Kortizol
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Kortizol

Početnik
    Učlanjen
    03.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Kortizol

Interesuje me sta je Dex scrinig test i kako se radi. Da li se vadi krv?
    Doktorka mi je samo rekla da cu uvece popiti neku tabletu i da treba ujutru da dodjem. Treba da se ispita kortizol.
    Imam 24 godine i endokrinolog me je uputio na ovo. Radila sam hormosnki test i OGTT i na osnovu rezultata na tim testovima, dobila sam uput za ovo. Hvala na odgovoru.

Početnik
    Učlanjen
    03.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Bila bih zahvalna i na informaciji o nekom sajtu gde mozu naci nesto o ovom testu.

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Mislim da je to deksametazon supresioni test, metoda koja se koristi u proceni hiperfunkcije kore nadbubrezne zlezde.Koriste se dva testa ,kratki i dugi.Ovo sto ti pitas rekla bih da je kratki test.
    U kratkom testu kortizol u krvi se odredjuje prvog dana ujutro u 8h, onda se uvece u 23h da deksametazon 1 mg pre os(popije se) i sutradan u 8h se ponovo odredjuje kortizol u krvi.
    Kod zdravih osoba postoji supresija kortizola koja izostaje u nadbubreznoj hiperfunkciji.

Nisam sigurna da li ti je nesto jasnije posle ovog mog pisanja, u svakom slucaju test se radi iz krvi.
    Za svoja dalja istrazivanja na netu o tome sta bi moglo biti u pitanju kad je rezultat ovakav a sta kad je onakav savetujem ti da sacekas prvo rezultate.

Početnik
    Učlanjen
    03.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Hvala puno na odgovoru, razumela sam kako se radi.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •