Gordost i ponos
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Gordost i ponos

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Gordost i ponos

Ovo je malo drugačije posmatranje gordosti.

Najlepše osećanje koje čovek može da oseti je ponos bez gordosti.

Blago onom ko to može...

...........

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

Najlepše osećanje koje čovek može da oseti..
    kako za koga

jesi se ti ikad zaljubio?

..mislim sretno

Početnik
    Učlanjen
    10.08.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

,,Заљубљеност брзо постаје демоско стање, непређе ли у љубав" - мислим Авва Јустин, али нисам сигуран...

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Citat Original postavio Boris Smislov
    Najlepše osećanje koje čovek može da oseti..
    kako za koga

jesi se ti ikad zaljubio?

..mislim sretno
    A razloži ljubav na etape, pa promisli šta dobijaš...

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Citat Original postavio gurmanci
    Ponos je osecaj dostojanstva, a gordost je arogancija. Razlika je ocigledna.
    Ni ti lično ne shvataš ponos kao odraz tvog dostojanstva , već često i kao odraz tvojih kvaliteta....
    To sam primetio u nekim postovima....

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

A razloži ljubav na etape, pa promisli šta dobijaš...
    sta ovo znachi?

Obećava
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano Re: Gordost i ponos

Citat Original postavio Tuzni_patak

Blago onom ko to može...

...........
    MOzes li mi objasniti, ja bas nemam jasnu predstavu, kakv bi to osecaj mogao biti?Nesto tipa-"Ucinio sam dobru stvar ali se ne osecam velikim zbog toga."???

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano faze ljubavi i ponos bez posedovanja

Ti bi o ljubavi kroz patetiku, sve na tacni....

Pa ljubav se sastoji iz više etapa.

U prvoj je najzapaženije stanje anksioznost.
    Nepoznato, nesigurno, opet sa idealizacijama i nadom.
    Strastno, i privlačno postoji u svim fazama , malo oscilujućih inteziteta, ali postoji...

I sad da ne analiziram ostale faze,,, ima ih ovde na krstarici .
    Postoji i faza gde su partneri ponosni (bez gordosti) na svog partnera (ne još ona faza posedovanja i identifikacije).

A ako analiziraš malo dublje , pošto je ovo filozofija nije LjiS , videćeš da se ponos bez gordosti može takodje analizirati i možda ćeš tu pronaći iznenadjujuće zaključke...

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

budi malo neposredniji filozofe. ti prilazis osjecaju kroz analizu i na taj nacin ga vrednujes, medjutim osjecaj je sam nosilac vrijdnosti, kapis.
    to je budalast pristup, osjecaj je lijep i ne dosao sam do zakljucka da je osjecaj lijep.
    opusti se covjece.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

budi malo neposredniji filozofe. ti prilazis osjecaju kroz analizu i na taj nacin ga vrednujes, medjutim osjecaj je sam nosilac vrijdnosti, kapis.
    to je budalast pristup, osjecaj je lijep i ne dosao sam do zakljucka da je osjecaj lijep.
    opusti se covjece.
    Analiza ne umanjuje vrednost ili uticaj koji osećaj ima na ljude....
    Zabraniti analizu osećanja (a za osećaj tek ti je glup primer , jer onda ne bi postojali onoliki lekovi za bolove i anestezije...) nije nešto što je pametno i pozitivno , već guranje pod tepih iracionalnog i onog što može da se bolje upozna...

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Citat Original postavio Zhozzy

Blago onom ko to može...

