Grejanje na drveni pelet

ja imam MBS 18KW etaznu pec na pelet.
ovo mi je treca godina i u odnosu na prethodno grejanje na struju, pec se sama otplatila.

mogu da kazem da nisam nezadovoljan. sa jedne strane jeste da je potrebno mesto za cuvanje dzakova peleta ali nema paljenja vatre, sve je automatizovano, nema ubacivanja cepanica ili jos gore uglja na svakih par sati, veliki broj opcija regulisanja rada peci pa se u skladu sa tim moze i dosta ustedeti...

na jednom drugom forumu postoji ogroman broj postova o grejanju na pelet pa koga zanima, mogu mu/joj na PP proslediti link(ove)...

pelet jeste nesto skuplji od uglja i drva ali je mnogo toga olaksano i ne zahteva neka maltretiranja koja su prisutna kod grejanja na drva/ugalj...

mogu dati odgovore kada je u pitanju etazna pec na pelet MBS18KW ako nekog interesuje.

najveci problem u srbiji kada je pelet u pitanju je sAm kvalitet peleta. domace firme izvoze ono sto je kvalitetno dok za srbiju ostaje relativno los kvalitet peleta.
cak se i kod istog proizvodjaca, kvalitet peleta razlikuje od ture do ture.
da li si koristio pelet iz Pukovca? nije valjda da i kanađani fušare?
 
Za tri godine odplatio si peć u odnosu ns struju?
Koliko te koštala peć i kolika je bila potrošnja peleta za te tri godine?

Pec je kostala ~150.000 rsd

Meni su racuni za struju, dok sam se grejao na elektricni kotao, bili katastrofalni...One zime kada je bilo i po -20, racun za struju mi je stigao 30 i kusur hiljada (bese januar)...inace su racuni bili oko 20.000+-koja hiljada...pa puta 5 meseci (neki mesec vise, neki manje)...
U medjuvremnu je struja JOS VISE poskupela pa bi ova cifra bila mnogo gora...

Sada, po sezoni potrosim do dve palete peleta (2X70 dzakova po 15kg) dakle, 2100kg ali uvek ostane koja desetina dzakova jer se u prelaznom periodu grejem na klimu (raspored prostorija je takav da klima 18ca bez problema zagreje)...
Pelet, ako se kupi na leto, kosta oko 160-170e paleta. Dakle hajd 350 evra i hajd 'milojko' da ti preveze 20e + angazuj "envera i elvisa" da ti ubace u podrum - da zaokurzimo na 400e sve...

Grubim zaokruzenjem na godisnjem nivou ustedim oko 50-60000 rsd prelaskom na pelet uz ZNACAJNO topliji stan.

Na poslu sam pa ne mogu da vadim racune i preciznu racunicu ispisujem ali neka ova gruba bude neki okvir pa javi ako smatras da negde gresim...
 
koliko košta prepravka kotla ABC Užice od 33KW?

cela "prepravka" se satoji od toga sto se na vratima izbusi rupa i namontira gorionik (mislim da je u pitanju fi 100 i fi 110)
znaci nema sta kotao da diras samo vratasca
npr kod nas je prepravka vratasca uracunata u cenu montiranja gorionika (mada sam cuo da neki dodatno deru na tome)

a za odredjene peci se mogu naruciti vrata za koja se gorionik samo prisrafi
kostaju od 6000-7500
 
Ako si za grejanje sa strujom potrošio 1000 kilowata mesečno isto trošiš i peleta. Čal više zbog gubitka koja izlazi na odak itd.

Sve se previše prodaje istina koja kaže da možeš 1000 kilowata struje zameniti sa x dakova prleta koji u teoriji daju 800 kw energije.

Jel sad dosta jasno zapisano?
čovek dao računicu koliko njega to košta u dinarima i da mu je drastično jeftinije. sad mi treba da izmišljamo toplu vodu i da računamo kilovate struje i peleta pa da zaključujemo ono što je očigledno
 
Ako si za grejanje sa strujom potrošio 1000 kilowata mesečno isto trošiš i peleta. Čal više zbog gubitka koja izlazi na odak itd.

Sve se previše prodaje istina koja kaže da možeš 1000 kilowata struje zameniti sa x dakova prleta koji u teoriji daju 800 kw energije.

