Па докле више та бахатост радника, бре?

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Мало, мало па чујемо, радници се буне, протествују, штрајкују, секу прсте, блокирају путеве и раскрснице и галаме. А шта траже? Па траже паре. Траже неке тамо неисплаћене плате и оверу здравствених књижица. Не примају плате само 3 године и одма се буне, блокирају путеве, демонстрирају. Уместо да сачекају да нас Вођа извуче из кризе. Уместо да сачекају да прођу стабилизација, реорганизација, реструктурирање, финансијска консолидација, транзиција, СЕКА и Вучићева констернација, да се стрпе мало, значи неких 100 година, ма јок, они се буне. А јел сте приметили да само на паре мисле? И само своје ду*е гледају! Брига њих за послодавце, наше убоге приватнике који их јел'те лебом ране, брига их за државу и стабилизацију биланса, дизбаланса и ребаланса и за Јоргованкину минивал фискалну консолидацију, брига их за Вођин нов мандат, не, неће они да се стрпе ни 50 година него оће да галаме. И само себе гледају! Па ди ће им душа бре?

Траже плате а знају да од тих плата ионако не мож да се живи и да се саставе 3 краја. Ај да примају неке велике плате па да их разумемо зашто се буне али примају неку сићу и мизерију и опет се буне. Рече неки тајФун пре неки дан на телевизору, нешто у фазону, ја и да им исплатим те плате које им дугујем-они ће то да потроше! И шта? Није баш тако реко ал у праву је човек. Зна тајФун как'и су наши радници, да би те паре брзо спискали на жену, децу и дугове и дошо човек до закључка да је боље и да им не да плате. И паметан човек! Даље, траже да им се овере здравствене књижице да би могли да лече себе и децу. Пази, знају колико нам је здравствени систем лош, да је последњи у Јевропама, да се чека у редовима а да лекари примају мито а милицајци ги не апсе јербо и они примају мито, и опет се (радници) буне и траже оверу здравствених књижица? Па што оћете да се лечите ако знате какав нам је здравствени систем? Мислим, стварно их не разумем!

Рече чика Палма ономад да радници због неисплаћених плата треба да блокирају кућу послодавца а не улицу, пругу или аутопут. Добро, јес да чика Палма игра тенис са фирмама у Јагодини (да не кажем баш да их рекетира, ипак улазимо у Јевропу, 21. век) а преко приватника и са радницима, и јес да је угљени екстрапрофитер на релацији Лазаревац-Колубара-Јагодина ал у праву је човек. Значи, бесни радници да блокирају кућу послодавца и да му не дају нигде дие док им не исплати плате па макар тај послодавац био и Палма који по Јагодини ником ништа не плаћа за обављене радове.

Нисам гледао вођу Вућка на тевеју вечерас али видим коментаре по Твитерима и другим интернетима да је као и обично причао да он много ради, отприлике 25 сати дневно и да би и други требало више да раде а не да траже плате или исплату порековременог рада. Обично нам о раду причали они који никад у животу ништа паметно и корисно нису радили осим што су мало конобарисали по Лондонима и били врбовани од МИ5/6 а чак ни то нису одрадили они него је то врбовање одрадила МИ5/6, и они који су право из факултетске ушли у скупштинску/директорску/министарску клупу/фотељу и који су се цео живот бавили политиком а нису ни 1 једини евро или швапску марку зарадили на тржишту или у привреди као нпр. Вођа Вућко.

