Jaz između onih sa i bez dece

la-istili

Obećava
Poruka
88
Upravo sam odbila poziv svoje prijateljice jer imam dete od 3 godine a ona me po ko zna koji put poziva na partiju karata sto normalno iskljucuje prisustvo moje ćerke.Pokusala sam u uvijenoj formi da joj objasnim da me to vređa ali bez uspeha kao da joj nedostaje neka celija u mozgu .I .sama sam bila prilicno neosetljiva na tuđu decu dok nisam imala svoje ali srecom empatija mi jaca stana pa sam nekako balansirala u tim situacijama.Ne neocekujem ja da neko voli moje dete jer je to nemoguce vec da ga ispostuje kao ljudsko bice a ne kao prtljag koji povremeno poneseš iz kuce a povremeno zaboravis i zanemariš.I kako onda očuvati prijateljstvo sa ljudima kojima je biti roditej kao put u pakao .
 
nissam razumela,šta je tebe uvredilo?
to što te zove na kartanje,ili što ne treba da vodiš dete na skup?
čuj,a šta će dete, leba ti na partiji karata?
dakle ili ideš( i udomiš nekome da čuva cicu) ili ne.

i ja sam roditelj i stvarno me šokiraju izjave, majki koje su male početnice u svemu...šta jel da malena maltretira sve koji se kartaju?
izem ti kartanje u prisustvu dece :evil: nema pušiš.nema psuješ,nema........
ma šta je to tebe tako strašno uvredilo,života ti :?
 
Ako je tvoja drugarica tebe pozvala na partiju ''kartanja'' što te je to uvredilo? Što je drugim rečima htela da ti kaže ''Hej, dodji da se malo družimo, da budemo same, da evociramo neke lepe uspomene ... Dodji, nedostaješ mi kao prijatelj, hoću da te gledam u oči i da ti kažem šta me muči ...''
Zašto si to postavila kao prepreku izmedju tebe i deteta .... Zar i ti nemaš potrebu nekad da budeš nasamo sa svojom drugaricom?

Uostalom, ako te to toliko vredja ti joj reci, ona ako nema dece, ne može to da zna.
 
Pogresno ste shvatile ili ja nisam bila dovoljno jasna tema je zasto vas neki ljudi izbegavaju kad a dobijete decu ili ocekuju da mozete da nastavite druzenje kao i ranije zasto samo ne zamisle sebe u istoj kozi .Npr pitali su me cesto kada mi cera bila beba i kada mi je njeno prisustvo bitno odredjivalo dnevni raspored casova :Jel mozes da dodjes prekosutra u 5 a ja neznam ni za 5 min sta ce mi moja pisulja isplanirati (moja cerka).Itako jos milion glupih pitanja od strane onih koji beze roditeljstva kao da je kuga . Ako imate slicna iskustva podelite ih a ne da me razapinjete na krst .
 
hm...kapiram da se život žene i njeni pogledi na svet potpuno promene onog momenta kad zatrudni, to mi je jasno, potvrdile su mi to neke žene kojima na pamet nisu padala deca ranije i koje su vozile ko flojd ulicama! :D
Ali ne kapiram ovaj nastavak: imaš dete, a POTPUNO zaboraviš na svoje potrebe...to mi je nezamislivo. da odeš da se vidiš s drugaricama. Verovatno u početku malko ređe nego ranije, ali da se odrekneš svega toga???
I još da se nadrndaš? :shock: Da se ljutiš što te zovu tamo gde nije mesto deci?
Eto, a posle budu teme: otkako sam se udala i razmnožila sve prijateljice su nestale... :roll:
 
