Grejanje na drveni pelet

Da li je neko imao iskustva sa slovenackim kotlovima BIODOM? Cuo sam da su abas kvalitetni, kolega sa posla ga ima i prezadovoljan je.
ja sam posećivala njihov sajt,ali mi nije ništa to značilo.Od majstora koji uvodi grejanje ,reče mi za neke iz Bosne,ali ne mogu sad da se setim,on mi je preporučio njih,jer kaže da rade odlično.

Medjutim,odustanem od kotla na pelet,već na butan propan,pa sam i to rešila.Bar za kotao,tajmer i odžak.
 
Pozdrav drustvo. Planiram uskoro da kuoim pec ili kotao na pellet,pa me zanima nekoliko stvari (prosao sam celu temu ali i dalje mi mnogo toga nije jasno):
1. Ja vec imam centralno grejanje sa kotlom za drva (koji treba da se proda) I na koji sam se grejao do skoro,pa me interesuje,da li je bolje kupiti pec ili kotao,tj.da li se pec moze povezati sa cevima koji idu do radijatora,ili to moze samo kotao?
2. Za stan od oko 100 m2 koja je pec ili kotao dovoljan?
3. Kakve su peci/kotlovi Alfa plam,a kakvi Milan Blagojevic?
4. Pod pretpostavkom da imam spoljnu izolaciju,kao i onu koja je poredjana po tavanu,koliko mi je otprilike tona potrebno za jednu sezonu (iskustva neka sa slicnim stanovima)?
5. Pec /kotao bih postavio u hodniku stana,da li I sama pec greje ili samo radijatori?
6. Sulundar koji ide iz peci (ako se tako to uopste zove kod ovih peci) da li moze da ide direktno u odzak tj. pravo odozdo,ili mora mozda sa strane?
I to bi otprilike bilo to (za sada). Izvinjavam se na opsirnosti,ali kako sam totalni laik u ovome,svaki odgovor bi mi dosta pomogao. Hvala! :)
 
Pozdrav drustvo. Planiram uskoro da kuoim pec ili kotao na pellet,pa me zanima nekoliko stvari (prosao sam celu temu ali i dalje mi mnogo toga nije jasno):
1. Ja vec imam centralno grejanje sa kotlom za drva (koji treba da se proda) I na koji sam se grejao do skoro,pa me interesuje,da li je bolje kupiti pec ili kotao,tj.da li se pec moze povezati sa cevima koji idu do radijatora,ili to moze samo kotao?
2. Za stan od oko 100 m2 koja je pec ili kotao dovoljan?
3. Kakve su peci/kotlovi Alfa plam,a kakvi Milan Blagojevic?
4. Pod pretpostavkom da imam spoljnu izolaciju,kao i onu koja je poredjana po tavanu,koliko mi je otprilike tona potrebno za jednu sezonu (iskustva neka sa slicnim stanovima)?
5. Pec /kotao bih postavio u hodniku stana,da li I sama pec greje ili samo radijatori?
6. Sulundar koji ide iz peci (ako se tako to uopste zove kod ovih peci) da li moze da ide direktno u odzak tj. pravo odozdo,ili mora mozda sa strane?
I to bi otprilike bilo to (za sada). Izvinjavam se na opsirnosti,ali kako sam totalni laik u ovome,svaki odgovor bi mi dosta pomogao. Hvala! :)

4.) moje komšije potroše oko 3,5 tone peleta ( kvalitetnijeg ) a imaju 115 kvadrata
5.Postoji kotao koji je malo skuplji i koji greje nekoliko kvadrata od mesta gde je postavljen ( ne znam dal sam se dobro izrazila,al se nadam da me razumete)
Takodje sam čula da su Alfa plam malo skuplji od ovih,ali to je teško pitanje. To najbolje da pitaš ljude koji se bave tim poslom i kakva su im iskustva.
Zašto se bazirati na samo 2 proizvodjača? kad ih ima mnoogo više.
Ja sam tražila garanciju od 10 godina,ali svi daju 5,tako da ...
 