...........
    MOzes li mi objasniti, ja bas nemam jasnu predstavu, kakv bi to osecaj mogao biti?Nesto tipa-"Ucinio sam dobru stvar ali se ne osecam velikim zbog toga."???
    Osećati se velikim ne znači biti gord, gordost je kad se osećaš velikim u odnosu na nekog.
    Mada ovo velikim ne bih upotrebio kao obavezu da bi osetio ponos...
    Zar misliš da se ponos oseća samo ako misliš da si veliki i/ili veći od nekoga,nečega?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.10.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Ponos bez gordosti,po meni,poseduje covek koji ima svoje JA,svoj stav,blag je,u isto vreme i jak da moze da se odupre svemu sto se kosi sa njegovim zivotnim shvatanjima,a s druge strane voljan je da pomogne,da rado prenese svoje znanje drugome...jednom recju-covek sa osmehom...
    A sto se tice ponosa pomesanog sa gordoscu ,pa imamo ovde jedan cist primer toga,a to je Mizantrop.
    Salim se
    Bilo je nekoliko reci o pristupu osecaju kroz analizu.Da,koliko je pozitivno i korisno s jedne strane,toliko je i negativno s druge.Cak i malecka trunka blesavosti ponekad(a pozeljno je i vise od -ponekad) dobro dodje.Ne mozemo bas sve uvek drzati pod kontrolom i striktno se na taj nacin voditi kroz zivot.

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

Zabraniti analizu osećanja (a za osećaj tek ti je glup primer , jer onda ne bi postojali onoliki lekovi za bolove i anestezije...) nije nešto što je pametno i pozitivno , već guranje pod tepih iracionalnog i onog što može da se bolje upozna...
    pokusaj da se saberes i napustis taj monoloski autizam i razmisli o onome sto ti se saopstava i ne diskutiraj sam sa sobom i svojim projekcijama.
    ovaj topic se bavi ljepotom osjecaja ('nema lepseg osecaja..')a ti pises o 'uticaju koji osecaj ima na ljude'. razmisli najprije sta je tema i o cemu zelis da pises.
    niko nije pisao o 'zabrani analize osecanja'. ja sam pokusao da ti ukazem da si ti pokrenuo temu koja izmice objektivnosti. ti ne mozes nikoga osim sebe ubjediti da je njemu osjecaj ponosa najljepsi.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

pokusaj da se saberes i napustis taj monoloski autizam i razmisli o onome sto ti se saopstava i ne diskutiraj sam sa sobom i svojim projekcijama.
    ovaj topic se bavi ljepotom osjecaja ('nema lepseg osecaja..')a ti pises o 'uticaju koji osecaj ima na ljude'. razmisli najprije sta je tema i o cemu zelis da pises.
    niko nije pisao o 'zabrani analize osecanja'. ja sam pokusao da ti ukazem da si ti pokrenuo temu koja izmice objektivnosti. ti ne mozes nikoga osim sebe ubjediti da je njemu osjecaj ponosa najljepsi.
    Nije mi cilj da ubedim , zato i stoji blago onom ko zna....

Cilj je da mnoga druga osećanja , koji se sastoje iz ovog osećanja prepoznamo i otkrijemo sastav....

Sastav osećanja. Tu ćeš ti definitivno , kao patetičar da zakolutaš očima...
    Ali u praksi ljudi se ponašaju , i osećanja im se stvaraju upravo po nekim redosledima i zakonitostima...

Možeš slobodno da se isključiš i kažeš , ne želim da u tome učestvujem zato što ću uvek sutra i kasnije da kad osetim takvo osećanje da se prisetim i opaski o logičnosti i slabosti i jakosti koje uz to idu...

Onda ti se sve učini previše racionalnim i pokvari ti spontanost i ekskluzivnost datog, a ne izmozganog i zaradjenog osećanja....Stav slučajnosti i sudbine ili nećeg višeg u odnosu na naš primitivni racio, se kriju u toj težnji....

Gordost pijedastala ljubavi , kao nečeg vrednijeg od nas samih. A zaboravlja se da ljubav upravo crpi vrednost iz vrednosti nas, sve ostalo je težnja za samokažnjavanjem, nedostizanjem, i izdizanjem nas samih kad tu ljubav osetimo....

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

Sastav osećanja. Tu ćeš ti definitivno , kao patetičar da zakolutaš očima...

jesam vec

pojasni mi, ako nije tesko, to 'sastav osjecanja'.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano ponos bez gordosti je deo ljubavi...

