Srpska latinica

BG5

Veoma poznat
Poruka
11.580
Ljudi koji vrše kampanju za potiskivanje latinice iz našeg jezika pokušavaju da proguraju lažnu tezu da je ćirilica jedino pismo srpskog jezika.

Međutim, srpski jezik je nekada bio pisan glagoljicom, a do pre nešto preko sto godina pisan je "crkvenom" ćirilicom.Danas, Srbi koriste dva pisma: latinicu i ćirilicu.

Tvrdnja da srpski jezik ima smo jedno pismo je lažna ali i veoma opasna. Netačno je da je ćirilica jedino srpsko pismo. Ona nije niti danas jedino a nije ni prvo i jedino pismo u Srba. Ona je jednostavno reformisano pismo koje je nastalo od grčkog alfabeta. Vuk Karadžić je izbacio sva nepotreban slova koja su do tad bila u ćirilici, dodao nova, potrebna slova kako bi pismo moglo da omogući da se zapišu svi glasovi našeg jezika. Mora se napomenuti da se "crkvena" ćirilica bitno razlikuje od sadašnje tzv. građanske ćirilice.

Takođe, ćirilica nije ekskluzivno srpsko pismo.Mi smo samo jedan od naroda koji koristi ćirilicu.Čak štaviše, Grci su izmislili ćirilicu.

Ljudi koji sprovode kampanju za izbacivanje latinice iz srpskog jezika su ksenofobi.Oni bi da se mi Srbi okružimo granicama i da ne primamo nikakav uticaj izvana (a naročito ne sa Zapada). Oni smatraju da ćemo mi nestati sa lica zemlje ako nešto promenimo ili ako smo slični sa Zapadnim narodima. (Njih sličnost sa azijskim narodima kao što su Turci ili Arapi ne zabrinjava). Turcizmi u našem jeziku ne predstavljaju nikakav problem ali zato ako kojim slučajem u naš jezik uđe neka reč iz francuskog, nemačkog ili pak engleskog onda je to nacionalna katastrofa. Nestaće nam jezik, kažu oni. Naravno da to nije tačno i da je u stvari njihova teza o našem nestanku u stvari dijametralno suprotna istini. Ne samo da nećemo nestati već ćemo obogačivati naš jezik pa će on postajati lepši ali i dominantniji.

Slična je stvar i sa pismom. Da se podsetimo malo činjenica iz istorije. Kada je Vuk sprovodio reformu jezika i pisma i tada se digla tolika buka oko njegove reforme da su korišćeni isti argumenti kao što su "nestaćemo", "uništićemo svoje pismo", "to je katastrofa", itd. Srpska Pravoslavna Crkva je dugi niz godina koristila staru ćirilicu i žestoko se opirala novoj, reformisanoj Vukovoj ćirilici. Naravno da ne samo što nismo nestali već je naš jezik od tada samo napredovao. A i dan-danas napreduje. Ali samo iz tog razloga što Srbi ne dopuštaju da ksenofobija i nakaradni konzervativizam prevladaju.

Ksenofobi se u stvari plaše drugih. Oni misle da su oko nas sve sami neprijatelji i da svi rade u zaveri da nas unište. I nas i naš jezik a i naše pismo - ćirilicu. Iz tog njihovog straha proizilaze ovakve opasne ideje - da se protera latinica iz našeg jezika. Oni smatraju da što manje zajedničkih dodirnih tačaka imamo sa drugim narodima da je to utoliko bolje. Ne shvataju da je stvar upravo suprotna. Što više dodirnih tačaka je u stvari što bolje. Mi time razvijamo zdravu konkurenciju, u kulturi nastaju dobra književna dela koja će ako su dobra preplivati i Bosnu i Hrvatsku i onda će situacija biti obrnuta. Mi Srbi ćemo imati dominantnu kulturu na ovim prostorima, ako je to cilj ksenofoba. Da imamo samo ćirilicu, Hrvati i Bosanci (Bošnjaci) bi bili dominantni jer njih ne zanima ćirilica i ne koriste je. A mi koristimo i ćirilicu ali i latinicu pa bi po prirodi stvari mogli da čitamo njihov jezik a oni se ne bi ni potrudili da nauče da čitaju ćirilicu. Samim tim mi bismo bili u prolici da čitamo njihova dela a oni ne bi mogli naša. I tada bi izgubili, ako je oupšte stvar u tome da neko pobedi.