1. Ja vec imam centralno grejanje sa kotlom za drva (koji treba da se proda) I na koji sam se grejao do skoro,pa me interesuje,da li je bolje kupiti pec ili kotao,tj.da li se pec moze povezati sa cevima koji idu do radijatora,ili to moze samo kotao?


Ako imas funkcionalnu pec na drva lako ti se gorionik namontira.Pod ugradnjom gorionika je OVLASCENI serviser/monter DUZAN DA Ti MONTIRA GORIONIK NA POSTOJECU PEC BEZ DODATNE NADOKNADE. (pod montazom se podrazumeva da izbusi vec postojeca vrata i da namontira gorionik i pusti u rad)
Nema potrebe kupovati novu pec (ako ova stara jos nije dotrajala)

za resto me mrzi da ti pisem
 
Pozdrav drustvo. Planiram uskoro da kuoim pec ili kotao na pellet,pa me zanima nekoliko stvari (prosao sam celu temu ali i dalje mi mnogo toga nije jasno):
1. Ja vec imam centralno grejanje sa kotlom za drva (koji treba da se proda) I na koji sam se grejao do skoro,pa me interesuje,da li je bolje kupiti pec ili kotao,tj.da li se pec moze povezati sa cevima koji idu do radijatora,ili to moze samo kotao?

postoje i obicne i etazne peci ("koje se povezuju sa cevima koje idu do radijatora"). i obicne i etazne peci zrace toplotu, a razlika je sto ove druge vecinu toplote predaju vodi. npr. kod MBS etazne peci od 18KW 14kw ide na vodu a 4KW u vazduh.

2. Za stan od oko 100 m2 koja je pec ili kotao dovoljan?

nezahvalno je predlagati. ja u stanu od 75m2 imam MBS od 18KW ali ne koristim svih 18KW. moze se podesavati snaga tj. dotok peleta. snaga se podesava od 1 do 5. kada je zima normalna ja koristim 3 a i za svaku brojku se dodatno moze vrsiti podesavanje pa ne mora da bude linearno. inace, treba malo vremena da se udje u stos sa zilionom parametara za podesavanje. ako se odlucis za ovo, mogu ti na PP poslati link teme sa drugog foruma gde je u sitna crevca pisano o tim parametrima (slicna je logika za vecinu peci na pelet, smao se parametri mozda drugacije zovu).

3. Kakve su peci/kotlovi Alfa plam,a kakvi Milan Blagojevic?


kao sto sam napisao, ja imam milan blagojevic. kupio sam pre par godina kada su imale znacajne decije bolesti. dosta toga je sredjeno u medjuvremenu. jeste dosta toga automatizovano, ali da bi pec radila kako treba, u zavisnosti od kvaliteta peleta se mora cistiti od jednom dnevno do par puta nedeljno uz bar jednom mesecno ciscenje nekih mal oteze dostupnih delova. usisivac za pepeo je gotovo obavezan.
peci, iako naprvi pogled deluju 'lepo i cisto' NISU za dnevni boravak jer se prilikom ciscenja ipak zaprlja okolina. idealno mesto bi bilo hodnik koji je spojen sa dnevnim boravkom (kako bi se iskoristila toplota koju pec zraci u prostoriju).


4. Pod pretpostavkom da imam spoljnu izolaciju,kao i onu koja je poredjana po tavanu,koliko mi je otprilike tona potrebno za jednu sezonu (iskustva neka sa slicnim stanovima)?

nezahvalno je odgovoriti. zavisi od subjektivnog osecaja 'hladnoce', zeninog "stepena zimogrozljivosti", da li bi pec radila i u prelaznim periodima ili bi se grejao na klimu, da li bi pec radila po ceo dan.
npr. kada je "cica zima" MBS od 18KW moze da pojede preko dva dzaka dnevno (dakle preko 30kg).

ako ne zelis da brines, minimum 3 tone u prvoj sezoni pa se posle preracunavas. (savet je da se pelet kupuje leti jer zna da bude znacajno jeftiniji).


