Trgovina na berzi

Napravio sam demo nalog, malo se poigrao čisto da vidim kako funkcioniše :)
Sad bih neki savet. Vidim da su u ponudi:
1. odnosi valuta
2. metali
3. proizvodi tipa nafta, benzin, pamuk šećer, kukuruz...
4. indexi
5. akcije i obveznice

Prvo bih izbegavao, o drugom i trećem nema šta da se kaže, pa me najviše zanimaju indeksi. Da li preporučujete neki (neke) indexe u ovom trenutku, pošto vidim da je većina u porastu?
 
Poslednja izmena:
Napravio sam demo nalog, malo se poigrao čisto da vidim kako funkcioniše :)
Sad bih neki savet. Vidim da su u ponudi:
1. odnosi valuta
2. metali
3. proizvodi tipa nafta, benzin, pamuk šećer, kukuruz...
4. indexi
5. akcije i obveznice

Prvo bih izbegavao, o drugom i trećem nema šta da se kaže, pa me najviše zanimaju indeksi. Da li preporučujete neki (neke) indexe u ovom trenutku, pošto vidim da je većina u porastu?

Ok. Najvaznije je da investiras "diversify" tj da kupujes raznoliko. ETF nekih metala, neke akcije i neke indexe. Nikako samo jedan jedini index. Tvoje pitanje jeste dobro ali evo dao bih neki komentar. Berza je zamisljena da ide "uzvodno" tj da raste i napravljena je da sve u svemu raste. Povremeno se desavaju padovi. Najvaznije je da uvek idez uz trend. Onako kako se krece trziste. Pratis trziste i onako kako se krece ti ides sa njim. Ljudi koji kontriraju uglavnom izgube novac. Ok naravno ima i onkih koji dobiju ali to su retki srecni slucajevi. Ides uz trend i to je to. Ti sam moras da osmislis strategiju koja tebi najvise odgovara. Na primer. Ako neko ima tipa 20 godina i ima vremena na pretek (do penzije) on moze u sustini da tolerise i veliki rizik i da kupis jedan stocks i cekas pa kad se obrne ti tad prodas. Generalno investitori su preko 35-40 godina i onda rade diversifikovane portfolije.

Mozes da ides i ovom strategijom. 100.000$ od demo accounta podelis na 20 to je 5000 svaka. Kupis po 5000 neke akcije i cekas da budes 3% u plusu. Kad dodjes 3% u plus odmah prodas. Sve dok ne dodjes na 3% plus ne prodajes i cekas koliko god da traje. Mozes i automatski setovati da ti se zatvori pozicija kad dodje 3% u plus.

Dakle svako ima svoju strategiju trgovanja i razni ljudi rade na razne nacine. Cilj 'trejdera' je da pobedi index. Dakle tvoj cilj treba da zaradis vise nego sto je porast indexa za tu datu godinu. Zato se za pocetnike i kaze da je najbolje da investiraju u indexe.

Pitaj jos nesto ako te zanima :)

- - - - - - - - - -

Da ne otvaram novu temu, pa cu ovde da pitam.
Sta to pisu tokom intervjua poslodavci u tvoj odnosno vas cv?

Ne razumem pitanje ako mozes malo detaljnije da pojasnis sta te zanima :)
 
Hvala!

Samo me jako nervira što mi pokazuje samo ukupnu imovinu i ukupnu imovinu po tržišnoj vrednosti a ne pokazuje koliko je od toga gotovina a koliko plasmani... Mada možda je u drugoj platformi drugačije? Trenutno sam u WebTraderu...

Takodje mi nisu baš najjasnije ove količine. Npr. kupio sam 0.05 nečega i trenutno sam u gubitku odredjeni iznos, kada oduzmem od cene po koju sam kupio trenutnu cenu i pomnožim sa 5 dobijem taj iznos. Medjutim ako je količina npr. 0.10 onda kada razliku u ceni pomnožim sa 10 ne dobijem iznos koji sam u gubitku, nego moram opet da pomnožim sa 10. Ako je količina 1.00, onda moram da pomnožim sa 100 pa opet sa 100 da bih dobio taj iznos za koji sam u gubitku. Ne znam možda sam ja retardiran :dontunderstand:
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio ove neke cene su izražene u stotinama, neke u hiljadama, neke u desetinama hiljada...

Ako možeš još samo da mi objasniš šta znače sledeće stvari:

Margin, Free Margin i Margin level

Znam da je u pitanju zaduživanje i da verovatno Free Margin pokazuje koliko još mogu da se zadužim ali ako bi mogao neko malo detaljnije da objasni...
 