Nećeš razumeti, tako da je pitanje nastavka priče u tom pravcu....

Ti se osećaš i ovako ugroženim što diram u "oltar" osećanja. Jasno je meni da je brojna grupa "sve osećaje strpati pod iracionalno , i ne čačkati o njima"

Ljubav u sebi sadrži ponos koji je bez gordosti.
    A sa druge strane kad osećate ponos bez gordosti , bez obzira na uzrok i vreme, tu je upletena neka ljubav, dali prema svom rodnom kraju, dali prema svojoj zemlji, dali prema Beogradu (iako ga ovako pljujete).

Zašto ste ponosni što volite dedu i babu (ako ih volite) , zašto ste ponosni kad vas oni vole.
    Oni za razliku od roditelja od vas ništa ne traže tako da tu otpada onaj činilac "da ih učinite ponosnim" .
    Uostalom i obrnuto, deda i baba nisu ponosni na vas zato što ste fudbaler, glumica, ako i jesu , onda je to pred drugima koji o tome pitaju i razmišljaju.

A kada ste samo vi tu , ponosni su na vas, što vas gledaju , što vas imaju i nema tu neke gordosti ,jer nema prema kome...

Tako da ja eto definišem da ljubav pored ostalog čini i osećanje ponosa bez gordosti.
    Osim prema svojima , takav ponos možete osećati i prema zemlji , gradu, ljudima u globalu, čoveku.
    Prema znanju , prema istini. Zamislite koliko se menja pristup svakog od vas,nas ako prema istini i nauci osećate takav ponos bez gordosti....
    Inspirativno, jer ponos je takav, opojno, ali jedini hedonizam koji oplemenjuje a ne razara čovekov karakter i njegovu svest...

---------------------------------------------
    Neko bi možda upleo i sreću u ovaj ponos, ali sreća se nekad javlja i kao prestanak opasnosti,opterećenja, olakšanje.
    Smeh, recimo je nekad propratni za sreću, i to i za ovu varijantu olakšanje, čak i oblik olakšanje hijararhijskog tipa, kao na primer kad se neko okretom lupi (šaljivi geg, nespretnost) daskom po glavi.
    Smejemo se tudjim glupostima, padovima, blamovima,glupostima, manje zbog zlobe više zbog radosti što se nama to ne dešava i nije desilo...

A smeh može biti izraz i ispunjenosti , radosti i sreće i ponosa bez gordosti (tada je više osmeh), posle dobrog seksa i ljubavi.

Tek u poslednje vreme je smeh dobio još jedan oblik , a to je estetski.Jer sa osmehom ste simpatičniji , pa to čak ide dotle da se i kučići i ostale životinje prikazuju sa osmehom...
    Ovo je samo u grubom navedeno , ali mislim da pruža jasniju sliku o osećanjima i njihovom nastanku...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.10.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Mislim da je sama postavka teme pogresna,sto dovodi do nesporazuma.
    Na sta je ovde uopste bacen akcenat.....na -ponos bez gordosti,.....osecanja,...zaljubljenost,...ljubav. ..ili sve zajedno u kompletu!?

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

Podrazumevano

Ko od vas, ovde, je ikada bio ponosan, a da se nije osećao velikim? (Većim?)
    Ponos je širok pojam za ovako usku temu. Jedan banalan primer bi malo bolje objasnio šta hoćeš da kažeš.
    Čekam primer.
    Ponos na nekoga drugog? Sebe? Kako na sebe?
    Ponos na svoje delo? Nesebičan?
    Svako dobro delo je na neki način odraz sebičnosti, uvek postoji trunka gordosti, niko nije toliki genije. Samo gord čovek može da tvrdi da je toliko nesebičan. Dakle, laže. :?
    I ponos (na svoje delo) nije sasvim čist.
    Ponos na svoju zemlju? Na odbojkaše???
    Hehe, deluje nevino, dok se ne pojavi grupa stranih turista i probudi se raspomamljeni navijač u nama koga neko od nas lakše, neko teže guši.
    Ali zadovoljstvo natrljavanja na nos retko ko propušta. Makar samo pasivno slušao priču i osećao zadovoljstvo zbog toga što je tim njegove zemlje bolji od tima zemlje ovih stranaca.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

E verovala ili ne , ja se sećam vremena kad su partizanovci i zvezdaši navijali , i bili ponosni na svoj tim i nije bilo napušavanja onih drugih....

