Gde u kako kupiti ZLATO ili SREBRO ?

Umicore se nalazi u Belgiji?
I da li na netu postoje negde cene poluga iz Heraeusa?
Цене злата су универзалне и могу се наћи на светском тржишту. Која ливница кује злато је на крају крајева свеједно. А колико који трговац тражи провизију на тржишну цена, је ствар која веома варира. Значи тражити тачне цене Хереус полугица је и мало сулуда ствар. Ако те занима, употреби гугл и нађи цену Хереус полугица. ;)



A mozda ima za deset godina i 3.500 dolara.
(...)
I naravno da se zlato kupuje na berzi, svakako da ga ne bih kupovala kod ulicnih dilera.
Ne, zlato je mrtav kapital, totalno je besmislena investicija.
Погрешно.

Да је злато мртав капитал, цена би му остала 35$ као и пре 100 година.
Али његова цена је тренутно око 1250$. Зашто?

Зато што се злато још увек сматра живим новцем, али не као платно средство, него као чувар вредности.
Није случајност што злато увек мало више скочи од инфлације. Злато одлично елиминише растућу инфлацију и тиме чува вредност капитала од губитка.


Gold-and-Inflation-Rate.png


Gold_price_in_USD.jpg
 
Ova tvoja " krivulja" kaze da sa zlatom samo gubis pare, ali ja to odavno znam.
Ako je 1960 cena bila nekih 250 dolara, a vidimo da je ista tolika bila i 40 godina kasnije, o cemu, kome ti ovde pricas?

Ниси разумела графике, у реду. Пази ствар је веома једноставна. Узмимо као пример Евро. Евро је од увођења имао годишњу инфлацију од 2% (осим 1-2 године где је била равна 0).

Значи у години 2001. држиш у кешу 10.000€ и у години 2017. и даље имаш исти број новчаница, али та (номинална) вредност износи око 7.400€.
Значи реална вредност тог новца је пала за једну четвртину = -26%.


Е сад ради поређења погледајмо злато. Злато је при увођењу Евра коштало неких 250-300€, данас кошта скоро 1200€.

Значи ако си 2001. за 10.000€ купила злато (за цену од 300€/унци), онда си могла купити 33,33 унце злата. Данашња вредност 2017. тих 33.33 унце злата (по цени од 1200€/унци) је 40.000€.
Значи ти си твој уложени капитал увећала за +300%.


Да ли сад боље разумеш шта хоћу да кажем?
Значи најједноставније: папирне валуте губе вредност, јер их једе инфлација; злато је имуно на инфлацију, јер за тај исти проценат расте, а и злату расте унутрашња вредност.
Због тога је тотално небитна ствар што на злато нема камате, раст капитала кроз злато има другачији механизам од папирних валута/камате. ;)
 
Poslednja izmena:
То је био пример са конкретним бројкама. А који капитал, у ком виду, ко где држи, уопште није предмет расправе. ;)

Конкретне бројке морају да укључе камате на орочења, све друго је будалаштина.
И паметно је укључити и цене ресурса, нпр. обрадивог земљишта у упоређење..
 
Конкретне бројке морају да укључе камате на орочења, све друго је будалаштина.
И паметно је укључити и цене ресурса, нпр. обрадивог земљишта у упоређење..
Добро. Колике су биле камате на орочења од 2001.?
1-2%? Актуелно 0,1-0,5%.
Инфлација је и даље на преко 2%.

Од оних првобитних 10.000€ (2001.) на крају у најбољем случају (2017.) остане неких 9.000-9.500€.

То је бројка, која се опет не може поредити са растом злата у задњих 15-16 година.
 
Добро. Колике су биле камате на орочења од 2001.?
1-2%? Актуелно 0,1-0,5%.
Инфлација је и даље на преко 2%.

Од оних првобитних 10.000€ (2001.) на крају у најбољем случају (2017.) остане неких 9.000-9.500€.

То је бројка, која се опет не може поредити са растом злата у задњих 15-16 година.

Није богами, биле су једно време и 6%, мрзи ме сад да тражим. Цена земље је у то време скакала дупло итд..
 
Добро. Колике су биле камате на орочења од 2001.?
1-2%? Актуелно 0,1-0,5%.
Инфлација је и даље на преко 2%.

Од оних првобитних 10.000€ (2001.) на крају у најбољем случају (2017.) остане неких 9.000-9.500€.

То је бројка, која се опет не може поредити са растом злата у задњих 15-16 година.
Ja i dan danas imam neke malo dugorocnije artije na koje dobijam 5%. Ove godine se zavrsavaju,
ali su ljudi ulagali pare u nekretnine, malo pametniji u akcije, fondove, sve se to mnogo vise od zlata isplati.

