Sukob dve Srbije

BG5

Veoma poznat
Poruka
11.580
Sukob izmedju naprednih,prozapadnih snaga i nazadnih,nakaradnih snaga u Srbiji traje 200 godina



Napredna stranka nije imala vojnički čvrstu organizaciju, pa ni vođu. Njeno stvaranje podstakli su najobrazovaniji ljudi u Srbiji toga vremena među kojima su se izdvajali: Milan Piroćanac, Stojan Novaković, Milutin Garašanin i Čedomilj Mijatović. U njihovom programu bila je, posle sticanja nezavisnosti, izgradnja Srbije kao moderne evropske države. Uvereni, najviše Milan Piroćanac, da institucije modernog društva neće, same po sebi, dovesti do promene patrijarhalnog društva, oni su modernizaciju Srbije razumeli kao sinhroni proces: političke slobode (obavezno osnovno obrazovanje); zdravstvena zaštita naroda i podizanje zdravstvene kulture; privreda (izgradnja železnice, osnivanje banke); trgovina (čitav set trgovinskih konvencija sa evropskim državama i SAD); stajaća vojska; odvajanje crkve od države.
Program Srpske napredne stranke zasnivao se više na spoljnim i unutrašnjim interesima zemlje nego na ideologiji. Tako profilisan, on je i mogao da privuče pripadnike raznih profesija i slojeva srazmerno njihovom učešću u ukupnom broju stanovnika Srbije čijih je devet desetina činio seljak.
Naprednjaci se nisu zadovoljavali time da patrijarhalni sadržaj samo odenu u evropsko ruho. Oni su težili, naročito za vreme vlade Milana Piroćanca, da dovedu do brze promene samog sadržaja. U tom naporu oni su se, posle Berlinskog kongresa, oslanjali na Austro-Ugarsku.
Već samim tim što su težište stavili na razvitak Srbije kao moderne države, što su, kako je Nikola Pašić pisao važnom ruskom diplomati, “hteli s mesta da Srbiju pretvore u kakvu zapadnu državicu”, naprednjaci su se, po radikalima, udaljili od zavetnih ciljeva, od oslobođenja i ujedinjenja srpskog naroda. Bilansirajući negativne učinke vladavine Srpske napredne stranke, Nikola Pašić je, sa mesta predsednika Vanredne Narodne skupštine koja se sastala 1. oktobra 1889. godine u Beogradu, ukazao upravo na njen raskid sa tradicionalnom politikom, što je značilo sa vrednostima imanentnim slovenskim ustanovama u unutarnjoj i sa osloncem na Rusiju u spoljnoj politici. Zbog toga naprednjaci nisu bili samo stranka koju je trebalo skinuti sa vlasti, već neprijatelj naroda kojeg je trebalo fizički uništiti i iskoreniti. Obračuni 1887. i 1889. godine, oba puta za vreme vlade radikala, imali su upravo to za cilj.

Tada se dogodilo da su naprednjaci, koji više nisu bili na vlasti, održali jedan zbor u bašti Velike pivare, na kojem je bilo prisutno 2000 ljudi. Ali, naravno, nova vlast nije bila zadovoljna što bivša vlast nešto organizuje. Na kraju zbora, poletele su silne kamenice na naprednjake. Tu se pojavio tadašnji vajni ministar unutrašnjih dela i on im je rekao da se ništa ne brinu, sve je pod kontrolom. Ali pri izlasku, ponovo su počeli da ih kamenuju i kako kaže jedan izvor – kamenice su padale na njih kao da ih neko posipa žitom. I, kako kaže Slobodan Jovanović, to je bio prvi put da Beograd vidi bunu fukare. Beograd se nije mogao povratiti od čuda da sokački ološ sme kamenati bivše ministre i razvaljivati terazijske kavane. U svakom slučaju epilog je bio taj da je otprilike 55 naprednjaka pobijeno te godine, što u stvari i nije bilo mnogo, ako se uporedi sa tim koliko ih je ubijeno prethodnih godina. Naime, prvi put kad su sišli sa vlasti, 1887, kada je počeo taj čuveni radikalski odisaj, tada ih je, po jednom spisku koji su oni objavili, ubijeno oko 140. Tada su ubijani na razne načine, pored ostalog nabijani su na ražanj, jahani itd. Ali, suština je da je u toj godini kosovskog jubileja ubijeno oko 50 naprednjaka. Dakle, ne samo da nisu mošti prenete, nego su i politički neprijatelji ubijeni.