Korišćenje reči kao što su "katastrofa", "nacionalno otrežnjenje", "ćirilica se gazi", "Srbi su lišeni ćirilice", "Srbija je ugrožena", "ćirilica je nacionalni identitet Srba", "ćirilica je duša naroda", "u pitanju je opstanak Srba" samo govore koliko njihov strah ima snagu. Ne uspevajući da nametnu svoju volju Srbima, oni prete, zagovaraju potpuno izbacivanje latinice iz srpskog jezika, paniče bezrazložno i pokušavaju da animiraju Srbe lažno tvrdeće da će Srbi nestati ako ne izbace latinicu iz jezika.

Od otvorenosti, prihvatanja i drugačijih shvatanja obogaćujemo sebe i svoj jezik. Nijedno zatvoreno društvo nije nikada uspelo. Otvorena društva u kojima vlada sloboda uvek napreduju.
 
ne otvaras samo novu temu...otvaras pandorinu kutiju...

ali, sad gotovo...
elem...oba pisma su nasa...SAMO STO JE SLUZBENA UPOTREBA REGULISANA ZAKONOM...eremita i ostali...
ti ljudi su samo intelektualci-konzervativci (ako to nije oksimoron) koji ne vole da se stvari menjaju, i kojima je zivorni cilj da "upozoravaju na moral i dekadenciju drustva"

cirilica je nase prvo pismo, a kako reklamira moj najbolji ortak, "prva ljubav zaborava nema"
 
BG5:
Nexus 6:
cirilica je nase prvo pismo, a kako reklamira moj najbolji ortak, "prva ljubav zaborava nema"

Glagoljica je nase prvo pismo

nije. nisi izgleda pratio, ali tu tezu ne zastupa vise nijedan ozbiljniji strucnjak iz oblasti slovenske pismenosti. nemoj da mislis da ti se sad bezveze inatim, ali stvarno je to napustena pozicija. i dokazano pogresna. ako hoces, mozemo da pocnemo:

cirilica je "skoro" najstariji oblik slovenskog pisma koji je direktno povezan (znaci ne preko helena) sa staroevropskim runama i njima srodnoj fenickoj elementi. jedini stariji oblik je takozvana 'vlesovica', nedavno utvrdjena za najstarije sachuvano istocnoslovensko pismo (jedna od varijanata staroevropskih runa).srodnost evropskih runa i fenickog pisma (sa zajednickim korenom u pismu podunavlja - vincanske kulture - oko 5000-6000 pne)i navela je na pogresno tumacenje da je cirilica dosla preko grka (koji su opismenjeni fenichanima). to sto mi danas zovemo cirilicom (nema inace veze sa kirilom i metodijem/koji su inace juzni sloveni iz makedonije) je redakcija drevnih zapadnoslovenskih i germanskih runa prema grckom obrascu, ne vise od toga. uradjena je obzirom na odbijanje glagoljice (cisto grcko novatorsko pismo) vecinom slovenskog severa i zapada, i primila se upravo zato sto je koristila preko 3/4 vec postojecih runskih, 'znaharskih'/'zhreckih' znakova.

p.s. skrecem ti paznju da je ista 'vlesovica' vec dugo postojece pismo u 5. veku - a ona je zapravo, sa izuzetkom 2 simbola, cisto cirilicna.
p.s.2 runa, run. od glagola riti, riljati. pisalo se na kori drveta i kamenu. osnova rh, i tipicni slovenski nastavak 'un' (nosilac osobine) kasnije transformisanog u 'an' i sacuvanog samo u arhaicnim imenima: npr. perun, borun... kao i u konzervativnijim srpskim sredinama (npr. crna gora)
 
veruj mi. u rusiji se nikad ta teorija nije ni primila. prosto, jer oni znaju za svoju pismenost od pre grka. prodjes po muzejima ili cak starim crkvama i - na zidu hriscanske crkve iz 11 veka (NPR. U KIJEVU) RUNE! a tekst novozavetni...
 
Лепо рече Нексус да је отворена Пандорина кутија. Лично пишем ћирилицом јер ми је тако лакше (ако ћу да пишем правилно). Но, погледајте како су се "латиничари" овде излупетали:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?t=4223&sid=15e17a71654c2c81fc624df7001a611d

Тамо сам и ја рекао све што мислим о томе, ја сам иначе тамо 7/9.
Сад, могу и "ћириличари" да лупетају, има разних... али овде они који траже од језика и писма само ефикасност :lol:

И да, наравно

JABUCHILO:
cirilica je "skoro" najstariji oblik slovenskog pisma koji je direktno povezan (znaci ne preko helena) sa staroevropskim runama i njima srodnoj fenickoj elementi. jedini stariji oblik je takozvana 'vlesovica', nedavno utvrdjena za najstarije sachuvano istocnoslovensko pismo (jedna od varijanata staroevropskih runa).srodnost evropskih runa i fenickog pisma (sa zajednickim korenom u pismu podunavlja - vincanske kulture - oko 5000-6000 pne)i navela je na pogresno tumacenje da je cirilica dosla preko grka (koji su opismenjeni fenichanima). to sto mi danas zovemo cirilicom (nema inace veze sa kirilom i metodijem/koji su inace juzni sloveni iz makedonije) je redakcija drevnih zapadnoslovenskih i germanskih runa prema grckom obrascu, ne vise od toga. uradjena je obzirom na odbijanje glagoljice (cisto grcko novatorsko pismo) vecinom slovenskog severa i zapada, i primila se upravo zato sto je koristila preko 3/4 vec postojecih runskih, 'znaharskih'/'zhreckih' znakova.
 