- - - - - - - - - -

Ниси разумела графике, у реду. Пази ствар је веома једноставна. Узмимо као пример Евро. Евро је од увођења имао годишњу инфлацију од 2% (осим 1-2 године где је била равна 0).

Значи у години 2001. држиш у кешу 10.000€ и у години 2017. и даље имаш исти број новчаница, али та (номинална) вредност износи око 7.400€.
Значи реална вредност тог новца је пала за једну четвртину = -26%.


Е сад ради поређења погледајмо злато. Злато је при увођењу Евра коштало неких 250-300€, данас кошта скоро 1200€.

Значи ако си 2001. за 10.000€ купила злато (за цену од 300€/унци), онда си могла купити 33,33 унце злата. Данашња вредност 2017. тих 33.33 унце злата (по цени од 1200€/унци) је 40.000€.
Значи ти си твој уложени капитал увећала за +300%.


Да ли сад боље разумеш шта хоћу да кажем?
Значи најједноставније: папирне валуте губе вредност, јер их једе инфлација; злато је имуно на инфлацију, јер за тај исти проценат расте, а и злату расте унутрашња вредност.
Због тога је тотално небитна ствар што на злато нема камате, раст капитала кроз злато има другачији механизам од папирних валута/камате. ;)

Meni su kamate jako bitne , inflacija je vec nekoliko godina skoro pa nula, zato su i kamate nikakve, za mene je zlato neki mrtav kapital, a ja
zelim da imam neku vajdu od kapitala.

- - - - - - - - - -

Није богами, биле су једно време и 6%, мрзи ме сад да тражим. Цена земље је у то време скакала дупло итд..
I mene mrtzi da trazim, ali je 6% bilo sigurno ( ja pricam o Nemackoj, ali su kamate uglavnom manje vise svuda iste).
Ja sam bila hrabra ( jos uvek sam) pa sam kupovala neke industrijske zajmove ( recimo BMW, VW i jos nekih firmi za koje sam bila sigurna
da nece propasti) a kamate su bile i 8%.
 
Није богами, биле су једно време и 6%, мрзи ме сад да тражим. Цена земље је у то време скакала дупло итд..
I mene mrtzi da trazim, ali je 6% bilo sigurno ( ja pricam o Nemackoj, ali su kamate uglavnom manje vise svuda iste).
Не бих да кажем да је немогуће, али поготово за Немачку сам скептичан. Ако ти није превише компликовано, покажи ми молим те где си те информације нашао.

Од 2000. у централној Европи камате нису прелазиле стопе од 4-5%. Знаци камате на уштеђевину. Овезницу се нешто сасвим друго, али ни оне нису прелазиле 5-6%. Значи ако можеш наћи, баш ми дај информацију.


Цена земље је у то време скакала дупло итд..
Земља је такође првокласна инвестиција и двоструки раст капитала је одличан.
Ипак бих да додам, да је се злато у истом временском периоду учетворостручило!
А злато је као и земља реална капитална вредност.

Један мој познаник је Јеврејин и каже њима у Талмунду стоји, да је најбоље сав капитал улагати у три стуба:
- један стуб је земља (сопствен кров над главом, земља као предузетнички капитал итд.)
- други стуб је злато (тврда валута која је историјски сва царства преживела)
- трећи стуб је роба која је свима потребна (у принципу нешто попут акција у модерном смислу)

И ако мене питаш, Јевреји нису познати по сиромаштву, него по умножавању богатства. Значи они не улаже из досаде у злато... ;)


Ja i dan danas imam neke malo dugorocnije artije na koje dobijam 5%. Ove godine se zavrsavaju,
ali su ljudi ulagali pare u nekretnine, malo pametniji u akcije, fondove, sve se to mnogo vise od zlata isplati.
Ja sam bila hrabra ( jos uvek sam) pa sam kupovala neke industrijske zajmove ( recimo BMW, VW i jos nekih firmi za koje sam bila sigurna
da nece propasti) a kamate su bile i 8%.
То је ствар, због чега моја мотивација пада да ти било што објашљавам. Мешаш бабе и жабе, и тиме потврђујеш да ниси најбоље упозната са материјом.