niko tebe ne razapinje na krst-arici :P
ih bre,pa nemožeš sada jer si majka da zaboraviš svoj život!
ako i jeste tako,onda yebi ga, nayebačeš u životu,jer će ta mala pišuljica,sve više uzimati maha!
veruj mi...imam ja dvoje dece...znam kako je,ali ako se pustiš da te nosi reka roditeljstva,zaista će se i desiti,da nemaš pojma odkud tebi 50 godina, a nisi nikafu na miru popila sa drugaricama.
a istina je da oni koji nemaju dece nemaju pojma kako to funkcioniše...ali nisu oni krivi,ti moraš da im kažeš.
a i zašto bi njih 3 npr.menjale svoje navike zbog tebe jedne koja imaš dete,a pritom one to i ne kapiraju!
ja imam prijatelje koje sam morala da odviknem od kafe oko ponoći (kod mene)koju smo pili godinama!
nije bolelo,jer su mi prijatelji....samo istina.
ako ne kapiraju...onda oni nisu svoji.
 
73DEA:
Vi ste suvise emancipovane da shvatite mene prizemnu necu vise da se zamaram sa .......

Nema to veze sa emancipacijom, nego se vidi da si ti sve svoje potrebe podredila detetovim. Ako ima više od godinu dana(pa i manje, nema ograničenja, ako je organizacija dobra), bez ikakvih problema možeš da organizuješ izlazak u bilo koje vreme, ako imaš nekoga od poverenja da ti čuva dete. Pa šta ako ona treba da jede u 5 kad su tebe zvali da izađeš? Ima ko će je nahraniti...
 
Meni su se nekako sve drugarice udale u isto vreme, sve imaju decu...
I ja se stvarno ne vidim u prici o kafama i sl. Nama je super mi + deca.
Mozda osetim posledice za 10, 15 godina? :roll:
Mozda me prodje? :?
Meni je stvarno lepse da vodim dete u sportski vrtic nego da ja idem na fitnes. Ja u tome uzivam.
 
Druzim se uglavnom sa ljudima koji nemaju decu, i ta razlika medju nama nam ne predstavlja nikakav problem.
Svoje dete svuda vodim sa sobom, jer jednostavno nema ko da ga pricuva, pa cak i tamo gde su oni koji nemaju decu i "ne vole ih".
Ali, moj sin je takav sarmer i zaista ume sa odraslima, da nam ni to ne predstavlja problem.
Toliko puta je dobio kompliment(i mi sa njim) da je najbolje dete koje su videli, da cak i oni koji nemaju decu pocnu da razmisljaju o istoj. :P :lol:

P.S. Naravno, samo ja da znam da nije najbolje, ali pssst. :P
 
Alo zene!!!mislim da niste dobro razumele,ja nemam utisak da ova mama zapostavlja svoje prijateljice niti da je promenila iz korena svoj zivot zbog deteta.Pokusava samo da vam kaze kako neki ljudi nemaju osecaj za nas sa decom.Nemam neko slicno iskustvo bas konkretno ali je cinjenica da nas prijatelji bez dece cesto ne kapiraju bas kako treba.Oni zele da upraznjavamo iste vrste druzenja kao nekad a nisu svesni da mi imamo drugaciju svakodnevnicu od one koja je to bila pre nego su dosla deca.Ja bih svojoj prijateljici lepo objasnila u cemu je stvar i stavila je pred svrsen cin.Znaci docicu kod tebe na partiju karata kad budem imala kome da ostavim dete na cuvanje ako to i tebi odgovara a ovih dana mozemo zajedno u park ili u zoovrt pa cemo se ti i ja ispricati dok se dete igra.
 
blizance:
Alo zene!!!mislim da niste dobro razumele,ja nemam utisak da ova mama zapostavlja svoje prijateljice niti da je promenila iz korena svoj zivot zbog deteta.Pokusava samo da vam kaze kako neki ljudi nemaju osecaj za nas sa decom.Nemam neko slicno iskustvo bas konkretno ali je cinjenica da nas prijatelji bez dece cesto ne kapiraju bas kako treba.Oni zele da upraznjavamo iste vrste druzenja kao nekad a nisu svesni da mi imamo drugaciju svakodnevnicu od one koja je to bila pre nego su dosla deca.Ja bih svojoj prijateljici lepo objasnila u cemu je stvar i stavila je pred svrsen cin.Znaci docicu kod tebe na partiju karata kad budem imala kome da ostavim dete na cuvanje ako to i tebi odgovara a ovih dana mozemo zajedno u park ili u zoovrt pa cemo se ti i ja ispricati dok se dete igra.