да. лепо си тамо то рекао. а барон унгерн - реинкарнација чин гиѕ кхана, посебно се истакао. оне остале Цркотине и Стрвине (прим.прев. "реформски телетабиси", погледати пост ѕа додатно образложење на теми "ни мајка рос(п)ија немере их спасити")овде нећу ни да спомињем...

* пази кад сам кренуо да се сложим ... куцао сам ладно прво на латиници :)
 
BG5:
Ljudi koji vrše kampanju za potiskivanje latinice iz našeg jezika pokušavaju da proguraju lažnu tezu da je ćirilica jedino pismo srpskog jezika.

Međutim, srpski jezik je nekada bio pisan glagoljicom, a do pre nešto preko sto godina pisan je "crkvenom" ćirilicom.Danas, Srbi koriste dva pisma: latinicu i ćirilicu.

Tvrdnja da srpski jezik ima smo jedno pismo je lažna ali i veoma opasna. Netačno je da je ćirilica jedino srpsko pismo. Ona nije niti danas jedino a nije ni prvo i jedino pismo u Srba. Ona je jednostavno reformisano pismo koje je nastalo od grčkog alfabeta. Vuk Karadžić je izbacio sva nepotreban slova koja su do tad bila u ćirilici, dodao nova, potrebna slova kako bi pismo moglo da omogući da se zapišu svi glasovi našeg jezika. Mora se napomenuti da se "crkvena" ćirilica bitno razlikuje od sadašnje tzv. građanske ćirilice.

Takođe, ćirilica nije ekskluzivno srpsko pismo.Mi smo samo jedan od naroda koji koristi ćirilicu.Čak štaviše, Grci su izmislili ćirilicu.

Ljudi koji sprovode kampanju za izbacivanje latinice iz srpskog jezika su ksenofobi.Oni bi da se mi Srbi okružimo granicama i da ne primamo nikakav uticaj izvana (a naročito ne sa Zapada). Oni smatraju da ćemo mi nestati sa lica zemlje ako nešto promenimo ili ako smo slični sa Zapadnim narodima. (Njih sličnost sa azijskim narodima kao što su Turci ili Arapi ne zabrinjava). Turcizmi u našem jeziku ne predstavljaju nikakav problem ali zato ako kojim slučajem u naš jezik uđe neka reč iz francuskog, nemačkog ili pak engleskog onda je to nacionalna katastrofa. Nestaće nam jezik, kažu oni. Naravno da to nije tačno i da je u stvari njihova teza o našem nestanku u stvari dijametralno suprotna istini. Ne samo da nećemo nestati već ćemo obogačivati naš jezik pa će on postajati lepši ali i dominantniji.

Slična je stvar i sa pismom. Da se podsetimo malo činjenica iz istorije. Kada je Vuk sprovodio reformu jezika i pisma i tada se digla tolika buka oko njegove reforme da su korišćeni isti argumenti kao što su "nestaćemo", "uništićemo svoje pismo", "to je katastrofa", itd. Srpska Pravoslavna Crkva je dugi niz godina koristila staru ćirilicu i žestoko se opirala novoj, reformisanoj Vukovoj ćirilici. Naravno da ne samo što nismo nestali već je naš jezik od tada samo napredovao. A i dan-danas napreduje. Ali samo iz tog razloga što Srbi ne dopuštaju da ksenofobija i nakaradni konzervativizam prevladaju.

