Тоалет за особље

storm cloud

Poznat
Poruka
9.024
На страну то што Нови Сад и иначе има проблема са недостатком јавних тоалета, о томе не вреди ни причати, него шта је са овим тзв. тржним центрима? Зар не би било нормално за очекивати да бар у њима постоји макар један тоалет за грађанство, па макар га папрено наплаћивали? Да ли тако нешто они који те центре граде нису ни предвидели или јесу, само "особље" (читај: бутикашице) глуми лудило?


Ако изузмемо Лупус, где још увек нису закључали WC (бар колико је мени познато) и СПЕНС, где постоји какав-такав јавни WC, ѕакључани тоалети су изгледа нормална појава. У Планети - закључан, наравно. У пасажима у Дунавској - исто. У потходнику - постоје два тоалета, на једном пише да је само за особље, али и други је исто закључан. Али најекстремнији пример је ипак Париски магазин, у ком на сваком спрату постоји по један WC, али су сви под кључем, иако је особље тамо шака јада, јер Магазин зврји празан.
 
storm cloud:
Наслов теме је: Питање за (будуће) архитекте - "Тоалет за особље", али не може све да стане. :?

На страну то што Нови Сад и иначе има проблема са недостатком јавних тоалета, о томе не вреди ни причати, него шта је са овим тзв. тржним центрима? Зар не би било нормално за очекивати да бар у њима постоји макар један тоалет за грађанство, па макар га папрено наплаћивали? Да ли тако нешто они који те центре граде нису ни предвидели или јесу, само "особље" (читај: бутикашице) глуми лудило?


Ако изузмемо Лупус, где још увек нису закључали WC (бар колико је мени познато) и СПЕНС, где постоји какав-такав јавни WC, ѕакључани тоалети су изгледа нормална појава. У Планети - закључан, наравно. У пасажима у Дунавској - исто. У потходнику - постоје два тоалета, на једном пише да је само за особље, али и други је исто закључан. Али најекстремнији пример је ипак Париски магазин, у ком на сваком спрату постоји по један WC, али су сви под кључем, иако је особље тамо шака јада, јер Магазин зврји празан.

vidi se da poznajes problematiku gradskih wc-a ... to ti hobi? :lol:
 
storm cloud:
Наслов теме је: Питање за (будуће) архитекте - "Тоалет за особље", али не може све да стане. :?

На страну то што Нови Сад и иначе има проблема са недостатком јавних тоалета, о томе не вреди ни причати, него шта је са овим тзв. тржним центрима? Зар не би било нормално за очекивати да бар у њима постоји макар један тоалет за грађанство, па макар га папрено наплаћивали? Да ли тако нешто они који те центре граде нису ни предвидели или јесу, само "особље" (читај: бутикашице) глуми лудило?


Ако изузмемо Лупус, где још увек нису закључали WC (бар колико је мени познато) и СПЕНС, где постоји какав-такав јавни WC, ѕакључани тоалети су изгледа нормална појава. У Планети - закључан, наравно. У пасажима у Дунавској - исто. У потходнику - постоје два тоалета, на једном пише да је само за особље, али и други је исто закључан. Али најекстремнији пример је ипак Париски магазин, у ком на сваком спрату постоји по један WC, али су сви под кључем, иако је особље тамо шака јада, јер Магазин зврји празан.
Onomad sam listao neku knjigu za putovanja, i naleteo sam na nesto sto me je prilicno nasmejalo. Tice se tyematike wc-ova. Istocna Evropa je valjda jedini deo sveta gde se naplacuje upotreba wc-a. I to je bas bilo naznaceno za slucaj da se neko odluci putovati tamo da bude upoznat da ukoliko dodje da ce morati da plati.
I to kod placanja. Ako vec placam upotrebu javnog WC-a onda ocekujem i da taj wc bude cist, sto koliko sam uspeo da vidim u nasoj drzavi najcesce i nije slucaj.
 
Jeste, to si u pravu. Ni mentalitet naseg naroda nije bolji. Uskrnave sve ! Ako je prljavi- razmisljaju, pa sto bih ja pazio?, a ako je cist, onda kontaju- pa ima spremacica, pocistice ona!

Mislim da ti u trznim centrima zakljucavaju bas iz tih razloga. Ko bi onda setao Lupusom? Mada, ja licno ne mislim da tamo ima nesto vredno da se vidi.