Ми сво време причамо о тврдим и меким валутама - злато и папир. Причамо о камата и процентима шта се више исплати... И онда у сред тога ти крећеш са неким папирама, обвезницама итд. Не ради се о томе, постоји читава палета, могу ти показати механизме, којима се капитал увећава за 100-200%, шта су онда тих 5% ... ? Али не причамо о томе. Молим те немој непотребно проширивати тему, јер ако кренемо на све могуће капиталне производе, нема краја расправи. Хајде да останемо у кругу Долар/Евро-злато-камата-инфлација. Ок? ;)



Meni su kamate jako bitne , inflacija je vec nekoliko godina skoro pa nula, zato su i kamate nikakve, za mene je zlato neki mrtav kapital, a ja
zelim da imam neku vajdu od kapitala.
На тржишту се циклуси увек мењају. Постоје периоди где је паметно уложити капитал да ради, а има периода где је паметно капитал преточити у ону форму, која највише одржава вредност, а то је једино злато и земља. Није паметно сво време у само једну ствар улагати - треба варирати и мењати тактике у зависности од дешавања на тржишту. Тренутно је житаво тржиште акција и обвезница пренадувано, док је злато релативно јефтино. Када тај балон пукне, цена злата скаче за сигурно 100% на неки период од 2-4 године. И у томе је читава уметност, препознати време кад куповати/продавати акције/злато. ;) Камата јесте фина ствар, али у временима кад фактички не постоји, злато је једино разумно решење.




ПС: Рајела, само мали савет успут, можеш послушати или комплетно игнорисати, али бар прочитај.
Кажеш да си храбро инвестирала у индустријске зајмове. Долази време када је тржиште обвезница пренадувено, биле државне или предузетничке обвезнице, боље их се сад на време отераси, док још можеш. У току ове, најкасније идуће године, долази до колапса, склањај капитал са ударне линије. Ако то не урадиш, сети се 2018./2019. године мене и јави колико капитала си изгубила, а ја ћу опет показати у којој мери је злато у истом периоду скочило.
 
Poslednja izmena:
Naime, krajem oktobra 2010. kamate na dinare išle su čak do 18 odsto, a na štednju u evrima i do osam odsto za iznose oročene na godinu dana, a bankari su bili i više nego spremni da pregovaraju sa svakim klijentom ponaosob i ponude čak i bolje uslove od zvanično proklamovanih.

http://www.kamatica.com/analiza/nedelja-stednje-2007-2012-kako-su-padale-kamate/12625

Немам ја ништа против злата, један део капитала треба свакако држати у злату, али по мени не више од 15-так посто.
Јер, злато јесте на неки начин мртав капитал, предност је та што нико нема званичну евиденцију да ти поседујеш злато (мада кад купујеш у иностранству траже документа), мана је што га је тешко трансформисати у друге видове капитала, поготово што се то не може урадити брзо и са малим спредовима, а и не доноси стални приход као на пример земља.
 
Naime, krajem oktobra 2010. kamate na dinare išle su čak do 18 odsto, a na štednju u evrima i do osam odsto za iznose oročene na godinu dana, a bankari su bili i više nego spremni da pregovaraju sa svakim klijentom ponaosob i ponude čak i bolje uslove od zvanično proklamovanih.

http://www.kamatica.com/analiza/nedelja-stednje-2007-2012-kako-su-padale-kamate/12625
А у реду, сад разумем о чему се ради. То су камате на које се не рачуна инфлација. Наравно да су у Србији камате од 18% супер, само је мали проблем када је реална инфлација близу те стопе или чак виша. А тих година куповна моћ је жешће падала.

Prosecne-cene-u-supermarketima.gif


Пошто је Динар у зависности Евра, по самој логици пречишћена камата не може бити већа од 4-5%, у неком најбољем случају 6% и то само кратко после кризе, 2009/2010.

За укупан период од 2001. па до данас, просечна камата је била око 2%. Значи она моја првобитна рачуница није далеко од реалног стања.


Немам ја ништа против злата, један део капитала треба свакако држати у злату, али по мени не више од 15-так посто.
Јер, злато јесте на неки начин мртав капитал, предност је та што нико нема званичну евиденцију да ти поседујеш злато (мада кад купујеш у иностранству траже документа), мана је што га је тешко трансформисати у друге видове капитала, поготово што се то не може урадити брзо и са малим спредовима, а и не доноси стални приход као на пример земља.
Апсолутно си у праву, али о томе и причам. Злато не даје камату, али његова цена расте преко других механизама. Што су камате на уштеђевину ниже, то се више исплати улагати у злато, јер се цена злата храни од инфлације, ниских камата, негативних обвезница и пада акција... све то пумпа цену злата, шта ћеш више од тога? ;)

Значи злато никако није мртав капитал, насупрот злато је преживело све меке валуте до сада. 15-так посто се односи на мирна времена на тржишту, али тренутно влада тотални хаос, ту је све испод 50% улога у злато изгубљен капитал. ;)

