Urosevac

M

Mladost

Gost
Primetila sam da se obicno javljaju mladi,oni koji su skoro otisli sa KOSOVA,ONI KOJI SU JOS U VEZI SA SVOJIM DRUSHTVOM,ONI KOJIMA DANI PROVEDENI NA Kosovu nisu daleka uspomena.NJIMA NIJE UPUCENA OVA PORUKA!!!Oni ce svoje staro drushtvo mnogo lakse naci!Ovo posvecujem onima koji su vec dugo,dugo razdvojeni,a narocito onima koji ,zbog spleta razlicitih okolnosti nisu 25 godina bili u Urosevcu,onima koji ne bi u mimohodu prepoznali starog druga,iako je sedeo iva njih i shaputao im"Nemacki seljacki rat"na casu istorije!!!Ovo posvecujem DAVNOJ PROSHLOSTI,DAVNIM sedamdesetim godinama,l971,1972,73...STAROJ,TROSHNOJ GIMNAZIJI PORED DOMA ARMIJE,oronulim ucionicama u kojima je dimila pec na drva,siromashtvu,crnim keceljama,zvonu koje nikad nije zvonilo ranije,a mi strepeli da nas ne prozovu!!!!Mozda oni koji su skoro otishli ne misle tako!Oni su imali veliki deo zivota i posle te gimnazije provedenog u Urosevcu.Ja nisam. Za mene je vreme stalo !Ja mislim da bih(i kada bih mogla danas da odem tamo)zurila na predcas iz srpskog,jer Prof.Zivka Josip je stroga,ne treba zakasniti(ja sam je puno volela-bila je to moja Ava Gardner).Kako smo tada,onako siromasni,naivni,u crnim keceljama,prashnjavih cipela bili puni elana,zanosa,planova ,misleci da je najveci problem pismeni iz matematike,ukor razrednog staresine ili zaboravljena oprema za fizicko.Kako smo bili naivni!!!PROBLEMI SU TEK DOLAZILI!!! Izvinite za ovaj izliv patetike i sentimentalnosti.Nocas sam na radiju ,posle dugog vremena cula pesmu"Jedne noci u decembru"od Kemala Montena-pesmu sa kojom je pocelo nashe matursko vece.Setila sam se prvog plesa i ove pesme i nespretnog hoda u prvoj dugoj haljini i lupanja srca dok sam ishla na podijum za ples. GDE STE GENERACIJO CRNIH KECELJA I BELIH MISLI I LICA,SADA DODUSHE IZBORANIH ,ISHAMARANIH I SETNIH??Da li je ostalo bar neshto od onoga ranije!!!NEKA VAS OVE MOJE RECI PODSETE BAR NA TRENUTAK NA DIVNU,SIROMASHNU MLADOST!Vashoj deci ne dajte da ovo citaju jer ce reci da je"Bljak",ali se vi setite!Prva pesma na maturskoj veceri,nespretno izvedena od nekog lokalnog sumljivog sastava je bila"Jedne noci u decembru"Ne zaboravite to !!POZDRAV SVIMA ONIMA KOJI SU SE PREPOZNALI ,SETILI,PROGUTALI KNEDLU ILI SAKRILI POGLED PLASHECI SE SUZE,POZDRAV SVIM PROFESORIMA I UCENICIMA STARE GIMNAZIJE U UROSEVCU,POZDRAV MOJOJ PROSHLOSTI!!!
 
Bila sam u pravu!Dve nedelje je proslo,a niko se nije javio!GeNERACIJO MOJA,GDE SI???Sada sam sigurna da vi ne prilazite kompjuteru,da ga koriste vasha deca,a vi samo kolutate ocima i cudite se kako neko tako dugo i zarazno moze to da radi!Jedino se sada uzdam u vashu decu,u njihovu radoznalost da otvore ovaj topik i mozda u reci"Ej kevo,ovo je za tebe,javlja se neka baba iz 70-tih,mozda je prepoznash".Ako se to ne desi ,MI SE NECEMO CUTI,MI SE NECEMO VRATITI U NASHE VREME,ni setiti igranki u domu JNA,korzoa i"nasheg drveta" i"onog drugog drveta" gde stoji"neko",necemo se setiti zagusljivog urosevackog bioskopa gde smo shirom otvorenih ociju po dva puta gledali"Prohujalo sa vihorom"...Vi ste to mozda zaboravili,ja nisam .Ja kao lik iz"Zone sumraka"cesto posecujem taj moj,stari,lepi,daleki Urosevac i posle tih"tajnih"poseta iznenadim sebe znanjem davno zaboravljene pesme Desanke Maksimovic ...JA SE VISHE NECU JAVLJATI!! MOZDA JE STVARNO KASNO ZA SVE!!Mozda je bolje da sada umorni,sa vishkom kilograma,celavi i dzangrizavi pedesetogodishnjaci ,za mene budu i dalje nasmejani,veseli,vizljasti ,luckasti i srecni dvadesetogodishnjaci!! POZDRAV MOJOM PROSHLOSTI!!!
 
