Pravila u ratu?!?

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Zanima me vaše mišljenje oko tzv. pravila ratovanja.
Za početak primer.
Ja hoću da osvojim neku državu. Objavim rat i tražim da se predaju. Oni neće. Ja kažem da moraju, oni - nosi se budalo. I ja tako pokrenem vojsku i krenem na njih. Oni me čekaju takođe s vojskom. I bojevom municijom. Idem da ostvarim svoj cilj, silom i ubijanjem. I oni će da probaju da ostvare svoj cilj (da me oteraju) takođe ubijanjem. Koriste se razne taktike (zasede, bombardovanja) i razna oružja, šta ko ima. I ubijamo se. Ko izgine ili shvati da će izginuti ako nastavi, predaje se.
Sad pitanje. Zašto bi neko osudio način ratovanja ili oružja i oruđa korišćena u ratu, a ne sam rat? U čemu je razlika? Idemo po onoj šali ''nema jako nema iznenada''???
Nadam se da ste razumeli.
 
jomini:
Zanima me vaše mišljenje oko tzv. pravila ratovanja.
Za početak primer.
Ja hoću da osvojim neku državu. Objavim rat i tražim da se predaju. Oni neće. Ja kažem da moraju, oni - nosi se budalo. I ja tako pokrenem vojsku i krenem na njih. Oni me čekaju takođe s vojskom. I bojevom municijom. Idem da ostvarim svoj cilj, silom i ubijanjem. I oni će da probaju da ostvare svoj cilj (da me oteraju) takođe ubijanjem. Koriste se razne taktike (zasede, bombardovanja) i razna oružja, šta ko ima. I ubijamo se. Ko izgine ili shvati da će izginuti ako nastavi, predaje se.
Sad pitanje. Zašto bi neko osudio način ratovanja ili oružja i oruđa korišćena u ratu, a ne sam rat? U čemu je razlika? Idemo po onoj šali ''nema jako nema iznenada''???
Nadam se da ste razumeli.

Јомини, како си наиван - што значи и поштен. Ти си
навео КАКО ЈЕ ПОЧИЊАО РАТ ПРЕ СКОРО 100 ГОДИНА...
тога данас више НЕМА, има само подметачина, нема
правила, напротив - ПРАВИЛО ЈЕ ДА НЕМА ПРАВИЛА,
јачи се углавном "легално" баве невиђеним злочинима
али то се онда тако лепо упакује и преради
медијском кампањом ДА ИМА ЈОШ И ДА НАВИЈАШ ЗА ЊИХ...
а после они тј. јачи суде за злочине онима који
"нису били добри" опет прво медијском кампањом на
коју као јагоду на шлаг заките "судску пресуду".

А рат као такав да се осуди... немој да си смешан,
па знаш ли КАКВА ЈЕ ТО И КОЛИКА ЈЕ ТО ИНДУСТРИЈА
РЕЦИМО АМЕРИКЕ - која би пукла, па они управо
изазивају сукобе да би могли да продају оружје, и
не само они, и Русија и Кина...
 
Pa zato sto nije fora da se rokamo atomkama, nego lepo da se kao ljudi pobijemo pa onda ko ostane dobija....
E sad sto su svi ipak ***** pa ubrajaju u "konvencionalno" naoruzanje sve ovo vatreno oruzje - nije vam fora eeeeeeeeeeeeeeeeeej!!!
Ako ce se bijemo da se bijemo kao ljudi - jedino oruzje motka, pa ko napravi bolju :)
 
Jedan od motiva za temu su sva ova suđenja za ratne zločine. Po onima koji sude, u redu je da recimo Srbija (ili bolo ko, samo primer) krene u akciju i pobije 10000 ljudi, ali ako se to redi sa nekog brda, onda je zločin. I sve ono sa civilima. Pa pola i više učesnika u ratovima današnjim su civili koji su obukli uniforme zarad ubijanja. Ako su obučeni u drugačije odelo, znači nisu opasnost???
 
Peruzzi:
Pa zato sto nije fora da se rokamo atomkama, nego lepo da se kao ljudi pobijemo pa onda ko ostane dobija....
E sad sto su svi ipak * pa ubrajaju u "konvencionalno" naoruzanje sve ovo vatreno oruzje - nije vam fora eeeeeeeeeeeeeeeeeej!!!
Ako ce se bijemo da se bijemo kao ljudi - jedino oruzje motka, pa ko napravi bolju :)
A i ta zaj.. sa oružjem. Uvek neko ima kvalitetnije i jače. Znači ne sme da upotrebi???
 
