Da li je zivot bez dece zaista besmislen?

OziOziOzi

Zainteresovan član
Poruka
231
Ja sam mama i spoznala sam ljubav prema detetu koja je zaista veoma snazna emocija. Deca unose novu dimenziju u roditeljski zivot, i to se slazem ne samo teoretski nego mi je zivotni put isao tacno po sredini roditeljske njive. Volela sam mnoge i mnogo, razne su mi ljubavi prolazile kroz srce i dusu. Roditeljska ljubav je zaista nesto sto je vredno sve muke kroz koje prolazis (pogoovu zena) da bi se postao i ostao roditelj. Toliko je ljubav i povezanost snazna da zena svesno i namerno prolazi kroz najvecu bol na svetu da bi imala jos jedan zamotuljak ljubavi.

Sa druge strane, nije svima pisano da budu roditelji. Koji god da je razlog, smatram da je drustvo na granici zlostavljanja sto se tice odnosa prema onima koji nemaju decu - pogotovu prema zeni. Svaka zena od punoletstva pa do menopauze prolazi kroz gusto siprazje pitanja sa ovakvim "grancicama" koje sibaju po licu: "kad ces se udati", "kad ces imati decu", "otkucava ti bioloski sat" itd.

Zasto zena ne moze da napravi svesni izbor da zatvori fabriku? Zasto je zena postovana u drustvu samo ako se omacila, i to vise puta?

Ja verujem da je moguce da zene nepodobne da budu majke imaju negde tu informaciju koja nema sanse da izadje na povrsinu pored toliko guranja okoline da rodi, da ima dete, da nema niceg lepseg, kakva si ti zena bez dece, itd, itd.

Koji god da je razlog zasto zena nema dece ja smatram da je ljudski postovati zivotne izbore koji su tako drugaciji od nasih. Nivo svesti drustva vidi se i po tome kako se ponasa prema manjinama. Ne samo nacionalnim manjinama, nego i seksualnim, politickim, nepusackim, itd. U ovu grupu manjina spada i ona koja izabere da se ne "ostvari u ulozi roditelja" vec odabere neke druge uloge.

Smatram da zivot bez dece nije besmislen, samo je drugaciji.
 
Ja sam mama i spoznala sam ljubav prema detetu koja je zaista veoma snazna emocija. Deca unose novu dimenziju u roditeljski zivot, i to se slazem ne samo teoretski nego mi je zivotni put isao tacno po sredini roditeljske njive. Volela sam mnoge i mnogo, razne su mi ljubavi prolazile kroz srce i dusu. Roditeljska ljubav je zaista nesto sto je vredno sve muke kroz koje prolazis (pogoovu zena) da bi se postao i ostao roditelj. Toliko je ljubav i povezanost snazna da zena svesno i namerno prolazi kroz najvecu bol na svetu da bi imala jos jedan zamotuljak ljubavi.

Sa druge strane, nije svima pisano da budu roditelji. Koji god da je razlog, smatram da je drustvo na granici zlostavljanja sto se tice odnosa prema onima koji nemaju decu - pogotovu prema zeni. Svaka zena od punoletstva pa do menopauze prolazi kroz gusto siprazje pitanja sa ovakvim "grancicama" koje sibaju po licu: "kad ces se udati", "kad ces imati decu", "otkucava ti bioloski sat" itd.

Zasto zena ne moze da napravi svesni izbor da zatvori fabriku? Zasto je zena postovana u drustvu samo ako se omacila, i to vise puta?

Ja verujem da je moguce da zene nepodobne da budu majke imaju negde tu informaciju koja nema sanse da izadje na povrsinu pored toliko guranja okoline da rodi, da ima dete, da nema niceg lepseg, kakva si ti zena bez dece, itd, itd.

