Trgovina na berzi

Kao prvo da kazem qqjay da skidam kapu da neko sa 18 godina razmislja ovako mudro :)
Drugo da pitam sve clanove da li postoji neki nas forum ili bar deo foruma koji se vise bavi inostrinim berzamam i akcijama na tim istim berzama... posto na srpskim sajtovima o tome sam nasao jako malo informacija i ono sto sam nasao su teme postavljene pre godinu - dve ...
Trece da li neko ima iskustvo sa brokerskom kucom Ilirika, ja trgujem preko njih ali tek 3 mesec , za sad je ok , ali da li neko mozda ima vise iskustva sa njima.

Pozdrav svima a pogotovu qqjay koji je zapoceo ovu temu !
 
Kao prvo da kazem qqjay da skidam kapu da neko sa 18 godina razmislja ovako mudro :)
Drugo da pitam sve clanove da li postoji neki nas forum ili bar deo foruma koji se vise bavi inostrinim berzamam i akcijama na tim istim berzama... posto na srpskim sajtovima o tome sam nasao jako malo informacija i ono sto sam nasao su teme postavljene pre godinu - dve ...
Trece da li neko ima iskustvo sa brokerskom kucom Ilirika, ja trgujem preko njih ali tek 3 mesec , za sad je ok , ali da li neko mozda ima vise iskustva sa njima.

Pozdrav svima a pogotovu qqjay koji je zapoceo ovu temu !

Nema ni jedan sajt koji ozbiljno pokriva tu tematiku ima par foruma ali su oni uglavnom forex i slicno :(
Nisam radio sa Ilirikom samo sam cuo za njih. Po meni trebalo bi da uzmes nekog brokera iz USA i da sa njima trgujes.
 
Kao prvo da kazem qqjay da skidam kapu da neko sa 18 godina razmislja ovako mudro :)
Drugo da pitam sve clanove da li postoji neki nas forum ili bar deo foruma koji se vise bavi inostrinim berzamam i akcijama na tim istim berzama... posto na srpskim sajtovima o tome sam nasao jako malo informacija i ono sto sam nasao su teme postavljene pre godinu - dve ...
Trece da li neko ima iskustvo sa brokerskom kucom Ilirika, ja trgujem preko njih ali tek 3 mesec , za sad je ok , ali da li neko mozda ima vise iskustva sa njima.

Pozdrav svima a pogotovu qqjay koji je zapoceo ovu temu !

Ih, ja sam jos sa 15 godina kupovala lubenice jeftinije pa ih prodavala skupljez:D
Bila sam mudra i ljukava od malih nogu, umela sam da ulovim " trenutak" i uspesno ga lovim i dan danas, nekoliko
decenija kasnije i u sasvim drugom svetu.
 
Nema ni jedan sajt koji ozbiljno pokriva tu tematiku ima par foruma ali su oni uglavnom forex i slicno :(
Nisam radio sa Ilirikom samo sam cuo za njih. Po meni trebalo bi da uzmes nekog brokera iz USA i da sa njima trgujes.

Pogledacu na foreksu ... gledao sam na economyDOTrs ali tu su postovi stari 2-3godine...:(

A sto se tice americkih brokera , nije li to problem sto "iznosis" pare iz zemlje.. sto trgujes u stranoj zemlji.. mislim zakonski.. jel to nasa drzava dopusta..
i da li i onda prijavljujes porez na kapitalnu dobit?
Kako saljes novac americkom brokeru?
Jel treba neke papire kao ugovor da potpises, posaljes?
I koju brokersku kucu preporucujes?

Bio bih vam jako zahvalan ako bi u kratkim crtama odgovorili na ova pitanja.

Malo mi sve to zvuci previse dobro da bi bilo istinito. Znam da je i ilirika samo posrednik koji se ugradjuje sa 1% u tvoje trgovanje+banka+inostrani broker...
 