Pravilno razmisljanje! :lol: I ne vidim zasto bi se bilo ko tu uvredjivao ili osecao povredjenim? :shock:

Ja imam kumove koji imaju dvoje male dece, sina od 4 i cerku od 7 (sad napunila), i najurednije se vidjamo i druzimo i bez dece: postoji ustanovljeno pravilo da se 'zene' vidjaju tradicionalno na zenskoj veceri dva puta mesecno bez dece i muzeva (tate cuvaju klince) a takodje i da se muskarci vidjaju dva put mesecno na utakmicama uz pivo (mame cuvaju klince). Tacno je da su to drustva koja se dobro znaju, ali i to da u tim drustvima ima i muskaraca i zena koji nemaju porodice i nemaju decu....A brate kad bilo ko od nas ima potrebu da se isprica sa svojim prijateljema onda se nadje nacin da se deca pricuvaju! Ali isto tako, hiljadu puta su mi dosli prijatelji koji nemaju decu dok sam cuvala Anu i Igora, a isto toliko puta sam ja otisla kod svojih prijatelja ili negde sa njima i povela decu (to ne podrazumeva operu, balet, restoran dok su jos bili jako mali, i slicna mesta za koja sam procenila da nisu primerena njihovim mogucnostima). I moji prijatelji nikad nisu imali nista protiv. Sve je to stvar kompromisa i dogovora, medjusobnog postovanja, razumevanja, bliskosti i ljubavi (izmedju prijatelja, naravno!).
 
Ja moram da priznam da nemam nekih problema sa prijateljicama koje nemaju decu. Mislim da su sve skontale u čemu je stvar. Ja se i dalje vidjam sa njima ali ne tako često kao pre, jer bi to značilo svakodnevno po čitav dan. To mi je sada nemoguće, što zbog novog posla koji zahteva dosta prekovremenog rada, što zbog mog malenog.

Mada, moram da priznam da uglavnom idem kod prijateljica bez njega. Nekako mi je opuštenije. Malo se odmorim, ispričam na miru i sl. A opet imam dve prijateljice kod kojih idem uvek sa njim, jer jedna ima decaka isto godište, a ova druga obožava mog malenog, pa je sve tužna kada dođem bez njega :roll: .

Ali pravilo nam je slobadna subota veče, skoro svaka. Odvedemo ga kod moje mame uveče i onda imamo slobodno veče! Milina :wink: !

Doduše, ja za sada imam samo jednog klinca i svi se tuku oko toga ko će ga čuvati. Prvo dete u familiji i mojim roditeljima i muževljevim, a svi su na raspolaganju, zajedno sa mužem. Tako da nemam nikakvih problema.

Imam jednu prijateljicu čiji muž radi non-stop i nikad nije kući, nema roditelje, pa je to muka živa. A i ona je našla fazon pa povremeno čuva nekoliko komšijske dece sličnog uzrasta (tj. oni se igraju u sobici), pa kada njoj zatreba neki odlazak negde one priskaču u pomoć.

Ali generalno imam odlična iskustva sa svim prijateljicama. Mislim da moraš da popričaš sa njima.
 
Ми смо били први (и дуго једини) пар у друштву који је добио децу. Први пут сам изашла сама у град кад ми је дете имало око 6 недеља, а муж ју је чувао. Наравно да више нисам имала потребу за изласцима као некад, али договарали смо се понекад да муж са пријатељима чува дете, док ја са њиховим женама или девојкама идем у град. И обрнуто, наравно...
С обзиром да смо ипак највише обоје били везани за кућу некако је друштво спонтано почело да се окупља код нас. Није нам сметало, али се знало: ми у пола 9 купамо децу и спремамо за спавање, а драги гости се тада занимају сами. Никада нисам одступала од планираних активности око деце, објаснила сам им да је то време предвиђено за рецимо купање, а они ако хоће нека сачекају... И увек је све било ОК, чак су са уживањем помагали кад је требало.
Значи, лепо им објаснити, не можемо очекивати да неко погађа наше мисли и осећања.
 