Koji god da je razlog zasto zena nema dece ja smatram da je ljudski postovati zivotne izbore koji su tako drugaciji od nasih. Nivo svesti drustva vidi se i po tome kako se ponasa prema manjinama. Ne samo nacionalnim manjinama, nego i seksualnim, politickim, nepusackim, itd. U ovu grupu manjina spada i ona koja izabere da se ne "ostvari u ulozi roditelja" vec odabere neke druge uloge.

Smatram da zivot bez dece nije besmislen, samo je drugaciji.


U mom okruženju je suprotno. Ovi bez dece zlostavljaju nas sa decom. I što više dece čovek ima to je veći pritisak na njega i doživljava veće poniženje.:eek:
 
U mom okruženju je suprotno. Ovi bez dece zlostavljaju nas sa decom. I što više dece čovek ima to je veći pritisak na njega i doživljava veće poniženje.:eek:

I kod nas otprilike. Ne mogu reci bas da je zlostavljana ali u svakom slucaju zena je izlozena podsmehu ako rodi vise od troje dece.

Zene bez dece po pravilu u startu dobijaju bolje poslove, lakse napreduju (logicno), lepse izgledaju ( i ovo je logicno). Imaju vise vremena i novca za sebe pa na sebi vise rade a kad neko na sebi vise radi lakse otvara svaka vrata.


I da dodam, bez dece zivot nije besmislen ali nikada nece biti ispunjen tako posebnim emocijama i radoscu kao sto je zivot sa decom.
 
Kakvo ponizenje? Kako ste zlostavljani?

Prosto. Nas koji imamo decu teraju da rade isto kao i oni koji nemaju decu, a to je 16 sati dnevno. Ovi što nemaju decu, njih baš briga, nemaju obaveza i prihvatajući takve uslove nas koji imamo decu stavljaju pred otkaz. Najgore od svega je što ti koji nemaju dece jedva čekaju da nas "pobede" na taj nepošten način, a u očima poslodavaca "ispadaju" da su vredni, što oni uistinu nikako nisu. Ta njihova vodilja "šibaću te robe" jer mi ne možeš ništa je prevršila svaku meru.
 
U mom okruženju je suprotno. Ovi bez dece zlostavljaju nas sa decom. I što više dece čovek ima to je veći pritisak na njega i doživljava veće poniženje.:eek:

Како на послу, тако и на улици, у реду за чекање... Још ако си се оженио и имаш двоје деце а мање од 35, делујеш скоро као циган. Мада... цигани данас имају више пара, ако имају децу. Имају и решено стамбено питање, примања (или отимања, како се ко снађе), школовање им је бесплатно и деца добијају стипендије.

Тако да и делујем као циган.

А што се тиче питања из уводног поста и затварања фабрике: само ви затварајте фабрике. Видели људи да политичари затварањем фабрика добро живе, па да пробају и они...

- - - - - - - - - -

Prosto. Nas koji imamo decu teraju da rade isto kao i oni koji nemaju decu, a to je 16 sati dnevno. Ovi što nemaju decu, njih baš briga, nemaju obaveza i prihvatajući takve uslove nas koji imamo decu stavljaju pred otkaz. Najgore od svega je što ti koji nemaju dece jedva čekaju da nas "pobede" na taj nepošten način, a u očima poslodavaca "ispadaju" da su vredni, što oni uistinu nikako nisu. Ta njihova vodilja "šibaću te robe" jer mi ne možeš ništa je prevršila svaku meru.

Ово је тачна изјава.
 
Prosto. Nas koji imamo decu teraju da rade isto kao i oni koji nemaju decu, a to je 16 sati dnevno. Ovi što nemaju decu, njih baš briga, nemaju obaveza i prihvatajući takve uslove nas koji imamo decu stavljaju pred otkaz. Najgore od svega je što ti koji nemaju dece jedva čekaju da nas "pobede" na taj nepošten način, a u očima poslodavaca "ispadaju" da su vredni, što oni uistinu nikako nisu. Ta njihova vodilja "šibaću te robe" jer mi ne možeš ništa je prevršila svaku meru.