Poslednja izmena:
Ja se nebih slozio za ovo u vezi trenda sto neko napisa da treba da se prati.Kupovati treba kad je berza pala i kad svi prodaju,naravno kad cijena dotakne dno.A kad svi kupuju ,onda treba prodavati,naravno tu treba oceniti kad je vrh

I nemora se samo juriti kapitalna dobit u razlici u cijeni.
Novac moze da se investira dugorocno i da se profit ostvaruje preko dividendi.Ili da se nanjuse firme koje imaju buducnost.. Mnogi slavni americki investitori su bas ovako postali bogati,naprimer 1950 su kupili akcije neke firme za 10 000 dolara a te iste akcije danas vrede 20 miliona.

Na Banjaluckoj berzi ima jedna ekstra kompanija Telekom Srpske .......svake godine profit premasuje cisto 60 miliona evra ,i sto je najbolje sav profit se deli akcionarima kroz dividendu,i tako vec 10 godina
TLKM je sjajna prilika na BLSE,eto ko ima viska para ovo je dobro ulaganje,ove godine dividenda je 0,11 sto dodje oko 11% na terenutnu cijenu na berzi...
 
Kupi na dnu,prodaj na vrhu....i to je to:mrgreen:

Mislim da je za svakog bolje da ulozi nesto malo pravog novca 100e recimo i tako vezba sa maloim ulascima nego demo,demo je za mene bezveze,ne mislim nista lose ali na njemu cete samo nauciti da ulazite previse lako u trgovinu a najvaznija stvar u trgovini na berzi/foreksu je STRPLJENJE!!!
 
Prošlo je nešto manje od mesec dana od kako sam otvorio demo nalog.

Napravio sam 3.100 evra (dve pozicije su mi u minusu ukupno 350) za to vreme, pa bih voleo da mi kažete vaše mišljenje o mom poslovanju...

Lično mislim da sam mogao mnogo bolje, doduše nisam baš aktivno poslovao i zbog spremanja ispita sam za pobunu u iraku čuo tek posle dva dana :dash: :poludeo: ali ipak imao sam 100.000 evra na raspolaganju tako da 3100 evra ne smatram nekim uspehom...
 
Na napravi pravi, ima nesto u poslovanju sa pravim novcem :lol: Najbolji primer su slot masine, na igrici spucam sve za minut, u stvarnosti ipak ima malo vise odgovornosti :D

Za pravi trebaju prave pare :D to kad se zaposlim...
Ne bih se složio, ipak treba da donosim odluke hladne glave, kada bih sada otovrio pravi nalog verovatno bih bio previše oprezan i paničio. Srebro mi je sve vreme bilo u minusu, išlo je čak do 5500 evra u minus, da sam imao pravi nalog verovatno bih se upaničio i zatvorio poziciju u gubitku, a ovako sam je zatvorio 1500 evra u plusu...
Bolje neko vreme da trgujem ovako, da se naviknem, malo vidim kako stvari funkcionišu, pa da budem smireniji kad budem otvorio pravi nalog
 
Prošlo je nešto manje od mesec dana od kako sam otvorio demo nalog.

Napravio sam 3.100 evra (dve pozicije su mi u minusu ukupno 350) za to vreme, pa bih voleo da mi kažete vaše mišljenje o mom poslovanju...

Lično mislim da sam mogao mnogo bolje, doduše nisam baš aktivno poslovao i zbog spremanja ispita sam za pobunu u iraku čuo tek posle dva dana :dash: :poludeo: ali ipak imao sam 100.000 evra na raspolaganju tako da 3100 evra ne smatram nekim uspehom...

Hehe ala se razvila tema :)

Vidi 3100 eura je 3% za mesec dana. To nije bas malo :D Ja bih voleo da mogu konstantno da pravim 3% mesecno :D

zvekni u AXU sa sutra :) i prodaj cim napravi mali plus.
 
Prošlo je nešto manje od mesec dana od kako sam otvorio demo nalog.

Napravio sam 3.100 evra (dve pozicije su mi u minusu ukupno 350) za to vreme, pa bih voleo da mi kažete vaše mišljenje o mom poslovanju...

Lično mislim da sam mogao mnogo bolje, doduše nisam baš aktivno poslovao i zbog spremanja ispita sam za pobunu u iraku čuo tek posle dva dana :dash: :poludeo: ali ipak imao sam 100.000 evra na raspolaganju tako da 3100 evra ne smatram nekim uspehom...

Hehe ala se razvila tema :)

Vidi 3100 eura je 3% za mesec dana. To nije bas malo :D Ja bih voleo da mogu konstantno da pravim 3% mesecno :D


Neces se ti leba najesti od trgovine na berzi ako imas novca kupi neku nekretninu u Budvi neki stan u Novom Sadu ii
neki apartman u Beogradu pa krckaj pare. Sve ostalo je bacanje para.

