Trgovina na berzi

Ako ne znaš baš ništa o investiranju za početak nauči osnovne fundamentalne analize - da čitaš finansijske izveštaje, blans uspeha i bilans stanja i sve pozicije BU i BS i šta je to P/E racio, onda sledeće što treba da naučiš je šta je to hipoteza efikasnog tržišta, kakva je razlika između akcija i obveznica i između običnih i preferencijalnih akcija, eto to su neke najosnovnije stvari koje bi trebalo da naučiš za početak.
 
Zanimljiv sajt za kupovinu akcija 3D printera koji su moguce buducnost.
http://www.3dprinterstocks.com/a-list-of-3d-printing-companies/

Super sajt, samo ipak povedi računa da je 3D štampa malo previše hype-ovana, drugim rečima očekivanja su prilično prenaduvana i nerealno optimistična, verovatno je i cena akcija malo previsoka:

hype1.png
 
Dobro je , nije toliko tesko za razumevanje kao sto sam mislio da ce da bude (makar za sad) , koliko sam shvatio commissions i slippage trebaju da budu sto manji :roll:

Kad sam ja pre desetak godina ( a bogami mozda i 13 godina) pocela da se bavim kupovinom i prodajom , na pamet mi nije padalo
da pazarim neke mudre knjige ne bih li razumela tu jako jednostavnu berzu i sistem ponude i potraznje.

Osnovno je da imas, recimo 10 ili 20, 30.000 evra sa kojima ces moci malo da se igras. Ko to ne shvata, a i nema tu lovu, taj neka batali
bilo kakve nauke o berzi.
 
Imam novac ,ali nemam 18 godina , pa rekoh da citam nesto tih par meseci i da naucim dok ne postanem punoletan z:dm5:

TI si sada duhovit, ili mislis da jesi, nego je berza mnogo zayebana stvar, sa srpskim duhom i humorom sve to nema ama
bas dibidusz nikakve veze.

Citanje je super, ja citam svaki dan barem dva sata, ali ne vise berzanske izvestaje nego finu literaturu, teret, muku, nervozu i nesanicu
ne mozes da otklonis tako sto ce ti neko preprouciti neku knjigu o berzi.

Ali i sam ces na to nadoci, ja licno nikoga nista nisam pitala. sta sam i kako razumela tako sam i radila, nema tu formule za uspeh
a ti je ocigledno trazis.
 
Imam novac ,ali nemam 18 godina , pa rekoh da citam nesto tih par meseci i da naucim dok ne postanem punoletan z:dm5:
Za trgovinu na berzi trebaju ti tri stvari.
- Inteligencija/znanje/edukacija
- vreme (da steknes i primenis znanje)
- Temperament
Cak i ako imas #1 & #2 najveci deo ljudi nema temperament da investiraju kako treba. Hocu reci treba da investiras bez emocija/vere tj iskljucivo na osnovu podataka koje pronadjes u vestima. Druga stvar prati vise mainstream medije. Kod nas imas mnogo teoreticara zavere (takodje i u US) ali na kraju nikada ne ispadnu u pravu. Hocu reci nemoj investirati protiv zvanicne US politike jer ces puci :). Na primer Ameri su pre 2-3 god prodali masovno zlato i srebro a kinezi i rusi kupili a sad odjednom je pala cena toliko da ispada da su ih 'zajebali' :-) i jos pada. Verovatno ce ameri krenuti da ga kupuju nazad kad bude dovoljno povoljno.

Po meni nauci fundamentals koliko god mozes, zatim kad to naucis vezbaj sa demo accountom i pocni samo od globalnih stvari (kupovina indexa i kupovina mutual funds). Jednom kada otvoris trejderski nalog na primer na scottrade uzmi i otvori naloge na tipa www.futureadvisor.com i povezi ta dva naloga. To ce ti dati neke informacije u sta mozes da trejdujes da napravis diversifikovan portfolio.