To što danas nema osećanja ponosa bez gordosti nije ništa čudno...
    Nema uopšte osećanja ponosa,
    gordost se kod naroda svuda zavukla, ili pak apatija.

Pa pogledaj šta je in ... Da ti se može. Da što si bezobzirniji i gordiji to si primamljiviji , "jer mora da si faca".

Nemoj da zbog ludog vremena budeš uskraćena za kvalitet koji postoji , možda ne u tvojoj okolini.

P.S. Recimo sećam se jedne za vas smešne situacije.
    Igra zvezda u Nišu i kad radnički da gol onda više od pola stadiona skoči na noge. A kad zvezda da go, onda ceo stadion skoči na noge, jer su navijači radničkog istovremeno i navijači zvezde u većini...

Da li to sprečava navijače radničkog ili umanjuje njihov ponos prema radničkom kao njihovom klubu...

I stvarno ne očekujem da svi razumeju šta znači ponos bez gordosti, jer za to osećanje je stvarno potreban nivo i ljubav prema nečemu što nije lični interes.
    Patriotizam danas takodje izgleda smešno u Srbiji.
    Mnoge stvari danas izgledaju smešno.
    Smešno je kad kažem da neću nemilosrdno i bez stida smanjiti kvalitet robe radi niže cene i "uvaljivanja".

Smešno je i kad se očekuje da filozof bude plaćen tri puta više od direktora privredne komore...
    Ili da matematičar analitičar dobija 10x veću platu od pomenutog direktora privredne komore...

A to uopšte nije smešno u nemačkoj....

Šta je još smešno, ali stvarno smešno...
    Gledati italijana kako pokušava da prodje ispred željezničke stanice u Beogradu....
    Jer njemu je upaljeno zeleno , ali čim pešak zakorači na asvalt ,on stane.
    Ostali pešaci neki stoje i čekaju da prodje, ali neki su stupili na asvalt i italijan čeka....
    Iza njega sirene, psovke, ali čovek čeka da niko ne stupa na asvalt. Zeleno postaje crveno , italijan kulturno čeka, opet zeleno ,opet neko krene da ućari , i italijan čeka....

Na kraju su vozači hteli da mu razbiju glavu....

Znači li to da takav odnos prema pešacima ne postoji u svetu....E, LExo, da nisi previše gledala naše političke emisije na TV u poslednje vreme....

CaLiMeRo
    Guest

Podrazumevano

I stvarno ne očekujem da svi razumeju šta znači ponos bez gordosti, jer za to osećanje je stvarno potreban nivo i ljubav prema nečemu što nije lični interes.
    Da.
    Baš tako.
    Uvek je ljubav deo toga.

A gordost je... podla boljka... zalepi se za čoveka i ničim da je odvojiš. A nije da ne pokušavam...

Zainteresovan član arttim (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Blago onom ko to može...

...........
    Da, tesko je biti ponosan u pozitivnom smislu....tj ispravnom...a to je biti ponosan na ono sto zapravo jesmo .....jer vrlo lako se predje u aroganciju, a arogantan ponos samo zaslepljuje nas um i cini nas nerealnima u odnosu na sebe i druge ................................................. 8)

Slične teme

1. Gordost i predrasuda
    Autor slytherin_rules u forumu Književnost
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 11.04.2011., 15:21
  2. PONOS
    Autor besmrtna u forumu Psihologija
    Odgovora: 117
    Poslednja poruka: 03.03.2011., 08:19
  3. gordost i predrasude vs pravna plavusha
    Autor guest 135511 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 76