Pogledacu na foreksu ... gledao sam na economyDOTrs ali tu su postovi stari 2-3godine...:(

A sto se tice americkih brokera , nije li to problem sto "iznosis" pare iz zemlje.. sto trgujes u stranoj zemlji.. mislim zakonski.. jel to nasa drzava dopusta..
i da li i onda prijavljujes porez na kapitalnu dobit?
Kako saljes novac americkom brokeru?
Jel treba neke papire kao ugovor da potpises, posaljes?
I koju brokersku kucu preporucujes?

Bio bih vam jako zahvalan ako bi u kratkim crtama odgovorili na ova pitanja.

Malo mi sve to zvuci previse dobro da bi bilo istinito. Znam da je i ilirika samo posrednik koji se ugradjuje sa 1% u tvoje trgovanje+banka+inostrani broker...

U Nemackoj ( a cenim da je tako u svakoj uredjenoj zemlji) to recimo nije moguce
Mozes ti da dajes naloge brokeru , ali on od tebe ima ovlascenje da te pare skida sa racuna tvoje
domicilne banke tako da banka ima sve podatke , ali je banka u Srbiji. Svakako da ima ljudi koji
imaju racune u stranim bankama, onda je to naravno druga prica, nikome ne placas porez, ali je tu svuda
ilegalno
 
Pogledacu na foreksu ... gledao sam na economyDOTrs ali tu su postovi stari 2-3godine...:(
Znam bas je steta :( pratim i taj forum.

A sto se tice americkih brokera , nije li to problem sto "iznosis" pare iz zemlje.. sto trgujes u stranoj zemlji.. mislim zakonski.. jel to nasa drzava dopusta..
Gledajuci cisto Zakonski nasa drzava ne dozvoljava da drzavljani Srbije imaju otvoren cak ni bankovni racun u nekoj stranoj zemlji takodje ne dozvoljava se kupovina nekretnina. Opet cak je i Vuk Jeremic otvorio racun u banci kada je bio u New Yorku. Ja sam imao otvoren racun u USA zadnjih 10 god. Licno sam prebacivao neki novac u USA i pozvao sam Narodnu Banku Srbije. Konkretno sam dobio odgovor od njih ako je u pitanju "manji" iznos ne proverava se previse. Pitao sam sta znaci manji i konkretno su mi rekli do "par stotina hiljada dolara" U principu ako su veliki iznosi onda se pali lampica NBS i dolazi do nekih provera. Trgovanje na berzi nije zabranjeno ali NBS ne preporucuje iz prostog razloga jer nasi ljudi nemaju dovoljno iskustva. Osim toga NBS ne preporucuje trgovanje na Lidertraderu i Ilirici (cisto zbog sigurnosti jer ta oba brokera nemaju uplacen depozit za sigurnost kao sto na primer banke imaju) a NBS ne pominje nista za Americke brokere.

i da li i onda prijavljujes porez na kapitalnu dobit?
Prijavljujes porez na kapitalnu dobit u Srbiji sve dok vecinu vremena provodis u Srbiji (tj 183 dana i vise godisnje ako si u Srbiji). Zato Novak Djokovic zivi u Monte Karlu veci deo godine kako bi mogao da izbegne porez. Ja licno porez na dohodak gradjana sam oduvek placao.

Kako saljes novac americkom brokeru?
Obican Wire transfer u banci. Najjeftinije sto sam ja nasao je preko Intese ako uplacujes veci iznos (fiksno 40,000 dinara koliki god da je iznos) ili preko unicredit banke ako uplacujes mali iznos 0,nesto provizija.

Jel treba neke papire kao ugovor da potpises, posaljes?
Da trazice ti pasos i jos jedan dokument. Na primer vozacku ili licnu kartu. Takodje trazice ti jedan racun za struju,telefon ili internet (bilo sta od toga) da potvrdis adresu gde zivis.

I koju brokersku kucu preporucujes?
TD Ameritrade je definitivno najbolja od svih koje sam probao. Treba naci brokera koji podrzava Srbiju tj prima uplate od nasih drzavljana.

