Ljuto i zacinjeno i zdavlje

nova05:
Koliko je tacno da je nezdravo jesti ljuto i zacinjeno?
Moze li ljuta hrana da doprinese stvaranju raka debelog creva?
Moze li simptom raka debelog creva biti i ziganje sa leve strane u samom dnu stomaka?

Ne. I da. Sve moze anista ne mora. Znaci, nema ovakvih generalizacija. Inace bi pola Indije i Pakistana imalo rak debelog creva (oni pice ljuto ko sumanuti! kari im je da ti usi otpadnu iz korena!). Zdravo je jesti UMERENO. Nista u cemu nema mere nije zdravo.

Ziganje sa leve strane u samom dnu stomaka moze biti simptom oko 20 razlicitih stanja, od kojih jedno moze biti a i ne mora biti, rak creva!
 
Za nastanak raka debelog creva jedan od najbitnijih uzroka je genetika, pogotovo stanje koje se zove polipoza debelog creva.
Sto se tice simptoma, opis bola koji navodite u najmanju ruku sto kaze koleginica moze biti uzrokovan bar od strane 20 stanja ako ne i vise.
Vidim da ste novi na forumu pa prosto jedan savet, prva tema je "pre postavljanja pitanja, teme procitajte ...."
Mislim da ce Vam biti jasnije.
Pozdrav!
 
Da, u parvu ste, trebala sam procitati savet za ovu diskusiju.
Naime, u zadnje vreme sam uplasena rakom debelog creva obzirom da nekoliko mojih poznanika umire od toga.
Imam 48 god i pre 3 godine sam operisala fistulu pored cmara. Promene u stolici datiraju od tada.
Nekoliko puta sam u zadnje vreme imala neprijatna ziganja u levom, donjem delu stomaka gotovo u preponi. Ziganja su trajala po ceo dan.
Naravno, oticicu kod lekara na kontrolu, ali mi se nametnulo pitanje u vezi ljute hrane pa sam htela cuti misljenje na tu temu.
Obozavam ljuto i nekada mi naprosto prija previse zacinjena i ljuta hrana, posebno od kada imam prilike da jedem indijsku i pakistansku hranu.
Pretpostavljam da je sa ljutim slicno kao i sa pusenjem, mnogi zive dugo i nemaju zdravstvenih problema, ali neko...
Ipak za duvan je dokazano da povecava rizik od raka pluca.
 
Pa rekoh Vam - kad bi tako bilo pola Azije (ili bar deo koji obuhvata Pakistan, Indiju, Banglades...) bi umiralo od raka debelog creva! Dakle, nije stvar u ljutom, nego kao sto rece dr genetskoj predispoziciji za Ca kolona. To sto Vas ziga u levoj preponi nema veze sa rakom creva (patite li od opstipacije, tj zatvora? nadimanja? gasova?). Pre ce biti da se radi o tvrdoj stolici - tu gde se zalite nalazi se sigmoidni zavrsni deo debelog creva i rektalna ampula, tvrda stolica u ovom delu creva cesto zna da da tegobe na koje se zalite. Upale jajnika, mokracne besike, kamencici urinarnog trakta.....ma da ne nabrajam, pa onda problemi sa lumbalnom kicmom...mnogo je toga. Svakako da bi Vam vec neko ustanovio na pregledima koje ste imali radi intervencije na fistuli neku sumnju na karcinom da ima ikakvih indikacija.
Svakako probajte da se umerite kada je ljuto i zacinjeno u pitanju, ne zbog raka creva, nego zbog (luzokoze) zeluca, te pankreasa i zuci.
 
Hvala vam sto ste diskutovali na moju temu.
Nisam nikada patila od zatvora, te sam sada nakon ove diskusije malo mirnija po pitanju raka. Zakazala sam pregled za svaki slucaj kako bih se potpuno umirila.
Lakse mi je i u vezi ljutog jer sam u svom strahu od raka previse stavila akcenat na to. Smanjicu ljuto ali ga se za sada necu odreci.
Hvala jos jednom - strah je cini se najveca bolest.
 

Back
Top