5. Pec /kotao bih postavio u hodniku stana,da li I sama pec greje ili samo radijatori?


napisao sam iznad. peci zrace toplotu a kotlovi ne pa ako pricamo o pecima (svaako, u tvom slucaju etaznim) pozeljno je da je hodnik spojen sa dnevnim boravkom u smislu da ne grejes samo hodnik bezveze vec da ta toplota udje i u dnevni boravak.

dodatno je pozeljno da svaki radijator ima svoj dodvod i odvod tj. da nisu redno vezani u sistem vec paralelno kako poslednji radijatori u rednoj vezi ne bi bilo manje topli.

6. Sulundar koji ide iz peci (ako se tako to uopste zove kod ovih peci) da li moze da ide direktno u odzak tj. pravo odozdo,ili mora mozda sa strane?
I to bi otprilike bilo to (za sada). Izvinjavam se na opsirnosti,ali kako sam totalni laik u ovome,svaki odgovor bi mi dosta pomogao. Hvala! :)

peci imaju svoj ventilator koji isisava dim iz peci i salje ka odzaku. ja sam pec i odzak spojio direktno aluflex crevom. mbs kolena mi nisu odgovarala zbog polozaja peci i rupe u odzaku, rupa za odzak mi je u ravni sa odvodom iz peci ali je osa pomerena, mrzelo me je da se ganjam da narucujem 2 kepo kolena (cije su mi ose taman odgovarale, ali u par radnji ih nije bilo - samo da se naruci ) pa aluflex crevo menjam na 2 -3 godine. ono sto jeste bitno je da odzak samo ti koristis. proguglaj malo zasto je to vrlo bitno. inace, precnik za dimovodne cevi za peci na pelet je 8cm. serviser mi je rekao da nije problem da direktno iz peci ide u odzak (inace odzak samo ja koristim i ima ludilo promaju tako da je jedini minus sto sam mozda mogao da ubacim i onog 'stedisu', ali bi bilo previse zezanja sa ciscenjem i rizikovao bih evenutalna zapusenja jer pepeo zbog ventilatora hoce da prodje kroz ceo izduvni sistem peci i da zavrsi u stedisi i da napravi problem pa sam u startu od toga odustao).



dakle, iako ima znacajno manje pepela nego kod grejanja na drva, iako ne moras da se zavitlavas paljenjem vatre, nemoj da mislis da nema prljanja ruku. od struje jeste svakako jeftinije, skuplje je od grejanja na drva i na ugalj, ali je svakako cistije od navedenih (drvo/ugalj)...

iako peci imaju staklo, nemoj se zavaravati da ces videti plamen. to samo prvih par sati a onda se staklo zacrni tako da zabravi na romatniku osim ako ne gasis pec na svakih par sati i brises staklo. staklo se brise kada se prazni fioka i usisava pepeo iz casice i oko casice (tada pec, naravno, mora da bude ugasena).

parametri peci se podesavaju i u zavisnosti od kvalitete peleta, a posto je pelet u ovoj nasoj dzungli od drzave vrlo raznolikog kvaliteta i kod istog prozivodjaca u zavisnosti od ture, velika je verovatnoca da ce biti potrebno podesavanje pojedinih parametara posle svake kupovine :) necu sada da mracim o kvalitetu peleta, moze da se nadje dovoljno prihvatljiv (i za ovo ti mogu poslati link na pp sa komentarima u vezi sa proizvodjacima, cenama itd itd...)
 