Takodje posto si 'jako' mlad za trejdera treba da investiras agresivno. Hocu reci mozes da tolerises i mnogo veci rizik zato sto imas vremena da sacekas. Ja bih na primer radije izabrao da imam manje para ali da imam vise godina pred sobom :-) Dacu ti primer
U tvom slucaju ti mozes da uzmes i sve pare spucas u 'axu' i da cekas. To se zove buy and hold. Kupis po recimo $0.70 i cekas da dodje na recimo $3-4-5 za stocks. To moze da potraje i par godina ali opet kazem ti imas vremena za cekanje sto je dobra stvar. To se zove Market Timing. Kada radis 'diversify' to je relativno siguran nacin da budes u plusu svake godine ali taj plus ce biti mozda 15% kao ja.

Ono sto ti jos savetujem igraj lutriju za zelenu kartu da jednog dana dobijes zelenu kartu naravno ti pored toga sve vreme trejdujes. Najbolji nacin jeste da budes green card holder ili da barem imas USA - SSN number razlog tome je sto ne dozvoljavaju svi brokeri da budes international trejder (ima nekih koji dozvoljavaju) ali na primer moj omiljeni TD Ameritrade ne dozvoljava. Tako da ti pored toga koliko kosta provizija treba da pazis i na to da li dozvoljavaju kao drzavljanin Srbije da trejdujes. Mislim da ovi dozvoljavaju https://www.scottrade.com/ treba ih pitati na chat-u. Mozes da probas otvori nalog i uplati 1000$ pa odradi kupovinu dve da vidis kako sve to izgleda u praksi. Mozda pre toga malo pogledaj jos okolo i druge brokere. Evo ti primer nekih brokera koje znam napamet:
- Scottrade, TD Ameritrade, Etrade, Bank of America (Merry Linch), Zecco, TradeKing, Firstrade.....
Po meni svi su ok sem mozda Etrade previse komplikovani. Scottrade ti je mozda najbolji izbor za pocetnika i koliko naplacuju proviziju.

Prati sledece sajtove (instaliraj i aplikacije na telefonu):
- http://www.Marketwatch.com
- http://www.morningstar.com
- http://www.cnbc.com/

Registruj se ovde i ovde. Naravno nemoj nas zaboraviti na ovom forumu :D
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom odgovoru !

Ovo prvo delimicno imam (samo inteligenciju... valjda :D ) , problem je to znanje , ali evo sad citam ovu knjigu pa cu i da naucim nesto (prvi deo je o psihologiji , valjda ce kasnije da prica o necemu konkretnom ) , vremena takodje imam na pretek... a za temperament , to jos ne znam ,videcemo kad krenem... Teorijama zavere o borbi zle imperijalisticke Amerike ,koja hoce da ostavi samo milijardu ljudi zivih na ovoj planeti , i Svete Rusije definitivno ne verujem :lol:

Evo sacu da proverim za ovaj scottrade , a jel mogu ja uopste da otvorim nalog ako nemam 18 godina ?
 
Hvala na detaljnom odgovoru !
Evo sacu da proverim za ovaj scottrade , a jel mogu ja uopste da otvorim nalog ako nemam 18 godina ?

Mislim da ne. Trazice ti da posaljes dva dokumenta tipa (pasos + licnu kartu) ili tako nesto da te autoriziju.

Treba da znas jednu stvar ti sta god da uradis na berzi imas vreme koje ti moze omoguciti da budes u plusu. Jer sa dugorocnim cekanjem ti ces sta god da kupis jednog dana biti u plusu. Sta reci osim blago tebi :-) eh gde bi ja bio da sam poceo sa 18 god :D
 
Poslednja izmena:
Ne, naravno da je ne trazim , bas to i pise u knjizi,da ne postoji magicna formula , ali problem je u tome sto ja ne znam osnovne stvari o berzi , zato i citam knjigu
Ovo sto ti zelis i pises,to je kao da neko nepismen zeli da upise fakultet za knjizevnost,a sve u nadi da ce tamo nauciti tecno da cita i brzo da pise.Polako,zato!Nemoj da ovu skolu platis i preskupo.
 

Back
Top