменутог, ваше златнике буквално свуда на свету можете без проблема продати.


Битна напомена:
Злато је злато, значи не бацајте новац на неке специјалн коване серије и лимитиране варијанте. Купујте оне златнике, који имају вишу тежину за што мањи новац.

Цена:
Цена на берзи је цена без ковања и осталих трошкова, чиста маса. Крајња цена за потрошаче је фер, када се на ковање и транспорт дода 2-3% и онда продавац узме своју провизију од 1-5%, зависи од потражње и понуде. Значи ако 1 унца кошта 1000$, онда у велепродаји кошта око 1030$, а у малопродаји око 1040-1080$.



Ако имате нека питања у вези злата или сребра, слободно питајте, можда вам мојим искуством/знањем могу помоћи.
А ко је баш заинтересован за куповину, можда бих био у могућности да и набавим неки златник.
 

Back
Top