Poslednja izmena:
Ljudi hvala puno na ovako iscrpnim odgovorima,posebno tebi Drizzt [emoji4]! U principu shvatio sam da se sve svodi na to da postoji mnogo faktora koji uticu na to kako ce kuca biti zagrejana,i samim tim nista necu znati dok ne instaliram sistem i dok prodje jedna zima! [emoji16] Jedino sto sam shvatio da je to izuzetno skupa investicija,ali daleko pedantnija od drva i uglja. Da imam 2,3000€ vrv bi odmah kupio pec na pelet,ovako sad mi je cak i bliza solucija jedan etazni kamin na drva u hodniku i ugradnja jos dva radijatora (vec ih imam) i uz izolaciju mislim da ce biti banja! Jer za tih 2000€ sto bi dao za kotao na pelet uz instalaciju i ostale djakonije sto idu uz to,ja cu kupiti i pec,izidati dimnjak,doraditi sistem sa radijatorima i plus ce mi ostati za 10-ak metara drva i coveka koji ce da ih istruze i slozi. [emoji16]
 
Pozdrav drustvo. Planiram uskoro da kuoim pec ili kotao na pellet,pa me zanima nekoliko stvari (prosao sam celu temu ali i dalje mi mnogo toga nije jasno):
1. Ja vec imam centralno grejanje sa kotlom za drva (koji treba da se proda) I na koji sam se grejao do skoro,pa me interesuje,da li je bolje kupiti pec ili kotao,tj.da li se pec moze povezati sa cevima koji idu do radijatora,ili to moze samo kotao?
2. Za stan od oko 100 m2 koja je pec ili kotao dovoljan?
3. Kakve su peci/kotlovi Alfa plam,a kakvi Milan Blagojevic?
4. Pod pretpostavkom da imam spoljnu izolaciju,kao i onu koja je poredjana po tavanu,koliko mi je otprilike tona potrebno za jednu sezonu (iskustva neka sa slicnim stanovima)?
5. Pec /kotao bih postavio u hodniku stana,da li I sama pec greje ili samo radijatori?
6. Sulundar koji ide iz peci (ako se tako to uopste zove kod ovih peci) da li moze da ide direktno u odzak tj. pravo odozdo,ili mora mozda sa strane?
I to bi otprilike bilo to (za sada). Izvinjavam se na opsirnosti,ali kako sam totalni laik u ovome,svaki odgovor bi mi dosta pomogao. Hvala! :)

Zdravo

1. Ima kotle koi mogu da koristis u prostorii koi zivis i kotle za koi ga moras smestiti u neku prostoriju gde ne se vidi (kotlaru)
2. Oko 25kW
3. Alfa plam su bas solidne pec/ kotlove
4. U kancelariju gde radim ima oko 35 m2 koristimo kotel na paletama povrzan na radijatorima i trosimo oko 25 kg za dva radna dana ( ukupno oko 20 sati)
5. Grije ali ne toliko kako radijatore

Nadam se da sam ti pomogao bar malo

Pozdrav
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zdravo

1. Ima kotle koi mogu da koristis u prostorii koi zivis i kotle za koi ga moras smestiti u neku prostoriju gde ne se vidi (kotlaru)
2. Oko 25kW
3. Alfa plam su bas solidne pec/ kotlove
4. U kancelariju gde radim ima oko 35 m2 koristimo kotel na paletama povrzan na radijatorima i trosimo oko 25 kg za dva radna dana ( ukupno oko 20 sati)
5. Grije ali ne toliko kako radijatore

Nadam se da sam ti pomogao bar malo

Pozdrav

jos kada bi sve ovo preveo 'nako da cojk ne izlomi oci dok procita, gde bi nam kraj bio???
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozz svima......ocu ovih dana da promenim kotao na drva za kotao na pelet....E sad me zanima iskustva sa sl kotlovima:
Milan Blagojevic Smedervo http://www.mbs.rs/project/mbs-thermo-pellet-25-kw-35-kw/
Ili
Mareli http://www.termokonvoj.com/tkshop?p=280
Rec je o kuci od 100-110m2. Uradjena izolacija kuce i naravno pvc prozori...sto bi se reklo ususkana je.
Da li ovi kotlovi ok??? I naravno ako imate neke druge preporuke napisite....pozz

0.8 KW racunaj jedno "standardno" rebro al. radijatora
pomnozi sa kvadraturom kuce i pogledaj koliko KW snage ri treba za kompletno grejanje i povodom toga kupujes pec.

sto se tice proizvodjaca ugl je sve to isto. iskustva su izmesana jedino je bitno da ti KW peci odgovara kvadraturi(izolovane) kuce

naravno poslusaj i mudrosere koji ce ti tupiti zasto je jedna pec bolja od druge...
 
