Grejanje na drveni pelet

Meklaud

Iskusan
Poruka
5.239
Da li je imao neko iskustva sa ovime? Kolika je kolicina potrebna,koja se toplota emituje,da li ima i kolike su ustede u odnosu na ugalj i drva? Jedna firma mi je dala kao poklon jedno dzakce petela.Imam inace klasicnu pec amiti a znam da postoje i specijalizovane peci za pelet koje reklamira MBS.
 
Da li je imao neko iskustva sa ovime? Kolika je kolicina potrebna,koja se toplota emituje,da li ima i kolike su ustede u odnosu na ugalj i drva? Jedna firma mi je dala kao poklon jedno dzakce petela.Imam inace klasicnu pec amiti a znam da postoje i specijalizovane peci za pelet koje reklamira MBS.
A da nam najprije objasnis sta je to pelet ili petel ?
Ja se inace grijem jedino na bukovinu .
 
Da li je imao neko iskustva sa ovime? Kolika je kolicina potrebna,koja se toplota emituje,da li ima i kolike su ustede u odnosu na ugalj i drva? Jedna firma mi je dala kao poklon jedno dzakce petela.Imam inace klasicnu pec amiti a znam da postoje i specijalizovane peci za pelet koje reklamira MBS.

Пелет у класичну пећ је прескупа варијанта а и нисам сигуран како би потпалио. Пелет се користи у наменским пећима.
У односу на остале пећи, карактерише их велика искоришћеност, мала количина пепела и могућност програмирања на одређени рок, подешавање температуре и сл.
То је повелика област за кратак одговор.
Иначе, пећи на пелет се као и све остале купују према потребној снази за загревање.
 
Пелет у класичну пећ је прескупа варијанта а и нисам сигуран како би потпалио. Пелет се користи у наменским пећима.
У односу на остале пећи, карактерише их велика искоришћеност, мала количина пепела и могућност програмирања на одређени рок, подешавање температуре и сл.
То је повелика област за кратак одговор.
Иначе, пећи на пелет се као и све остале купују према потребној снази за загревање.


Pelet je posto moda pre destak godina, prvo u austriji i Italiji pa je dosao i kod nas. Bio je jeftin i vrlo komgoran za koriscenje. To su specijalni kotlovi li peći koji mogu da imaju elektroniku i možeš da regulišeš grejanje, nema više ustajanja rano i palenje vatre kao u klasičnim pećima.

Ali, ima parproblemćića. Kvalitet peleta počeo je naglo da pada pošto su proizvođaši,koristeći otustvo bilo kakveregulacije u državi, počeli da stavljaju svakav otpad u pelet, a to snamjuje kaloričnu stagu i ostaje više pepela. Osim toga cene su porasle, od nekih 100-tinjak evra za ton, sada je već blizu 200 evra. Zato, treba dobro razmisliti i izračunati dali pređi na pelet. O kotlovima u nekom narednom postu...
 
peći i kotlovi na pelet uopšte nisu jefitni idu od 700 evra za manji stan od 1400-1600 za sprat. To samo kotao, bez instalacije. tako da, treba razmisliti dali ući u investiciju. Nije preporučljivo menjati ložisšte na već postojećim kotlovima na drva ili na naftu.
Naravno, ne mogu da negiram konfornost kada se upotrebljava pelet, ja samo hoću da osvetlim ekonomsku stranu
 
Da li neko moze da mi pomogne Kupio sam pec na pelet , do sada je radila sada se sama gasi posle 1-2 sata rada javlja se upozoreje HOT EXHAUST u prospektu za upotrebu nema takve stavke ako neko zna gde je greska molim za pomoc - hvala
 
Planiram da kupim kotao za pelete i video sam da se raspon cena kreće od 1.300 do 2.200 evara, što je praktično skoro dva puta skuplje od kotla za drva ili ugalj. :eek: No, komfor ima svoju cenu, pa je i to jedno od merila. :D

Posebno treba voditi računa o tri najvažnije stvari:
- da li odžak može da bude klasičan (da ne kažem starinski, od krajcovanih cigala :lol:) od 10 cm ili je potreban onaj fabrikovani od 20 cm;
- kolika površina treba da se zagreva;
- ko je proizvođač kotla (čuo sam za loša iskustva sa proizvođačem iz uvodnog posta :roll:).

Kako već imam grejanje na struju, biće svakako lakše i jeftinije samo povezati taj novi kotao na već postojeću instalaciju. Savršeno je to što taj kotao u sebi ima, pored elektronike, i pumpu za vodu i spremište za pelete.

O, da, umal' da zaboravim - nikako se ne sme dozvoliti da spremnik ostane prazan!
 
Planiram da kupim kotao za pelete i video sam da se raspon cena kreće od 1.300 do 2.200 evara, što je praktično skoro dva puta skuplje od kotla za drva ili ugalj. :eek: No, komfor ima svoju cenu, pa je i to jedno od merila. :D

Posebno treba voditi računa o tri najvažnije stvari:
- da li odžak može da bude klasičan (da ne kažem starinski, od krajcovanih cigala :lol:) od 10 cm ili je potreban onaj fabrikovani od 20 cm;
- kolika površina treba da se zagreva;
- ko je proizvođač kotla (čuo sam za loša iskustva sa proizvođačem iz uvodnog posta :roll:).

Kako već imam grejanje na struju, biće svakako lakše i jeftinije samo povezati taj novi kotao na već postojeću instalaciju. Savršeno je to što taj kotao u sebi ima, pored elektronike, i pumpu za vodu i spremište za pelete.

O, da, umal' da zaboravim - nikako se ne sme dozvoliti da spremnik ostane prazan!

Zašto, ako smem da pitam?
 
Ako se dobro sećam šta sam čuo o tome, rečeno mi je da tada treba da zoveš servis da u kotlu to očiste.
Kako baš i nema mnogo dobrih servisera, ne treba čačkati mečku. :roll:

Juče sam čuo od prijateljice da je neka naša zajednička poznanica kupila taj kotao na pelete. I. naravno, odmah je imala problema. Prvo, ispostavilo se da ne može da se direktno uključi na već postojeće cevi od parnog grejanja na drva/ugalj, pa je calnula brdo love za kupovinu i montažu gomile bakarnih cevi. (Tako ja planiram da se povežem. :() Drugo, serviseri su bili čudo - jedna ekipa je jedva nekako ubola kako da sve programira, pa je bilo loše, a druga ekipa je, naravno, rekla da prva nije imala pojma, te su oni, kao, nešto uradili, al' je bilo još gore, Sve u svemu, ona je dala nalog da se sve to demontira, i proda bud zašto, te se vratila na drva/ugalj. :roll:

Definitivno, treba proveriti kod što više poznanika, koji već imaju takav sistem, kako su oni (ne)zadovoljni, pa se tek onda odlučiti.
 
Planiram da kupim kotao za pelete i video sam da se raspon cena kreće od 1.300 do 2.200 evara, što je praktično skoro dva puta skuplje od kotla za drva ili ugalj. :eek: No, komfor ima svoju cenu, pa je i to jedno od merila. :D

Posebno treba voditi računa o tri najvažnije stvari:
- da li odžak može da bude klasičan (da ne kažem starinski, od krajcovanih cigala :lol:) od 10 cm ili je potreban onaj fabrikovani od 20 cm;
- kolika površina treba da se zagreva;
- ko je proizvođač kotla (čuo sam za loša iskustva sa proizvođačem iz uvodnog posta :roll:).

Kako već imam grejanje na struju, biće svakako lakše i jeftinije samo povezati taj novi kotao na već postojeću instalaciju. Savršeno je to što taj kotao u sebi ima, pored elektronike, i pumpu za vodu i spremište za pelete.

O, da, umal' da zaboravim - nikako se ne sme dozvoliti da spremnik ostane prazan!
Ima u Segedinu prodavnica Szatmari, za grejanje i vodovod, kod njih su kotlovi i peći na pelet od 700 evra pa nadalje, a još pri prelasku naše granice možeš uraditi povraćaj poreza od 20 posto
 
Ako se dobro sećam šta sam čuo o tome, rečeno mi je da tada treba da zoveš servis da u kotlu to očiste.
Kako baš i nema mnogo dobrih servisera, ne treba čačkati mečku. :roll:

Juče sam čuo od prijateljice da je neka naša zajednička poznanica kupila taj kotao na pelete. I. naravno, odmah je imala problema. Prvo, ispostavilo se da ne može da se direktno uključi na već postojeće cevi od parnog grejanja na drva/ugalj, pa je calnula brdo love za kupovinu i montažu gomile bakarnih cevi. (Tako ja planiram da se povežem. :() Drugo, serviseri su bili čudo - jedna ekipa je jedva nekako ubola kako da sve programira, pa je bilo loše, a druga ekipa je, naravno, rekla da prva nije imala pojma, te su oni, kao, nešto uradili, al' je bilo još gore, Sve u svemu, ona je dala nalog da se sve to demontira, i proda bud zašto, te se vratila na drva/ugalj. :roll:

Definitivno, treba proveriti kod što više poznanika, koji već imaju takav sistem, kako su oni (ne)zadovoljni, pa se tek onda odlučiti.


