pomagajte!!

tiportoinafrica

Zainteresovan član
Poruka
167
1.je li obdukcija isto sto i autopsija?
2.kako se zovu smrti uzrokovane nedostatkom kiseonika?

3.mrtvacka ukocenost nastaje dejstvom suspstance ATP?sta je to?
4.tromboza?
5.parafinska rukavica?

hvala na odgovorima.ne pitajte me odakle mi ova pitanja :roll:
 
tromb-zgrushana krv koja se javlja u arteriji, pa bi tromboza bila stvaranje tromba u krvnim sudovima iliti zachepljenje krvnih sudova.tako nekako...

afiksija je gushenje...hipoksija je nedostatak kiseonika (ali u vazduhu, ovo mi nije bash najjasnije)...pa sad ti vidi...
hope i helped a bit...

PARAFINSKA RUKAVICA:
GSR metoda i kritika "Parafinske rukavice"

Tragovi pucanja na šakama, odjeći i tijelu oštećenika, osumnjičenika, svjedoka su izuzetno važni kod rasvjetljavanja svakog kaznenog djela u kojem je došlo do kaznene uporabe vatrenog oružja. Da bi sud utvrdio da li je osumnjičeni pucao iz vatrenog oružja, moraju se koristiti najbolje moguće metode i tehnike izuzimanja, pakiranja, vještačenja i arhiviranja svih relevatnih tragova izuzetih s mjesta događaja, odjeći i tijelu osumnjičenika, oštećenika, te svjedoka.

Činjenica je da se danas, u 21. Stoljeću, u pravosudnoj praksi u Hrvatskoj, rutinski koristi metoda dokazivanja tragova pucanja, tzv. „Parafinska rukavica“, koju su najveći svjetski forenzični stručnjaci odbacili još daleke 1963. godine, dakle još sredinom prošlog stoljeća. Prema informacijama kojima raspolaže autor, „Parafinska rukavica“ se kao standardna metoda u raznim modifikacijama, od europskih zemalja, koristi još samo u nekim zemljama nastalih raspadom bivše SFRJ. Velika većina europskih zemalja je odavna prešla na modernu metodu dokazivanja tragova pucanja pomoću skenirajućeg elektronskog mikroskopa s energodisperzivnim detektorom X-zraka (SEM/EDX). Danas je navedena metoda dokazivanja tragova pucanja pomoću SEM/EDX standardna metoda propisana od strane Europske mreže forenzičnih instituta (ENFSI).

„Parafinska rukavica“, po svom autoru nazvana Gonzalesov test, uvedena je u praksu USA 1933. godine. Paralelno postoji nekoliko različitih naziva za taj test: Difenilaminski test, Kožni nitratni test, ...). Navedeni test je, zahvaljujući niskoj cijeni i jednostavnosti, uskoro široko prihvaćen, no također su se javile i sumnje u njegovu kvalitetu. Stručnjaci FBI su vrlo rano (1935. i 1940.) objavili da Gonzalesov test nije specifičan jer se pomoću njega ne mogu razlikovati nitrati i nitriti iz baruta od nitrata i nitrita drugog porijekla [1] i [2].

„Unatoč tome, test su i dalje koristile mnoge ustanove, te su u značajnom broju slučajeva rezultati tog testa poslužili kao dokaz na sudu. Međutim, odluke nekoliko viših sudova u SAD predstavljali su povod za razmišljanje o očiglednoj konfuziji pri interpretaciji njegovog značaja


VIDI VISHE NA:http://www.forenzika.com/gsr_clanak.htm
 
tiportoinafrica:
1.je li obdukcija isto sto i autopsija?
2.kako se zovu smrti uzrokovane nedostatkom kiseonika?

3.mrtvacka ukocenost nastaje dejstvom suspstance ATP?sta je to?
4.tromboza?
5.parafinska rukavica?

hvala na odgovorima.ne pitajte me odakle mi ova pitanja :roll:
:roll:
1. Da, utvrđuje se uzrok smrti.
2. Zavisi da li je nešto u grkljanu, ili ne.
3. Formalizam prilikom popunjavanja obrazaca prilikom nasilne smrti.
4.? Kakve veze ima sa prethodnim pitanjima? Tromb=krvni ugušak može da bude lutajući, itd...
5.? Spremaš ispit? Ispitivanje koje pokazuje da li ima ostataka barutnog praha, tj.da li je inkriminisana osoba pucala iz vatrenog oružja.

Ccc, bolje zagrej stolicu. :wink:
 
tiportoinafrica:
1.je li obdukcija isto sto i autopsija?
2.kako se zovu smrti uzrokovane nedostatkom kiseonika?

3.mrtvacka ukocenost nastaje dejstvom suspstance ATP?sta je to?
4.tromboza?
5.parafinska rukavica?

hvala na odgovorima.ne pitajte me odakle mi ova pitanja :roll:


:shock: ne pitam..

1. jeste
2. asfiksija je smrt gushenjem
3. http://chemistry.about.com/cs/biochemistry/a/aa061903a.htm
4. tromboza je pojava kada ugrushak krvi (tromb) zatvori (zaglavi se) krvni sud i obustavi protok krvi "nizvodno"
5. parafinskim testom se utvrdjuje da li na nechemu (rukama, npr.) ima tragova nitrata koji ukazuju na moguce tragove baruta tj. kontakt sa vatrenim oruzjem..danas se smatra nepouzdanim, tj nepreciznim i zahteva dodatne dokaze za potvrdu da je neko rukovao oruzjem
 
tiportoinafrica:
1.je li obdukcija isto sto i autopsija?
2.kako se zovu smrti uzrokovane nedostatkom kiseonika?

3.mrtvacka ukocenost nastaje dejstvom suspstance ATP?sta je to?
4.tromboza?
5.parafinska rukavica?

hvala na odgovorima.ne pitajte me odakle mi ova pitanja :roll:
Devojko,gledas ti HOMICIDE? :lol:
 

Back
Top