Jel sad dosta jasno zapisano?


stepen iskoriscenje nije samo 80% vec veci...
ono sto je sigurno je da je toplotna energija od peleta, cak i skalirana stepenom iskoriscenja ZNACAJNO jeftinija od toplote dobijene od struje...
kao sto sam napisao, sa peletom je meni u stanu dosta toplije, dakle, vise kw trosim a troskovi MNOGO manji - dakle, vise toplote za znacajno manje kesha.
sa strujom sam gazio crvenu zonu i to doooobro...
nemam vremena da se bavim tacnom racunicom prosecne cene kilovata za mene koji bih gazio crvenu zonu i poredio sa skaliranom cenom kilovata koji dobijam od peleta...

neka me neko ispravi ako gresim:

gruba racunica bi bila 1kg peleta daje ~5kw/h...ako je paleta 170e=1050kg izadje ~170*120=20400rsd 20400/1050=19.42rsd cena jednog kilograma koji daje 5kw/h odnosno 3.89rsd za 1kw/h (hajd i da skaliramo toplotnu energiju stepenom iskoriscenja od npr. 80% iako je on veci bilo bi 19.42/(5*0.8)=4.85rsd po KW) < - kada je pelet u pitanju.

kada je struja u pitanju, bez propratnih troskova za mesto snagu itd...cene za dvotarifno brojilo po kw bez pdva u visoj tarifi u plavoj i crvenoj su 8.11 i 16.23.... (meni su odnosi potrosenih kw struje vise i nize tarife bili u razmeri skoro 4:1)...

dakle...mislim da je jasno da je pelet znacajno jefitiniji...ok..ugalj i drvo su jeftiniji ali tu ima mnogo veceg zavitlavanja...
 
Poslednja izmena:
Ok. Izračun je odlican. Vidim, da u Srbiji kotistite cone i da struja nenormalno podkupi kad predeš normalnu potrošnju. Iz tog razloga jasno je sve. Nije mi bilo pre poznato, da imate takav cenovnik struje. Mi smo to imali pre nekoliko godina pa su ukinuli, zato kod nas peleti + investicija u odnosu na električnu peć nema brze računice.

Užasno skupa struja.
 
Valjda se ugraduje i transportni sistem za pelete? Koliko košta izmena i šta sve se radi?

http://www.pelete.si/lipa-gorilec-na-pelete.html

Vidi link molim. To u Slo košta 800€.

sa gorionikom dobijes i transportni sistem (sto je zapravo puz koji nosi iz spremnika pelet u gorionik)
jedino spremnik kupujes posebno ili ga napravis sam. neki su koristili bure od 200 litara a neki koriste kontejner za smece :D


Ok. Izračun je odlican. Vidim, da u Srbiji kotistite cone i da struja nenormalno podkupi kad predeš normalnu potrošnju. Iz tog razloga jasno je sve. Nije mi bilo pre poznato, da imate takav cenovnik struje. Mi smo to imali pre nekoliko godina pa su ukinuli, zato kod nas peleti + investicija u odnosu na električnu peć nema brze računice.

Užasno skupa struja.

tu kod zene se jedna prostorija greje sa TA pec. nocu imamo jeftinu struju koja je za (nisam 100% siguran) jeftinija za 3.5 puta.
mesecno racun bude veci za 3500-4200...

sto je opet jeftinije i cistije nego da se greje na ugalj i drva
 
Poslednja izmena:
tu kod zene se jedna prostorija greje sa TA pec. nocu imamo jeftinu struju koja je za (nisam 100% siguran) jeftinija za 3.5 puta.
mesecno racun bude veci za 3500-4200...

sto je opet jeftinije i cistije nego da se greje na ugalj i drva


u pitanju je jedna prostorija i jedna TA pec. ovde pisemo o grejanju celog stana.

ceo stan=>vise TA peci=>brzo izlazenje iz zelene i plave zone...dakle, skoro pa eksponencijalno idu cene struje sa brojem TA peci u stanu (i sve pod uslovom da su TA peci dovoljne da samo kumuliranjem nocu odrze topao ceo stan tokom svih 24 sata)

TA peci od strujnih potrosaca jesu medju 'jeftinijim' zbog 'jeftine nocne kumulacije' ali nisam hteo da mi deca udisu cestice staklene vune kojom TA peci pune sobu prilikom izduvavanja.
jednom sam imao prilike da rastavljam TA pec zbog transporta i neka hvala, video sam na sta lice...
 
u pitanju je jedna prostorija i jedna TA pec. ovde pisemo o grejanju celog stana.

ceo stan=>vise TA peci=>brzo izlazenje iz zelene i plave zone...dakle, skoro pa eksponencijalno idu cene struje sa brojem TA peci u stanu (i sve pod uslovom da su TA peci dovoljne da samo kumuliranjem nocu odrze topao ceo stan tokom svih 24 sata)

TA peci od strujnih potrosaca jesu medju 'jeftinijim' zbog 'jeftine nocne kumulacije' ali nisam hteo da mi deca udisu cestice staklene vune kojom TA peci pune sobu prilikom izduvavanja.
jednom sam imao prilike da rastavljam TA pec zbog transporta i neka hvala, video sam na sta lice...