I evo jednog teksta, ako dozvolite da vam pročitam, onda ga je napisao, a kasnije objavio, Čedomilj Mijatović, da vidite malo atmosfere sa tadašnje proslave: "Vi koji ste 14. i 15. maja kamenjem i motkama ubijali i rušili besomučno klikćući: 'Napred radikali', vi koji ste oskrvnili divljačkim vandalizmom lepo ime prestonice srpske i sumnju nabacili na obrazovnost, pitomost i slobodoumnost građanstva njenog, vi koji ste zadali tešku ranu ustavnosti, kamenjem pretrpavajući jednu od najosnovnijih i najglavnijih sloboda njenih, vi koji ste obesvetili svetinju pomena kosovskog, vi ćete imati da date odgovor na ovo strašno pitanje Bogu Pravde i istoriji narodnoj." U jednom almanahu u kojem su objavljeni spiskovi pobijenih, jedan je naprednjak napisao vrlo dirljivu pesmu u kojoj kaže:

"I grob se do groba žalosno niže, ko će ih ređat' ima ih dosta, na domu sama siročad osta, po celoj zemlji grobova dosta."


Vreme vladavine naprednjaka 1880-1887. predstavljalo je jedno od retkih graditeljskih doba u srpskoj istoriji: podignute su cetiri železnicke pruge, rešeni su agrarni odnosi u oslobodenim krajevima (od Niša na jug), ustanovljena je redovna vojska sa novim naoružanjem, uspostavljena je nezavisnost sudova, garantovane su licne i politicke slobode, stvoren je moderan poreski sistem, osnovane su Narodna banka i Akademija itd.
_____________________________________________________

Kao sto su pre 100 godina naprednjaci i Milan Piroćanac bili nazivani neprijateljem srpskog naroda tako se i danas DS i Boris Tadić takodje nazivaju neprijateljima srpskog naroda.Dokle vise?
 
kakav si ti car..dobar je text,i zaista je to nas sustinski sukob koji jos od tada datira,samo sto tadasnje radikale ne mozes izjednaciti sa ovim danasnjim kretenima,jer iako su bili tradicionalisti,znali su da manevrilu sa svetom,i manje vise gde se mi nalazimo..ovi danas ni to ne znaju..jos ne treba zaboraviti ni to da je srbija 19.veka bila relativno u tokovima evropskog liberalizma pa je i kralj Petar prvi popularisao Dzona Stjarta Mila,da su razni politicari bili u zivom kontaktu sa npr. Garibaldijem,i za liberalni romantizam..cisto da se zna da nama kao narodu prosto nije "u tradiciji" nesto samo antievropsko,despotsko ili nebesko,vec da su se izrodi i teorije o nama kao"posebnom narodu i razne teorije zavere" pojavile kao budalastina skorasnje istorije,i kojima je dobro doslo da izvuku,iskoriste i prerade neke mitove i epiku koju imaju svi,pa i napredni narodi u svojoj istoriji,samo su je lepo nasli istorijsko mesto,i prikljucili se racionalizmu,pa liberalizmu i gradjanskom drustvu..
Uz to,ne treba zaboraviti ni likove kao sto su Jovan Ristic,Vladimir Jovanovic,Slobodan Jovanovic kasnije,pa cete videti gde smo sad,a gde onda bili,bar na polju velikana i tokova civilizacije..
 
Ova tema je vise puta prezvakana na ovom podforumu...
Ipak je stvar mnogo prozaicnija.
To je klasican sukob konzervativnih i liberalnih snaga koji postoji u svim demokratijama, samo sto kod nas ima jedan specifikum a to je da su nasi "naprednjaci" ili liberali mahom placeni da rovare i rade za tudje interese, od strane drzava koje sa srbijom redovno ratuju... i to tako sto je napadnu... a nikad ne budu napadnute od srbije... i to je to... zato je kod nas okrsaj toliko krvav...
Ne moze prostije... okamova ostrica...
 