Evo jedan pogled sa "druge strane".

Ja nemam dece, ali je vecina mojih prijateljica poslednjih godina dobila potomke.
Sa nekima od njih sam nastavila da se (itekako!)druzim - nas odnos svakako nije ostao 100% identican onom od ranije, ali nimalo nije izgubio na kvalitetu. Nasa vidjenja ponekad ukljucuju decu (koja su u nasem domu vrlo dragi gosti!), ponekad se nadjemo samo mi, a desava se i da ja uskocim i pricuvam odredjenog klinca u nekim vanrednim situacijama i to bez ikakvih problema :))) Razgovori koje vodimo ponekad se odnose na decu i porodicni zivot, a ponekad se toga ni ne dotaknemo.
One sa kojima se ne druzim vise (razilazenje je valjda bilo sporazumno s obe strane) postale su samo mame i prestale da budu bilo sta drugo. Nasi susreti bili bi iskljucivo njihovi monolozi sta je dete ruckalo, kad je piskilo/kakilo, eventulano lamenti nad "zaostalom sredinom" koja ne moze da shvati da je detetu potrebno posvetiti se 100% (citaj: dozvoliti mu da radi sta hoce 100%) jer ce u protivnom razviti opsesivno-kompulzivni sindrom, biti duboko nesrecno itd. i koje nisu imale nimalo razumevanja za moje nepristajanje da mi njihov andjeo unistava stan svaki put kad se vidimo (a sto se andjelu ne moze uskratiti da valjda ne bi razvio nareceni sindrom).

Dakle sto se tice jaza izmedju onih koji imaju ili nemaju dece ja ne bih rekla da je to bas tako jednoznacno... on moze da postoji, ali apsolutno ne mora.
 
ma i mene stalno pitaju shta jedem a ja im svaki put kazem i stalno me pitaju i onda ja samo odgovorim a mozda cu se konacno povinovati iotici u ****

imam reshenje za tebe! nauchi i cerku da igra karte!!

shta ako je mozzart mogao sa 5 da pishe opere moze i ona da uci tablic sa 3! neka deca chitaju sa 3-4 godine

tamane, eto vam treci za pref

:twisted:
pa kad krene da vas delje
 
73DEA:
Pogresno ste shvatile ili ja nisam bila dovoljno jasna tema je zasto vas neki ljudi izbegavaju kad a dobijete decu ili ocekuju da mozete da nastavite druzenje kao i ranije zasto samo ne zamisle sebe u istoj kozi .Npr pitali su me cesto kada mi cera bila beba i kada mi je njeno prisustvo bitno odredjivalo dnevni raspored casova :Jel mozes da dodjes prekosutra u 5 a ja neznam ni za 5 min sta ce mi moja pisulja isplanirati (moja cerka).Itako jos milion glupih pitanja od strane onih koji beze roditeljstva kao da je kuga . Ako imate slicna iskustva podelite ih a ne da me razapinjete na krst .

ebote pa imas neke cudne drugare a zar nema onaj obicaj 40dana ;) nemam pojma
a shta te briga zauzmi stav a kad necesh da te zovu iskljuci telefon
 
Queen_:
73DEA:
Vi ste suvise emancipovane da shvatite mene prizemnu necu vise da se zamaram sa .......

Nema to veze sa emancipacijom, nego se vidi da si ti sve svoje potrebe podredila detetovim. Ako ima više od godinu dana(pa i manje, nema ograničenja, ako je organizacija dobra), bez ikakvih problema možeš da organizuješ izlazak u bilo koje vreme, ako imaš nekoga od poverenja da ti čuva dete. Pa šta ako ona treba da jede u 5 kad su tebe zvali da izađeš? Ima ko će je nahraniti...

pa sht aja ne bi imala kome da ostavim dete a nemam ni drugarice shta sad
 

Back
Top