Пролем злата је код нас тај, што ми по том питању имамо веома примитиван начин размишљања у вези са златом. Свуда у Европи са парчетом злата можеш отићи у најближу мењачнизу, продати злато по актуелном курсу и добијаш кеш у руке. У немачком говорном подручју чак и села имају такве мењачнице, док у великим градовима имаш их по 10-20. Ми смо по питању злата једноставно поприлично затуцани, због тога читав потенцијал злата остаје неискоришћен, поготово у кризним временима, кад се злато најбоље развија. Ваља се знати, да су по Немачкој после пада Вајмарске републике и крајем 40-тих после 2. СР људи продавали куће и фабричке хале за 1 унцу злата, само да би имали од чега да купе храну....
 
Говорио сам о штедњи у еврима, а не у динарима. Инфлација евра је много мања.

А злато је 2011. било достигло цену и од 44€ за грам, ко је тада купио зезнуо се, јер ако данас, после 6 година хоће да прода, може да добије 37,4€ за грам.
 
Говорио сам о штедњи у еврима, а не у динарима. Инфлација евра је много мања.
Па реци тако конкретно Евро. ;) И када се тачно погледа камата на Евро није прелазила 4-5%. А инфлација у Еврозони је и тек како стабилних 2% у просеку. Актуелно је нпр. у Немачкој инфлација 2,3%, тенденција расте.


А злато је 2011. било достигло цену и од 44€ за грам, ко је тада купио зезнуо се, јер ако данас, после 6 година хоће да прода, може да добије 37,4€ за грам.
То су сасвим нормални циклуси. Исто тако је свако изгубио гомилу капитала ко је нпр. 1999./2007./2016.-2017. куповао/купује акције. Оне су после кратког времена се преполовиле или на четвртину пале. Да оне се опет опорављају (боље речено надувају), али то је принцип берзе. Није питање шта купујеш, него кад купујеш а кад продајеш и по којој цени.

Да скратим. На дужи рок акције скачу, злато исто. Акције и обвезнице су тренутно пренадуване, а 7-годишњи циклус полако истиче, значи долази нови колапс. Док злато зависно од колапса или мирних времена иде горе и доле, али на дужи рок расте цена, јер злато апсорбује све негативне последице монетарне политике, инфлацију, ниске каматне стопе на папирне валуте, нестабилност обвезница итд...


Закључак: од 2010. капитал читавог тржишта стагнира док берзе експлодиравају на ол-тајм-максимум - то је класичан балон.
Сад продавајте све папире и купујте злато. Чекајте док се индекси на берзама не преполове, па тек онда продајте злато.
Онда преточите капитал продатог злата у акције и посматрајте берзе и тржиште. Ту процедуру понављате једноставно сваког циклуса и тиме умножавате капитал. Тако се бар ради у развијеним капиталистичким државама. ;)
 
Закључак је да злато капитал као и сваки други, вредност му може расти, а може и падати...
Апсолутно тачно.





Постоји ипак једна мала, али битна разлика.
У најгорем случају за папир (валуте, акције, обвезнице), папир постаје безвредан и нема никакве вајде од њега - можда ако имаш шпорет на дрва.
У најгорем случају за злато, злато се дефинише кроз своју тежину и колико год у том тренутку вреди, ти са 2-3 унце злата ћеш увек моћи да купиш негде ван градова парче земље, која ће да те храни, на којој можеш да дигнеш неку брвнару/земљаницу...

Чак и историјски погледано од средњег века, један златник од пуне унце је на западу варирао од једне пуне месечне плате, па до читаве годишње зараде. Значи злато и са најнижом ценом, увек ће имати одређену вредност. Новчанице нажалост не.
 
Онда је ипак боље купити земљу, њиву, шуму, или барем имати тога у већој вредности него злата, јер ти то може доносити приход од издавања, може те хранити, грејати те итд..
 
Онда је ипак боље купити земљу, њиву, шуму, или барем имати тога у већој вредности него злата, јер ти то може доносити приход од издавања, може те хранити, грејати те итд..
Земља је наравно најбоља опција, јер је то буквално жив капитал.

Нажалост наш народ баш ту вредност земље не препознаје, а то је најбоља и најфлексибилнија врста капитала.
 
Онда је ипак боље купити земљу, њиву, шуму, или барем имати тога у већој вредности него злата, јер ти то може доносити приход од издавања, може те хранити, грејати те итд..

