Narodi tradicionalno naklonjeni formi i suštini

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Po vašem mišljenju može li da se na ovaj način naznači razlika u pristupu i samim tim i posledice u sledećim godinama kod nekih naroda...

Nemce vidim kao nekog ko je tradicionalno naklonjen suštini.
A Srbiju kao nekog ko je (osim u socijalističkom dobu) bio uvek naklonjen formi.

Zato i ima toliko lažno uspešnog u spoljnoj predstavi.
 
Sta znaci to naklonjen formi i kako mislis da je srpski narod bio naklonjen formi? Ako su u istoriji birali uvek stranu koja za njih nije najbolja ali sa neke druge tacke gledista jeste ( protiv fasizma recimo )...Ili si ti mislio na nesto drugo.

Kad spominjes narode slusao sam dosta o produhovljenosti severnoevropskih naroda koji su do ne-znam-kog veka bili vikinzi divljaci, a onda je dosao protestantizam i uredio ih.
 
kontrAAdmiral:
Ducic je npr. napisao da su bugari narod koji se niceg ne gadi,a hrvati narod koji se niceg ne stidi...

Takav stav jedino govori o bestidnosti i nedostatku ukusa Ducica. Cuo sam da je tako govorio, cak sam nailazio i na neke pesme protiv Hrvata npr.; sramno je sto takve jos uvek drze za neke posebne ljude u istoriji ovog naroda. Da ova zemlja nije latentno fasisticka, i kad bi imala kvalitetnije knjizevne kriticare, Ducic se nikad ne bi nasao u decijim citankama.
 
Misanthropos:
kontrAAdmiral:
Ducic je npr. napisao da su bugari narod koji se niceg ne gadi,a hrvati narod koji se niceg ne stidi...

Takav stav jedino govori o bestidnosti i nedostatku ukusa Ducica. Cuo sam da je tako govorio, cak sam nailazio i na neke pesme protiv Hrvata npr.; sramno je sto takve jos uvek drze za neke posebne ljude u istoriji ovog naroda. Da ova zemlja nije latentno fasisticka, i kad bi imala kvalitetnije knjizevne kriticare, Ducic se nikad ne bi nasao u decijim citankama.

Мизантроп-стручњак опште праксе!!! :lol:
Филозофија, музика, ликовна уметност, социологија, култура...па ево сад и књижевност...
Просто се не усуђујем да прозборим реч ни о Дучићу...побогу, он је ''чуо да је Дучић тако говорио''... :lol: :lol: :lol:
 
kontrAAdmiral:
ducic jeste bio sovinista ali to nije razlog da ne bude u citankama,jer deca sigurno nece citati pesme protiv hrvata u njima.A sa obzirom na istoriju nije cudo da imamo soviniste medju velikim umovima... cak je vrlo verovatno da nismo usamljen slucaj po tom pitanju ni na balkanu,ni u evropi,ni u svetu.

Dobro govoris. Ja sam se i u ono vreme kad sam sedeo u klupi srednje skole pitao zasto je u tim udzbenicima rodoljubima i nacionalistima posveceno toliko prostora, dok se onom sto se zaista zove literaturom posvecuju dve-tri recenice. Jos uvek mi je u glavi kako su moderni (u izdanju kad sam ja ucio) posvetili dve strane, isto tako i Miljkovic nije dobio gotovo nista s obzirom na to koliko je dao. S druge strane, velicaju se rodoljubi, koji su od strane nekih umnijih kriticara ocenjeni kao oni koji ne znaju da pisu pravu poeziju (jer rodoljubiva poezija nema gotovo niceg estetskog, preplavljena ideologijom), a od strane sociologa propraceni recima: fasisti, oni koji su zemlju i doveli tu gde je sad (ponos, sreca, slavlje, slanina, pivo, muzika, puska u ruke ili u najgorem slucaju na zidu). Od kulture zavisi mnogo toga, ne treba da cudi ono sto se u zemlji dogadja i sto se dogadjalo ovih 15ak godina. (Niti ovo sto se komentarise o meni na forumu, uzgred.)