Tako sam i ja razmisljao kad nisam znao za bolje.Jedno 8 godina sam ziveo u zabludi nekretnina pa nekretnina. Danas bih prodao sve nekretnine i prebaciju na stocks market. Jednostavno problem je u sledecem. Kad trziste ide dole (korekcija trzista) iz nekretnine je JAKO tesko izaci tj prodati je jer svi tad hoce da prodaju. Na berzi kad krene sra*e kao ovo u Iraku ti mozes da zatvoris poziciju za cas. To je kljucna razlika zasto treba izaci iz nekretnina i investirati na berzi. Ljudi se plase nepoznatog i to je normalno i shvatam ja to jer sam i ja bio takav pre ali jednom kad udjes u sve to shvatis da je stocks market dugorocno najisplativiji. Ja bih danas prodao svaku nekretninu i usao u stocks.
 
Koliko sam shvatio ove neke cene su izražene u stotinama, neke u hiljadama, neke u desetinama hiljada...
Ako možeš još samo da mi objasniš šta znače sledeće stvari:
Margin, Free Margin i Margin level
Izvini sto ti kasno odgovaram trosio se deo yield-a u Mexicu :-)

ok. Malo je komplikovano objasniti na prostom srpskom ali evo ovako otprilike. ti ulozis 10,000 kod brokera. Broker ti kaze evo dacu ti i ja svojih $90,000 i ti trgujes sa $100,000. Broker ti to pozajmljuje na osnovu tvojih sredstava. Tvoja sredstva su ti zapravo margina.
To se zove levarage 1:10. Ti onda odes na stocks market i za $30,000 kupis AAPL stocks. Ako krene mnogo brzo nizbrdo tvoja "margina" ce poceti sve vise da se opterecuje i na kraju mozes da izgubis sva svoja sredstva. $30,000 /100 jedna akcija = 300 akcija. Ako cena padne na 70$ po akciji (70*300=$21,000) onda ce tvoj portfolio vredeti $21,000 u AAPL akcijama +$70,000 kes i bices u minusu za $9,000. Tvoja MARGINA ce biti opterecena 90% jer si ti dao $10,000 i broker ti omogucava da ti opteretis svoju marginu 100% i posle toga cao nema vise :D

Zato je izuzetno vazno da svi pocetnici (ispod 5-8 godina aktivnog dnevnog iskustva) trejduju iskljucivo za svoje pare 1:1 a ne na margini niti sa levarageom.


Prošlo je nešto manje od mesec dana od kako sam otvorio demo nalog.

Napravio sam 3.100 evra (dve pozicije su mi u minusu ukupno 350) za to vreme, pa bih voleo da mi kažete vaše mišljenje o mom poslovanju...

Lično mislim da sam mogao mnogo bolje, doduše nisam baš aktivno poslovao i zbog spremanja ispita sam za pobunu u iraku čuo tek posle dva dana :dash: :poludeo: ali ipak imao sam 100.000 evra na raspolaganju tako da 3100 evra ne smatram nekim uspehom...

Hehe ala se razvila tema :)

Vidi 3100 eura je 3% za mesec dana. To nije bas malo :D Ja bih voleo da mogu konstantno da pravim 3% mesecno :D


Neces se ti leba najesti od trgovine na berzi ako imas novca kupi neku nekretninu u Budvi neki stan u Novom Sadu ii
neki apartman u Beogradu pa krckaj pare. Sve ostalo je bacanje para.

Vidi iskreno ne zelim da budem uvredljiv ali recicu ti jednu stvar. Tako sam i ja razmisljao kad nisam znao za bolje.
Jedno 8 godina sam ziveo u zabludi nekretnina pa nekretnina. Danas bih prodao sve nekretnine i prebaciju na stocks market. Jednostavno problem je u sledecem: "kad trziste ide dole (korekcija trzista) iz nekretnine je JAKO tesko izaci tj prodati je jer svi tad hoce da prodaju". Na berzi kad krene sra*e kao ovo u Iraku ti mozes da zatvoris poziciju za cas. To je kljucna razlika zasto treba izaci iz nekretnina i investirati na berzi. Ljudi se plase nepoznatog i to je normalno i shvatam ja to jer sam i ja bio takav pre ali jednom kad udjes u sve to shvatis da je stocks market dugorocno najisplativiji. Osim toga investirati u nekretninu na primer 100,000eura ti imas samo to investirano i cao. Ako krene korekcija puko si dok je market down. Ako investiras 100,000 na berzi ti imas barem 10-15-20% u metalima pa ako stocks pada nesto raste a da ne kazem sto je velika prednost sto mozes da izadjes kad hoces.

Cesto cujem: Investirajte u indekse! Da ;o moze neko da me posavetuje koje indekse? Jel indeks fondove, ETF-e ili nesto jos? I koje od tih bi ste preporucili da nisu narocito skupi? Hvala!

Dobro pitanje sta danas nije skupo na berzi :D Tesko je reci. Mozda AAPL. Od indexa sve je skupo osim ETF-a ili fodnova koji su vezani za metale. GDX, VGPMX ili direktno stocks AXU. Problem je samo dok Amerikanci rade ovo "vestacko poboljsanje ekonomije" sa pumpanjem QE stocks i nekretnine idu na gore a metali idu na dole. Moje licno misljenje je da oni to rade namerno da bi sjeb*vali Ruse i Kineze koji su zapeli da kupuju zlato i srebro a cene tih metala non stop padaju upravo zbog QE. Treba biti oprezan. Cene kredita ce rasti (mislim na "loan rate") ako se bude prestalo sa QE i samim tim staje rast cena nekretnina koje vrtoglavo rastu u Americi kao i ovaj stocks sto se pumpa. Da li je balon ili ne to niko ne moze da kaze ali prema ovom grafikonu deluje kao da jeste
http://finance.yahoo.com/echarts?s=^GSPC+Interactive#symbol=^GSPC;range=my

Dokle ce ici na gore to takodje niko ne moze da kaze a oni koji kontriraju i uglavnom puknu. Zato i kazu "Trend je tvoj friend" ali treba biti oprezan. :) Mali levarage u nekim metalima nije na odmet.

Takodje onima koji vezbaju ovde evo jednog sajta. https://www.futureadvisor.com/
Taj sajt "ulinkujete" sa brokerom i on vam daje neke savete sta da kupite a sta da prodate da napravite dobar portfolio.
Ne znam da li moze da se ulinkuje sa demo accountom.
 
Poslednja izmena:
Au, nema, nema odgovora a onda haos na temi :D
Hvala Dejane! Pa znam da je 3% mesečno dosta, ali mogao sam pametnije da to odradim, mislim da uložim veće pare, ali sam početnik pa sam bio pažljiv :)
Doduše da nije ove pobune u Iraku bio bih u minusu nekoliko hiljada, ali opet, da sam za pobunu saznao na vreme, mogao sam i veće pare da uzmem..
Inače ostale su mi te dve pozicije koje su u minusu (akcije PG i kukuruz :) ) i razmišljam ja preključe šta da kupim, da mi ne stoje samo dve pozicije. Gledam indekse i vidim svi su mi nešto visoko i na kraju se odlučim za španca IBEX35. Kupim 0.10 što mu dodje 109.850 evra. Do sada nisam gledao šta se dešava (spremam ispit jbg) i sad vidim da je bio nagli skok i da sam u plusu 2.000 :D
Kako me u*enjalo :D
Počeo je blagi pad ali ne mogu da prodam jer je zatvoreno tržište... :(
 
Au, nema, nema odgovora a onda haos na temi :D
Hvala Dejane! Pa znam da je 3% mesečno dosta, ali mogao sam pametnije da to odradim, mislim da uložim veće pare, ali sam početnik pa sam bio pažljiv :)
Doduše da nije ove pobune u Iraku bio bih u minusu nekoliko hiljada, ali opet, da sam za pobunu saznao na vreme, mogao sam i veće pare da uzmem..
Inače ostale su mi te dve pozicije koje su u minusu (akcije PG i kukuruz :) ) i razmišljam ja preključe šta da kupim, da mi ne stoje samo dve pozicije. Gledam indekse i vidim svi su mi nešto visoko i na kraju se odlučim za španca IBEX35. Kupim 0.10 što mu dodje 109.850 evra. Do sada nisam gledao šta se dešava (spremam ispit jbg) i sad vidim da je bio nagli skok i da sam u plusu 2.000 :D
Kako me u*enjalo :D
Počeo je blagi pad ali ne mogu da prodam jer je zatvoreno tržište... :(

Evo ti jedan sajt. Probaj demo/free account sa njima i uzmi 30 minuta besplatnu sesiju sve ce ti objasniti.
http://www.investors.com/default.htm
Ovako deluje bezveze ali ako prodjes tih 30 minuta besplatno znaces tacno sta da trazis. Ja sam tako poceo.

Imas na 30 dana free. Probaj to mnogo ces saznati.


Mozes i ovo da pratis
www.finviz.com
http://www.bullishinvestor.com/
 
Poslednja izmena:

Back
Top