Upravo mi rade ugradnju kotala na pelet alfin commo compact 23. I nekako što više čitam, sve se više pribojavam problema koji mogu nastati.
Za početak, preporuke za kupovinu peleta mi trebaju. Razmišljali smo o nanixu, a niko nije izneo neko iskustvo o njemu.
 
pa gde se sada odluci za pelet kada je grejanje na pelet u fazi kao i gas pre par godina - proizvodjaci peleta digli cene, furaju lazne nestasice kako bi imali pokrice za dizanje cena.
zimus su mnogi usled nestasice mesali pelet sa kukuruzom da bi izgural izimu (pri cemu je ustanovljeno da je kaloricnost mnog obolja kada se mesa sa kukuruzom:D ).
za nanix su rekli da zna da smrducka, ali da ok gori, ostavi malo vise pepela nego sto bi trebalo.
u srbiji je kupovanje peleta macka u dzaku jer se kod istog proizvodjaca kvalitet peleta menja iz ture u turu tkao da skuplji ne znaci da je bolji.
nijedan pelet u srbiji ne moze da se kaze da je u kontinuitetu odrzavao kvalitet.
moj prvi pelet je biop neki no name za koji se ispostavilo da je bio bolji od svih kasnijih koje sam kupovao ali vise tog nema, zatvoreno.
za pocetak gledaj da kupis neki koji je sertifikovan iako to kod nas ne znaci mnogo jer nemas garanciju da je pelet koji proizvode zaista kvalitetan kao i primerak peleta koji je sertifikovan.
ovde imas listing srpskih sertifikobvanih proizvodjaca:
http://www.enplus-pellets.eu/production/certified-producers/

ima nasih proizvodjaca koji nisu imali kesa ili nisu hteli da placaju EN PLUS sertifikat pa su placali da dobiju srpski sertifikat (sto opet, malo znaci).
svakako pazi da se ne zeznes pa da kupis agro pelet :)
ja sam prosle godine koristio sparrow - mnogo mi se brze trosio nego pelet od prethodnih godina. nije bilo mnogo prasine u dzakovima, a pepeo - onako...
jela star je skup a ima doooosta prasine (bar kada sma ga ja kupio)
bioenergy point je skup a kvalitet mu je promenjiv i kazu da nema pokrica za tolike cene.
ima neki ukrajinski pelet za koji kazu da je dolazi u krs dzakovima koji se cepaju, ali da je navodno kao pelet dobar...

ako hoces, mogu ti na private poslati link jednog drugog foruma gde su bas bas bas bas pisali o peletu, kvalitetu, o kotlovima/pecima na pelet itd - kapiram da ne smem ovde da stavljam link, mrzi me da citam, ali verovanto niej dozvoljeno :)
 
Da li je neko imao iskustva sa EnWo peletom od bukve i smrče(smreka). Prodavac kaže da ima 70% bukve i 30% smrče.

vidim da je Boree komentarisao na sam svoj majstor sajtu taj pelet:
"Bio je ok pelet, ja ga koristio, al kao i svi i oni su počeli da trpaju sve i svašta i pokvario se kvalitet,otud i šljaka."
kaze lav102:
Ima li neko iskustva sa EnWo peletom , kazu da je iz bosne namenjen za izvoz 80% bukva 20% jela (tako kazu) kod mene kada radi ceo dan ostane na 1/3 resetke sljaka a ciscenje postavim dosta cesto i jacina ventilatora tako da mi izbaci i poneki uzaren pelet.To sam uzeo 15 dzakova cisto da uporedim sa mojim agropeletom koji za 12h rada zatvori 2/3 resetke sa istom takvom sljakom pa me interesije da li to moze biti do ovih 20% jelovine , posto nameravam praviti pelet od jelove piljevine.
 

Back
Top