ЧЕСТИТКА НАШИМ ГЕНИЈАЛЦИМА !

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Studenti ETF pobedilu u Čikagu - Najbolji na svetu
Blic - Пре 21 сат


Tim od deset studenata Elektrotehničkog fakulteta iz Beograda osvojio je prvu nagradu i 10.000 dolara na najvećem svetskom takmičenju mladih elektroinženjera održanom od 15. do 17. avgusta u Čikagu. Uz pomoć elektronike, koju su dodali motoru koji se ugrađuje u kućne aparate kako bi štedeo struju, proglašeni su za najbolje mlade elektroničare i u finalu prestigli dva američka tima, tehnički mnogo nadmoćnije protivnike.
- U motor koji pokreće kućne uređaje od 500 vati doda se naša elektronika i on štedi struju i može da menja brzine. Može da se ugrađuje u nove i u već postojeće motore. Prema dosadašnjim procenama, cena jednog uređaja sa sve motorom, na milion komada, izađe 35 dolara - priča za „Blic“ jedan od takmičara Miloš Rakić.

Takmičenje je organizovalo Udruženje elektroinženjera IEEE koje ima oko 350.000 članova, elektroinženjera iz celog sveta. Studenti ETF-a su za takmičenje čuli preko svog mentora prof. Slobodana Vukosavića. Projekat koji su im organizatori zadali, „Monofazni motor promenljive brzine“, spremali su godinu dana.

- Prvih nekoliko meseci bilo je teško. Nismo imali sredstava, pa smo morali sami da tražimo donatore. Sami smo radili šeme, programiranje. Onda nam je pomoglo Udruženje diplomiranih studenata elektrotehnike i američka ambasada, a oko smeštaja i hrane naš konzulat u Čikagu i naši ljudi koji žive tamo. Poslednja dva-tri meseca najviše smo radili da bismo nadoknadili propušteno, a zadnjih mesec dana nismo ni spavali - kaže član tima Mihajlo Divac.

Kada su kretali odavde, bili su ubeđeni da će pobediti, ali kada su videli kakvu opremu konkurenti - tim iz Ilinoja i tim iz Južne Karoline - iznose iz automobila, samopouzdanje im se poljuljalo.

- Mi takvu opremu nemamo ni u laboratoriji. Imali smo tremu, plašili se da nešto ne zakaže. Ali ta njihova oprema na testiranju nije radila glatko kao naša. Oni, kad su videli naš pogon, nisu mogli da veruju da smo takvu jednu stvar spakovali na tako malo mesto - priča Mihajlo.

Osim glavne, studenti ETF-a su osvojili i dve sporedne nagrade - za prezentaciju i tehničku dokumentaciju, što im je, kako kažu, posebno drago, jer su morali da izlažu na engleskom jeziku, maternjem jeziku njihovih konkurenata koji su izgubili u finalu.

Junacima iz Čikaga čestitao je predsednik Boris Tadić, a ministar Mlađan Dinkić predložio je da budu nagrađeni sa 10 miliona dinara.

J. Subotić

Па шта ја ту могу, када су наши најбољи!
 
vzeoy7y9:
Nexus 6:
sta je tu novost?
nije prvi put da se ovako nesto desilo...
pridruzujem se cestitkama...
kroz Srpsku omladinu Zapad radi svoj posao,(te studente ce im dobro doci),ne samo da sire propagandu o SAD,nego i u druge svhe: Zapadu trebaju...
:o

Ma nek idu brate zidaru neka vide sveta, nije to lose. Jednoga dana ce valjda vratiti veliko znanje u Srbiju pa ce i nama i njima biti bolje.
 
AntunTun:
shto se takmichimo kad smo i ovako znali da smo najbolji?...

shteta shto tje svi da zapale preko kroz godinu-dve...al dobro...bitno je da su nashi...

Туњевино или избриши овај пост
или избриши све оне постове У КОЈИМА ПЉУЈЕШ ПО
СРБИЈИ! Буди доследан, немој се окретати "како
ветар дува"... :P
 
eremita:
AntunTun:
shto se takmichimo kad smo i ovako znali da smo najbolji?...

shteta shto tje svi da zapale preko kroz godinu-dve...al dobro...bitno je da su nashi...

Туњевино или избриши овај пост
или избриши све оне постове У КОЈИМА ПЉУЈЕШ ПО
СРБИЈИ! Буди доследан, немој се окретати "како
ветар дува"... :P

Ne moze sad ima strucnu opservaciju o anusu na Ljubav i sex forumu. Ko ne veruje neka pogleda topic FETISH.
 
e marlon...obarash me zhivota mi...

eremitu i da ne pominjem...ti ne bi mogla da skontash moj vetar da posedujesh josh tolko informacija o glupim i nebitnim stvarima...ok ljudi ima gde otjesh...srbi su generalno stoka...za te shto su osvojili...i realy dont give a fak...al mi bedak shto tje da idu...bedak mi shto svako ko iole valja...pali...a ja ostajem u ovim fekalijama...znachi i sam sam fekalija...al ne mogu ja tebi da docharam to shto ja mislim...niti se vredi truditi...al ti izgleda zhivish da komentarishesh moje postove...a pritom si bezobrazna i prosta...kochijashu...sjashi...smarash
 

Back
Top