Ksenofobi se u stvari plaše drugih. Oni misle da su oko nas sve sami neprijatelji i da svi rade u zaveri da nas unište. I nas i naš jezik a i naše pismo - ćirilicu. Iz tog njihovog straha proizilaze ovakve opasne ideje - da se protera latinica iz našeg jezika. Oni smatraju da što manje zajedničkih dodirnih tačaka imamo sa drugim narodima da je to utoliko bolje. Ne shvataju da je stvar upravo suprotna. Što više dodirnih tačaka je u stvari što bolje. Mi time razvijamo zdravu konkurenciju, u kulturi nastaju dobra književna dela koja će ako su dobra preplivati i Bosnu i Hrvatsku i onda će situacija biti obrnuta. Mi Srbi ćemo imati dominantnu kulturu na ovim prostorima, ako je to cilj ksenofoba. Da imamo samo ćirilicu, Hrvati i Bosanci (Bošnjaci) bi bili dominantni jer njih ne zanima ćirilica i ne koriste je. A mi koristimo i ćirilicu ali i latinicu pa bi po prirodi stvari mogli da čitamo njihov jezik a oni se ne bi ni potrudili da nauče da čitaju ćirilicu. Samim tim mi bismo bili u prolici da čitamo njihova dela a oni ne bi mogli naša. I tada bi izgubili, ako je oupšte stvar u tome da neko pobedi.

Korišćenje reči kao što su "katastrofa", "nacionalno otrežnjenje", "ćirilica se gazi", "Srbi su lišeni ćirilice", "Srbija je ugrožena", "ćirilica je nacionalni identitet Srba", "ćirilica je duša naroda", "u pitanju je opstanak Srba" samo govore koliko njihov strah ima snagu. Ne uspevajući da nametnu svoju volju Srbima, oni prete, zagovaraju potpuno izbacivanje latinice iz srpskog jezika, paniče bezrazložno i pokušavaju da animiraju Srbe lažno tvrdeće da će Srbi nestati ako ne izbace latinicu iz jezika.

Od otvorenosti, prihvatanja i drugačijih shvatanja obogaćujemo sebe i svoj jezik. Nijedno zatvoreno društvo nije nikada uspelo. Otvorena društva u kojima vlada sloboda uvek napreduju.

BG ne nasedaj na provokacije... srbin si isto ko i oni, nema potrebe da dokazujesh ispravnost pisanja latinicom. ja kucam latinicom, jer nisam aktiviro srpsku tastaturu, nemam potrebbe za tim. a kom to smeta... nek se nosi u .... a da se frapiram zbog toga... 8) 8) 8) ocu :wink:
 
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...
 
Пред опасношћу од унијаћења, постепеног одвајања Срба од Српске православне цркве и губљења српског националног идентитета, као циља којем су тежиле аустроугарске власти, митрополит Мојсије Петровић обратио се руском цару Петру Великом с молбом за помоћ у књигама и учитељима (молба слична оној којом је 862. године моравски кнез Растислав, да би се одупро германизацији, тражио од византијског цара словенске богослужбене књиге и учитеље).

(детаљ из књиге Увод у славистику Филолошког факултета у Бгд.)
 
JABUCHILO:
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...

Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...
 
eremita:
JABUCHILO:
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...

Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...

imash je gde oces, prevod na srpski... a Veles je ime jednog od slovenskih bogova, verovatno je grad po njemu dobio ime...
goooglaj
na shta si mislio kad si pominjo leskovac i iskopine? daj neki link...

http://www.svevlad.org.yu/pesic_velesovaknjiga.html

al nije cela... ne mogu da je nadjem, imao sam je kuci, poslacu ti na PM ako je nadjem
 
eremita:
JABUCHILO:
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...

Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...

Kniga Velesova - naziv je uslovni, po (kako izgleda) prvoj tablici koja pocinje sa: "Velesu knjigu ovu posvecujemo, bogu nasem koji nam je utociste i snaga..."

Veles, odnosno Volos u istocnoslovenskom dakle Vles (sa dugim e) u srpskom (kao Moloko/Mleko) je Nebeski Pastir, Kum (sto znaci cuvar, drzac, okupljac) Neba i pastir mlecnog puta (zita nebeskog). Bog Znahara, Vidara, Volsebnika i Pesnika - Bojan, mitski ruski pesnik naziva se i danas unukom Vlesa.
ja imam sve tablice, nazalost (tj na srecu) - sve na papiru. i kopije samih tablica, i transkripciju, i prevod. jednom cu skenirati pa cu negde postaviti na uvid. neka ti ovaj put Crow izadje u susret. inace imas je u vecini knjizara - trazi da ti dajuda u knjizari citas, ja sam tako dok nisam kupio :)

tebi kao pravoslavnom (meni bar jeste) bice zanimljiva bas kao knjiga Slovenskog Zaveta. velika tajna Trojice, Oca i Sina i Duha Svetog, ono sto pravoslavne zaista cini pravoslavnima, bila je osnovno nacelo i praotacke vere. jedan bog u tri lica. samo smo je nastavili u Hristu... -

par citata:
"Grci (Vizantijci) govore da smo ljudozderi, da prinosimo ljudske zrtve, a lazu - i ko se od tih lazi ne brani lud je.ne smemo pustiti da o nama ovako govore. jer prinosimo samo plodove svoga rada, raz i ovas i cvece i medovinu suricu...a ne kao varjagi i goti sto prinose zrtvu strasnu - ljudsku..."
"svi oni (bozici u trijadama) ka Svarogu dohode, sve su to deca njegova... A mi smo unuci sina njegova prvenca... i treci je Svetovid, on je svetlost kroz koju poznajemo Svet..."
"Jer to je ta tajna Triglava - kako su to Svarog, Perun i Svetovid zapravo Jedno - tajna velika..."