Zenama je svakako teze nego muskarcima, a najteze je samohranim majkama, one su savremene heroine
 
Ja sam mama i spoznala sam ljubav prema detetu koja je zaista veoma snazna emocija. Deca unose novu dimenziju u roditeljski zivot, i to se slazem ne samo teoretski nego mi je zivotni put isao tacno po sredini roditeljske njive. Volela sam mnoge i mnogo, razne su mi ljubavi prolazile kroz srce i dusu. Roditeljska ljubav je zaista nesto sto je vredno sve muke kroz koje prolazis (pogoovu zena) da bi se postao i ostao roditelj. Toliko je ljubav i povezanost snazna da zena svesno i namerno prolazi kroz najvecu bol na svetu da bi imala jos jedan zamotuljak ljubavi.

Sa druge strane, nije svima pisano da budu roditelji. Koji god da je razlog, smatram da je drustvo na granici zlostavljanja sto se tice odnosa prema onima koji nemaju decu - pogotovu prema zeni. Svaka zena od punoletstva pa do menopauze prolazi kroz gusto siprazje pitanja sa ovakvim "grancicama" koje sibaju po licu: "kad ces se udati", "kad ces imati decu", "otkucava ti bioloski sat" itd.

Zasto zena ne moze da napravi svesni izbor da zatvori fabriku? Zasto je zena postovana u drustvu samo ako se omacila, i to vise puta?

Ja verujem da je moguce da zene nepodobne da budu majke imaju negde tu informaciju koja nema sanse da izadje na povrsinu pored toliko guranja okoline da rodi, da ima dete, da nema niceg lepseg, kakva si ti zena bez dece, itd, itd.

Koji god da je razlog zasto zena nema dece ja smatram da je ljudski postovati zivotne izbore koji su tako drugaciji od nasih. Nivo svesti drustva vidi se i po tome kako se ponasa prema manjinama. Ne samo nacionalnim manjinama, nego i seksualnim, politickim, nepusackim, itd. U ovu grupu manjina spada i ona koja izabere da se ne "ostvari u ulozi roditelja" vec odabere neke druge uloge.

Smatram da zivot bez dece nije besmislen, samo je drugaciji.

veoma lep uvodni post :)

ljudi preplavljeni ljubavi prema zivotu i ljudima lako ce naci adekvatnu sublimaciju.

ukoliko izbor nije stvar odluke, potreban i dovoljan uslov je tek prihvatiti sopsveno ogranicenje, kao i svako drugo sopstveno ogranicenje, generalno.
 
Nasa jedini smisao u zivotu kao inteligentne zivotinje je da ostavimo potomstvo, i zato postojimo, jer vecina nas nece biti dati neki veci doprinos drustvu, zivece, radice, i ostaviti potomstvo.
Mislim da bi mi zivot bio besmislen bez zene i dece, a opet, gledam jedva uspevam o sebi da se brinem, kako li cu sutra o nekom malom stvorenju koje je potpuno zavisno o meni, kada i sam sa sobom izlazim na kraj?
 
Prosto. Nas koji imamo decu teraju da rade isto kao i oni koji nemaju decu, a to je 16 sati dnevno. Ovi što nemaju decu, njih baš briga, nemaju obaveza i prihvatajući takve uslove nas koji imamo decu stavljaju pred otkaz. Najgore od svega je što ti koji nemaju dece jedva čekaju da nas "pobede" na taj nepošten način, a u očima poslodavaca "ispadaju" da su vredni, što oni uistinu nikako nisu. Ta njihova vodilja "šibaću te robe" jer mi ne možeš ništa je prevršila svaku meru.

Ovo je 100% tacno, sto se posla tice zene koje imaju oko 40 god a nisu radjale su gori tiranini od bilo kog muskarca kog mozete da zamislite... jos ako kod kuce imas vise od 1-2 djece ( jer taj minimum se jos i tolerise) onda si na udaru raznih ismijavanja tipa " vjerovatno vam se pokvario tv pa pravite djecu u slobodno vreme... )
Ja licno nisam pristalica radjanja socijalnih slucajeva ( tj. da porodice koje nemaju da prehrane jedno ili dvoje djece radjaju 5-6 ) ali mi je drago da svaka osrednja porodica koja djetetu moze da priusti krov nad glavom i 3 obroka radja djece koliko oni zele...
 
Ja sam mama i spoznala sam ljubav prema detetu koja je zaista veoma snazna emocija. Deca unose novu dimenziju u roditeljski zivot, i to se slazem ne samo teoretski nego mi je zivotni put isao tacno po sredini roditeljske njive. Volela sam mnoge i mnogo, razne su mi ljubavi prolazile kroz srce i dusu. Roditeljska ljubav je zaista nesto sto je vredno sve muke kroz koje prolazis (pogoovu zena) da bi se postao i ostao roditelj. Toliko je ljubav i povezanost snazna da zena svesno i namerno prolazi kroz najvecu bol na svetu da bi imala jos jedan zamotuljak ljubavi.

Sa druge strane, nije svima pisano da budu roditelji. Koji god da je razlog, smatram da je drustvo na granici zlostavljanja sto se tice odnosa prema onima koji nemaju decu - pogotovu prema zeni. Svaka zena od punoletstva pa do menopauze prolazi kroz gusto siprazje pitanja sa ovakvim "grancicama" koje sibaju po licu: "kad ces se udati", "kad ces imati decu", "otkucava ti bioloski sat" itd.

Zasto zena ne moze da napravi svesni izbor da zatvori fabriku? Zasto je zena postovana u drustvu samo ako se omacila, i to vise puta?

Ja verujem da je moguce da zene nepodobne da budu majke imaju negde tu informaciju koja nema sanse da izadje na povrsinu pored toliko guranja okoline da rodi, da ima dete, da nema niceg lepseg, kakva si ti zena bez dece, itd, itd.

Koji god da je razlog zasto zena nema dece ja smatram da je ljudski postovati zivotne izbore koji su tako drugaciji od nasih. Nivo svesti drustva vidi se i po tome kako se ponasa prema manjinama. Ne samo nacionalnim manjinama, nego i seksualnim, politickim, nepusackim, itd. U ovu grupu manjina spada i ona koja izabere da se ne "ostvari u ulozi roditelja" vec odabere neke druge uloge.

Smatram da zivot bez dece nije besmislen, samo je drugaciji.
pa recimo ako neko misli da je besmislen ja bi ga pozvo i reko da je napravio slucajno dete kad ga je bacio u nesvest i spermici zalutase na bazenu i oplodise jajnu celiju mahumbe africke drzavljanke i sad mu dete ide u treci razred i tako,moze ako oce da uplacuje alimentaciu eto da se oseti jos malo bitnijim
 
Многи ,,слободни,, би да закључе брак и већина њих би имала деце,али једноставно не могу да нађу заинтересовану особу супротног пола.Посебно је то тешко за момке у селима,распуштенице и остале који су већ били у браку.
Можда се варам,али ми се чини да су модератори Крстарице против доласка девојака из иностранства,јер такве поруке одмах бришу.
Америка је свој развој засновала на странцима,па јој је то помогло да постигне огромну снагу.
Иначе и живот људи без сопствене деце може бити садржајан и леп.
 
Многи ,,слободни,, би да закључе брак и већина њих би имала деце,али једноставно не могу да нађу заинтересовану особу супротног пола.Посебно је то тешко за момке у селима,распуштенице и остале који су већ били у браку.Можда се варам,али ми се чини да су модератори Крстарице против доласка девојака из иностранства,јер такве поруке одмах бришу.
Америка је свој развој засновала на странцима,па јој је то помогло да постигне огромну снагу.
Иначе и живот људи без сопствене деце може бити садржајан и леп.