Inace, slazem se da na Balkanu postoji ta tendencija da se velica sve sto je nacionalno, pa ma kakvog da je kvaliteta. Slicnu stvar nalazimo i u Hrvatskoj, ali ne bih mogao nekog da nazovem bestidnikom, fasistom ili slicno samo zato sto je iz Hrvatske ili pise da je Hrvat po nacionalnosti. Kao sto ni Hrvat koji misli nikad ne bi mogao mene da nazove fasistom samo zbog toga sto sam Srbin ili zivim u Srbiji.
 
Hellen:
Мизантроп-стручњак опште праксе!!! :lol:
Филозофија, музика, ликовна уметност, социологија, култура...па ево сад и књижевност...
Просто се не усуђујем да прозборим реч ни о Дучићу...побогу, он је ''чуо да је Дучић тако говорио''... :lol: :lol: :lol:

Kad bi ti, dete po pameti, znalo da citas i razumes sve o cemu pisem, jos bi se vise cudilo koliko znam. Ali bolje je sto nije tako. Ostani tako nasmejano.
 
Misanthropos:
Hellen:
Мизантроп-стручњак опште праксе!!! :lol:
Филозофија, музика, ликовна уметност, социологија, култура...па ево сад и књижевност...
Просто се не усуђујем да прозборим реч ни о Дучићу...побогу, он је ''чуо да је Дучић тако говорио''... :lol: :lol: :lol:

Kad bi ti, dete po pameti, znalo da citas i razumes sve o cemu pisem, jos bi se vise cudilo koliko znam. Ali bolje je sto nije tako. Ostani tako nasmejano.

Ех, ех...кад би ТИ знао и десетину од тога о чему пишеш...схватио би када треба да заћутиш. :wink:
 
Misanthropos:
Dobro govoris. Ja sam se i u ono vreme kad sam sedeo u klupi srednje skole pitao zasto je u tim udzbenicima rodoljubima i nacionalistima posveceno toliko prostora, dok se onom sto se zaista zove literaturom posvecuju dve-tri recenice. Jos uvek mi je u glavi kako su moderni (u izdanju kad sam ja ucio) posvetili dve strane, isto tako i Miljkovic nije dobio gotovo nista s obzirom na to koliko je dao. S druge strane, velicaju se rodoljubi, koji su od strane nekih umnijih kriticara ocenjeni kao oni koji ne znaju da pisu pravu poeziju (jer rodoljubiva poezija nema gotovo niceg estetskog, preplavljena ideologijom), a od strane sociologa propraceni recima: fasisti, oni koji su zemlju i doveli tu gde je sad (ponos, sreca, slavlje, slanina, pivo, muzika, puska u ruke ili u najgorem slucaju na zidu). Od kulture zavisi mnogo toga, ne treba da cudi ono sto se u zemlji dogadja i sto se dogadjalo ovih 15ak godina. (Niti ovo sto se komentarise o meni na forumu, uzgred.)

...Како мали Перица замишља теорију књижевности... :lol:
Вероватно је ''чуо да је неко причао о томе''... :lol:
Па како да се човек, иоле информисан о књижевности, не насмеје на ово? :lol:

Узгред, мајсторе, Дучић је припадао модерни! :wink: Скоро сви наши модернисти су писали и родољубиву поезију.
А тек Миљковић... :lol:
Али, вероватно ниси читао...није потребно непосредно читалачко искуство, зар не? Довољно је само да чујеш од неког ко је слушао неког ко је читао...па да ЗНАШ! :P
 
Ајде да не давимо народ овде, јер није форум Књижевност. Обрати ми се на ПП и радо ћу ти послати списак литературе. Кад савладаш неке најосновније књижевнотеоријске и књижевноисторијске појмове онда можемо да разговарамо.

Откуд знам да је Дучић припадао модерни? Па можда због тога што сам (гле чуда!) дипломирала управо на Дучићу! :P
 
Boris Smislov:
njemci su uvjek bili tvrdjava koja je branila ideju pred anglosaksonskim empirizmom. slavni primjer leibniz kontra locke. dalje preko romantizma do nacizma. ovaj potonji je bio pun narodne supstancijalnosti, goethe pa spengler i njegov radikalni historizam.