Ал да се вратимо на те бахате, безобразне и примитивне раднике у Србији. Поготово на раднике у приватним фирмама тј. на оне који тричавих 2-3 године нису примили плате. Ајде ови што раде код приватника а што примају неке мизерије, они су добри, не буне се, не протестују, разумеју ситуВацију, послодавца називају газдом, кер и радник је за њих исто и то је ОК. Ал ови што не примају плате и што због тога блокирају путеве и пруге су катастрофа! Па људи моји, није све у новцу! Погледајте мало ову лепу природу око вас, пролеће се буди, трава расте и зелени, цвеће мирише, птице цвркућу, поток жубори а ви само на паре мислите! Па како вас бре није срамота, господо другови? Па зар не можете да се стрпите још барем 30 година. Шта ће вам паре? Шта ће вам радни стаж? Па није суштина живота у парама? А друго, имајте мало разумевања и за тајФуне и приватнике, па јел ви мислите да је њима лако? Па јел знате ви колико њих кошта изнајмњивање и паркирање јахте у Порто Монтенегро у Тивту а да не причамо о великим свеЦким лукама? Па знате ви кол'ко кошта један БМВ икс 5-6, АУДИ КУ7 а да не причам о куповини јахте? Јел знате ви колико кошта изградња базена а тек месечно одржавање свим оним хемикалијама? А ви се буните за тричавих 250 евра? ПА КАКО ВАС БРЕ НИЈЕ СРАМОТА, БАГРО НЕРАДНИЧКА? А не вас уопште није брига за све те трошкове послодаваца и тајФуна. Цео народ ћути и трпи а ви, неисплаћени радници блокирате путеве и пруге а господа сељаци блокирају улице тракторима. И то половним тракторима. Ц,ц,ц па ди ће вам душа бре???

:dash:

:hahaha:
 
Нисам гледао вођу Вућка на тевеју вечерас али видим коментаре по Твитерима и другим интернетима да је као и обично причао да он много ради, отприлике 25 сати дневно и да би и други требало више да раде а не да траже плате или исплату порековременог рада. Обично нам о раду причали они који никад у животу ништа паметно и корисно нису радили осим што су мало конобарисали по Лондонима и били врбовани од МИ5/6 а чак ни то нису одрадили они него је то врбовање одрадила МИ5/6, и они који су право из факултетске ушли у скупштинску/директорску/министарску клупу/фотељу и који су се цео живот бавили политиком а нису ни 1 једини евро или швапску марку зарадили на тржишту или у привреди као нпр. Вођа Вућко.

Nemoj tako. To su jako potrebni ljudi. Reprezent: cuveni Dzindza. Oni su rodjeni sa Autoritetom, i imaju urodjenu Socijalnu Inteligenciju. To je jako tesko naci. Genetika je cudo, Posebno ProSerBska. :mrgreen:

Ovi sto rade 10+ sati dnevno, ti pripadaju kategoriji "only fools and horses". Ko im kriv sto su se taki kretenasti okotili, jednolicni i sivi. :roll:

_nobody_
 
Meni i dalje nije jasno ko su ti koji su, kao radili, nekoliko godina, i za to nisu dobili ni dinara...

Da li ih je gazda (mada sumnjam da je gazda u pitanju, verovatno su u pitanju firme u restrukturiranju ili šta ti ja znam šta) vezao za radijatore u pogonima i kancelarijama?

Ne isplatiš mi jednu platu, ajde da razumem. Drugu, već ne razumem. Pogotovo ako radim.

Treću, napravim ti sranje, zveknem direktora motkom, tako da moraš da mi daš otkaz (zbog materijalnog) a ja presavijem tabak i tužim te za neisplaćeno.

I odem da tražim drugi posao, jer svakako tužba neće biti rešena par godina, a i kada bude rešena, neće se dobiti pare.

Ali ti raditi godinama za dž. neću...
 
Ja samo ne znam ko može biti toliko glup da radi kod privatnika 2-3 godine i da ne prima platu?

Ove u državnim firmam još mogu i da razumem da će možda neko nekad da im isplati platu, poveže radni staž i sl, ali ovi u privatnim firmama posle toliko vremena nemaju čemu da se nadaju.

Vučić je sinoć rekao mnogo. Pametnom dosta. Neka uradi pola od onoga što je najavio, biće dobro. Mada sam lično skeptik.

I da ponovim. Ko god dovede u red javna preduzeća u rastera parazitsku bagru imaće moj doživotan glas na izborima.

Ne bih dodao ništa osim što nisam skeptik. Da je to sve teško sprovesti - jeste. Ali ne sumnjam da će radikalno rasturati ustaljene lopovsko burazerske šeme po javnom sektoru.

Ne očekujem spektakularne rezultate ali bar neko ima volju da počne da čisti rak rane.
 