za raspustenice se ne slazem ja ne poznajem ni jednu koja je bila duze od godinu dve van braka ako nema djece iz prvog braka a ako ima djecu onda je to malo duzi period ali svaka koja je htjela da se uda se je udala ( naravno imaju one koje nisu zeljele a to je vec njihov izbor a ne to da ih niko ne zeli)

sada momci na selu su vec teza prica.... svaka zena ( priznala ili ne je da to ruzno nazovemo sponzorusa) jer svaka od nas razmislja da li je taj muskarac sposoban da izdrzava porodicu, da obezbjedi krov nad glavom i neke osnovne uslove za zivot.... retko koja je toliki avanturista da djete podize 20-30km od skole,vrtica, doma zdravlja, bez vode u kuci i kanalizacije.... hajde ba budemo iskreni koja bi se udala za momka koji tako zivi pa i da je naj bolji na svjetu....

Ono sto ja vidim oko sebe je da djevojke zavrsavaju skole, pronalaze poslove, kupuju stanove ..... dok muskarci za to vreme kukaju kako je sve propalo i kako su im roditelji i drzava krivi sto ih niko nece.....
 
Ovo je 100% tacno, sto se posla tice zene koje imaju oko 40 god a nisu radjale su gori tiranini od bilo kog muskarca kog mozete da zamislite... jos ako kod kuce imas vise od 1-2 djece ( jer taj minimum se jos i tolerise) onda si na udaru raznih ismijavanja tipa " vjerovatno vam se pokvario tv pa pravite djecu u slobodno vreme... )
Ja licno nisam pristalica radjanja socijalnih slucajeva ( tj. da porodice koje nemaju da prehrane jedno ili dvoje djece radjaju 5-6 ) ali mi je drago da svaka osrednja porodica koja djetetu moze da priusti krov nad glavom i 3 obroka radja djece koliko oni zele...

poznajem par komada...
daleko im lepa kuca

elem, svako svoju srecu bira, osoba sa hendikepom moze kompenzovati usvajanjem ili brigom o drugoj deci, svi mi znamo neke divne tete... najgori slucaj su oni koji su sami izabrali da ostanu bez potomstva i onda svima zagorcavaju zivot kao da nije bila njihova odluka
 
Многи ,,слободни,, би да закључе брак и већина њих би имала деце,али једноставно не могу да нађу заинтересовану особу супротног пола.Посебно је то тешко за момке у селима,распуштенице и остале који су већ били у браку.
Можда се варам,али ми се чини да су модератори Крстарице против доласка девојака из иностранства,јер такве поруке одмах бришу.
Америка је свој развој засновала на странцима,па јој је то помогло да постигне огромну снагу.
Иначе и живот људи без сопствене деце може бити садржајан и леп.

Ljudi, muske dece se radja vise nego zenske. U Srbiji je to posebno izrazeno zbog toga sto porodica koja dobije musko dete najcesce ostaje na njemu jednom. Onda je logicno je da ne mogu svi muskarci da se ozene.
Opet zene, posto ih je manje od muskaraca u periodu od 20 do 40 godine mogu da biraju muskarce za zenidbu, te tako postavljaju i uslove koje mi muskarci i ne volimo bas - "retko koja je toliki avanturista da djete podize 20-30km od skole,vrtica, doma zdravlja, bez vode u kuci i kanalizacije.... hajde ba budemo iskreni koja bi se udala za momka koji tako zivi pa i da je naj bolji na svjetu....".

@tema
Ja mogu da pisem ovde kako bi bilo da nemam decu i sta bih ja radio u tom slucaju. A da li bi to tako bilo ne znam.
Na primer, da nemam decu trudio bih se da pomognem na poslu ljudima koji imaju, naravno u okviru sopstvenih mogucnosti. Ne bih se bunio ako bi recimo poslodavac dao manju platu meni koji nemam decu od onoga koji ima (mada je sada na poslu kod mene suprotno). Verovatno bih cesce i vise izlazio u grad, putovao bih i provodio se.
Koliko bi to bile kvalitetnije od ovga sada ne znam. U tom slucaju ne bih znao kako je to imati decu, te bih verovatno imao utisak da mi je zivot ispunjen.
 