Велики модернизатори & реформатори у земљи Србији стално тупе како је српски народ "демократски инсуфицијентан", заостао и томе слично. Екстремнији тврде како је свих протекли 200 година било погрешно (ерго, по њима није ни требало да дигнемо Буну на дахије), а крајњи екстрем је наравно "генетска депонија" Владимира Бебе Поповића - такве идеје неодољиво подсећају на оно што је несуђени Аустријски сликар писао у свом делу "Моја Борба".
Један од "аргумената" који заступају је некадашње ривалство (народних) радикала и "напредњака", а ту је и онај фамозни "аргумент" да су Срби били против железнице. А знају ли такви "модернизатори" да су мало раније, пре мање од 200 година Енглези буквално разбијали машине - био је то покрет Неда Луда.
О оваквом талибанском прекрајању историје ("сукоб са прошлошћу") имам један подужи текст у коме сам доказао да су они само селективно склони "раскиду". Можда касније прекопирам део који се односи на доба Краљевине.
 
Морам да признам да ме њихова опседнутом копирањем запада веома фасцинира. Такође и симулирана инфериорност према западњацима. Та слепа идолатрија, неселективна, сервилна и бескичмена, се, по мом мишљењу, директно граничи са подаништвом. Једноставно, они сматрају да СРБИ НЕМАЈУ ПРАВО на великодржавни пројекат (што УВЕК значи - све српске земље у једном правном субјекту), да немамо право ни на верску, културну, безбедносну, коју год другу хоћете хегемонију, на контролу, на ВЛАСТ над Балканом.
Ја, додуше, разумем кад то смета Немачкој - они људи имају свој пројекат по коме ОНИ треба да имају пресудан утицај на Балкану, али не разумем, уопште, како то може да смета неком Србину... Да Срби контролишу Балкан. :roll:
Кад то не смета Грцима... Или Румунима...
Не капирам ове наше...
...
Свеједно, такође сам потпуно уверен да је ту на делу исти ментални процес као онај који је за резултат имао настанак "бошњака"... иако исте ми зовемо другим именом...
 
Признајем да сам реаговао помало "условним рефлексом" јер ми је већ позната острашћеност тема које копира БГ5, такође "све ми је било јасно" када сам видео почетак поста. Превидео сам крај у коме каже како и сада у Србији нападају неке који желе да се модернизују...
Генерално, можемо се овога пута држати Марксове шеме о развоју производних снага и производних односа. Она не објашњава СВЕ, али за овај пример је задовољавајућа. Увек кроз историју некоме је сметала обично промена другог и тај би се бунио (и био деструктиван) против првог или против другог... Из тога можемо дати одговоре на постављено питање.
1. Увек ће онај ко жели нешто да мења бити на удару онога коме је више одговарало (или тако мисли) оно старо. То није никаква особина резервисана само за Србе. Осим тога, они који гурају напред морају да рачунају са отпором. То му дође као нужна цена.
2. Транзиција која се спроводи у Србији се директно може објаснити наведеном схемом. Транзициони губитници су против транзиционих снага. Ја не спадам у такве губитнике па нисам гласач Томе или Богија, али такве гласаче многу много боље да разумем него секту сорошеваца.

Друга ствар је што се наши вајни "модернизатори" идентификују са онима који су нас бомбардивали. Ето српске особености. Тога нема међу другим народима... или можда има... Било како било, шта они могу после тога да очекују. Нисам генерално против Тадића, али ако је он председник свих грађана Србије морао је да реагује када је Наташа Кандић износила оптужбе у јавности уместо у Тужилаштву за ратне злочине. И Тома Николић је грађанин Србије или се можда варам...

Иначе, колико су наши модернизатори стварно модерни. Време њихових идола Американаца неумитно пролази, а то што се позивају на оно што је било у претпрошлом веку све говори о њиховој "модерности". Има ту још доста тога да се каже, нешто је рекао и Комодор, па да видимо...

commodore:
Морам да признам да ме њихова опседнутом копирањем запада веома фасцинира. Такође и симулирана инфериорност према западњацима. Та слепа идолатрија, неселективна, сервилна и бескичмена, се, по мом мишљењу, директно граничи са подаништвом.