*prevod ruskog prevoda (uz konsultovanje izvornog teksta)
 
JABUCHILO:
eremita:
JABUCHILO:
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...

Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...

Kniga Velesova - naziv je uslovni, po (kako izgleda) prvoj tablici koja pocinje sa: "Velesu knjigu ovu posvecujemo, bogu nasem koji nam je utociste i snaga..."

Veles, odnosno Volos u istocnoslovenskom dakle Vles (sa dugim e) u srpskom (kao Moloko/Mleko) je Nebeski Pastir, Kum (sto znaci cuvar, drzac, okupljac) Neba i pastir mlecnog puta (zita nebeskog). Bog Znahara, Vidara, Volsebnika i Pesnika - Bojan, mitski ruski pesnik naziva se i danas unukom Vlesa.
ja imam sve tablice, nazalost (tj na srecu) - sve na papiru. i kopije samih tablica, i transkripciju, i prevod. jednom cu skenirati pa cu negde postaviti na uvid. neka ti ovaj put Crow izadje u susret. inace imas je u vecini knjizara - trazi da ti dajuda u knjizari citas, ja sam tako dok nisam kupio :)

tebi kao pravoslavnom (meni bar jeste) bice zanimljiva bas kao knjiga Slovenskog Zaveta. velika tajna Trojice, Oca i Sina i Duha Svetog, ono sto pravoslavne zaista cini pravoslavnima, bila je osnovno nacelo i praotacke vere. jedan bog u tri lica. samo smo je nastavili u Hristu... -

par citata:
"Grci (Vizantijci) govore da smo ljudozderi, da prinosimo ljudske zrtve, a lazu - i ko se od tih lazi ne brani lud je.ne smemo pustiti da o nama ovako govore. jer prinosimo samo plodove svoga rada, raz i ovas i cvece i medovinu suricu...a ne kao varjagi i goti sto prinose zrtvu strasnu - ljudsku..."
"svi oni (bozici u trijadama) ka Svarogu dohode, sve su to deca njegova... A mi smo unuci sina njegova prvenca... i treci je Svetovid, on je svetlost kroz koju poznajemo Svet..."
"Jer to je ta tajna Triglava - kako su to Svarog, Perun i Svetovid zapravo Jedno - tajna velika..."

*prevod ruskog prevoda (uz konsultovanje izvornog teksta)

a reko sam da necu da upadam u religiozne rasprave... al na ovakav falsifikat ne mogu da ocutim :twisted:

veze sa novim zavetom i hriscanskim trojstvom nema. a ako je neko smislio trojstvo da bi lakshe pokrstio arijevce, to je onda to.
a poredjenje sa javom-pravom-navom ili perun-svarog-vid sa otac-sin-ssveti duh je smeshno. jedino zajednichko im je broj 3.
 
crow:
eremita:
JABUCHILO:
inace, to sto si ti linkovao je UDZBENIK za slavistiku i nema nikakve veze sa poslednjih 10 godina (od kljucnog znacaja) za mnoge aspekte moderne slavistike. tamo ti pise: stampan 2000. da li ti sebi mozes da predstavis koliko se pise jedan takav udzbenik. ili da pomislis da je kao UDZBENIK najverovatnije ili reprint, ili sa vecim delom sadrzaja od pre pocetka 90-ih?

Veles Kniga (sasvim nedavno prihvacena kao autenticni istorijski dokument):

"... grci lazu kako su nam dali pismo, A NE GOVORE DA SMO ZBOG TOGA IZGUBILI SVOJE..." - A AUTOR EVIDENTNO PISE U VREME SIRENJA GLAGOLJICE, JER...
"...pamtimo jos onog ilara (Kiril?) sto nas je ucio NJIHOVOM pismu, a krisom se nasim bogovima molio..."

a sve ostalo iz prethodnog posta ti savetujem da ponovo procitas - I DAS SVOJU VERZIJU.

p.s. inace, ja sam izmedju ostalog i slavista, ako ti to ista znaci...

Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...

imash je gde oces, prevod na srpski... a Veles je ime jednog od slovenskih bogova, verovatno je grad po njemu dobio ime...
goooglaj
na shta si mislio kad si pominjo leskovac i iskopine? daj neki link...

http://www.svevlad.org.yu/pesic_velesovaknjiga.html

al nije cela... ne mogu da je nadjem, imao sam je kuci, poslacu ti na PM ako je nadjem


SVETSKO ARHEOLOŠKO OTKRIĆE NA HISARU
NAUKA - Sreda, Avgust 24, 2005 11:18 RTS

Na brdu Hisar pored Leskovca ekipe arheologa pronašle su tri masivna predmeta od gvožđa koji potiču iz perioda s kraja 14 veka pre nove ere. Rukovodoilac iskopavanja koje se obnavlja u okviru projekta 'Etno-arheološki park Hisar' profesor dr Miodrag Stojić, naučni savetnik Arheološkog instituta u Beogradu, rekao je FoNetu da ovaj pronalazak potpuno menja sliku o otkriću i korišćenju gvožđa na zemljinoj kugli.

Stojić kaže da je, na osnovu ovih pronalazaka, sasvim sigurno da je tehnologija gvožđa i moderne civilizacije započela na ovim prostorima. On smatra da je pronalazak tri masivna gvozdena predmeta, na mestu gde je pre pet godina pronađeno žezlo od gvožđa, u kome nije pronađeno nikakvo učešće drugog metala, 'svetski važno otkriće'.

'Ovi rezultati dokazuju da je Evropa imala velike
metalurške centre koji su proizvodili gvožđe i da je tu primat imala ova zajednica, na našim prostorima', kaže Stojić. On podseća da se 'do sada smatralo da su tehnologiju obrade gvožđa otkrili Hetiti, narod koji je naseljavao severni deo centralne Anadolije i da se otud ta tehnolohija rašilila u Evropu, gde tek u 9. veku pre nove ere počinje masovnija proizvodnja'.

Ovi predmeti su pronađeni u kući na lokalitetu gde su otkriveni ostaci Brnjičke kulture. Profesor Stojić kaže da su predmeti pronađeni u sondi dubine dva metra, a da je kuća podignuta između 1350. i 1300. godine pre nove ere.

Krow, ово је са www.rts.co.yu.
 
JABUCHILO:
eremita:
Јабучило, извини, ако Ти није тешко... имаш ли нешто
детаљније о тој ВЕЛЕС КЊИЗИ, то ме специјално
интересује стога што постоји у Старој Србији
(Маћедонији) град Велес из кога потиче српски епископ Нектарије...

Kniga Velesova - naziv je uslovni, po (kako izgleda) prvoj tablici koja pocinje sa: "Velesu knjigu ovu posvecujemo, bogu nasem koji nam je utociste i snaga..."

Veles, odnosno Volos u istocnoslovenskom dakle Vles (sa dugim e) u srpskom (kao Moloko/Mleko) je Nebeski Pastir, Kum (sto znaci cuvar, drzac, okupljac) Neba i pastir mlecnog puta (zita nebeskog). Bog Znahara, Vidara, Volsebnika i Pesnika - Bojan, mitski ruski pesnik naziva se i danas unukom Vlesa.
ja imam sve tablice, nazalost (tj na srecu) - sve na papiru. i kopije samih tablica, i transkripciju, i prevod. jednom cu skenirati pa cu negde postaviti na uvid. neka ti ovaj put Crow izadje u susret. inace imas je u vecini knjizara - trazi da ti dajuda u knjizari citas, ja sam tako dok nisam kupio :)

tebi kao pravoslavnom (meni bar jeste) bice zanimljiva bas kao knjiga Slovenskog Zaveta. velika tajna Trojice, Oca i Sina i Duha Svetog, ono sto pravoslavne zaista cini pravoslavnima, bila je osnovno nacelo i praotacke vere. jedan bog u tri lica. samo smo je nastavili u Hristu... -

par citata:
"Grci (Vizantijci) govore da smo ljudozderi, da prinosimo ljudske zrtve, a lazu - i ko se od tih lazi ne brani lud je.ne smemo pustiti da o nama ovako govore. jer prinosimo samo plodove svoga rada, raz i ovas i cvece i medovinu suricu...a ne kao varjagi i goti sto prinose zrtvu strasnu - ljudsku..."
"svi oni (bozici u trijadama) ka Svarogu dohode, sve su to deca njegova... A mi smo unuci sina njegova prvenca... i treci je Svetovid, on je svetlost kroz koju poznajemo Svet..."
"Jer to je ta tajna Triglava - kako su to Svarog, Perun i Svetovid zapravo Jedno - tajna velika..."

*prevod ruskog prevoda (uz konsultovanje izvornog teksta)

Јабучило, много Ти хвала, волим такве књиге.
 