Alo!
Nazvati bilo kakav život besmislenim, je ravno gluposti...(nesagledivoj)

SLAZEM SE!

Ali eno pogledaj kako se intervjuisu mlade zene koje su uspele u zivotu. SVAKU i bukvalno SVAKU moraju da pitaju kad ce brak, kad ce deca. Kao prvo: sem ako nije profesionalna udavaca pitanje zaobilazi temu i drugo - radi se o privatnoj stvari, sta se koga tice?

Upalo mi je u oci citajuci intervjue o Radi Manojlovic, Grandovoj vrednoj pcelici. Ne ulazim u to kakva je to muzika i koje obrazovanje ima Rada, ali je fakat da je na vrhuncu popularnosti, Sta ce njoj u ovom trenutku muz i deca?? Ma ne prodje jedan intervju da je ne pitaju za muza i decu, kad, kako zasto, kad ce. To je pritisak okoline, tako okolina usmerava individuu da ide u zeljenom pravcu. Zasto je ne ostaviti na miru i nju i sve druge neudate devojke da same odluce.

Verujem da njoj samoj muz a kamo li deca ne padaju ni na kraj pameti. Od toliko pitanja o vezi njenoj dosadasnjeg zivotnog iskustva svi se vracaju na opsto mesto o kojem Rada nema bas nista da kaze.

Rada je samo primer iz stampe, ima takvih primera lopatom da zahvatas.
 
Prosto. Nas koji imamo decu teraju da rade isto kao i oni koji nemaju decu, a to je 16 sati dnevno. Ovi što nemaju decu, njih baš briga, nemaju obaveza i prihvatajući takve uslove nas koji imamo decu stavljaju pred otkaz. Najgore od svega je što ti koji nemaju dece jedva čekaju da nas "pobede" na taj nepošten način, a u očima poslodavaca "ispadaju" da su vredni, što oni uistinu nikako nisu. Ta njihova vodilja "šibaću te robe" jer mi ne možeš ništa je prevršila svaku meru.

Ja mogu da pisem ovde kako bi bilo da nemam decu i sta bih ja radio u tom slucaju. A da li bi to tako bilo ne znam.
Na primer, da nemam decu trudio bih se da pomognem na poslu ljudima koji imaju, naravno u okviru sopstvenih mogucnosti. Ne bih se bunio ako bi recimo poslodavac dao manju platu meni koji nemam decu od onoga koji ima (mada je sada na poslu kod mene suprotno). Verovatno bih cesce i vise izlazio u grad, putovao bih i provodio se.
Koliko bi to bile kvalitetnije od ovga sada ne znam. U tom slucaju ne bih znao kako je to imati decu, te bih verovatno imao utisak da mi je zivot ispunjen.


on ima decu i mislim da treba da ima veću platu za isti rad ili da radi manje za iste pare jer ima decu.

trebao bi više da gledaš na decu kao na bogatstvo a ne kao na trošak.
 
Poslednja izmena od moderatora:
sto se teme tice - zivot jedino sam sebi mozes...obesmislit i obratno
a sta misli selo...koga boli patka
selo ce vazda naci razloge za pljuvanje i sazalijevanje, naizmjenicno ili cak istovremeno
pa moraju ljudi radit nesto da im prodje dan
tocno je da pritisci postoje - i kad imas djecu i kad ih nemas
s jedne strane trazi se, bukvalno, od clanova drustva da imaju djecu...valjda da bi radne snage bilo dovoljno
s druge strane, kad ih imas, ovisno o drustvu i poziciji u tom drustvu, imaces i...odgovarajuci tretman
kod nas je to najcescsce, cast iznimkama, kad "gazde" pricaju o svom...potomstvu - zivi bili i treba da idu na zimovanje...
a kad radnik ne dodje na posao jer mu je dijete bolesno samo cujes - kako bolesno, opet bolesno...
i tako...:lol:
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top