Meni i dalje nije jasno ko su ti koji su, kao radili, nekoliko godina, i za to nisu dobili ni dinara...

Da li ih je gazda (mada sumnjam da je gazda u pitanju, verovatno su u pitanju firme u restrukturiranju ili šta ti ja znam šta) vezao za radijatore u pogonima i kancelarijama?

Ne isplatiš mi jednu platu, ajde da razumem. Drugu, već ne razumem. Pogotovo ako radim.

Treću, napravim ti sranje, zveknem direktora motkom, tako da moraš da mi daš otkaz (zbog materijalnog) a ja presavijem tabak i tužim te za neisplaćeno.

I odem da tražim drugi posao, jer svakako tužba neće biti rešena par godina, a i kada bude rešena, neće se dobiti pare.

Ali ti raditi godinama za dž. neću...

То су људи у фирмама у реструктуирању. То су фирме које су тотално пропале али су друштвене па се не затварају. Оно што је изузетно битно рећи је да ти људи нису радили годинама. Дакле, уопште не долазе на посао! Неки седе кући, неки раде приватно (они који су мајстори у нечему) а неки раде пољопривреду јер се највећи део запослених у таквим предузећима запошљавао у тим предузећима у периоду великих миграција из села у град '70-их година тако да већина има омања имања на селу.

Све у свему, нису радили годинама у назад, чак, ни на посао нису долазили годинама у назад а на крају добију све заостале плате, уплату доприноса и отпремнине (зависи од фирме до фирме, шта ко добије, неки добију све, неки нешто, а неки све па и преко тога). То шта ће ко добити зависи од многих ствари. Од тајминга догађаја, од година, од фирме, од политичке ситуације...како се коме заломи.

Они код приватника који не добијају плату углавном је добијају али на кашичицу, чиме их приватник везује за себе. Нпр. ради код неког, и он овог месеца, уместо целе плате, исплати пола или 1/3. Следеће исплати 1/2 плате, па наредног месеца 1/4 а онда сплати следећег месеца целу плату, па још и преко. Тиме купи радника јер мисли да ће извући и остала дуговања која послодавац има, и тако он ради, овај му даје мање од договореног, на рате, и на крају се скупи поприлично. Радник се нада нечему бољем, или се нада да ће на крају газда да исплати дуговања, или да се нешто деси... или радник штрпне мало од робе или из касе кад се може (јер се ионако не куца све што се прода или услужи па се може) па делом на тај начин надокнађује дуг који газда има према њему. Уз то, она 1/2 плате, на крају изађе нека сума, не могу рећи пристојна али, нека скоро па уговорена сума.
 
Ne bih dodao ništa osim što nisam skeptik. Da je to sve teško sprovesti - jeste. Ali ne sumnjam da će radikalno rasturati ustaljene lopovsko burazerske šeme po javnom sektoru.

Ne očekujem spektakularne rezultate ali bar neko ima volju da počne da čisti rak rane.

Ja, Bogami, sumnjam.

SNS je kod mene na lokalu na vlasti.

Sve lopovsko-burazerske šeme fukcionišu punom parom.
 
Vučić je sinoć rekao mnogo. Pametnom dosta. Neka uradi pola od onoga što je najavio, biće dobro. Mada sam lično skeptik.

I da ponovim. Ko god dovede u red javna preduzeća u rastera parazitsku bagru imaće moj doživotan glas na izborima.

Вучић је најобичнија незналица и ништа паметно никад није рекао а посебно синоћ на РТС није рекао ништа паметно већ гомилу глупости, као и увек.

Јбт....идеја му је да неко запосли 3 радника а држава да плати за још 7 радника??? :eek:

Да ли ви примећујете колико је болесна поменута идеја или морам да објашњавам?
 
То су људи у фирмама у реструктуирању. То су фирме које су тотално пропале али су друштвене па се не затварају. Оно што је изузетно битно рећи је да ти људи нису радили годинама. Дакле, уопште не долазе на посао! Неки седе кући, неки раде приватно (они који су мајстори у нечему) а неки раде пољопривреду јер се највећи део запослених у таквим предузећима запошљавао у тим предузећима у периоду великих миграција из села у град '70-их година тако да већина има омања имања на селу.

