Government
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Government

Iskusan Duh Sekire (avatar)
    Učlanjen
    27.06.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    19
    Reputaciona moć
    112

Podrazumevano Government

Поводом 200 година прве српске владе поставићу најзад једну тему која ми је пала напамет одавно...
    Била је то још једна сплеткарска емисија, Сарапин "Проблем" (узгред, у последњој епизоди је извесни Јањић изнео веома занимљиве теорије)... ни онај који је рекао што је рекао није човек неке политичке тежине, мада је има у уметничком смислу... Но да пређемо на ствар.
    Небојша Пајкић је рекао да је од 1990 у Србији једна власт, а мењају се службеници и странке које их дају. Власт је од Бога и припада народу, а странке се само мењају као службеници тог народа. То је оно схватање које код Срба недостаје, ваљда због туге ВЛАСТИ Турака, па смо се зажелели да имамо своју ВЛАСТ (намерно великим словима, да видите тежину тог појма).
    Логична последица је да у Србији свака ВЛАСТ мисли да је народ ту због ње, а никако обрнуто, да се све око ње врти (па и врте се комерцијални интереси у централизованој држави), да све од ње почиње - то се модерно назива дисконтинуитет.
    Саговорници су били затечени овом изненадном тезом, па и није било неких коментара. А ја сам о томе размислио, па и погледао неке речнике. Колико схватам у (америчком) енглеском појам government нема исто значење као и administration. Када се каже "администрација" обично се мисли на актуелну гарнитуру око председника ("Клинтонова администрација", "Бушова администрација"), government има много шире значење - обухвата Сенат, Конгрес, раније администрације, концепцију државне политике која је била и која ће још неодређено време бити...
    Занимљиво је да Американци када се обраћају другим земљама користе скоро искључиво појама government и у смислу тренутне власти, администрације. Знају они да се у локалним "банана републикама" ВЛАСТ цени онако како сам горе дефинисао. Ја њих и разумем, сила су може им се, али не капирам локалце који се тако по угледу на њих са висине обраћају, а још нису извадили празилук из дупета (разни "домаћи Американци") - односно и њих сам исувише добро схватио, али то није сад тема...
    Да предложим неко решење. Па рецимо да не волим много стране речи, али би појам "администрација" много боље пристајао од тренутног "влада", барем док се не навикнемо да нису службеници народа ту да нама ВЛАДАЈУ, него да је обрнуто. НАРОД ВЛАДА.
    Алтернатива би можда могао бити појам "управа" који и није тако лош. Подсећа на оно навијачко УПРАВА НАПОЉЕ!

Domaćin commodore (avatar)
    Učlanjen
    17.01.2005.
    Reputaciona moć
    90

Podrazumevano

Pazi, nemoj se odmah kaciti na turke. Zaboravio si Svevlada i sl. pojmove.
    Duboko je u nama Slovenima ukorenjen taj chip postovanja apsolutnog gospodara.

Svejedno, mozda i treba razmisliti o promeni termina. A uprava napolje, posle poraza od Borca iz Cacka, svakako.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Podrazumevano

Мистер спирит, одлично си ово
    изложио и разложио... слажем се са Тобом... али
    мислим да је прецизнији израз УПРАВА него
    АДМИНИСТРАЦИЈА...
    И уопште не разумем зашто ови наши џибери стално
    покушавају да имитирају Америку... чему то...па
    међу нама нема и не може бити никакве сличности...
    ја се интересујем АКО НЕКО ЗНА КАКО СТОЈЕ СТВАРИ ТЈ. ДОБРА ЗАКОНСКА И ДРУГА РЕШЕЊА
    У ИТАЛИЈИ ИЛИ РУСИЈИ, мислим да од њих треба да
    покупимо добра ИДЕЈЕ јер они такође имају огроман
    проблем са МАФИЈОМ.

Primećen član _guru_ (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Ma preuzecemo model Kine. Jes da je komunizam, ali kriminal je skoro nepostojeci. Ako krsis bilo koji zakon koji kod nas predvidja zatvorsku kaznu duzu od 1 god. bices streljan po relativno kratkom postupku. Postoje samo Trijade, ali primetili ste da uglavnom rade u Hong Kongu i USA.

Iskusan Duh Sekire (avatar)
    Učlanjen
    27.06.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    19
    Reputaciona moć
    112

Podrazumevano

Citat Original postavio eremita
    Мистер спирит, одлично си ово
    изложио и разложио... слажем се са Тобом... али
    мислим да је прецизнији израз УПРАВА него
    АДМИНИСТРАЦИЈА...
    И уопште не разумем зашто ови наши џибери стално
    покушавају да имитирају Америку... чему то...па
    међу нама нема и не може бити никакве сличности...
    Управа је добар израз, само да се неко не погорди у фазону "знап ти бре ко сам ја, ја сам управник"
    Иначе, ја сам већ више пута причао против "домаћих Американаца" односно тих џибера који би да копирају. Али не видим што не бисмо преузели нешто што видимо да функционише.
    Ево рецимо шта је писао Монтгомери:
    Moj grad Bredford ima 10.000 stanovnika. Mi imamo sopstvene lokalne policijske snage, školski sistem (koji mora da sledi osnovne državne smernice i kvalifikacione zahteve), lokalnu vladu, bolnicu i poresku vlast. Iako ovo nije bila praksa na Balkanu, vreme je da međunarodna zajednica prihvati da su za prolazak kroz bolni proces odlučivanja o budućnosti Kosova potrebna neka radikalna rešenja "iz kutije".
    Он је ту мислио на децентрализацију Космета, али не видим што се не би овако гледало шире на Балкану. Онда би све боље функционисало.
    Дакле минимална држава уз развој локалне самоуправе, а не за сваку глупост да се долази у Београд (просвертари, рудари...)

Citat Original postavio _guru_
    Ma preuzecemo model Kine. Jes da je komunizam, ali kriminal je skoro nepostojeci. Ako krsis bilo koji zakon koji kod nas predvidja zatvorsku kaznu duzu od 1 god. bices streljan po relativno kratkom postupku. Postoje samo Trijade, ali primetili ste da uglavnom rade u Hong Kongu i USA.
    Кинески модел је требало преузети још 80их, мада не знам колико би код нас функционисао... дужа је то прича.
    И ми смо код бравара имали наше Тријаде. Аркан је "функционисао" у Немачкој и Шведској, колико се сећам...

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •