USTAV SRBIJE

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Jeste li za, decaci i devojcice?
Da probamo da ga napisemo mi, pa ako oko toga ne moze da se slozi onolika gospoda u Narodnoj skupstini, mozda moze podforum "Politika" na Krstarici? I ekipa sa istog?
Ste za?
 
Полазећи од историјских тежњи српског Народа ка стварању и уређењу сопствене националне Државе на Балкану и у Средњој Европи, и њеном континуитету постојања, гледано уназад, бар од 7. века, у разним облицима, формама, државним и друштвеним уређењима, на читавој територији Југоисточне Европе, на целом српском етничком простору, од линије Карловац, Карлобаг, Вировитица, Огулин, на западу, до данашње српско-румунско-бугарске границе на истоку, од Сентандреје на северу, до данашње границе са Грчком, на југу, ми, уставотворна група подфорума "Политика" на Крстарици, приступамо изради Устава Србије, и дефинисању свих уставних категорија које се у овом, највишем правном документу помињу. :twisted:
 
aha, al' sad ces da vidis kojom brzinom normalni topici ovde propadaju...
nije da se hvalim, ali postavio sam nekoliko takvih i nisu izdrzali ni nedelju dana...

sto se Ustava tice...

uzor bi trebalo, po meni, da bude americki, ne zato sto je americki, vec zato sto je dobar...
sa predsednickim sistemom i snaznim checks and balances
ali bez dva doma u skupstini, koji ce nam to...
jedino ako hoce da naprave od Srbije federaciju...sto ce mozda morati zbog Kosova...ali o tom potom...
 
Prvo bih rekla - Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive!
Po društvenom uređenju Srbija je republika, sa predsedničkim sistemom.
Pošto je Srbija evropska država, mnogo nam je bliži francuski predsednički sistem od američkog, koga je neko ovde pominjao.
Za sad toliko, nastavljam kasnije.
 
americki i francuski ustav su jako slicni...
Francuska ima neki mesoviti sistem, iako se i dalje zove predsednicki...Franuska i dalje ima premijera...
u Americi kompletna izvrsna vlast pripada predsedniku i on je odgovoran za sve...i unutrasnju i spoljnu politiku...tu nema ministara, pa kada nesto ministar zayebe onda ministar i predsednik optuzuju jedni druge...nema, sve je predsednikova krivica...kompletna vlast-kompletna odgovornost...
 
Nexus 6:
americki i francuski ustav su jako slicni...
Francuska ima neki mesoviti sistem, iako se i dalje zove predsednicki...Franuska i dalje ima premijera...
u Americi kompletna izvrsna vlast pripada predsedniku i on je odgovoran za sve...i unutrasnju i spoljnu politiku...tu nema ministara, pa kada nesto ministar zayebe onda ministar i predsednik optuzuju jedni druge...nema, sve je predsednikova krivica...kompletna vlast-kompletna odgovornost...

Pa to sa predsednikom i premjerom je po meni bolja varijanta.
 
Ja sam pre za Vladu, nego za predsednika.
Vlada i ministri - ceo taj koncept mi je blizi od predsednickog sistema. Realniji.

Mislim da bi Srbi trebalo da budu maticni narod, i da se iz njihove nacionalnosti derivira i drzavljanstvo Srbije. Zatim da se ostalim gradjanima garantuje ravnopravnost sa Srbima i ostala licna ili kolektivna prava.
...
Mozda predvideti i neko vece naroda, pa da se autohtonim etnickim grupama u srbiji daju kolektivna prava, eventualno senatori, kao njihovi legitimni predstavnici, koji bi ih u tom vecu presdstavljali...
...
Ideja mi je stvarno benevolentna, pa molim sve da ne polemisu, nego da repliciraju na predloge koje bi ucesnici iznosili.
Takodje molim sve da imaju u vidu da u Srbiji ne zive samo Srbi...
 
hehe,sta je to "stalezna monarhija"..ili da li to negde postoji od pre nekoliko vekova..
srbija treba da bude drzava SVIH NJENIH GRADJANA,to je tako normalna stvar,da se i ne komentarise..kako integrisati mudro sve manjine koje imamo,uciniti da shvate ovu zemlju kao svoju,ako bi im se nametnula takva definicija srbije kao drzave srpskog naroda i ostl..(samo cekam da mi neko spomene spaniju...evo,vec ce se neko naci pametan)..a da ne spominjemo da je to vec demokratska tradicija urezana u sve novije ustave..
predsednicki sistem uspeva u americi,jer je tradicija jos od federalista takva,specificno je to..
evo,rusija ima maltene,autoritarni sitem,jer je pokusala da presadi nesto sto ne ide tamo..
 
Pozdrav Bl. Drago mi je da si se vratio na Forum.

Бл:
УСТАВ СРБИЈЕ ТРЕБА ДА БУДЕ НАЦИОНАЛНИ.
СРБИЈА ДРЖАВА СРБА - А ОСТАЛИ МАЊИНЕ.
А УРЕЂЕЊЕ СТАЛЕЖНА МОНАРХИЈА


Da, da... a zemlja je ravna ploca, a godina je 1407.
:roll:
 
commodore:
Pozdrav Bl. Drago mi je da si se vratio na Forum.

Бл:
УСТАВ СРБИЈЕ ТРЕБА ДА БУДЕ НАЦИОНАЛНИ.
СРБИЈА ДРЖАВА СРБА - А ОСТАЛИ МАЊИНЕ.
А УРЕЂЕЊЕ СТАЛЕЖНА МОНАРХИЈА


Da, da... a zemlja je ravna ploca, a godina je 1407.
:roll:

Хвала. :D
Година је 2005. А СРБИЈА ТРЕБА ДА БУДЕ ПОНОВО ЈАКА , А ТО МОЖЕ САМО КРОЗ ПРАВОСЛАВЦНИ СВЕТСОСАВСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ПРАВОСЛАВНО ДРЖАВНО УРЕЂЕЊЕ.
ТЈ.СТАЛЕЖНУ МОНАРХИЈУ. И ДА КОНАЧНО ВРАТИМО ИЗГУБЉЕНЕ ТЕРИТОРИЈЕ.
 
1. Србија је држава српског народа и свих грађана
који у њој живе
(мада ми је ово ГРАЂАНИ много
смешно - јер грађани су по дефиницији или
класа или становници градова, а
Србија је
"земља сељака на брдовитом Балкану".

2. Државно уређење Србије је
ПАРЛАМЕНТАРНА МОНАРХИЈА

(тако би и "сви вуци били сити - и
све козе на броју").
 

Back
Top