I ja kazem da je nemacki duh uzviseniji od ostalih nacija, ali ne mogu da se slozim da se nacionalizam koji pokazuju nemacki filozofi moze porediti sa onim sto cine balkanski pesnici. Ovo drugo je ideologija odenuta u lepu rec, i to kakva: pokazuje se, rekoh, ovih i proteklih godina.
 
Hellen:
Ајде да не давимо народ овде, јер није форум Књижевност. Обрати ми се на ПП и радо ћу ти послати списак литературе. Кад савладаш неке најосновније књижевнотеоријске и књижевноисторијске појмове онда можемо да разговарамо.

Откуд знам да је Дучић припадао модерни? Па можда због тога што сам (гле чуда!) дипломирала управо на Дучићу! :P

Smesno. Jos ces lakse pisati o njemu ako si diplomirala na njemu. Laksi ti je posao.

Daj argumente, reci, ne smesne komentare.
 
Знаш, једном ми је један млади надобудни форумаш са овог форума саветовао да ''треба да схватим да постоје људи који читају књиге''. :lol:
Ево, по његовом савету, послаћу ти литературу на ПП. Срећно!
Видимо се на форуму Књижевност, надам се. :wink:
 
Hajde da završite sa tim...
Odakle je Dučić bio? I to vam je odgovor na to zašto je imao takvo vidjenje .

A ovo za Srbe i formu.
Srbi cene drugu osobu po formi koju ona prikazuje.
Srbi su do sada uvek bili lakomi i nesložni.
Otkud nesloga.
Iz toga što se kad je forma bitna, mnogo idealizuje (setite se kako se i danas biraju partneri), a kad se bolje upozna komšija , vodja, drug, odmah se "nerazumeju" njegove ljudske slabosti i "masakrira se".

Ima tu još puno stvari....

Mada se slažem da je grubo svesti to na ovakve etikete. Ali opet , iz ovakvih etiketa se vidi trajniji i katastrofalniji uticaj svake naše odluke , a ne samo kao čarka i nerazumevanje,egzibicionizam i gordost...

Mada mi je jako simptomatično za filozofiju , to kako su nemci kao suštinski i ipak emotivno "distancirani" uspeli da "nadoknade" taj svoj hendikep u razumevanju sveta i ljudi.
Tu je definitivno došlo do neispoljavanja kvaliteta empata.
 
Merovingian:
Opsjednutost formom ne mora biti toliko losa zavisi na koji nacin se manifestira - lirski ili epski?Kao stoje to netko lijpo rekao,ne sjecam se vise tko-
Srbi, Hrvati kao i ostali balkanski narodi su epski narodi za razliku od Talijana, Francuza ili Spanjolaca koji su lirski narodi.


U brate, primi savet - nemoj nikako javno da kazes da su hrvati balkanci.
Da bi sve ostale stavio u isti kos nema razloga, jer je i ta epika, o kojoj govoris, na razlicite nacine shvacena, a i primenjena poslednjih godina.
Epski, kako ja to vidim, je mehanizam samoodbrane od propadanja i zaborava, i to vrlo efikasan, jer je sacuvao srpski korpus od nestanka. Sa druge strane je i vrlo opasan, jer hoce da uvuce u nerealne vode, pa se onda desi ono sto se desilo na ovim nasim prostorima.
LM, za hrvate bih prije rekao da su pragmaticni nego epski.
Za talijane - pesma, cuga i zene - vise u crnogorskom stilu - dje se jede primakni se, dje se puca odmakni se.
Francuzi - vino, sir, majonez uz sklonost ka gubljenju vremena na ne vaznim stvarima i gubljenju vremena gubljenja radi ......
Spanci - potomci divljaka i ubica, lelemudi i nepouzdani.
Njihova zajednicka crta je lep i melodican jezik, pa nije neka stvar da i lepa poezija nastane, jer nisu svi bili kako je gore navedeno. Ne mozes valda da ocekujes da je udvaranje na nemackom efikasnije od udvaranja na talijanskom :?: :twisted: :twisted:
 

Back
Top