3D MODELIRANJE

BLANKED

Elita
Poruka
20.452
3D MODELING

PDF je poprilicno bogat 2D dizajn korisnim referencama kao sto je Photoshop i sl. ali je relativno malo toga receno o 3D dizajnu koji spada u zahtevniji vid komp. grafike.

Samim tim otvaram ovu temu za sve one koji se bave , zeleli bi da se bave ili koji zele da saznaju nesto vise o 3D grafici i kao mesto gde mozete razmenjivati korisne linkove , informacije, savete , pitanja , i sve ostalo sto se tice ove sfere kompjuterske grafike.



Sta je 3D modeliranje?

3D modeliranje je matematicka vizuelna simulacija /(prezentacija) nekog fizickog/nefizickog 3D objekta koji se sastoji iz koordinata trodimenzionalng prostora (XYZ) , odnosno koordinatnih tacaka koje se nazivaju verteksi (vertex). Najpopularnija tehnika modeliranja je poligonalno modeliranje gde se objekt i sastoji od takozvanih poligona (oni koji cesto igraju video igre su sigurno culi za pojam poligon(polygons) :) koji se sastoje od cetiri koordinatne tacke upravo (vertexa) i cine jednu ravan. tzv. Quad/polygon. (face). Sto objekt ima vise poligona to su i detalji veci ali je i vreme za procesorsku obradu vece , tako da se za real time render ceni objekat sa sto manje mogucih poligna kao sto je to slucaj u video igrama, odatle i naziv za Low poly i Hi- poly modeliranje.

Iako objekt ima gotove dimenzije njegova "realisticnost" zavisi dosta od 2D mapa , tacnije tekstura koje prekrivaju lice objekta i daju mu realisticniji izgled, u isto vreme je i osvetljenje jedan od bitnijih faktora za zavrsni fotorealisticni prikaz, tako da se u zavrsnom procesu modeliranja simuliraju svetla iz jednog ili vise izvora i docaravaju njegov zavrsni izgled. Bitno je spomenuti da je realisticnost osvetljenja i dan danas "nepotpuna" zbog svoje kompleksnosti i ogromnog broja kalkulacija za koje bi danasnjim racnuraima bila potrebna citava vecnost da ih proracunaju do kraja. Sav taj zavrsni proces se zove RENDER. I njegova duzina varira od svih gore spomenutih faktora, gde se na kraju dobija zavrsni vizuelni rezultat.
Upotreba 3D modeliranja je siroko rasprostranjena u mnogim poljima kao sto je Filmska industrija , arhitekturia, Game industrijia, Masinstvo ... itd.


Osnovni procesi i tehnike modeliranja su:
Poly modeling (poligonalno modeliranje) : kreiranje modela od spomenutih poligona , tacnije ravni ciji skup cini jedan 3D model. To je najpopularnija tehnika prvenstveno zbog svoje prakticnosti a i zbog ustede render kalkulacija.

Mesh modeling (generalno zastarela tehnika): slicna stvar kao i sa poly modelingom s'tim sto se model sastoji od trouglova (triangles) 3 verteksa.

Patch - slicna stvar kao i poly s' tim sto je patch modeliranje zahvalno za projektovanje modela na bazi 2D referenci tacnije projekcija / skica od kojih se kasnije generise zeljeni 3D oblik (ali se moze bez problema sve to raditi i sa klasicnom poly tehnikom).

NURBS (Non-Uniformal Rational Bezier Splines) (curve modeling) cesto zvan kao Spline (splajn) : Tehnika koja za razliku od poligonalnog modeliranja gde se objekt kreira od mnostvo ravni zasniva na zakrivljenim linijama cija se "zaobljenost"" odredjuje kontrolnim tackama. Tako da je ova tehnika popularna kod organskog modeliranja i nekih aerodinamickih objekata ciji su oblici dosta nepravlniji.