Sto se mene tice u ratu i ljubavi nema pravila.
Bilo je nekad. Bela zastava pre pocetka bitke u znak izlaska voskovodja za postavljanje uslova i to je to.
Ovo ostalo sve ima svoju svrhu, ma kakva ona bila.
 
Dobro kažeš.
Mislim stvarno - osuditi način rata, a ne sam rat??? Bar je jasno da lova radi. Npr. grupa Srba ode u Mađarsku (ono mesto gde ima puno Srba, kod Budimpešte.. :oops: ), kao ''oslobađamo se'' i počne da radi što i Šiptari na jugu i na Kosovu. Satro bi nas svet k'o sline. A njima sve dopušteno. Pa IRA, pa oni iz Španije.... Strašno!
 
jomini:
Dobro kažeš.
Mislim stvarno - osuditi način rata, a ne sam rat??? Bar je jasno da lova radi. Npr. grupa Srba ode u Mađarsku (ono mesto gde ima puno Srba, kod Budimpešte.. :oops: ), kao ''oslobađamo se'' i počne da radi što i Šiptari na jugu i na Kosovu. Satro bi nas svet k'o sline. A njima sve dopušteno. Pa IRA, pa oni iz Španije.... Strašno!

Dosla je grupa madjara u Suboticu i Sentu i pravila sr*nja trazili nezavisnost za pokrajinu, a policija nista-samo ih gleda.
 
U poslednje vreme rat je samo ako neko hoce da se taj rat zove rat,inache policiska akcija.
Zenevska konvencija,je samo za onog koga Zaoad okrivi,inace kad je pitanje njihova nepostivanja te odluke,oni se vade na U.N.Hashki sud pa je svaki kriv za ratni zlocin! (samo oni su fini)!...
 
To za Amerikance je druga prica. Ustvari ista je samo na kvadrat. Mislim sta reci kada njihovi vojnici po celom svetu prave gluposti, a niko im nista ne moze. Gde god su se stacionirali (mislim na baze van ratnih zona) njihovi vojnici prave sr*nja i nikom nista. Ti vojnici dodju kuci i dobiju packu po ruci, eventualno dishonornary discharge i kraj. Za silovanje, ubistvo. Za teske zlocine. Ovi vojnici za koje postoje ubedljivi dokazi da su mucili Iracke zatvorenike su na slobodi. U sudskim procesima, ali ipak na slobodi.
 
Ako nekoga bas ozbiljno zanima ova tema, neka nadje zenevske konvencije iz 1949 i dopunske protokole iz 1977 pa neka procita sta je dozvoljeno a sta ne. I naravno to je sve teorija, koja se u praksi selektivno koristi, u zavisnosti od igraca. Zacudili biste se sta sve nije dozvoljeno. Na primer, nije dozvoljeno oblaciti neprijateljske uniforme.
Medjunarodno humanitarno pravo se ne bavi uzrocima rata, ne odredjuje ciji je rat pravedan a ciji ne, vec kada do rata vec dodje, uspostavlja neki minimum pravila ljudskosti. I bukvalno, sve vojske sveta prilikom ratnih dejstava manje ili vise krse pravila ratovanja, samo sto su neki politicki jaki pa im se moze, a neke osudjuju i za ono sto su uradili i za ono sto nisu.
 
Znači, glavno pravilo uspešno dobijenog rata - dobro sprovedene medijske kampanje. :roll:
Novinari odlučuju o ishodu rata, brrr.
Ono 'brr', jer šta se sve kod nas plasira kroz javne medije, neprijatelji nam nisu ni potrebni. Uspešno vodimo njihove bitke i sami protiv sebe.
 
Pjer_Nis:
Ako nekoga bas ozbiljno zanima ova tema, neka nadje zenevske konvencije iz 1949 i dopunske protokole iz 1977 pa neka procita sta je dozvoljeno a sta ne. I naravno to je sve teorija, koja se u praksi selektivno koristi, u zavisnosti od igraca. Zacudili biste se sta sve nije dozvoljeno. Na primer, nije dozvoljeno oblaciti neprijateljske uniforme.
Medjunarodno humanitarno pravo se ne bavi uzrocima rata, ne odredjuje ciji je rat pravedan a ciji ne, vec kada do rata vec dodje, uspostavlja neki minimum pravila ljudskosti. I bukvalno, sve vojske sveta prilikom ratnih dejstava manje ili vise krse pravila ratovanja, samo sto su neki politicki jaki pa im se moze, a neke osudjuju i za ono sto su uradili i za ono sto nisu.

to ce seve da se ispostuje...
 

Back
Top