Занимљиво је што је та поданичка идеологија (и идеологија "општег хуманизма" која се на њу наслања) у суштини у супротности са здравим егоизмом који је у основи западног (и не само западног) начина мишљења. Ја тај здрави егоизам суштински подржавам.
Према томе су мени најбитнији ја и моји најдржаи, па пријатељи и породица, па онда рецимо Срби (а да сам Еским били би Ескими), па сродни народи... а док дођемо до људи уопште (посебно оних који су нешто лоше радили према мојима)... па тешко да ће ту неке емпатије остати. И тешко да ми неки Американац може бити битнији од било ког Србина.
Ово што заговарају они што им је Сребреница најважнија тачка на планети много више смрди на комунизам.
Наравно, они нису доследни ономе што сами прокламују. Једно је реаговање када су злочин починили Срби а друго када је злочин почињен према Србима. Слично важи и када су у питању политичке размирице у Србији.
На светском нивоу се такође види дволичност јер би домаћи западњаци морали да бар 100 пута више жале жртве у Фалуџи него жртве терористичког напада у Лондону (наиме, у Фалуџи је побијено много више од 5500 људи).

commodore:
Једноставно, они сматрају да СРБИ НЕМАЈУ ПРАВО на великодржавни пројекат (што УВЕК значи - све српске земље у једном правном субјекту), да немамо право ни на верску, културну, безбедносну, коју год другу хоћете хегемонију, на контролу, на ВЛАСТ над Балканом.

Једноставно, Србија је поражена. То не значи ништа да ли су великодржавни циљеви били добри или лоши (по којим критеријумима?).
То значи управо да је Србија поражена и да неке ствари мора да трпи. Те ствари које морају да се трпе нису самим тим добре. Нису ни лоше самим тим, али лоше је што смо на нешто приморани. Такође, пораз није вечита категорија.
Такође, постоји разлика између онога што морамо (или плаћамо високу цену) и онога што не морамо, онога што нам чак не могу наметнути.
Ми немамо неке претеране обавезе према суседним републикама. Није добро провоцирати инциденте, али не морамо ни да их тетошимо, а приватна лица (па и она која имају своје медије) имају право на изливе емоција.
Оно што нас Велики Брат (Америка и ЕУ) не могу натерати то је да променимо своја схватања. Можемо се евентуално фолирати, бити лицемерни у лицемерном свету...
 
Главна ствар коју замерам радикалима и њима сличнима је недостатак реалности.
Ни онај други екстрем нема много смисла за реалност...
Али једно је сигурно... ако бих могао бирати између "радикалне реалности" у којој је Србија победила и "сорошевске реалности" у којој је Србима измењена свест, бирао бих радикалну. Сад, ко нам је крив што нас нема 400 милиона или немамо 20 атомских бомби...
 
a zašto da biramo dve krajnosti...uvek tako..
a zašto ne neki srednji put... nešto što stoji između sososa i radikala, nešto što nije ni ono ni ovo?
ili toga nema ovde?
možda previše filozofiram
 
Duh Sekire:
Nexus 6:
a u radikalnoj realnosti nam nije izmenjena svest?

Ако ти волиш оне који су нас бомбардовали, можда ти и треба мењати свест.

“Napravićemo
sanatorijum za vas,
to vam obećavam.”
Velimir Ilić novinarima TV B92
e izivni što se ja tu sad trpam ali Velja Ilić je primitivan i nevaspitan čovek. Neki red se mora znati i ministar u Vladi Srbije sebi ne sme da dozvoli tako da se obraća bilo kome... bar javno.

dalje, zašto to "ti voliš one koji su nas bombardovali"? a ti voliš one koji su klali, silovali etc po Hrvatskoj i Bosni u tvoje ime i tako naneli veću štetu Srbiji nego da to nisu radili?
i ne radi se o ljubvi, o tome da li neko voli USA ili Zapad ebote ...ali je činjenica da (samo)izolcija od Zapada takođe nije dobro rešenje...
mislim da i ove na Istoku boli du.pe za nas...i Ruse takođe...svako gleda samo svoje interese i svoju guzicu da što bolje smesti ili sačuva...oće se baš neko trćiti za neku Srbiju...ma daaaa baš...
 

Back
Top