Sculpt (digitalno/kompjutersko vajanje) - Relativno novina i u poslednje vreme veoma popularna tehnika zbog svoje tehnicke "jednostavnosti" , kao sto i sama rec kaze sculpt (vajanje) objekt se generise vajanjem objekta od vec generisanih poligona tacnije "voxela" 4x4 , kako bi se na kraju dobio zeljen oblik. Ima skoro identicnu svrhu kao i NURBS jer se koristi najcesce u generisanju organskih modela. Inace ova tehnika je veoma nezahvalna za animiranje jer generalno zahteva veoma dug render.

Najpopularniji 3D alati ,CAD/CAM su : Autodesk 3D studio Max, Autodesk Maya, Blender, Cinema 4D, Lightwave3D, Z Brush, Mudbox (3Ds Max dodatak) Autodesk Inventor , CATIA ,Pro Engineer, AutoCAD* i sl.

________________________________________________________________________________________

Ispod su navedeni neki od edukativnih referentnih linkova za par najaktuelnijih 3D alata.



Autodesk 3D Studio Max edukativni linkovi:

...
 
Poslednja izmena:
projekat na kojem radim trenutno..
.
Us0ddwU.jpg
 
Radim u 3ds max-u, ovo mi je prvi karakter kojeg sam zavrsio do kraja i manje vise sam zadovoljan, takodje cu i rigovati prvi put, samo sto moram da odradim jos jednog lika i environment prvo :)

Dobar je model a i prsti su bombona, ja uvek svakom karakteru buljim u prste jer mi je to od uvek bilo horor :rotf: Inace ako kazes da ti je ovo prvi karakter kojeg radis do kraja , ovo je odlicno , mislim nisam neki Van Gog :lol: ali ako si ovo radio samo u maxu bez mudboxa, z brush-a i sl (gde dobijes gotovu osnovu) . brate ovo je super.
 
Dobar je model a i prsti su bombona, ja uvek svakom karakteru buljim u prste jer mi je to od uvek bilo horor :rotf: Inace ako kazes da ti je ovo prvi karakter kojeg radis do kraja , ovo je odlicno , mislim nisam neki Van Gog :lol: ali ako si ovo radio samo u maxu bez mudboxa, z brush-a i sl (gde dobijes gotovu osnovu) . brate ovo je super.
Imam iskustva i u zbrush-u ali ovde je iskljucivo koristen max, krenuo od oka :D Možda sutra postavim i neke stvari koje sam pre radio.
Jesi ti zaposlen trenutno negde ili si freelancer?
 
Malo sam radio u Z brush- u , mudbox mi je prakticniji, mada identican princip kao i ZB s' tim sto je ovo Autodeskov proizvod , pa je i samim tim "friendly" sa Maxom , npr. u toku rada ne moram da cuvam model na racunar vec ga u trenutku sam prebacim u Max kao i teksture i obrnuto. I jos par stvari. A sto se tice ovog "slobodnog" modeliranja, ne znam , ja uvek radim po blueprintovima i skicama eventualno bar deo radim po njima koliko da imam neku polaznu osnovu navika zbog nekih arch modela mada i nisam neki ekstremni talenat sto se tice crtanja :lol:
Trenutno freelance kao i vecina :)
 
Malo sam radio u Z brush- u , mudbox mi je prakticniji, mada identican princip kao i ZB s' tim sto je ovo Autodeskov proizvod , pa je i samim tim "friendly" sa Maxom , npr. u toku rada ne moram da cuvam model na racunar vec ga u trenutku sam prebacim u Max kao i teksture i obrnuto. I jos par stvari. A sto se tice ovog "slobodnog" modeliranja, ne znam , ja uvek radim po blueprintovima i skicama eventualno bar deo radim po njima koliko da imam neku polaznu osnovu navika zbog nekih arch modela mada i nisam neki ekstremni talenat sto se tice crtanja :lol:
Trenutno freelance kao i vecina :)
Jel imas neki savet kako da nadjem klijente, radio sam za jedan studio ovde u ns-u ali nemam vremena zbog fakulteta da radim full time, kako da me primete ljudi ovde ili jos bolje negde u inostranstvu?
 