Hmmmmm , skoro je jedan kolega iznenadio bliznje svoje ( a i nas ostale ) i u obliznjem selu ( sat voznje ) kupio 5 ari placa , vocnjak ,

zabran i kucu na sprat . ( povoljno 5,500 evrica )

Evo vec je poceo da kuka ko suro pile , naime niko od ukucana ( troje odrasle punoletne dece ) nece da podje da mu pomogne oko tog

domacinstva , zena poludela sto pod stare dane treba da postane seljanka i preti da ga ostavi a on siroma posle posla putuje tamo i

bukvalno pogibe radeci jer ne moze da gleda da mu stoji zapusteno ( pitanje je dokle ce izdrazati jer je , svojevremeno je prelezao 2

infarkta . . . )

Ako su zemlja i ostale prirodne blagodeti vrednije od zlata zasto im stalno pada i pada cena ?
 
Poslednja izmena:
Hmmmmm , skoro je jedan kolega iznenadio bliznje svoje ( a i nas ostale ) i u obliznjem selu kupio 5 ari placa , vocnjak , zabran i kucu

na sprat . ( povoljno 5,500 evrica )

Evo vec je poceo da kuka ko suro pile , naime niko od ukucana ( troje odrasle punoletne dece ) nece da podje da mu pomogne oko tog

domacinstva , zena poludela sto pod stare dane trebada postane seljanka i preti da ga ostavi a on siroma posle posla putuje tamo i

bukvalno pogibe radeci jer ne moze da gleda da mu stoji zapusteno ( pitanje je dokle ce izdrazati jer je , svojevremeno je prelezao 2

infarkta . . . )

Ako su zemlja i ostale prirodne blagodeti vrednije od zlata zasto im stalno pada i pada cena ?

Чуј глупости 5 ари плаца.
Ја овде говорим о пар хектара плодне земље, онда је издаш у аренду, којих 5 ари плаца?
 
Aha ,

a ti sto je uzimaju u arendu nisu vremenom dosli na istu ideju ? ( sto bi je obradjivali , muchili se i rizikovali kakva ce biti god, zar im nije lakse da je i oni kupe i izdaju nekom trecem ?

Pre ce biti da je ostvarena zarada niska a ulaganje i kupovina takvog zemljista preskupa investicija ?

pomenuste i shumu ,

evo neki moji bliski rodjaci , muku muche u gradu a na obliznjoj planini imaju silnu shumu . . .

problem je sto je podalje od grada , prilicno nepristupacno i ne mogu da nadju nikoga ko bi bar pristao da sece U NAPOLA .
( to je neki njihov izraz kad taj sto sece i sprema drva za ogrev iz tvoje shume uzima pola )
 
Poslednja izmena:
Aha ,

a ti sto je uzimaju u arendu nisu vremenom dosli na istu ideju ? ( sto bi je obradjivali , muchili se i rizikovali kakva ce biti god, zar im nije lakse da je i oni kupe i izdaju nekom trecem ?

Pre ce biti da je ostvarena zarada niska a ulaganje i kupovina takvog zemljista preskupa investicija ?

pomenuste i shumu ,

evo neki moji bliski rodjaci , muku muche u gradu a na obliznjoj planini imaju silnu shumu . . .

problem je sto je podalje od grada , prilicno nepristupacno i ne mogu da nadju nikoga ko bi bar pristao da sece U NAPOLA .
( to je neki njihov izraz kad taj sto sece i sprema drva za ogrev iz tvoje shume uzima pola )
Дошли су.
И што су више куповали, више им је требало да обрађују јер је то сигуран посао у овој кризи, нећеш веровати, колика год била криза, људи морају да једу.

И данас ето имаш људе који рецимо имају 100Ha земље у власништву, а у аренду узимају још 50, и то све у мање или више близу села, кад већ иде да ради своје њиве на једном правцу, узеће и оне око њих под закуп јер су му успут.

А ако не знају шта ће са шумом, нека продају мени, ја ћу знати како да допремим дрва до купаца.
 
Чуј глупости 5 ари плаца.
Ја овде говорим о пар хектара плодне земље, онда је издаш у аренду, којих 5 ари плаца?
Ja sam prosle godine prodala neku kucu ( kao vikendica, al mnogo lepa kuca) pored Zajecara, na samoj reci za 15.000 evra,
plac je 11 ari, ali ja to nisam smatrala zemljom, vocnjakom, to jednostavno nije vredno pomena, a bas i nije bilo nicega za nekakvo
obradjivanje, bilo je dvadesetk vocki, neka trava, neke ruzice, vise je bio problem odrzavanje same kuce jer kuca u kojoj niko
ne zivi propada.
 

Back
Top