Da li je zivot bez dece zaista besmislen?

U Srbiji bi trebalo da vazi to pravilo jer je zaista nedopustivo da ljudi koji nemaju decu ostaju duze na poslu, nemaju nadoknadu za to i jedini motiv im je da se ulizuju sefovima, ponavljam da se ulizuju sefovima. Time samo polarizuju odnose medju ljudima.
Zasto sam rekao u Srbiji? Zato sto je u drugim zemljama prekovremeni rad placen i zavodi se, te se kasnije zna ko je sta radio i zbog cega.

:eek:
U kojoj ti zemlji zivis??? U Srbiji ljudi ostaju po 16 sati na poslu zato sto sefovi(vlasnici) zahtevaju to od svojih radnika.
 
Imam prijateljicu koja je odlucila da ne zeli djecu.Koliko je bila meta raznoraznih komentara nije potrebno ni pisati ovdje.Jednostavno je od uvijek znala da to ne zeli.Malo sam joj se u timnekim mladjim danima cudila i mislila da ce se mozda pokajati kad vec bude kasno,ali nije.Ima divnog muza koji ne moze da ima djecu,da li ga je bas tako birala ili je slucajnost ne znam,znam da imaju lijep i ispunjen zivot,da su obisli sve destinacije koje su zeljeli,da su maksimalno posveceni jedno drugom i poslije 20 godina braka.
Ja se ne bih sa njom mijenjala,meni je zao sto nemam jos djece,ali je razumijem i postujem njenu iskrenost,njenoprepoznavanje nedostatka majcinskog instikta.Njen zivot je vrlo smislen.
Mislim da ne mozemo reci za bilo koga da mu je zivot besmislen,jer svako zna sta njega cini sretnim,nije dobro suditi o drugim ljudima o tako intimnim stvarima.

Mogu samo da zamislim komentare i pametovanja...

Ja sam u mladosti cuvala brata mozda malo previse jer mi se smucila i beba i sve oko bebe. Uzasno sam mrzela kad cujem da beba place, jer je to meni bio pocetak agonije (imala sam 7-8 godina kada sam ga cuvala, nisam imala pojma sta se sad opet dere - I NECE DA PRESTANE?!?!).

Nisam zurila da zakevim, stavise bila sam OK da sam udata, zavrsene skole, zaposlena, a bez dece. Dete je za mene bilo poslednja stvar koja mi je bila potrebna. Imala sam toliko bitnih stvari koje su se desavale u mom zivotu, tako da nisam osecala potrebu za bebom.

Kad je pocela da mi kasni meca ja sam bila u nevidjenoj panici. Rodila sam dete potpuno nespremna. Kad smo izasli iz porodilista muz je trcao po mamu da je doveze da mi se beba ne rasplace, ja ne znam sta cu ako pocne da place!!! Nije proslo ni 3 dana mama je pocela da me nervira jer ono sto je ona govorila nije imalo smisla meni kao mami tog zamotuljka. Meni je moje dete govorilo sta mu je potrebno... Nisam imala pojma da to tako funkcionise!

Sve u svemu, deca vaspitavaju roditelje... Ima toliko stvari koje naucis od svog deteta (strpljenje, prioriteti, itd). A mogla sam i da ne znam sve to, zivot bi mi verovatno isao na neku drugu stranu i na mene bi neke druge stvari izvrsile uticaj. Nema tu dobro ili lose, drugacije, kao sto rekoh.
 
Veoma sam prijatno iznenadjena reakcijama, mogu da vam kazem! Prilicno su umereni komentari, pravi melem za moju izmucenu dusu posle rasprava sa prijateljicom. Kazem "rasprava" jer to ide, ne zaustavlja se, vec ko zna koliko dugo.

Sasvim slucajno smo nacele temu, mislim da sam bas procitala intervju Gaj Pirsa ili tako nekoga ko nije imao dece. Joj paljbe... Pa sta on misli, pa sta ona misli, dzaba su se i rodili. Pa uskocio i njen muz (koji ce nam on moj u celoj raspravi) kao koje su to budale, dzaba zivot zive, itd itd. Ja gledam i pitam se... Jel njima lose, podigla im banka ratu za kredit, komsija im struze stiroporom po sofersajbni celu noc - mislim, sta je koji moj? OK, ludake po Internetu i mogu da shvatim, svakakvog sveta ima, ali ONI??

Od onda sam pratila po portalima kako stvari teku sa drugim ljudima i primetila sam da su oni tradicionalno nastroijeni (takodjeci zatoocani) u velikom broju poklonici ideje da bez dece nema zivota. Meni je to totalno... Kad zivis sa tom idejom da je jedini smisao zivota imati potomstvo, to je kao da kupis racunar i koristis ga kao kalkulator. Zivot ima toliko sarolikih mogucnosti... Svesti ga samo na decu je destruktivno. Jer, deca jednog dana odu... I ostaju ti pozne godine i smisao zivota kojeg vise nema. Takvi roditelji su u velikoj meri posle skloni da se mesaju deci u zivot jer ne znaju sta ce sa sobom. Njima zivot bez dece nema smisla i onda zive svoj zivot kroz decu - koja ih ne zele u tom kontekstu u svojoj okolini.
mene uzasno nervira taj stav
i nerviraju me zene koje su u fazonu "biti majka, ovo, majka ono, majka pa majka, dok nisi majka, nisi nista...zena kad postane majka ona ima svrhu ..." i jos gomila bljuvotina
znam,ok, zena jeste stvorena da radja al ono...alo bre, oladite
ispada da nijedna od nas ne vredi ni 5 para ako nije rodila dete?

uostalom, to razmnozavanje nas je dovelo ovde gde smo
dzaba taj cuveni razum kad se kotimo ko bube
mozda ruzno zvuci ali tako je
bar trecina populacije radja decu samo zato sto se od njih to ocekuje....trecina jer nije cula za kontracepciju a trecina jer zeli stvarno decu i to ih ispunjava
ah da....ugurati negde izmedju i one koji su neplanirano dobili decu pa sad iskreno uzivaju u njima :D
 
mene uzasno nervira taj stav
i nerviraju me zene koje su u fazonu "biti majka, ovo, majka ono, majka pa majka, dok nisi majka, nisi nista...zena kad postane majka ona ima svrhu ..." i jos gomila bljuvotina
znam,ok, zena jeste stvorena da radja al ono...alo bre, oladite
ispada da nijedna od nas ne vredi ni 5 para ako nije rodila dete?

Evo moje filozofije u vezi toga: deca ne donose smisao u zivot u kojem smisla nije ni bilo. Samo naprave da ruke budu pune posla takoda narednih 20-30 godina nemas vremena da mislis o tome.

Da budemo fer - postoji i odredjeni broj zena koji je zatecen silinom materinskih osecanja pa moraju da vezu o tome non-stop. One su zapravo zatecene da osecanja mogu da budu tako duboka. Ovaj tip je pomalo opsesivan i pravom, snaznom ljubavi (ako je nadju) ali i mrznjom. Koji god talas emocija da ih pokupi i ponese, one usta ne zatvaraju.
 
Evo moje filozofije u vezi toga: deca ne donose smisao u zivot u kojem smisla nije ni bilo. Samo naprave da ruke budu pune posla takoda narednih 20-30 godina nemas vremena da mislis o tome.

Da budemo fer - postoji i odredjeni broj zena koji je zatecen silinom materinskih osecanja pa moraju da vezu o tome non-stop. One su zapravo zatecene da osecanja mogu da budu tako duboka. Ovaj tip je pomalo opsesivan i pravom, snaznom ljubavi (ako je nadju) ali i mrznjom. Koji god talas emocija da ih pokupi i ponese, one usta ne zatvaraju.

Ima istine u tome.
 
Govori u svoje ime.:mrgreen:

Kljucna rec je (inteligentna) zivotinja. Mnogi ljudi nisu kao Tesla, primera radi, koji ce nesto promeniti u svetu, nemaju kapacitete za tako nesto, pa onda ispunjavaju taj bioloski cilj. Ima i velikih ljudi i naucnika koji imaju porodicu i decu, i nema nista loseg u tome, niti ima nesto lose u onome ako neko ne zeli decu iz bilo kog razloga. Kao zivotinje to nam je osnovna svrha postojanja, a kao ljudi, svesni i razumni, stvaramo jos neku drugu svrhu.
 
Mnogo bih volela da znam odgovor na ovo pitanje, jer da je tako, sada bih znala sta da radim. Inace, nikada nisam pisala po forumima ali vidim, ima dosta pametnih i lepih komentara... Imam 24 godine a decko 39, zajedno smo vec cetiri godine. On je pre 4 godine izaso iz sedmogodisnjeg braka. Decko ima taj problem da ne moze da ima decu. Pokusavao je sa bivsom zenom oko godinu dana i nista nije uspelo. Potrosio je samo gomilu para. Sinoc smo razgovarali i on je odlucan u tome da ne zeli opet kroz sve to da prolazi, jer se pomirio sa tim da ne moze da ima decu i siguran je da ne moze nista da mu pomogne, a ne zeli na da usvaja a ni ja da uradim vestacku oplodnju. Mi se stvarno mnogo volimo i on mi je prva ljubav, ONAJ PRAVI, DRUGA POLOVINA. Ali sinoc mi je takodje i rekao da ne zeli da bude sebican i da to od mene trazi, kaze da cu kad-tad pozeleti decu jer sa decom i radim, kao vaspitac. Iako ja sada ne zelim decu i kazem mu da cu mozda i moci preko toga da predjem, samo da sam sa njim, on kaze da cu jednom dana pozeleti i da ce tada verovatno poceti i problemi.... Stvarno ne znam sta da radim, da li da prihvatim tu njegovu odluku, da odem i prebolim ga ili da se pomirim sa tim, da nemamo decu a da budemo zajedno...ili da ga nekako zainteresujem za to usvajanje... ne znam... :(
 
Mnogo bih volela da znam odgovor na ovo pitanje, jer da je tako, sada bih znala sta da radim. Inace, nikada nisam pisala po forumima ali vidim, ima dosta pametnih i lepih komentara... Imam 24 godine a decko 39, zajedno smo vec cetiri godine. On je pre 4 godine izaso iz sedmogodisnjeg braka. Decko ima taj problem da ne moze da ima decu. Pokusavao je sa bivsom zenom oko godinu dana i nista nije uspelo. Potrosio je samo gomilu para. Sinoc smo razgovarali i on je odlucan u tome da ne zeli opet kroz sve to da prolazi, jer se pomirio sa tim da ne moze da ima decu i siguran je da ne moze nista da mu pomogne, a ne zeli na da usvaja a ni ja da uradim vestacku oplodnju. Mi se stvarno mnogo volimo i on mi je prva ljubav, ONAJ PRAVI, DRUGA POLOVINA. Ali sinoc mi je takodje i rekao da ne zeli da bude sebican i da to od mene trazi, kaze da cu kad-tad pozeleti decu jer sa decom i radim, kao vaspitac. Iako ja sada ne zelim decu i kazem mu da cu mozda i moci preko toga da predjem, samo da sam sa njim, on kaze da cu jednom dana pozeleti i da ce tada verovatno poceti i problemi.... Stvarno ne znam sta da radim, da li da prihvatim tu njegovu odluku, da odem i prebolim ga ili da se pomirim sa tim, da nemamo decu a da budemo zajedno...ili da ga nekako zainteresujem za to usvajanje... ne znam... :(

Dok smo se zabavljali žmua sam volela toliko da bih sa njim ostala i da ne možemo da imamo decu... Ne znam da li bi se to promenilo, da li bi mi deca nedostajala da ih nemam, pretpostavljam da je u pitanju potpuno drugačiji životni koncept, ali tu niko ne može da ti kaže kako ćeš se osećati, niti šta je ispravno.
Problemi u životu, vezi, braku nailaze i sa decom i bez njih. Ljudi se menjaju, prioriteti i očekivanja od sebe i drugih su promenjivi. Porodica može biti lepak koji vas drži baš blizu, a može biti i teret koji vas razdvaja.
Volite se koliko je dugačak put i budete sretni!
 
Mnogo bih volela da znam odgovor na ovo pitanje, jer da je tako, sada bih znala sta da radim. Inace, nikada nisam pisala po forumima ali vidim, ima dosta pametnih i lepih komentara... Imam 24 godine a decko 39, zajedno smo vec cetiri godine. On je pre 4 godine izaso iz sedmogodisnjeg braka. Decko ima taj problem da ne moze da ima decu. Pokusavao je sa bivsom zenom oko godinu dana i nista nije uspelo. Potrosio je samo gomilu para. Sinoc smo razgovarali i on je odlucan u tome da ne zeli opet kroz sve to da prolazi, jer se pomirio sa tim da ne moze da ima decu i siguran je da ne moze nista da mu pomogne, a ne zeli na da usvaja a ni ja da uradim vestacku oplodnju. Mi se stvarno mnogo volimo i on mi je prva ljubav, ONAJ PRAVI, DRUGA POLOVINA. Ali sinoc mi je takodje i rekao da ne zeli da bude sebican i da to od mene trazi, kaze da cu kad-tad pozeleti decu jer sa decom i radim, kao vaspitac. Iako ja sada ne zelim decu i kazem mu da cu mozda i moci preko toga da predjem, samo da sam sa njim, on kaze da cu jednom dana pozeleti i da ce tada verovatno poceti i problemi.... Stvarno ne znam sta da radim, da li da prihvatim tu njegovu odluku, da odem i prebolim ga ili da se pomirim sa tim, da nemamo decu a da budemo zajedno...ili da ga nekako zainteresujem za to usvajanje... ne znam... :(
Njegove reci su prave i iskrene.Sigurna sam da je upravu kada ti kaze da ces ipak jednom pozeleti decu i hoces...naravno ako si zdrava i normalna.Svaka normalna zena pozeli decu kad tad...neke u tridesetim,neke u cetrdesetim,pedesetim.Zena koja svesno i namerno nece decu je poremecenih emocija i nikada nece moci nikog a voli iskreno pa makar to bio i covek njenog zivota.Prirodno je da zena,zeli decu.Moze odloziti radjanje zbog karijere,bolesti,materijalne situacije...ali ne zeleti a moci imati decu je sebicno.Takvih bi se ljudi klonina u zivotu.
 
Dok smo se zabavljali žmua sam volela toliko da bih sa njim ostala i da ne možemo da imamo decu... Ne znam da li bi se to promenilo, da li bi mi deca nedostajala da ih nemam, pretpostavljam da je u pitanju potpuno drugačiji životni koncept, ali tu niko ne može da ti kaže kako ćeš se osećati, niti šta je ispravno.
Problemi u životu, vezi, braku nailaze i sa decom i bez njih. Ljudi se menjaju, prioriteti i očekivanja od sebe i drugih su promenjivi. Porodica može biti lepak koji vas drži baš blizu, a može biti i teret koji vas razdvaja.
Volite se koliko je dugačak put i budete sretni!

Jedno je nemogucnost imanja dece a drugo svesno odbijanje da se prave i radjaju deca.Podrzavam parove koji nemogu da imaju decu a ostaju zauvek zajedno i srecni su.To je prava ljubav.Svesno ograniciti sebe ili voljenu osobu i osuditi je da nema decu je greh.
 
Mnogo bih volela da znam odgovor na ovo pitanje, jer da je tako, sada bih znala sta da radim. Inace, nikada nisam pisala po forumima ali vidim, ima dosta pametnih i lepih komentara... Imam 24 godine a decko 39, zajedno smo vec cetiri godine. On je pre 4 godine izaso iz sedmogodisnjeg braka. Decko ima taj problem da ne moze da ima decu. Pokusavao je sa bivsom zenom oko godinu dana i nista nije uspelo. Potrosio je samo gomilu para. Sinoc smo razgovarali i on je odlucan u tome da ne zeli opet kroz sve to da prolazi, jer se pomirio sa tim da ne moze da ima decu i siguran je da ne moze nista da mu pomogne, a ne zeli na da usvaja a ni ja da uradim vestacku oplodnju. Mi se stvarno mnogo volimo i on mi je prva ljubav, ONAJ PRAVI, DRUGA POLOVINA. Ali sinoc mi je takodje i rekao da ne zeli da bude sebican i da to od mene trazi, kaze da cu kad-tad pozeleti decu jer sa decom i radim, kao vaspitac. Iako ja sada ne zelim decu i kazem mu da cu mozda i moci preko toga da predjem, samo da sam sa njim, on kaze da cu jednom dana pozeleti i da ce tada verovatno poceti i problemi.... Stvarno ne znam sta da radim, da li da prihvatim tu njegovu odluku, da odem i prebolim ga ili da se pomirim sa tim, da nemamo decu a da budemo zajedno...ili da ga nekako zainteresujem za to usvajanje... ne znam... :(

Obzirom na razliku u godinama i njegovo iskreno priznanje bolje za tebe da ga ostavis i okrenes se svom zivotu.Mlada si,vreme je pred tobom.On je tvoje godine davno proziveo.Zna da je nemocan po pitanju deteta i pokusava da ti na najbolji nacin stavi do znanja koliko te voli i koliko zeli da budes srecna.Njegovo iskustvo mu kaze da s njim neces biti srecna do kraja.Na tebi je da biras i lepo od njega sto ti daje tu mogucnost.Ali...pazi,ako ostanes s njim i posle10-15 godina pozelis decu, pa onda nadjes nekog ko moze da ih ima, i njega ostavis!!!To bi bilo nepravedno i ruzno.Bolje to uradi sada,pravednije je i postenije.Jos mozete ostati i prijatelji a on ce se iskreno radovati tvojoj sreci bas zato sto te voli.To su teske odluke ali kada shvatimo da su jedine bile ispravne moze biti kasno.Dobro razmisli!Zelim ti srecu!
 