Iskreno svi muku mucimo sa tim :lol: , ako nikog ne poznajes licno kao i vecina nas :D ,pa internet, konkretno forumi strani / nasi na kojima se radi o toj tematici su jedan od dobrih izvora sto se tice tih CGI poslica, okupljaju se ljudi sa svih strana izbacuju radove traze tehnicke savete (nadam se da ce to i ovde biti slucaj :) ) , svrljaj malo netom , nebitno napravis par dobrih stvari (zavrsi do kraja) u fazonu portfoija pa ih kaci primetice neko sigurno kad tad. :) Ni ja nesto nisam vican sa tim "reklamiranjem" :lol:
Opet postoji lepljiva tema koja se bavi zaradom , mada je u pitanju mahom 2D dizajn.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kakve teksture hoces , ako zelis potpuno crtane teksture , vidi sa ovima sto rade sa photoshopom i slicnim softverom , samo ne znam kako ce orijentisati i uklopiti UV koordinate bez kompletnog modela.

Ja cesto nalepim gotove template-ove uzoraka pojedinih materijala i u fotosopu ih korigujem po potrebi eventualno docrtam neku sitnicu ako je bas potrebno. Ili nanesem i editujem/docrtam teksturu direktno na 3D model sa Viewport canvas-om u 3D Studio Max-u. Sad ne znam kakav je interfejs u blenderu.
 
Poslednja izmena:
Blender je koliko vidim zaista napredovao :lol:

Ja sam davno "pokusavao" da uradim nesto uz pomoc njega" , Mislim da je bila verzija 2.39 ili tako nesto , ceo softver je bio tezak oko 5 mb , a pritom sam imao neko elementarno poznavanje 3D studio max-a tacnije Max R3.1 , i dosao sam u situaciju da se opredelim Max ili Blender , Blender me privlacio delom sto je open source delom sto je tada vec imao neke "inovativne" tehnike koje su mi zapale za oko :lol: , jer se izuzetno razlikuju odmah u startu cim otvorite interfejs . Presao sam na Max , iako je r3 bio skoro deceniju stariji od njega imao sam nekako vise luksuza tada za animirajne a i pregrst literatura . Danas vidim da je blender tezak gotovo 100 mb , sto mi govori da se ekstremno radilo na njemu a i vidim dosta impresivnih radova . Da sam danas u takvoj situaciji kao pre tih par godina verovatno ne bih tek tako ispustao Blender :lol:
 
Evo nekih par test sekvenci animiranja i rigovanja koje sam radio za jedan video game engine ,animacije nisu nesto poseben ali eto ... koliko malo da obogatimo ovu temu .

IDLE:

Za one koji nisu znali (i ja sam nekad bio jedan od njih ).

Kada su u pitanju bar 3D Video igre , svaki "state" se animira zasebno , i u mestu kako bi se obezbedila "loop" animacija , osim ako putanja objekta nije unapred isplanirana.

Tako da su za trcanje, hodanje i sl. potrebne (obavezne) neke osnovne reference polozaja ljudskog tela u pokretu.

3 glavna i osnovna polozaja ruku i nogu jesu startni polozaj , na slici prikazan pod rednim brojem 1. , zatim "Passing" br.4 , i zavrsetak koraka br.8 , svaki medju poloza,j / state se animira po potrebi (npr. polozaj kukova, kicme , glave , ramena .. itd ) , u zavisnosti kakav stil trcanja se zahteva. zatim se ista tehnika koristi obrnutim principom za drugu polovinu tela da bi se na kraju sekvenca vratila na svoj prvobitni polozaj i time napravila "loop" animacija koja se vrti u krug .

Slicna tehnika se implementira i sa hodanjem.

run.jpg
 
Poslednja izmena:
1310736_large.jpg


Samo bih hteo da vam pokazem model koji sam napravio na Naprednom kursu u Far Learning skoli. Iako sam se bavio 3d-om pre kursa naucio sam mnogo stvari o modelovanju , svetlu i animaciji. Ako neko ima neke kritike neka slobodno kaze :D
 

Back
Top