Crow, nemoj tako. pricamo o istom. rekao sam vera u Trojicu. u jednog boga u tri lica. Svarog je otac nebeski i vlada svim bozijim rodovima koji su organizovani u trijade. ima ih jako puno. i svi zvuce kao poznata slovenska prezimena, pa se sasvim sigurno radi o mitskim precima. Sin Svaroga, prvenac, nosi epitet Svarozic, zove se Dazbog u doba mira (Dajbog, Dabo, Hromi Daba u kasnijim narodnim pricama - Gvozdeni Copavac kod istocnih slovena) a u doba rata proziva se Perunom, Nebeskim Vojvodom. Paronom, Parkunom su ga nazivali cesto goti, i sacuvan je u nemackom jeziku u reci "baron" - vojvoda. Svetovid se nekoliko puta zove velikim duhom sveta i svetloscu, bogom Java. to sto sam tamo napisao je tako i napisano u skoro tri kosmogonijske i teogonijske tablice. setices ih se i sam. a Jav Prav i Nav nemaju veze sa hriscanskim Trojstvom. Otac, Sin i Duh Sveta su tri osnovna epiteta za tri lica Triglava. mISLIM, KAKO DA SE RASPRAVLJAMO OKO TOGA AKO JE TO TAKO ZAPISANO? ZASTO BI JA NESTO FALSIFIKOVAO - COVECE JA SE BAVIM NAUKOM A NE ZURNALISTIKOM.

p.s. ja sam Arijevac, mada nijedan "arijevski narod" nije sebe tako nazivao - to je latinski izraz - "Harii, Halii - supervites - Nadmocni, Nadljudi,ali mozda i samo Nadzivuci, Ziveci Preko)", naziv za narode severa i istoka evrope. i tvrdim ti da su Arijevci (citaj Vedu, Vedantu ili pozniju Bhagavad Gitu)na svet rodili Trojstvo i preobrazovali vecinu istocnih i bliskoistocnih dualistickh religija. da, pravoslavlje je prihvatilo ovaj princip i sacuvalo duhovnu naslednost. kao sto je uzela i ime vere, Prav-o-slavlje, slavljenje Prava, iako to nema nikakve veze sa Orto-doxa, pa iskreno, ni sa Kato-likos. i dobro je uradilo. e znamda li sikatolikpa se vredjas, ali nemas razloga. i katolicka crkva ima tri imena bozija...samo ne priznaje njihovu ravnopravnost i jedinstvo u tri lica.
 
Ostatak na pm, ako ikog stvarno zanima a ne ono kao "politikin zabavnik juce objavio...", da ne kvarimo temu - koja je VRLO PRAVILNO naslovljena kao SRPSKA LATINICA (PRAVILNIJE BI BILO SLOVENSKA, ALI AKO VEC INSISTIRAJU MOZE I OVAKO). nemojmo da odricemo takvu pocast, pa godinama se mnogi (totalno ignorisani) akademici bore da to dokazemo, a sad kad nam poklanjaju da odricemo. ako smo je i sutnuli, ne znaci to jos da je prepustamo Strvinama :)

P.S. O arheoloskoj senzaciji: gvozdje te cistoce NIKADA DO DANAS NIJE JOS USPESNO PROIZVEDENO - ALI, DA SE NE PALIMO BAS PREVISE - IMA GA U IZOBILJU U PRIRODI (METEORITSKO KAMENJE CESTO SE SASTOJI OD MNOOOOGO OVOG GVOZDJA). ali lepoje daje ovo kod nas naaaaaaaaajstarije:)
 
BG5:
Ljudi koji vrše kampanju za potiskivanje latinice iz našeg jezika pokušavaju da proguraju lažnu tezu da je ćirilica jedino pismo srpskog jezika.

Međutim, srpski jezik je nekada bio pisan glagoljicom, a do pre nešto preko sto godina pisan je "crkvenom" ćirilicom.Danas, Srbi koriste dva pisma: latinicu i ćirilicu.

Tvrdnja da srpski jezik ima smo jedno pismo je lažna ali i veoma opasna. Netačno je da je ćirilica jedino srpsko pismo. Ona nije niti danas jedino a nije ni prvo i jedino pismo u Srba. Ona je jednostavno reformisano pismo koje je nastalo od grčkog alfabeta. Vuk Karadžić je izbacio sva nepotreban slova koja su do tad bila u ćirilici, dodao nova, potrebna slova kako bi pismo moglo da omogući da se zapišu svi glasovi našeg jezika. Mora se napomenuti da se "crkvena" ćirilica bitno razlikuje od sadašnje tzv. građanske ćirilice.