Evo moje filozofije u vezi toga: deca ne donose smisao u zivot u kojem smisla nije ni bilo. Samo naprave da ruke budu pune posla takoda narednih 20-30 godina nemas vremena da mislis o tome.

Da budemo fer - postoji i odredjeni broj zena koji je zatecen silinom materinskih osecanja pa moraju da vezu o tome non-stop. One su zapravo zatecene da osecanja mogu da budu tako duboka. Ovaj tip je pomalo opsesivan i pravom, snaznom ljubavi (ako je nadju) ali i mrznjom. Koji god talas emocija da ih pokupi i ponese, one usta ne zatvaraju.

Ovo pravilo moze da vazi za zene koje decom i ostajanjem u drugom stanju pokusavaju da zadrze coveka koji ih nevoli umesto da ga puste i nadju sebi drugu srecu.
 
Jedno je nemogucnost imanja dece a drugo svesno odbijanje da se prave i radjaju deca.Podrzavam parove koji nemogu da imaju decu a ostaju zauvek zajedno i srecni su.To je prava ljubav.Svesno ograniciti sebe ili voljenu osobu i osuditi je da nema decu je greh.

Ne vidim razliku- muža sam volela i to nije imalo veze sa našom reproduktivnom sposobnošću. Oboje smo želeli decu, ali verujem da bismo ostali zajedno i da jedno od nas nije moglo da ih ima.
On ne odbija da ima decu, već nije u mogućnosti da ih ima... Verujem da niko ko nije prošao traumu neuspelih pokušaja da dobije dete nema pravo da osuđuje nespremnost da se iznova i iznova kroz to prolazi.
 
Verujem da niko ko nije prošao traumu neuspelih pokušaja da dobije dete nema pravo da osuđuje nespremnost da se iznova i iznova kroz to prolazi.

Zato smatram pitanja o potomstvu potpuno neprimerenim. Potpuno razumem anglosaksonce koji smatraju da je pitanje o deci nepristojno. Razlog je bas taj: ne znas da li je to svesna odluka ili ljudi prolaze kroz pakao vestacke oplodnje & whatnot. Kao da nekome umre brat ili sestra a ti svaki put kad ga vidis pitas o pokojniku.
 
Оде тема и лево и десно, а никако у центар питања.

Није живот без деце бесмислен. Некима су деца једини смисао. Неки су инструисани да им је то једино што треба да ураде у животу.

Ми их имамо двоје и волели бисмо још. То је наша жеља и наша љубав према деци и наша међусобна љубав. Смисао не тражимо искључиво у вези са децом. Тражимо начина како да будемо добри људи и како да својој деци пренесемо сва своја знања и нашу љубав према деци, али и према учењу, пошто обоје и поред породице и даље видимо перспективу у учењу и стицању нових знања.
 
Ne vidim razliku- muža sam volela i to nije imalo veze sa našom reproduktivnom sposobnošću. Oboje smo želeli decu, ali verujem da bismo ostali zajedno i da jedno od nas nije moglo da ih ima.
On ne odbija da ima decu, već nije u mogućnosti da ih ima... Verujem da niko ko nije prošao traumu neuspelih pokušaja da dobije dete nema pravo da osuđuje nespremnost da se iznova i iznova kroz to prolazi.
Nadam se da se nismo pogresno razumeli.Meni nisu jasne zene ili parovi koji svesno nece decu.Nisu ni probali,niti zele da probaju da ih imaju jer jednostavno ne osecaju potrebu da ih imaju,ili imaju neke druge ciljeve u zivotu u kojima nema mesta za decu.Verujem da je onima koji zele a nisu u mogucnosti na neki nacin sama procedura oko dece jako mucna.

- - - - - - - - - -

Mislim,mucno je to...iznova i iznova isprobavati...i pokusavati...

- - - - - - - - - -

Оде тема и лево и десно, а никако у центар питања.

Није живот без деце бесмислен. Некима су деца једини смисао. Неки су инструисани да им је то једино што треба да ураде у животу.

Ми их имамо двоје и волели бисмо још. То је наша жеља и наша љубав према деци и наша међусобна љубав. Смисао не тражимо искључиво у вези са децом. Тражимо начина како да будемо добри људи и како да својој деци пренесемо сва своја знања и нашу љубав према деци, али и према учењу, пошто обоје и поред породице и даље видимо перспективу у учењу и стицању нових знања.
BRAVO!
 

Back
Top