Prelazak na 64-bita!?!
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Prelazak na 64-bita!?!

Zainteresovan član Bosko (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Prelazak na 64-bita!?!

E, ovako, malo sam zbunjen, pa bih molio nekoga ko zna o cemu se ovde radi da mi objasni:
    Prica se o prelasku sa 32 bita na 64 bita!
    Recimo da hocu da kupim novi racunar, i da hocu da uzmem dobru mashinu, da ne postane zastarela za godinu-dve (ne mislim pritom na brzinu rada procesora i memorije, posto ce sigurno zastareti za to vreme...)!
    Koliko sam ja razumeo, tu se radi o radu aplikacija, tj. programa, ali me interesuje da li je u pitanju i rad procesora ili nekog drugog hardvera???
    E, ako me neko razumeo (posto ja sebe nisam) nek mi objasni o cemu se ovde radi i kako to treba da utice na eventualni izbor racunara!

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

64-bitni procesori postoje godinama... Problem je sto se 32-bitna arhitektura zadrzala dosta dugo... I bice tu jos dosta vremena... valjda je dovoljna ljudima u ovo vreme...

Sad, kakva je razlika... 32-bitni procesori rade sa recju duzine 32-bita, dok 64-bitni to rade sa recju duzine 64-bita... Dakle, u jednom procesorskom taktu prime duplo vise informacija...

Imas vec poprilican broj pristupacnih 64-bitnih procesora... recimo Itanium² je odlican izbor... Zaista je procesor babaroga! Evo, i AMD je odgovorio pa izdao Hammer-a... videli da na 32-bitnom polju ne mogu da dobiju Intel-a, pa bar da probaju na 64-bitnom trzistu koje jos uvek nije definisano...

Naravno, po meni najbolja stvar koja ce se desiti sa prelaskom na 64-bitne sisteme je to sto ce x86 tehnologija otici u zaborav... Posle 20 godina! ... I redno je, jer je zbog svoje backwards kompatibilnosti skroz ugusena...

No, ne nadaj se da ce se to desiti u narednih par godina... Jos uvek ima mesta da se cede pare u 32-bitnim okruzenjima, pa kompanije nece odustati od toga tako lako... A znajuci inertnost kompjuterskog trzista, ljudi nece pozeleti da prelaze na skroz novu stvar u dogledno vreme...

Naravno, nova procesorska arhitektura znaci i novi programi, jer stari na njoj nece raditi (a programer u meni trlja ruke )... Za sada imas veoma mali broj aplikacija za 64-bit platformu... od OS-ova imas BSD, HP-UNIX, Linux i Windows XP 64bit (koji radi ocajnije nego onaj na 32-bitnoj platformi)... Od komercijalnih programa, tu su samo hi-tech 3D/CAD/DTP paketi kojima snage nikad dosta, pa ce dizajnerski i arhitektonski studiji prvi preci na 64-bit arhitekturu... Inace, 64-bit arhitekturi nedostaje i hardvera... Sve mora da se menja, mada dobar deo standardnih uredjaja moze da radi i na njoj (kao novina dolazi nam PCI2 (i vreme je!) koji je sada 64-bitan, USB4 (a ljudi taman pomislili da je USB2 zakon) itd. itd.

U svakom slucaju, zaboravi na 64-bit arhitekturu... izuzev ako ne planiras da kupis nov comp za nekih 3-4 godina

Zainteresovan član Bosko (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

HVALA Incognito,KEVE MI HVALA!!!

Slične teme

1. Prelazak na evro?
    Autor Šaban u forumu Politika
    Odgovora: 128
    Poslednja poruka: 07.04.2009., 17:53
  2. Prelazak sa NODa na KAV............?!
    Autor 1972 u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 06.11.2007., 21:31
  3. Prelazak sa VTŠ u Bg na PMF u NS
    Autor jayme u forumu Arhiva
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.11.2005., 02:47
  4. AMD Sempron - da li je 32 bita ili 64 bita?
    Autor Edge.com u forumu Hardver
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 19.09.2005., 20:45
  5. Prelazak na pravni BG
    Autor SIJAS u forumu Arhiva
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 10.09.2005., 02:19

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku