Grejanje na drveni pelet

Pozdrav svima
Imao bih pitanje u vezi potrosnje peleta, posto mislim da mi je potrosnja ogromna a ne znam tacan ralog. Kotao je centrometalov 35kw koji ima jednu pumpu koja se pali na 60c, pose toga ide hidraulicka skretnica pa dve pumpe koje se pale kad termostat sobni zahteva, zavisno koja je kuca u pitanju, e sad sto se toga tice, dve kuce se greju a posto su u takvom polozaju kroz ovu vecu kucu prolazi dovodna cev za manju kucu duzine nekih 35m dok ne dodje do te druge kuce, a povratna cev im je zajednicka. Konstantno se greju nekih 40 kvadrata, a mozda 2 dana nedeljno jos 60 kvadrata uz ovih 40, znaci oko 100m2, jacina kotla kad se greju samo 40m2 je smanjena na 20kw. Sada je za nedelju dana potroseno 240kg na ovih 40m2, to je oko 35kg dnevno. Te prostorije koje se greju imaju samo jedan spoljni zid koji je izolovan stiroporom 8cm i imaju pvc prozore, cak je i stiropor 5 na plafonu. Jel jel ovo velika potrosnja?
 
To jeste velika potrošnja za tu kvadraturu, ali je normalna potrošnja za taj kotao koji je prevelik i prejak za 40 m2. Kao kad voziš džipa koji troši 20 l goriva jer je prejak, a ti ga voziš 30 na sat pa se žališ što mnogo troši. Sad je gotovo kad je već ugrađen, ali raspitaj se za ugradnju mešnog ventila koji bi to mogao da reši
Mi na 200 m2 imamo peć od 23 kilovata, Trošimo oko 1 do 1,5 džak dnevno, Termostat na 22 stepena, izolovana kuća i pvc stolarija, uključuje se otprilike na 2 sata i radi po pola sata.
 
Ta potrosnja nije velika nego OGROMNA.
Ili da izgradis jos jednu/dve kuce koje ces da grejes sa tih 35kw ili da, kao sto je Marge napisala, vidis da ugradis mesni ventil cime bi bar donekle smanjio uticaj prejakog kotla na potrosnju...
 
nikako ne razumem kako ljudi ne shvataju da kada imaju kuću od 250 kvadrata a kao greju samo 50 kvadrata nisu u istim uslovima kao da stvarno imaju kuću od 50 kvadrata i samo to greju. vama se i ostale prostorije greju preko cevi i zidova...normalno manje nego da ih sve grejete ali ne toliko da bi se zanemarilo
 
jesam ugrađivao jednom ali te alfe su najčešće u sobi ili kuhinji a vrlo je ružno, bučno i prljavo kada na to ugradiš gorionik i pored postaviš spremnik.

hvala na odgovoru.kod mene je sporet u posebnoj prostoriji tako mi nebi smetalo sve to jedino sto me zanima koji gorionik je u pitanje i dali je to funcionisalo kako treba i zadovoljavalo potrebe.
hvala
 
Poslednja izmena:
hvala na odgovoru.kod mene je sporet u posebnoj prostoriji tako mi nebi smetalo sve to jedino sto me zanimo koji gorionika je u pitanje i dali je to funcionisalo kako treba i zadovoljavalo potrebe.
hvala

funkcioniše sve to kako treba sem onih nedostataka koje sam naveo i teškog čišćenja gorionika jer su vrata morala da se fiksiraju. u pitanju je gorionik jedne niške firme
 
Da li neko može da mi pomogne.
Upitanju je gorionik na pelet marke BMAX koji se sam od sebe ugasi u toku dana možda i dva tri puta.Na displeju piše GORIONIK UGAŠEN NEMA PELETA.Na tacni je malo pepela i to je sve.Ne znam šta može biti.Ja jedino što uradim je da siđem u podrum i ponovo upalim gorionik.Spremnik pun do vrha.Inače ove godine sam (evo tek sada vidim) uzeo loš pelet jer je peć crna i izgleda skoro pa kao da ložim ugalj, a i ne smrdi na drva.Da li je u pitanju gorionik i neka podešavanja ili je do peleta.U panici sam ne znam šta da radim ako se desi dok sam na putu a žena u kući sa dvoje male dece.
Hvala unapred!!!
 
