Kad su cvetale tikve

marina_se_budi

Zainteresovan član
Poruka
106
DA LI STE CITALI OVU KNJIGU??? Verovatno jeste, posto je u lektiri... :D Ja sam je procitala 2 puta-1. put kada ju je moja sestra imala za lektiru, bila sam 6. razred
2. put kada sam je sama imala za lektiru...
Oba puta sam bila odusevljena i samo sam se ucvrstila u misljenju da mi je to OMILJENA KNJIGA! :D Morala sam i da je kupim, da bih je uvek imala na dohvat ruke! :D Sta vi mislite o ovoj knjizi i ostalim delima Dragoslava Mihajlovica? :?:
 
Mislim da bi o citavom opusu jednog pisca mogli da govore ljudi koju su isti i procitali ili se pak malo dublje njime bavili od uobicajenih pass-time prica... Elem, meni se D. Mihailovic jako dopao i upravo se spremam da pocnem "Petrijin venac" za koji verujem da je dobra knjiga.

Srdacan pozdrav
 
mixy:
Mislim da bi o citavom opusu jednog pisca mogli da govore ljudi koju su isti i procitali ili se pak malo dublje njime bavili od uobicajenih pass-time prica... Elem, meni se D. Mihailovic jako dopao i upravo se spremam da pocnem "Petrijin venac" za koji verujem da je dobra knjiga.

Srdacan pozdrav

Citala sam "Petrijin venac" skoro! :D Jeste dobra knjiga! :D U Mihajlovicevom stilu- surova, ali realna...
 
mixy:
Mislim da bi o citavom opusu jednog pisca mogli da govore ljudi koju su isti i procitali ili se pak malo dublje njime bavili od uobicajenih pass-time prica... Elem, meni se D. Mihailovic jako dopao i upravo se spremam da pocnem "Petrijin venac" za koji verujem da je dobra knjiga.

Srdacan pozdrav

Petrijin venac je savršena knjiga ... jedna od mojih favorita ....
 
NatasaNatasa:
mixy:
Mislim da bi o citavom opusu jednog pisca mogli da govore ljudi koju su isti i procitali ili se pak malo dublje njime bavili od uobicajenih pass-time prica... Elem, meni se D. Mihailovic jako dopao i upravo se spremam da pocnem "Petrijin venac" za koji verujem da je dobra knjiga.

Srdacan pozdrav

Petrijin venac je savršena knjiga ... jedna od mojih favorita ....

Procitao sam je i jako mi se dopala. Nedugo po citanju, pogledao sam i film koji je ogromna 0 naspram knjige... Dakle, film pre knjige - ne, nikako!

Srdacan pozdrav...
 
zmaj013:
Dakle, u zivotu goru knjigu nisam procitao... Tako nisko, vulgarno, odvratno da ti se tokom citanja iste javi nagon ka povracanju, a nakon citanja volja za zivotom je ravna jednoj velikoj nuli :twisted:

Tu knjigu je potrebno razumeti... Ona nosi veliku poruku i zaista je dobar pripovedacki postupak za tu pricu iskoristio Dragoslav Mihailovic. Naravno, ukusi su razliciti... Ali mislim da umetnost pripovedanja, ma koliko neinteresantna bila, mora dobiti priznanje...

Srdacan pozdrav,
M.
 
mixy:
Tu knjigu je potrebno razumeti... Ona nosi veliku poruku i zaista je dobar pripovedacki postupak za tu pricu iskoristio Dragoslav Mihailovic. Naravno, ukusi su razliciti... Ali mislim da umetnost pripovedanja, ma koliko neinteresantna bila, mora dobiti priznanje...

Srdacan pozdrav,
M.
Sve je to O.K. Nista nije napisano bez razloga, uvek se pronadje neka poruka... Nisam pronasao sebe u tom delu, a ovde sam samo izrazio svoje utiske nakon citanja... pozzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
marina_se_budi:
DA LI STE CITALI OVU KNJIGU??? Verovatno jeste, posto je u lektiri... :D Ja sam je procitala 2 puta-1. put kada ju je moja sestra imala za lektiru, bila sam 6. razred
2. put kada sam je sama imala za lektiru...
Oba puta sam bila odusevljena i samo sam se ucvrstila u misljenju da mi je to OMILJENA KNJIGA! :D Morala sam i da je kupim, da bih je uvek imala na dohvat ruke! :D Sta vi mislite o ovoj knjizi i ostalim delima Dragoslava Mihajlovica? :?:

...да једина лектира коју сам прочитао 2 пута. Свидео ми се тај underground стил...али нисам сигуран да ли би то био случај кад бих је сад прочитао поново. Ако ти се свиђа, верујем да би ти се свидео и Буковски...мада је он мало тежи...па и за стомак.:wink:
 
Za sada to je najlosiji roman koji sam procitao.(Fabula je losa,nerazvijena,likovi su siromasni-pisac se previse okrenuo Ljubu Sampionu,dok je totalno zanemario sporedne likove,kao npr. njegovu porodicu;malo opisa;nema monologa nijednog;upotreba zargonizama i vulgarizama)

Blam je da ucenici drugog razreda imaju ovo kao lektiru!
 
Tačnije, imaju je učenici prvog razreda... ;)
Ustvari, knjiga mnogo podiže svest o životu, odlasku na Goli Otok (otac Ljube Šampiona koji je tamo odveden, zato jer je pričao protiv vlasti), kao i o odlasku iz same države, ali ne zbog straha, već zbog bežanja od samog sebe. Jer, ustvari, Ljuba Šampion, njegov način ponašanja, njegova upotreba žargona - to je sve Dušanovac. I on od toga, hteo, ne hteo, ne može da pobegne.
Poenta knjige je da ne možeš pobeći od onoga što jesi, jer će te sve stići. A žargoni i vulgarne reči samo doprinose tome da knjiga izgleda realnije.
 
Treba najpre imati u vidu vreme kada je knjiga pisana. To je vreme kada se o Golom otoku nije ni mislilo a kamoli pricalo, a pogotovo se nije pisalo. I nije se pisalo o tome da se u "srecnom, naprednom i postenom" socijalizmu zivi i drugacije i da ima i drugacijih ljudi i sudbina. To su 50.-60-te godine proslog veka, ne znam sad tacno kad je knjiga pisana, ali svakako u vreme kada nije mogao da svako napise sta hoce, cenzura je radila samo tako.
Treba imati u vidu i cinjenicu da je i sam Mihailovic bio na Golom.
Kada imas u vidu takvu istoriju te knjige, kad je pisana i stapmana, meni je fascinantno da je uvrstena u lektiru.
 
pa zato što je to dosta uopšten sud, koji pravo govoreći ne znači ništa - mislim kako realno opisan? moraš malo da preciziraš na šta tačno misliš, i da individualizuješ svoj odgovor, dakle šta je to što je na TEBE ostavilo utisak; i naravno (a nadam se da to ne radite) nikad, ali nikad nemojte da dajete odgovore za koje mislite da su tačni ili za koje mislite da ih nastavnik očekuje, nego lepo kažete ono što mislite i osećate, uz argumentaciju odgovarajuću naravno, u tome je suština komentarisanja dela, svako vidi nešto drugačije u jednoj istoj knjizi i to je divna stvar
 

Back
Top