Malo mi sve to zvuci previse dobro da bi bilo istinito. Znam da je i ilirika samo posrednik koji se ugradjuje sa 1% u tvoje trgovanje+banka+inostrani broker...
Problem sa nasim brokerima Lidertrader i Ilirika jeste sto nemaju velike depozite kao Americki brokeri i samim tim sigurnost je losija. Mozes ako zelis da isprobas (manji iznos par stotina $$) cisto da isprobas kako radi Lidertrader i da ti to sluzi za vezbu. Cim predjes na hiljade otvori racun kod ozbiljnog brokera koji ima dobru platformu za trgovanje.
 
Poslednja izmena:
Ne bih sa ja upustala u te avanture koje se kaznjavaju kao pranje novca.
Vuk Jeremic je ziveo u Njujorku i sigurno da je morao da ima tamo racun u banci, osim toga on je dete bogatih roditeolja
pa je neke racune mozda i" nasledio"z;)
 
Ne bih sa ja upustala u te avanture koje se kaznjavaju kao pranje novca.
Vuk Jeremic je ziveo u Njujorku i sigurno da je morao da ima tamo racun u banci, osim toga on je dete bogatih roditeolja
pa je neke racune mozda i" nasledio"z;)

ma jok otvorio dok je bio tamo :D Ja trejdujem na berzi vec dugo vremena. Znam takodje jos dvoje njih koji to rade najnormalnije. Nije lose u sustini a nije mnogo ni tesko. Dok sam ziveo u Srbiji placao sam porez na dohodak gradjana od 15% (kad zaradis preko 2,1 mil dinara godisnje platis toliko a ako zaradis 1,5 mil din platis 10%). Uvek prijavim lepo regularno da je zarada uglavnom od stocks-a i nikakav problem. U opstini me pitaju par stvari gde sta i kako ono cisto radoznali i sve im lepo objasnim i to je to. Nista ja ne krijem to cak sam im prve i druge godine stampao lepo izvod sa brokerskog sajta i to je to. Cak sam i sa nekom zenom iz NBS pricao pre par godina ona mi je rekla da se oni samo brinu za gradjane da ih neko ne prevari i ne osteti pa ih zato odgovaraju (pogotovo kad se radi nesto preko interneta) od takvih stvari ali da u sustini nije nikakav problem.

Kad sam pocinjao pravio sam manje godisnje ali sad sam se ustabilio i u proseku sam uvek tu na 15% godisnje od sredstava pa polako. Osim naravno 2013. godine koja je bila godina izuzetak sto se tice trgovanja na berzi. Otprilike 87%. 2013. godine ko god da je kupio nesto na stocks marketu taj je u debelom plusu sta god da si uradio osim metala koji su jedini down. 2007 godina je takodje bila dobra godina ali na te izuzetke ne treba racunati. Realno ja uvek racunam oko 15% godisnje i to je to. Vrlo sam konzervativan ulagac :)
 
Poslednja izmena:
Znam bas je steta :( pratim i taj forum.


Gledajuci cisto Zakonski nasa drzava ne dozvoljava da drzavljani Srbije imaju otvoren cak ni bankovni racun u nekoj stranoj zemlji takodje ne dozvoljava se kupovina nekretnina. Opet cak je i Vuk Jeremic otvorio racun u banci kada je bio u New Yorku. Ja sam imao otvoren racun u USA zadnjih 10 god. Licno sam prebacivao neki novac u USA i pozvao sam Narodnu Banku Srbije. Konkretno sam dobio odgovor od njih ako je u pitanju "manji" iznos ne proverava se previse. Pitao sam sta znaci manji i konkretno su mi rekli do "par stotina hiljada dolara" U principu ako su veliki iznosi onda se pali lampica NBS i dolazi do nekih provera. Trgovanje na berzi nije zabranjeno ali NBS ne preporucuje iz prostog razloga jer nasi ljudi nemaju dovoljno iskustva. Osim toga NBS ne preporucuje trgovanje na Lidertraderu i Ilirici (cisto zbog sigurnosti jer ta oba brokera nemaju uplacen depozit za sigurnost kao sto na primer banke imaju) a NBS ne pominje nista za Americke brokere.