Da li neko može da mi pomogne.
Upitanju je gorionik na pelet marke BMAX koji se sam od sebe ugasi u toku dana možda i dva tri puta.Na displeju piše GORIONIK UGAŠEN NEMA PELETA.Na tacni je malo pepela i to je sve.Ne znam šta može biti.Ja jedino što uradim je da siđem u podrum i ponovo upalim gorionik.Spremnik pun do vrha.Inače ove godine sam (evo tek sada vidim) uzeo loš pelet jer je peć crna i izgleda skoro pa kao da ložim ugalj, a i ne smrdi na drva.Da li je u pitanju gorionik i neka podešavanja ili je do peleta.U panici sam ne znam šta da radim ako se desi dok sam na putu a žena u kući sa dvoje male dece.
Hvala unapred!!!

neka se pokriju cebedima :cool:
 
Пелет или дрва класика за огрев, шта је исплативије.

Mi smo se do ove godine grejali na drva...alfa plam kamin iz kojeg su bili izvučeni radijatori. Trošili smo od 8 do 10 m3 drva, što izađe oko 500 evra. Sve to na nekih 80 m2.
Ove godine smo odlučili da grejemo i drugu etažu i hodnik koji povezuje te dve etaže, pa je to ukupno oko 180 m2. Kupili smo alfaplam ommo compact 23 na pelet i kupili 5 tona peleta za nekih 1100 evra. Do sada nije potrošeno ni 1,5 tona a grejemo se od oktobra. Mnogo zavisi od toga kako je ugrađeno grejanje, da li je kuća izolovana i kakva je stolarija.
Činjenica je da je komfornije, da je na dugme, mada bi trebalo svaki dan potrošiti desetak minuta na čišćenje peći jer to garantuje dobro grejanje. Ako se nakupi prljavštine u nekim delovima, i grejanje je lošije pa se i više troši.
Da smo grejali dve etaže na drva, svakodnevno bi teglili 4 do 5 kanti i ložili na dva mesta. Čistili i izbacivali pepeo a potrošnja bi možda bila i veća. Ovako jednom dnevno ubaciš džak, dva u peć i gotovo.
 
Пелет или дрва класика за огрев, шта је исплативије.

momentalno je kotao na pelet skuplji,a ima i raznih peci gde moze da se nadogradi gorionik za pelet i jeftinije je,ali na duze staze se sigurno vise isplati,jer nema prenosenja i donosenja drva,pepela nema,mozda najvis 2 x mesecno.i sto kaze Marge Simpson,lepo korigujes teperaturu iz sobe,ili na termostat,a imaju i daljinski.Moj zet i cerka imaju i uzivaju.jeste da im mi kupimo poneku tonu peleta,ali bar im je za decu dobro.
 
Da li neko može da mi pomogne.
Upitanju je gorionik na pelet marke BMAX koji se sam od sebe ugasi u toku dana možda i dva tri puta.Na displeju piše GORIONIK UGAŠEN NEMA PELETA.Na tacni je malo pepela i to je sve.Ne znam šta može biti.Ja jedino što uradim je da siđem u podrum i ponovo upalim gorionik.Spremnik pun do vrha.Inače ove godine sam (evo tek sada vidim) uzeo loš pelet jer je peć crna i izgleda skoro pa kao da ložim ugalj, a i ne smrdi na drva.Da li je u pitanju gorionik i neka podešavanja ili je do peleta.U panici sam ne znam šta da radim ako se desi dok sam na putu a žena u kući sa dvoje male dece.
Hvala unapred!!!

bmax, feroli, bosh su mnogo osetljivi na loš pelet...99% da je samo do peleta. može mnogo da pravi problem prašina u spremniku
 
Pozdrav drustvo
Jedno pitanje za strucne ljude,imam TAM Stadlerov kotao i ne bih da ga menjam jer je odlican ( stari Slovenacki od pre rata) ali bi da ugradim gorionik na pelet. Koji mi preporucujete i dali znate firmu koja to radi . Unapred hvala
 

Back
Top