Taj stari Urosevac, ja cak i nepamtim, posto sam rodjen upravo kada je gospodja pohadjala gimnaziju.Ja sam isao isto u gimnaziju ali mnogo,mnogo kasnije. Od tada se promenila i skola i strogost i arogantnost profesorice srpskog jezika i urbane legende ispod drveca na 'korzou'.
Ja Urosevac znam kao jedan moderan,brz i poslovan grad (ma kako to sad zvucalo). Meni je centar sveta bio caffe 'ALAN FORD'.Pricacu vam malo o njemu. To je bio centar kuturnih, drustvenih i socijalnih zbivanja. Kafic je bio zatvaran zato sto su se tu po prvi put odrzali 'slobodni izbori' na Kosovu.Bilo je i pesnickih veceri, izlozbi a muzika je bila 'prvi put cujem'.
Sada zivim oko 4000 km daleko od Urosevca i jos ga sanjam, a sanjaju ga i drugi Urosevcani, verujte mi...Vratio bih se (ne zbog bureka ili nekih dr.banalnih stvari),vec zato sto sam izgradjen od istog asfalta kao i taj grad.Cesto na trenutak za neki drugi grad pomislim da je Urosevac i to zaboli...
 
laura80:
Zbog toga nemoras da MRZIS grad,krivi su drugi sto je to tako!!!!!
Ipak video si izgradjen grad,bez obzira sto mi nismo tamo to je realnost.

Laura ne bih da se mesam ali Vucko je O.K. lik i samo ti je odgovori sta je video, nepise nigde da mrzi taj grad. ;)
 
Lucca:
Laura ne bih da se mesam ali Vucko je O.K. lik i samo ti je odgovori sta je video, nepise nigde da mrzi taj grad. ;)
Ma to nije problem,al nerazumem sto su svi odjednom zamrzeli takav urosevac!!! :?:
Mislim da smo mi krivi sto se to desava,slusamo druge,koi nemaju veze skosovom.
Daj boze da se vrati barem malo 99 god.
 
Da li se neko seca tehno zurki u 'Alan Fordu'. Jos pre 10 godina bile su ono sto je danas hit u Srbiji, a i celom svetu. Ne, nismo ih mi izmislili, ali valjda bezeci od stvarnosti, vec uneli malo sveta u taj nas grad. Secate li se veceri poezije, kineske i brazilske nove godine, utakmica, politickih izbora i ostalih kreativnih zbivanja samo na tom mestu. Mada, naravno, to nije bilo jedino mesto. Znate, divno je kad se cuje od nekih koji su samo slucajno tu svratili kada te gledaju kao da si ziveo u Beogradu, Berlinu ili Amsterdamu. Zalosno sto je taj entuzijazam nestao zajedno sa Srbima, a takodje i Albancima koji sem 'nezavisnosti' i nemaju nekih kulturnih ambicija (ovde podrazumevam lokalne vokalno-izvodjacke sastave). Nemojte se provocirati frustriranim izjavama i psovkama albanaca znate kako im je -Tesko.
 
Bilo nekad predivno, a mozda ce se sudbina jednog dana ponovo poigrati s nama i opet cemo ziviti na toj planeti - Urosevcu. A mozda i necemo.
Poz. za Urosevcane.
 
Pozdrav svim pravim Urosevcanima i ne dozvolite da neko minira ovako lepo zamisljenu temu (jednostavno ignorisimo zlo-namernike), dosta je bilo miniranja i ostalih losih stvari posvetimo minimalno paznje sebi, rekoh malo jer smo skromni narocito te nase generacije.
 
Ej, narode. Daj da se malo spusti lopta. Dal' Kosovo i Metohija ostade u Srbiji ili dobi nezavisnost, vi morate zajedno ziveti. Kako cete to da uradite ako se jos uvek svadjate.
 
Hello everyone,

I don't speak much Serbian, therefore I'm going to write in English, but i was just wondering if anyone here is from Urosevac and knows Maja Lepovic? She used to live on Milan Zecar street, more specifically, she lived in the Treska Apartments.

Please let me know if you know something about her.
Thank you!
-E
 

Prilozi

  • IMG_7533.jpg
    IMG_7533.jpg
    36,1 KB · Pregleda: 45
Gde ste misevi?Kocic Dejan ponovo jase,nema vas nigde,nema tih zajebancija koje smo zajedno pravili,bilo ih je i previse!Ako me je neko zaboravio,setice se vatrenog navijaca Zvezde,dobrog fudbalera,dobrog sportiste,ali pre svega ludog i dobrog druga,koji nije znao za povlacenje!Gimnazija 1979 generacija.i mnogo,ali mnogo zezanja!Javite se Andjela.Jelena,Olja,Marija,Miljana,Bojce i ako si mi brat,jesi pickica i to najveca,nema vas nigde!Trebali smo slaviti 10 god. mature ove godine,ali nista!KOCA FCRS-CRAZY NORTH
 
Pozdrav svim velikim Delijama iz Urosevca,bilo nas je mnogo!Ja jos uvek idem na tekme...Neke uspomene,ostaju zauvek,skola,razredna Mileva Okiljevic,sastavi iz srpskog u kojima sam bio najjbolji,ljubavi,zurke koje smo svi zajedno organizovali,nove godine,Japanceva kafana,espreso u Intermezu,pijanstva po Bahusu i mnogo,mnogo zezanja!Lepo se zivelo,svi ponekad osetimo potrebu da se vratimoU TE NESTASNE GODINE,i da se poistovecujemo sa likovima iz BEVERLI HILLSA,ko razume shvatice!**** VAS SLOBA!Ja sam od uvek bio u SPO-u,i pricao sam vam o toj jebenoj politici,danas sam uspesan politicar!Trenutno sam na vlasti u svojoj opstini,a vi jos uvek glasajte za radikale,da bi vas vratili,vratice vas,ali u *****!Velika vecina vas ima porodice,ima svoje probleme,ali nam niko ne moze oduzeti secanja...,ako ih uopste imate?
 
JAVITE SE PONEKAD PA DA IDEMO NEGDE U ZEZANJE!Nemojte nikada zaboraviti grad u kome ste rodjeni,i u kome ste ziveli do 1999!Sa ponosom kazite da ste iz Urosevca,iz prestonice cara Urosa!
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top