Prijavljujes porez na kapitalnu dobit u Srbiji sve dok vecinu vremena provodis u Srbiji (tj 183 dana i vise godisnje ako si u Srbiji). Zato Novak Djokovic zivi u Monte Karlu veci deo godine kako bi mogao da izbegne porez. Ja licno porez na dohodak gradjana sam oduvek placao.


Obican Wire transfer u banci. Najjeftinije sto sam ja nasao je preko Intese ako uplacujes veci iznos (fiksno 40,000 dinara koliki god da je iznos) ili preko unicredit banke ako uplacujes mali iznos 0,nesto provizija.


Da trazice ti pasos i jos jedan dokument. Na primer vozacku ili licnu kartu. Takodje trazice ti jedan racun za struju,telefon ili internet (bilo sta od toga) da potvrdis adresu gde zivis.


TD Ameritrade je definitivno najbolja od svih koje sam probao. Treba naci brokera koji podrzava Srbiju tj prima uplate od nasih drzavljana.


Problem sa nasim brokerima Lidertrader i Ilirika jeste sto nemaju velike depozite kao Americki brokeri i samim tim sigurnost je losija. Mozes ako zelis da isprobas (manji iznos par stotina $$) cisto da isprobas kako radi Lidertrader i da ti to sluzi za vezbu. Cim predjes na hiljade otvori racun kod ozbiljnog brokera koji ima dobru platformu za trgovanje.

Hvala lepo na iscrpnom odgovoru. Jos cu malo prostudirati , pa cu odluciti sta ce biti sledeci potez .. a vama svima zelim uspesnu 2014 godinu !
 
https://www.trademonster.com/

Oni omogucuju registraciju iz Srbije... Live chat je trenutno offline, hteo sam da potvrdim sa njima...

Jel neko koristio njihove usluge?

U pocetku ne bih trgovao vec buy and hold dok ne provalim kako funkcionise ta dzungla :)
Nemam nikakvog iskustva i zato mi treba preporuka... ne bih da se za*ebem u startu....

pozz

Mozes buy and hold ali nemoj sve sto investiras da bude na single stocks.
Kupi ovako na primer ako je u pitanju 10.000$

- NVDA 10%
- AAPL 10%
- AMD 15%
- INTC 10%
- BTU 5%
- CSCO 15%
- LULU 10%
- BAC 5%
- VMEM 5%
- AXU 15%

Ono sto je problem prakticno je provizija. Stocks $7.50/trade
Ako je manji pocetni iznos onda treba da imas manje ovih sto ces da trejdujes ako je veci iznos onda ti je sve jedno. Drzi se stocks-a u pocetku ili jos bolje indexa.

Ako bi zeleo jedan single stocks da kupis i da cekas ja bih to uradio ali na primer sa AXU ili bilo koji drugi silver/gold ETF, fund ili stocks i to bi trebalo da 'tajmujes' da kupis negde mozda sredinom/krajem 2014.


E sad ako hoces samo da vezbas prvih godinu dve sa tipa 500$ ok onda kupi i holduj jedan stocks pa kad izadje u plus prodaj. Pazi samo na proviziju 7.50$ je i kad kupis i kad prodas.
 
To bi u praksi bilo ovako:

Kupim akcije za $1000 i platim ukupno $1007.5 (znam da postoje jos neki troskovi... koliki je ukupni amount koji placam pri kupovini?)
Posle par meseci skoci vrednost akcija na $1100. Prodam ih i platim opet $7.5 + te druge troskove...
Znaci ukupna zarada nije $100 vec 100 - 7.5*2 - ostali troskovi.

Ukoliko sam inicijalno ulozio $10000 da bi onda bilo 1000 - 7.5*2 - ostali troskovi? (koji su ostali troskovi? fee same berze i slicno...)

