pitanje za kardiologa (Cor hypercineticum Blok rami dixtr..

mtajkov:
Ovo je moja dijagnoza. Data je na osnovu EKG-a gde se na dijagramu V4 pojavljuje neki povratni val (po recima lekara) sve ostalo je uredu. pritisak 140/80. Tacan opis EKG-a izgleda ovako:
EKG:sin. ritam, frekv. 100/min. levigram. blok desne grane sec. repol, smetnje
DG: Cor hypercineticum
Blok rami dixtrcruralis
receno mi je da napravim teleradiogram srca (spominjao je prosireno srce)
Prepisan mi je Presalol 1/2 100mg 1/2-0-0 i preporuceno mi je da se ne izlazem vecim fizickim aktivnostima (inace bavim se rekreativno sportom koji trazi vece napore i ne osecam nikakve tegobe).
Ja sam se zalio na povremeno podrigivanje i bol u ledjimna sa gornje desne strane.
Sta sve ovo znaci i koliko je ozbiljno?

A koliko imate godina (zasto to svi zaborave?!)
Drugim recima Vasa dijagnoza je blago povisen pritisak, nesto ubrzan rad srca (tahikardija - hiperkineticnost), i blok desne grane (nervni put koji sprovodi deo elektricnih impulsa ka desnoj strani srca). Nista za preterano zabrinjavanje, uz opasku da je bitno znati zbog cega imate tahikardicno srce, zbog cega se sumnja na prosirenje (kardiodilataciju) - da li se radi o sportskom srcu (obicno je srce sportista hipertroficno, dakle uvecano, ali im je srcani ritam sporiji, dakle nisu tahikardicni). Presolol Vam je prepisan za smanjenje srcanog ritma, tj. da uspori srce. Ocigledno su potrebna dodatna ispitivanja. Dakle dijagnoza sama po sebi kako stoji nije za veliku brigu, ali je precizno nemoguce reci jer ne znamo da li stoji u sklopu nekog drugog poremecaja funkcije ili anatomije srca. razgovarajte sa svojim kardiologom o svim pitanjima koja imate na ovu temu.
Pozdrav

P.s. Poslusajte savet kardiologa da se ne izlazete vecim fizickim naporima dok sva ispitivanja ne budu gotova. Imate samo jedno srce.
 
Drugim recima - srce Vam je zdravo (zasto li Vam onda daju Presolol da mi je znati?? :shock: )

Podrigivanje i bol u ledjima ne moraju biti simptomi vezani za poremecaj raqda srca (mada ponekad mogu da maskiraju infarkt pa su Vas valjda zato prvo poslali kod kardiologa). To mogu biti i simptomi trbusne kile, esophagitisa, pojacanog lucenja stomacne kiseline itd. A mozda VAm samo nije prijala neka hrana pa ste podrigivali i udarila VAs promaja pa ste imali bol u ledjima?! :D

No, obzirom na VAse panicne napade i strahove, moguce da Vam se reaktivira fobicna simptomatologija. Obzirom da je srce u redu, obratite se gastrologu na kompletan pregled, a ako si ne tu ne nadje nista - onda ste definitivno moj slucaj ! :lol: (psihijatrijski).

Pozdrav
 
A da li ste Vi ikako bili kod psihijatra? Ko Vam je i kad prepisao Ksalol, ako Vam ga je uopste neki lekar prepisao, i d ali ste kod te osobe odlazili ikad na neke kontrole?

Panicni poremecaj ili fobije sa panicnim napadima su teska stanja koja se moraju tretirati i koja zahtevaju ozbiljno lecenje. O ovoj temi je dosta receno na ovom forumu i ne bih zamarala ostale ponavljanjem istih stvari, samo cu reci da je neophodno da Vase stanje tretira specijalista psihijatar, uz skidanje sa Ksalola na koji ste vec navuceni za poslednjih (kolko rekoste godina) pet godina ili vise, Ksalol nije lek izbora za Vase stanje, postoji nesto sto se neformalno u psihijatrijskim krugovima zove 'antipanichni protokol' podrazumeva kombinaciju dva leka, antidepresiva sa 'antipanicnim' dejstvom i eventualno anksiolitika neko krace vreme dok antidepresiv ne pocne da deluje punom merom. Uz to neophodan je integrativni psihoterapijsko-farmakolosko-socijalni tretman, mnogo strpljenja, discipline i energije sa Vase strane i dobra saradnja uz apsolutno pridrzavanje dogovora sa terapeutom odnosno psihijatrom koji preuzme lecenje.
Ako finansijski dobo stojite, postoje i privatni terapeuti i psihijatri koji to jako dobro rade, ako ne - pokusajte da nadjete drzavnog psihijatra koji ce ozbiljno shvatiti Vas problem i NECE VAs leciti Ksalolom, jer je to koliko kontraindikovano toliko i pogubno za Vas u smislu odrzavanja Vase tabletomanske zavisnosti.
Pozdrav i srecno!
 
mtajkov:
Ja sam inace rodjen 1962 godine.Juce sam bio na snimanju srca i taj nalaz je sasvim uredu (nemam prosireno srce). Za broj otkucaja kada sam na pregledu ubedjen sam da je zbog uzbudjenja (pri samom pregledu ja sam osetim da ono ubrzano lupa) jer kada izmerim pritisak sam, on je oko 130/70 a broj otkucaja oko 80.
Jos dve vazne stvari:
- Pre 4 godine prestao sam da pusim i nakon toga sam se naglo ugojio sa 84kg na 103kg
- Od 1991 godine imam probleme psihicke prirode (strah od straha i td ) i prvih godina imao sam velikih problema sa napadima straha koje je praceno lupanjem srca, Sada je to pod kontrolom!

Hiperkinetski sindrom se javlja kod osoba gde je simpatikus nesto jace naglasen - a posledica jeste pojacana i povecana cirkulacija i samim tim Vas ubrzan rad srca.Pretpostavljam da je sve ovo povezano sa psihickim tegobama koje imate,i najbolje je da posetite i psihijatra.Potpuno je opravdana upotreba Presolola u Vasem slucaju.

Poslusajte savet Vaseg lekara o fizickim naprezanjima,a telesnu tezinu morate da dovedete u red -bice lakse i Vama i Vasem srcu.
Bravo za prestanak pusenja.
Veliki pozdrav
 
Imam jedno pitanje u vezi cirkulacije .
Naime od kada znam za sebe imam problema sa slabom cirkulacijom.Inace to mi je nasledno,i mama i baka imaju prosirene vene.Meni nisu jos toliko izrazene ali su ipak na nekim mestima prilicno vidljive.Koza mi je osetljiva i ,da tako kazem, tanka pa mi i najmanji udarac ili jaci pritisak ostavlja modricu.Pre izvesnog vremena sam primetila na nekoliko mesta sitne tackice crvene boje.Uplasila sam se pa bih molila ako neko ima slicnih problema ili zna nesto o tome da mi odgovori.Tackice su jako sitne,najveca je 1mm u precniku.
Inace imam 25 godina. krvnu sliku nisam kontrolisala vise od godinu dana. planiram da odem na pregled pa me takodje zanima da li postoji potreba za nekim posebnim analizama?
 
tackice crvene boje do 1 mm precnika. A gde su ti te tackice? jesu grupisane ili razbacane? Jesu u ravni koze ili iznad koze (kao mladezi)? MOgu biti petehije (sitna potkozna krvarenja zbog pucanja kapilara) a mogu biti i hemangiomchici (mali mladezi krvotvornog porekla). Ni jedno ni drugo nje stvar za strah. A moze biti i nesto sasvim trece - ne moze se reci na slepo. Idi kod lekara; krvna slika se podrazumeva, kao i biohemija krvi. Toliko dok ti lekar ne kaze drugacije. POzz.
 
WithdrawnWater:
tackice crvene boje do 1 mm precnika. A gde su ti te tackice? jesu grupisane ili razbacane? Jesu u ravni koze ili iznad koze (kao mladezi)? MOgu biti petehije (sitna potkozna krvarenja zbog pucanja kapilara) a mogu biti i hemangiomchici (mali mladezi krvotvornog porekla). Ni jedno ni drugo nje stvar za strah. A moze biti i nesto sasvim trece - ne moze se reci na slepo. Idi kod lekara; krvna slika se podrazumeva, kao i biohemija krvi. Toliko dok ti lekar ne kaze drugacije. POzz.


Pojavljuju se pojedinacno,nisu grupisane i kao sto sam rekla vrlo su sitne, vrlo malo izdignute,takoreci u ravni koze.Pojavilo mi je se nekoliko na saci,stomaku i butini, koliko sam uspela da primetim,mozda ih ima jos negde. :-(
Samo oko jedne na ruci ima malo crvenila.
Nadam se da nije nista ozbiljno.

Puno Vam hvala na odgovoru!Pozdrav
 
Obavljena mi je operacija na srcu gdje mi je ugrađena mehanički aortalni zalistak,od operacije 15.05 2008
pa do danas vrijednosti hemoglobina su mi smanjene,dijagnostisirana mi je Mikrocitoza tj anemija,željezo
iznosi 22,napominjem da su prije operacije vrijednosti KKS bile u redu.Osječam umor i malaksalost.
Molio bi vas da mi odgovorite dali ugradnja aortalne valvole ima ikakve veze sa promjenom KKS.
 
Posto vidim da vec postoji tema gde se javljaju kardiolozi i ja bih da priupitam nesto.
Kao terapiju za odrzavanje trudnoce, dobila sam partusisten koji ima propratne efekte ubrzan rad srca i tresenje celog tela. Pored toga sam dobila i verapamil koji ublazava te efekte. Nakon nedelju dana primene partusistena vise nema lupanja srca, ubrzanog pulsa a i treskavica je slabija.
Da li je pametno da, kada propratni neprijatni efekti partusistena prestanu, i ja prestanem da koristim verapamil s obzirom na to da na uputstvu leka pise da nije preporucljiv za trudnice ili on i dalje ima lose efekte po srce samo ja to vise ne osecam. I, da li i na koji nacin verpamil moze da utice na plod ?
 
Da li je pametno da, kada propratni neprijatni efekti partusistena prestanu, i ja prestanem da koristim verapamil s obzirom na to da na uputstvu leka pise da nije preporucljiv za trudnice ili on i dalje ima lose efekte po srce samo ja to vise ne osecam. I, da li i na koji nacin verpamil moze da utice na plod ?
Паметно је...:)
Верапамил успорава рад срца, смањује потрошњу кисеоника и делује вазодилатарно.
Споро се ресорбује,метаболише се преко јетре а елиминише преко бубрега.
Осим за време трудноће не препоручује се и за време дојења.
 
kao beba 6 mececi imao sam operaciju srca,i isao na redovne kontrole i sve je ok bilo....do pre god dana kada sam imao 250 odkucaja u minuti.....ostao u blnici i svi nalazi su mi bili ok....ali od tada imam te aritmije,mesecno jednom,ili dva puta dobijem brzo lupanje srca....tanhikardija se zove ako se ne varam......i naravno imam strahovit pritisak u glavi zbog toga.....opipavam puls 100 puta na dan,i sve sto radim mislim da ce doci ponovo.....i dodje verovali ili ne,kao da je ja licno prizovem......imam 24 god.......pri dobijanju aritmije gubim na sec svest,panika me hvata,znoj i hlade mi se ruke.........svaki posao koji pocnem da radim koji je minimalno naporan,srce mi dobija nelogican rad.....a da i kada se uzbudim...............sta mi mozete reci ...........................pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Nalaz interniste od prvog meseca:
Hypertensio arterialis essentialis primaria; Arrhytmiae cordis aliae;Hypercholesterolaemia vera; EKG sin.ritam 81/min St depresija u D2,D3,AVF V5 i V6, IBDG
Holter krajem istog meseca:
sve vreme se registruje sinusni ritam pros. frekfencije 73.Nisu registrovane pauze duze od 2sek.Zabelezeno 4 VES iz 4 razlicita fokusa.SVES je bilo 90.Povremeno se registruje koritasta st. depresija u kanalu A i C
EHO iz 7 meseca:
koren aorte3.00 separacija kuspisa 2.10 LA 3.70 LVDd 4.70 LVDs 3.20 IVSd 1.20 ZZd 1.20 EF 60 FS32
Mitralna valvula: MV E VEL 0.57,MV A 0.81, MR 1
Aortna valvula: AVV 2.14, AVPG 18.37, AR 2.00 AR PHT 453.00
Trikuspidna valvula: TV E 0.54, TR 2.00 RVSP max 44
Zakljucak: Aorta normalne sirine u korenu skleroticnih zidova. Ao valvula reivelarna sklerotski izmenjene granice normale sa gradijentom pritiska oko 18 mmHg AR PHT 453
LK normalan EDD, ESD bez jasnih ispada u kinetici dobre EF.
Transmitralni protok po tipu usporene relaksacije, registruje se blaga MR sa mlazom uz lateralni zid LP kao i tr uz RVSP oko 44 mmHg. Desne strane strukture i perikard bo.Ne registruju se tromboticne mas ni SEK.
Ocuvana sistolna i blaga dijastolna disfunkcija leve komore uz blagu MR i srednje tesku AR i TR. Kontrola za 180 dana.


E sad, shodno tome da su meni operisali mitralni a sve sa tim da mi je jedan divni, stari cika u velikom centru rekao da nije hica a na Dedinju me odrade preko svake liste jer su se kidale chorde i bila je potpuna teska regurgitacija, valjda je normalno da panicim.
Ova me je zena othranila, nije mi majka vec je vise od toga. Toliko razumem iz nalaza, shvatam da su joj dva zaliska vec lose, treci nacet. EF je ocuvana i to je jedino dobro sto u ovim trenutcima panike uspevam da vidim. Kako sacuvati to srce, hoce li i njoj operacija biti neophodna?Sta uopste moze da se uradi, jer tek sad, kad je neko koga toliko volim, shvatam koliko je ta operacija- uzas.Nekako kad sam ja bila u pitanju bilo mi je lako ali da sad neko moj treba da prodje kroz to- e pa - panicim!
Da, da ne zaboravim, ona ima 65 godina, popuno je sitna, nema viska kg, nikad u zivotu nije pusila, zdravo se hrani i redovno pesaci zbog holesterola.
Molim Vas za neku pametnu rec.
 

Back
Top