Iz spremnika se transporterom pelet dovodi do gorionika. Kada nestane peleta gorionik automatski prestaje da radi. Nikakav problem nije da se gorionik ponovo upali i pokrene kada se spremnik ponovo napuni.

Ako je tvoja prijateljica stavila kotao na pelet iste ili slične snage kao što joj je bio kotao na drva/ugalj nije potrebno menjati cevi postojećeg sistema jer i jedan i drugi kotao rade sa temperaturnom razlikom (ulaz/izaz vode) od 20 C pri nominalnom protoku.

Iako je investiciono skuplje, treba kupovati kotlove od renomiranih firmi koje imaju garantovan kvalitet i ovlašćeni servis i stručnu podršku jer često što se ne plati na mostu plati se na ćupriji.
 
Peleti imaju nekoliko negativnih vidova:
1. Treba imati mesto za čuvanje
2. Nije dobro jih čuvati mnogo jel mnogo vole, da se navuku vlage
3. Postrojenje ima mnogo elektronike, senzora.

Komoditet možete postići skoro isti sa drvima. Potrebna je investicija u akumulaciju tople vode. Na prvom mestu komoditet postiže se izolacijom objekta.

Koliko treba energenta u ovisnosti od tipa energenta može se naći na internetu. Sam imam peč na plin i zbog cene plina više manje ložim kamin. Kamin mi zagrejava dnevni boravak, kuhinju lagano. Izvućena je cev u potkrovlje i gornji sprat održava 18 stepeni. Ako poteram izade na 20 a dole na 24. Sam ne odustajem od bukve.
Pelete sam opustio ideju, a ostaje toplotna crpka ili kako se kaže. Vazduh voda.
 
pored ostalog se nasa firma bavi i ugradnjom gorionika na pelet.

gorionik se moze montirati na gotovo bilo kuju pec na cvrsto gorivo. samo se vrata preradjuju za gorionik.

medju ostalim prednostima je i to sto je dovoljno jednom nedeljno cistiti
pravilnim doziranjem se iskoriscava maksimalni kapacitet peleta (preko 95%)
i sto je meni posebno drago to je komandovanje na daljinu.
mobilnim telefonom mozes aktivirati pec po potrebi,memorisati paljenje i odrzavanje temperature mesec dana unapred,
jedino sto nije za svaciji dzep.
smatram da je to pomalo luksuz. em ugradnja gorionika je nesto preko 100 000 a kvalitetan pelet (ivanjicki i preleski pelet) je iz prve ruke 180 evra po toni( a video sam po nekim stovaristima da je cena i do 250 evra :eek: )
a zimu ne mozes da izvuces ispod 5 tone (naravno racuna se tu i kvadratura, izolacija i velicina gorionika)

za nas obicne ljude je to preskupo, ali onaj kome nije tesko da plati da mu bude cisto i uredno ima samo reci hvale


- da li odžak može da bude klasičan (da ne kažem starinski, od krajcovanih cigala ) od 10 cm ili je potreban onaj fabrikovani od 20 cm;

bukvalno odzak i nema neku funkciju (nije ti potreban cug da vuce)
 
ja imam MBS 18KW etaznu pec na pelet.
ovo mi je treca godina i u odnosu na prethodno grejanje na struju, pec se sama otplatila.

mogu da kazem da nisam nezadovoljan. sa jedne strane jeste da je potrebno mesto za cuvanje dzakova peleta ali nema paljenja vatre, sve je automatizovano, nema ubacivanja cepanica ili jos gore uglja na svakih par sati, veliki broj opcija regulisanja rada peci pa se u skladu sa tim moze i dosta ustedeti...

na jednom drugom forumu postoji ogroman broj postova o grejanju na pelet pa koga zanima, mogu mu/joj na PP proslediti link(ove)...

pelet jeste nesto skuplji od uglja i drva ali je mnogo toga olaksano i ne zahteva neka maltretiranja koja su prisutna kod grejanja na drva/ugalj...

mogu dati odgovore kada je u pitanju etazna pec na pelet MBS18KW ako nekog interesuje.

najveci problem u srbiji kada je pelet u pitanju je sAm kvalitet peleta. domace firme izvoze ono sto je kvalitetno dok za srbiju ostaje relativno los kvalitet peleta.
cak se i kod istog proizvodjaca, kvalitet peleta razlikuje od ture do ture.
 

Back
Top