Jel racunica tacna?


Hvala Dejane za vrlo konkretan odgovor :snesko5:
 
To bi u praksi bilo ovako:

Kupim akcije za $1000 i platim ukupno $1007.5 (znam da postoje jos neki troskovi... koliki je ukupni amount koji placam pri kupovini?)
Posle par meseci skoci vrednost akcija na $1100. Prodam ih i platim opet $7.5 + te druge troskove...
Znaci ukupna zarada nije $100 vec 100 - 7.5*2 - ostali troskovi.

Ukoliko sam inicijalno ulozio $10000 da bi onda bilo 1000 - 7.5*2 - ostali troskovi? (koji su ostali troskovi? fee same berze i slicno...)

Jel racunica tacna?


Hvala Dejane za vrlo konkretan odgovor :snesko5:

Jeste racunica je tacna. Sto se tice tvog brokera i cene 'berze' zavrsio si sa tih 7.5$ + 7.5$ (moze samo manje da te kosta nikako vise).
Meni npr broker ne naplacuje proviziju (povremeno imaju neke promocije).

Ono sto jeste ostalo ti si po Zakonu duzan i porez. Dokle god zivis u Srbiji vise od polovine vremena u toku godine duzan si da platis porez na dohodak gradjana drzavi Srbiji. Do prvih 1,5 miliona dinara ne placas ali ako zaradis vise od 1,5 miliona dinara u toku godine placas 10%. (na taj iznos preko 1,5 miliona dinara).
(Racuna se tek onda kada prodas stocks).

Eventualno mozes da racunas na taj wire transfer fee (tamo i nazad) tipa po 30$. Tipa uplatis 10k na racun brokera i kad ti on uplati nazad novac isto placas wiretransfer.

To bi bilo sve. :D

Naravno pre neke znacajne kupovine nije lose da se konsultujes ovde :D
 
Poslednja izmena:
Imao bih jos jedno pitanje vezano za account funding...

Koja je procedura da posaljem novac brokeru? Kakav mi racun treba kod nase banke?
Namenski za trgovanje na berzi ili obican devizni?
Pozz

Obican devizini. Taj namenski za trgovanje na berzi sluzi iskljucivo kada hoces da trgujes na domacoj berzi beleks.
Inace mislim da ti ne treba ni racun samo kazes zelim da uplatim novac na taj i taj racun i das im instrukcije i to je to. Potrebno je oko 3 dana za transfer. (Mada Unicredit ima opciju da bude i istog dana)
 
Sledeci problem...

Pretpostavljam da brokeru saljem $ a ja imam E.

Na koji nacin je najpovoljnije zameniti evre u dolare? Banke ce da me oderu...
Razmisljam da pozovem neku menjacnicu jer cenim da daju povoljniji kurs...

(Jel ipak mogu da posaljem E i da li je to povoljnije nego da menjam u dolare pa tek onda saljem?)

Koja banka je najbolja za slanje jer vidim da se provizije po NOSTRO doznakama
razlikuju od banke do banke?


Da resim jos ove formalnosti pa da konacno krenem u akciju :)
 
Sledeci problem...

Pretpostavljam da brokeru saljem $ a ja imam E.

Na koji nacin je najpovoljnije zameniti evre u dolare? Banke ce da me oderu...
Razmisljam da pozovem neku menjacnicu jer cenim da daju povoljniji kurs...

(Jel ipak mogu da posaljem E i da li je to povoljnije nego da menjam u dolare pa tek onda saljem?)

Koja banka je najbolja za slanje jer vidim da se provizije po NOSTRO doznakama
razlikuju od banke do banke?


Da resim jos ove formalnosti pa da konacno krenem u akciju :)


Zamenis u dolare u menjacnici i saljes dolare obavezno ;-)

Ne znam koja je najjeftinija ali ja mislim Komercijalna i Unicredit. Treba naravno proveriti :D
 

Back
Top