Takođe, ćirilica nije ekskluzivno srpsko pismo.Mi smo samo jedan od naroda koji koristi ćirilicu.Čak štaviše, Grci su izmislili ćirilicu.

Ljudi koji sprovode kampanju za izbacivanje latinice iz srpskog jezika su ksenofobi.Oni bi da se mi Srbi okružimo granicama i da ne primamo nikakav uticaj izvana (a naročito ne sa Zapada). Oni smatraju da ćemo mi nestati sa lica zemlje ako nešto promenimo ili ako smo slični sa Zapadnim narodima. (Njih sličnost sa azijskim narodima kao što su Turci ili Arapi ne zabrinjava). Turcizmi u našem jeziku ne predstavljaju nikakav problem ali zato ako kojim slučajem u naš jezik uđe neka reč iz francuskog, nemačkog ili pak engleskog onda je to nacionalna katastrofa. Nestaće nam jezik, kažu oni. Naravno da to nije tačno i da je u stvari njihova teza o našem nestanku u stvari dijametralno suprotna istini. Ne samo da nećemo nestati već ćemo obogačivati naš jezik pa će on postajati lepši ali i dominantniji.

Slična je stvar i sa pismom. Da se podsetimo malo činjenica iz istorije. Kada je Vuk sprovodio reformu jezika i pisma i tada se digla tolika buka oko njegove reforme da su korišćeni isti argumenti kao što su "nestaćemo", "uništićemo svoje pismo", "to je katastrofa", itd. Srpska Pravoslavna Crkva je dugi niz godina koristila staru ćirilicu i žestoko se opirala novoj, reformisanoj Vukovoj ćirilici. Naravno da ne samo što nismo nestali već je naš jezik od tada samo napredovao. A i dan-danas napreduje. Ali samo iz tog razloga što Srbi ne dopuštaju da ksenofobija i nakaradni konzervativizam prevladaju.

Ksenofobi se u stvari plaše drugih. Oni misle da su oko nas sve sami neprijatelji i da svi rade u zaveri da nas unište. I nas i naš jezik a i naše pismo - ćirilicu. Iz tog njihovog straha proizilaze ovakve opasne ideje - da se protera latinica iz našeg jezika. Oni smatraju da što manje zajedničkih dodirnih tačaka imamo sa drugim narodima da je to utoliko bolje. Ne shvataju da je stvar upravo suprotna. Što više dodirnih tačaka je u stvari što bolje. Mi time razvijamo zdravu konkurenciju, u kulturi nastaju dobra književna dela koja će ako su dobra preplivati i Bosnu i Hrvatsku i onda će situacija biti obrnuta. Mi Srbi ćemo imati dominantnu kulturu na ovim prostorima, ako je to cilj ksenofoba. Da imamo samo ćirilicu, Hrvati i Bosanci (Bošnjaci) bi bili dominantni jer njih ne zanima ćirilica i ne koriste je. A mi koristimo i ćirilicu ali i latinicu pa bi po prirodi stvari mogli da čitamo njihov jezik a oni se ne bi ni potrudili da nauče da čitaju ćirilicu. Samim tim mi bismo bili u prolici da čitamo njihova dela a oni ne bi mogli naša. I tada bi izgubili, ako je oupšte stvar u tome da neko pobedi.

Korišćenje reči kao što su "katastrofa", "nacionalno otrežnjenje", "ćirilica se gazi", "Srbi su lišeni ćirilice", "Srbija je ugrožena", "ćirilica je nacionalni identitet Srba", "ćirilica je duša naroda", "u pitanju je opstanak Srba" samo govore koliko njihov strah ima snagu. Ne uspevajući da nametnu svoju volju Srbima, oni prete, zagovaraju potpuno izbacivanje latinice iz srpskog jezika, paniče bezrazložno i pokušavaju da animiraju Srbe lažno tvrdeće da će Srbi nestati ako ne izbace latinicu iz jezika.

Od otvorenosti, prihvatanja i drugačijih shvatanja obogaćujemo sebe i svoj jezik. Nijedno zatvoreno društvo nije nikada uspelo. Otvorena društva u kojima vlada sloboda uvek napreduju.
BG5,ne mi je jasno,zasto si uopshte otvorio ovakvu temu?... koja je dirljiva izmedju cirilice i latinice,(crklotina) zlocinac Josip Broz Titovich nam je nametnu da je (umesto cirilicu)zakonski upotrbljavamo skoro 60 godine.
Kroz Cirilicu, citava Srpska istorija i kultura je zabelezena, pa je neophdno da je zadrzimo,jer kao sto vidimo, latinicom Zapad zeli da okupira ne samo Srbuju,vec citav svet...
 

Back
Top