Resenje- posle kupovine, setnje , sednes u neki kafic, da se odmoris i sredis utiske sa drugaricom ili vec kim, i tu ti je i wc! :D Kako god okrenes, moras da platis!
 
mens:
ako iko ikada vise kaze kako mi "limanci" forsiramo glupe teme i zagadjujemo forum,MOLIM DA POGLEDA OVU SPRDACINU OD TEME I PROBLEMA!!!

Је л' се ти то правдаш? :lol:

Мада, чуди ме да ти се тема не свиђа. Па идеална је за тебе и теби сличне. Чак сам и наслов теме променила, тако да можете слободно да се олакшавате по њој, као за то предвиђеном месту.
 
HEMI 426:
zaista nepotrebna "kanalizaciona" tema, prilicno degutantna......ali treba biti tolerantan cak i kad za to nema osnova... :?

ok, ako se vec nadjem u takvoj situaciji,koja je "tarifa" i kome se placa... :lol:

Mislim da nisi u pravu.
Tema je itekako potrebna, ali, na zalost, nismo mi ti koji treba da se bave njom, vec "Gradski Oci".
I, sad ces me verovatno nesto napasti, ali bas me briga.
 
storm cloud:
mens:
ako iko ikada vise kaze kako mi "limanci" forsiramo glupe teme i zagadjujemo forum,MOLIM DA POGLEDA OVU SPRDACINU OD TEME I PROBLEMA!!!

Је л' се ти то правдаш? :lol:

Мада, чуди ме да ти се тема не свиђа. Па идеална је за тебе и теби сличне. Чак сам и наслов теме променила, тако да можете слободно да се олакшавате по њој, као за то предвиђеном месту.
da, pravdam se???? :shock:
joj, storm, koliko si pogresna!! :?
 
pa javni WC u ns je stvarno fenomen! a cudo jedno,slovimo za najkulturniji grad u zemlji! :?
eto,kad je meni pre neku godinu neko deriste zalepilo na haljinu ceo sladoled zatrcavsi se,izbezumljeno i stidljivo sam morala da se ushunjam u mek jer u centru,ljudi nema WC-a! :shock: tek onda sam pomislila sta li rade one deke sa slabom petljom... :roll: ...prosto da odustanu od setnje po gradu... :?: :idea:
a u svakoj normalnoj zemlji-WC na svakom cosku!eto nam madjarska za primer! 8) ma,cak u africi,bre,ljudi:u pustinji naprave za turiste klozete da se onesvestis od cistoce i usluge!
stvarno treba da nas je sramota,a kao,tu hocemo turiste da nam dolaze u grad...smeeeshno! :x
 
LePiaf:
Pa to nema veze sa arhitekturom vec sa vlasnicima dotichnih objekata. Niko nece da placa svakodnevno odrzavanje. Niko nece ni da chisti. A svi vole da zapishavaju sa strane. I niko ne povlachi vodu.

ОК, нема баба-сера, нема ко да чисти...али није у томе ствар. У тржним центрима које сам навела као примере постоје чистачице које одржавају те тоалете. Значи, одржавају их без обзира на то ко их користи и колико људи их користи. По фирмама у граду тоалети су откључани и слободно може да их користи свако, па и неко ко је само зато ушао са улице. И тамо се не потеже питање да ли ће тоалете користити неко ко га није достојан и ко ће га загадити. Међутим, само у тржним центрима тоалети су доступни искључиво бутикашицама, јер, боже мој, оне су изнад осталог света, где оне да деле своје санитарне просторије са обичним смртницима? Е о томе вам ја причам.

Још једна ствар, слично је и по неким домовима здравља. Врло честа појава је да не постоји тоалет који је доступан пацијентима, а сложићете се да је тамо најпотребнији. Слажем се да тамо свакако треба раздвојити здраво особље од пацијената, али да су сви тоалети под кључем - то пре свега није хумано!

Значи, није ствар у томе што нема ко да их чисти, јер има, већ у томе што неки сматрају да су бољи/вреднији/чистији/здравији људи од других.
 
storm cloud:
LePiaf:
Pa to nema veze sa arhitekturom vec sa vlasnicima dotichnih objekata. Niko nece da placa svakodnevno odrzavanje. Niko nece ni da chisti. A svi vole da zapishavaju sa strane. I niko ne povlachi vodu.

ОК, нема баба-сера, нема ко да чисти...али није у томе ствар. У тржним центрима које сам навела као примере постоје чистачице које одржавају те тоалете. Значи, одржавају их без обзира на то ко их користи и колико људи их користи. По фирмама у граду тоалети су откључани и слободно може да их користи свако, па и неко ко је само зато ушао са улице. И тамо се не потеже питање да ли ће тоалете користити неко ко га није достојан и ко ће га загадити. Међутим, само у тржним центрима тоалети су доступни искључиво бутикашицама, јер, боже мој, оне су изнад осталог света, где оне да деле своје санитарне просторије са обичним смртницима? Е о томе вам ја причам.