Све у свему, нису радили годинама у назад, чак, ни на посао нису долазили годинама у назад а на крају добију све заостале плате, уплату доприноса и отпремнине (зависи од фирме до фирме, шта ко добије, неки добију све, неки нешто, а неки све па и преко тога). То шта ће ко добити зависи од многих ствари. Од тајминга догађаја, од година, од фирме, од политичке ситуације...како се коме заломи.

Они код приватника који не добијају плату углавном је добијају али на кашичицу, чиме их приватник везује за себе. Нпр. ради код неког, и он овог месеца, уместо целе плате, исплати пола или 1/3. Следеће исплати 1/2 плате, па наредног месеца 1/4 а онда сплати следећег месеца целу плату, па још и преко. Тиме купи радника јер мисли да ће извући и остала дуговања која послодавац има, и тако он ради, овај му даје мање од договореног, на рате, и на крају се скупи поприлично. Радник се нада нечему бољем, или се нада да ће на крају газда да исплати дуговања, или да се нешто деси... или радник штрпне мало од робе или из касе кад се може (јер се ионако не куца све што се прода или услужи па се може) па делом на тај начин надокнађује дуг који газда има према њему. Уз то, она 1/2 плате, на крају изађе нека сума, не могу рећи пристојна али, нека скоро па уговорена сума.

Ovo boldovano...ja radim kod privatnika. Porez mi država uredno naplaćuje, od plate koju mi poslodavac uredno isplaćuje. I sada treba da žalim ovakve koje si ti opisao, a koji hoće da naplate svoj višegodišnji nerad od mojih para?

Znam da me niko neće ništa pitati, ali zaista ne mogu da osećam nikakvu vrstu empatije za desetine hiljada (i stotine hiljada, ako računaš razne administracije) sitnih kalkulanata, koje zabole uvo na čijoj će grbači živeti...

A ovo drugo znam kako funkcioniše...i pravo pitanje je gde je tu država?

A ne gde je država za one prve...koji su malo-malo na televiziji...i traže prava...
 
Вучић је најобичнија незналица и ништа паметно никад није рекао а посебно синоћ на РТС није рекао ништа паметно већ гомилу глупости, као и увек.

Јбт....идеја му је да неко запосли 3 радника а држава да плати за још 7 радника??? :eek:

Да ли ви примећујете колико је болесна поменута идеја или морам да објашњавам?

Kakav izvrtač ???!!

Ne država. Nego, privatnik zaposli 10 radnika iz propalih državnih službi (železare Smederovo, konkretan primer) a od toga sve dažbine plaća samo za tri radnika a država za 7 (pio i socijalno).

Šta ti tako neobavešten da objašnjavaš ? Možeš da objasniš samo kako "Otpor" radi za amerikanskog gazdu ...
 
Kakav izvrtač ???!!

Ne država. Nego, privatnik zaposli 10 radnika iz propalih državnih službi (železare Smederovo, konkretan primer) a od toga sve dažbine plaća samo za tri radnika a država za 7 (pio i socijalno).

Šta ti tako neobavešten da objašnjavaš ? Možeš da objasniš samo kako "Otpor" radi za amerikanskog gazdu ...

A šta misliš, treba li privatniku tih 7 radnika?
 
Kakav izvrtač ???!!

Ne država. Nego, privatnik zaposli 10 radnika iz propalih državnih službi (železare Smederovo, konkretan primer) a od toga sve dažbine plaća samo za tri radnika a država za 7 (pio i socijalno).
...

Шта изврћем? Па приватник запосли 3 а држава му запосли још 7 тј. плаћа му 7 радника. Па то је болесно до зла Бога. То је дебилнија модификација динкићеве економије.
 
... ako mu treba. Naravno da u kiosku nećeš zaposliti 150 radnika nego 2.

Dao je primer gde drži ljude po ugovoru i na crno. Na onim poslovima gde jeste uključeno više ljudi.

Možda nisam najbolje razumeo čitavu priču, ali tu se spominje neki prelaz iz javnog sektora u privatni.

Ako već imaš ljude koji rade na crno ili po raznim ugovorima, nije li logično razmišljanje privatnika da prvo njih "legalizuje", a za ove iz javnog sektora posla ako bude-biće...
 
Шта изврћем? Па приватник запосли 3 а држава му запосли још 7 тј. плаћа му 7 радника. Па то је болесно до зла Бога. То је дебилнија модификација динкићеве економије.

Privatnik daje platu a drzava doprinose.
Nece zaposljavati vise nego sto mu treba jer bi znaci morao za dzabe da im daje platu.
Da je ovako kako ti kazes, pa nastao bi haos, svi bi primali radnike (rodbinu i prijatelje) koje ce da plati drzava.
 
A šta misliš, treba li privatniku tih 7 radnika?

Па тих 7 му не треба. Ал' шта га боли патка, кад држава даје за Џ? Ево шта ће да уради. Зпослиће 3 радника + 1. којег му држава плаћа (јер му треба по два радника у по 2 смене). А осталих 6 државних радника (тј. финансираних од државе)? Шта с њима? Па, први...то ће да запосли свог сина да му тече стаж мада син фирму и не виђа. Што да не кад плаћа држава. Па ћерку. А онда и шурњају јер је пред пензијом па јој треба да повеже стаж да оде лепо, ко госпођа у пензију. Нек седи кући а стаж ће да јој иде. То је 3 радника. Остаје још 3. Е ту долази бизнис. Сад ће да пропадају ова предузећа у реструктуирању и да се затварају а и остала предузећа ће да се затварају. Па ће тим људима да треба неколико годиница до пензије. И онда овај лепо с њима направи дил. Ево друже, ја ћу да те запослим код мене. Не мораш ништа да радиш а стаж ти иде. Дајеш ми месечно, рецимо 2 'иљадарке да те држим као запосленог. Држава ти плаћа доприносе, иде ти стаж, боли те патка. Ће буде и за тебе (стаж) и за мене (ловица). Кад можемо, што да будемо будале да не искористимо. Овако, морао би да нађеш неки пос'о а ко ће те таквог узме? Или да плаћаш неком приватнику да те држи због стажа а он ће ти узме 15 000 за месец дана за то. Или да оснујеш своју радњу, а и то те одма' кошта преко 12 000. Овако добијамо и ти и ја. Још, ће уживаш кући а стаж тече. Милина.

- - - - - - - - - -

Privatnik daje platu a drzava doprinose.
Nece zaposljavati vise nego sto mu treba jer bi znaci morao za dzabe da im daje platu.
Da je ovako kako ti kazes, pa nastao bi haos, svi bi primali radnike (rodbinu i prijatelje) koje ce da plati drzava.

Ево, баш написах како ће бити.
 
Вучић је најобичнија незналица и ништа паметно никад није рекао а посебно синоћ на РТС није рекао ништа паметно већ гомилу глупости, као и увек.

Јбт....идеја му је да неко запосли 3 радника а држава да плати за још 7 радника??? :eek:

Да ли ви примећујете колико је болесна поменута идеја или морам да објашњавам?

Zašto je ideja bolesna?

Ako ja npr. imam potrebu da zaposlim 10 radnika, ali ne mogu da ih zaposlim jer su dažbine državi velike (oko 60% neto zarade). Pa naravno da će mi dobro doći ako zaposlim 10 radnika od kojih ću samo za 3 da plaćam dažbine ja, a za ostalih 7 neka država smanji ili ukine dažbine na određeni period bar dok se radnici ne uhodaju i ne počnu da doprinose u punom kapacitetu.

Nadam se da ti je sad jasnije.
 
Možda nisam najbolje razumeo čitavu priču, ali tu se spominje neki prelaz iz javnog sektora u privatni.

Ako već imaš ljude koji rade na crno ili po raznim ugovorima, nije li logično razmišljanje privatnika da prvo njih "legalizuje", a za ove iz javnog sektora posla ako bude-biće...

Tačno. Red bi bio da njih prvo legalizuje, mislim da i za to isto važi. Po već postojećom idejom i potsticajem o zapošljavanju novih radnika. Ali, o železari je govorio u tom smislu da ako "Uralski vagoni" ne preuzmu železaru onda druge nema - radnici da se po tom sistemu pod nadgledanjem države priritetno uvale privatnicima koji za to imaju mogućnosti.
 
Па тих 7 му не треба. Ал' шта га боли патка, кад држава даје за Џ? Ево шта ће да уради. Зпослиће 3 радника + 1. којег му држава плаћа (јер му треба по два радника у по 2 смене). А осталих 6 државних радника (тј. финансираних од државе)? Шта с њима? Па, први...то ће да запосли свог сина да му тече стаж мада син фирму и не виђа. Што да не кад плаћа држава. Па ћерку. А онда и шурњају јер је пред пензијом па јој треба да повеже стаж да оде лепо, ко госпођа у пензију. Нек седи кући а стаж ће да јој иде. То је 3 радника. Остаје још 3. Е ту долази бизнис. Сад ће да пропадају ова предузећа у реструктуирању и да се затварају а и остала предузећа ће да се затварају. Па ће тим људима да треба неколико годиница до пензије. И онда овај лепо с њима направи дил. Ево друже, ја ћу да те запослим код мене. Не мораш ништа да радиш а стаж ти иде. Дајеш ми месечно, рецимо 2 'иљадарке да те држим као запосленог. Држава ти плаћа доприносе, иде ти стаж, боли те патка. Ће буде и за тебе (стаж) и за мене (ловица). Кад можемо, што да будемо будале да не искористимо. Овако, морао би да нађеш неки пос'о а ко ће те таквог узме? Или да плаћаш неком приватнику да те држи због стажа а он ће ти узме 15 000 за месец дана за то. Или да оснујеш своју радњу, а и то те одма' кошта преко 12 000. Овако добијамо и ти и ја. Још, ће уживаш кући а стаж тече. Милина.

- - - - - - - - - -



Ево, баш написах како ће бити.
Problem je sto bi, ako zele da ovaj sistem bude potpuno pod kontrolom od malverzacija, morali da zaposle hiljade inspektora koji ce to stalno da cesljaju.
Mislim da od toga nece biti nista, pre svega jer ce drzava vrlo brzo osetiti praznjenje budzeta.
 
Па тих 7 му не треба. Ал' шта га боли патка, кад држава даје за Џ? Ево шта ће да уради. Зпослиће 3 радника + 1. којег му држава плаћа (јер му треба по два радника у по 2 смене). А осталих 6 државних радника (тј. финансираних од државе)? Шта с њима? Па, први...то ће да запосли свог сина да му тече стаж мада син фирму и не виђа. Што да не кад плаћа држава. Па ћерку. А онда и шурњају јер је пред пензијом па јој треба да повеже стаж да оде лепо, ко госпођа у пензију. Нек седи кући а стаж ће да јој иде. То је 3 радника. Остаје још 3. Е ту долази бизнис. Сад ће да пропадају ова предузећа у реструктуирању и да се затварају а и остала предузећа ће да се затварају. Па ће тим људима да треба неколико годиница до пензије. И онда овај лепо с њима направи дил. Ево друже, ја ћу да те запослим код мене. Не мораш ништа да радиш а стаж ти иде. Дајеш ми месечно, рецимо 2 'иљадарке да те држим као запосленог. Држава ти плаћа доприносе, иде ти стаж, боли те патка. Ће буде и за тебе (стаж) и за мене (ловица). Кад можемо, што да будемо будале да не искористимо. Овако, морао би да нађеш неки пос'о а ко ће те таквог узме? Или да плаћаш неком приватнику да те држи због стажа а он ће ти узме 15 000 за месец дана за то. Или да оснујеш своју радњу, а и то те одма' кошта преко 12 000. Овако добијамо и ти и ја. Још, ће уживаш кући а стаж тече. Милина.

- - - - - - - - - -



Ево, баш написах како ће бити.

Ako misliš da će te privatnik uzeti samo da bi zevao i popunjavao brojno stanje onda si u zabludi.
 

Back
Top