koliko mi je poznato nisam tebi odgovarao na pitanje ;)
jeste tvoja tema ali se ne vrti sve oko tebe i tvojih pitanja
 
koliko mi je poznato nisam tebi odgovarao na pitanje ;)
jeste tvoja tema ali se ne vrti sve oko tebe i tvojih pitanja
Одговор се тиче свих који желе да прочитају туђа искуства и сазнања о грејању. А које је боље сазнање од оног из прве руке?
Ја сам са ТА прешао на етажно, котао на дрва, и уштеда је многострука.
Плус, распоред грејних тела је много бољи и грејање равномерније.
Плус, не трујем се спаљеном стакленом вуном из ТА пећи, која, иначе, кад уђе у плућа, више никад не излази.
 
Postovani, nova sam u ovome ali me jako interesuje tema jer sam u fazi kupovine sporeta etaz za grejanje na pelet pa me jako zanimaju iskustva. Povrsina koju bih grejala je 105 m2. Kolika bi potrosnja peleta bila. Koji sporet =kotao da kupim.Dilema ALFA PLAM ili MILAN BLAGOJEVIC. Hvala.
 
Postovani, nova sam u ovome ali me jako interesuje tema jer sam u fazi kupovine sporeta etaz za grejanje na pelet pa me jako zanimaju iskustva. Povrsina koju bih grejala je 105 m2. Kolika bi potrosnja peleta bila. Koji sporet =kotao da kupim.Dilema ALFA PLAM ili MILAN BLAGOJEVIC. Hvala.

nezahvalno je navoditi potencijalnu potrosnju jer je svaka kuca/stan problem za sebe...izolacija, subjektivni osecaj za toplo/hladno...
prvo sa sobom treba da razgranicicis da li juris etaznu pec ili kotao...
etazne peci i same dodatno zrace topotu tako da su predvidjene da budu unutar prostora koji se zagreva ali nisu dovoljno 'usavrsene' pa nije preporuka da budu u dnevnom boravku vec npr u hodniku koji je spojen sa dnevnim boravkom itd itd...kada kazem da nisu 'usavrsene', mislim i na zvuk ventilatora i puza koji nekom moze da bude iritantan, prilikom ciscenja peci okolina zna da se zaprlja, od 'romanticnog' gledanja vatre kroz staklo nema nista jer se isto zacrni posle par sati ;)...
dodatna mana etaznih peci je sto im je magacin mali pa za 105m2 moze da se desi da pun magacin ne izgura ceo dan...

za kotlove ne mogu da pisem jer ih nisam licno koristio. jedino mogu navoditi utiske za 18KW MBS etaznu pec pa ako te nesto konkretno zanima pitaj...
za moju kvadraturu od ~75m2 debelih zidova i unutrasnje izolacije (potkrovlje sa kosim krovom od 1.8m do 4m - dakle vrlo losa zapremina) potrosim i do 2 dzaka peleta/24h (30kg) kada je napolju ispod -10 stepeni...
MBSovske peci imaju osetljiviji PUZ (spirala koja dotura pelet u casicu) pa zna da se zaglavi ako je u dzakovima bilo previse prasine...
 
Poslednja izmena:
Ima li neko iskustva sa samogradnjom gorionika za pelet. Ovo pitam jer sam jedan imao u rukama i ta stvarcica je jednostavna ko pasulj. Posto imam na raspolaganju radionicu sa dosta profesionalnog alata i masine za obradu metala, cini mi se da je gorionik dosta jednostavno napraviti (sa sve puznim transporterom, grijacem za paljenje i dovodom vazduha). Ono sto me zanima je sledece:
- kolika se temperatura postize na samom dnu lozista (ali, obzirom da se radi o forsiranom dovodu vazduha, smatram da "obicno" zeljezo moze da trpi bez veceg ostecenja) ?
- da li je u redu da rupice na dnu lozista budu promjera 2mm ili trebaju biti vece ili manje ?
- da li snaga (KW) zavisi od povrsine i dubine lozista (samim tim i od kolicine peleta koju moze da primi) i kako se ta snaga racuna ?
- ako neko posjeduje raspored temperature neposredno iznad lozista bilo bi veoma korisno sa aspekta izbora materijala za izradu lozista.
- koja vrsta duvaljke se koristi za dovod vazduha ispod lozista ?
Ako nisam mnogo zahtjevan u postavljenim pitanjima nadam se da ce neko da odgovori. Sve sto uspijem (ili ne uspijem) da uradim povodom izrade lozista za pelet podijelit cu besplatno na ovom istom mjestu.
Peletski pozdrav, BP
 

Back
Top