Још једна ствар, слично је и по неким домовима здравља. Врло честа појава је да не постоји тоалет који је доступан пацијентима, а сложићете се да је тамо најпотребнији. Слажем се да тамо свакако треба раздвојити здраво особље од пацијената, али да су сви тоалети под кључем - то пре свега није хумано!

Значи, није ствар у томе што нема ко да их чисти, јер има, већ у томе што неки сматрају да су бољи/вреднији/чистији/здравији људи од других.

Ne slazem se s tobom po tom pitanju. Mislim da one nemaju tolika ovlascenja da odlucuju da li ce neko koristiti javni toalet ili ne.
 
zauzeto:
storm cloud:
LePiaf:
Pa to nema veze sa arhitekturom vec sa vlasnicima dotichnih objekata. Niko nece da placa svakodnevno odrzavanje. Niko nece ni da chisti. A svi vole da zapishavaju sa strane. I niko ne povlachi vodu.

ОК, нема баба-сера, нема ко да чисти...али није у томе ствар. У тржним центрима које сам навела као примере постоје чистачице које одржавају те тоалете. Значи, одржавају их без обзира на то ко их користи и колико људи их користи. По фирмама у граду тоалети су откључани и слободно може да их користи свако, па и неко ко је само зато ушао са улице. И тамо се не потеже питање да ли ће тоалете користити неко ко га није достојан и ко ће га загадити. Међутим, само у тржним центрима тоалети су доступни искључиво бутикашицама, јер, боже мој, оне су изнад осталог света, где оне да деле своје санитарне просторије са обичним смртницима? Е о томе вам ја причам.

Још једна ствар, слично је и по неким домовима здравља. Врло честа појава је да не постоји тоалет који је доступан пацијентима, а сложићете се да је тамо најпотребнији. Слажем се да тамо свакако треба раздвојити здраво особље од пацијената, али да су сви тоалети под кључем - то пре свега није хумано!

Значи, није ствар у томе што нема ко да их чисти, јер има, већ у томе што неки сматрају да су бољи/вреднији/чистији/здравији људи од других.

Ne slazem se s tobom po tom pitanju. Mislim da one nemaju tolika ovlascenja da odlucuju da li ce neko koristiti javni toalet ili ne.
All are equal, but some are more equal then others!
 
zauzeto:
Ma OK.
Mislim da im gazde daju kljuc i to je to.
Mada, mozda nisam u pravu.
Uostalom, to i nije bitno, zar ne?

Наравно да им газде дају кључ, али ваљда би требало да постоји неко ко је изнад тог газде, нека инспекција ...
:roll:

Ма да, и ја свашта причам, каква инспекција у Србији? :roll:
 
storm cloud:
zauzeto:
Ma OK.
Mislim da im gazde daju kljuc i to je to.
Mada, mozda nisam u pravu.
Uostalom, to i nije bitno, zar ne?

Наравно да им газде дају кључ, али ваљда би требало да постоји неко ко је изнад тог газде, нека инспекција ...
:roll:

Ма да, и ја свашта причам, каква инспекција у Србији? :roll:

Ma nema ni inspekcije ni zdravog i normalnog rezona.
A sto se tice tih gazda lokala u pomenutom objektu, zna se ko je iznad njih...
 
Пошто сте помињали Европу, ево вам један европски пример:

Прошле године, у време кад је 1 евро био 60 динара, употреба скрнавог WC-а на међуградској аутобуској станици (нисам имала "част" да се изблиза уверим колико је скрнав, али нешто говори и то што се осећа до перона) коштала је 15 динара. А у највећем тржном центру у Немачкој, за бављење у јавном тоалету плаћало се 25 центи, што ће рећи исто 15 динара. Само је постојала једна мала разлика, а то је што је њихов тоалет био савршено чист, за сваку од десетак кабина била је задужена по једна жена која после сваке употребе улази и дезинфикује WC, а плаћало се тако што се по изласку у једну пластичну посуду окачену на зиду убацивало тих 25 центи. И нико не би правио питање ни да не платиш, верујем да наши људи кад оду тамо ту могућност масовно злоупотребљавају. А код нас - платиш унапред, да ти баба-сера да тоалет-папир оним својим прљавим рукама којим је рибала шоље. Хигијена на нивоу. :roll:
 

Back
Top