situs inversus

malika

Početnik
Poruka
16
Da li bi neko mogao da mi prevede/protumači šta je situs inversus partialis commune mesenterium? Prevodim nešto na srpski. Takođe bi mi trebalo prevesti collar-stud ulcers, follow-through of barium meal, back-wash ileitis. Hvala mnogo!
 
malika:
Da li bi neko mogao da mi prevede/protumači šta je situs inversus partialis commune mesenterium? Prevodim nešto na srpski. Takođe bi mi trebalo prevesti collar-stud ulcers, follow-through of barium meal, back-wash ileitis. Hvala mnogo!

evo...ja znam sta je back-wash ileitis : u pitanju je ulcerozni kolitis koji nekoliko centimetara prelazi i u tanko crevo tj ileum.

sto se tice ovog situs inversus,mislim da to nije cela dijagnoza jer je situs inversus valjda kad je beba okrenuta nogama na porodjaju ali to nema veze sa mezenterijumom tako da ako ima jos nesto ,napishi.
 
Vragolasta Amfibija:
malika:
Da li bi neko mogao da mi prevede/protumači šta je situs inversus partialis commune mesenterium? Prevodim nešto na srpski. Takođe bi mi trebalo prevesti collar-stud ulcers, follow-through of barium meal, back-wash ileitis. Hvala mnogo!

evo...ja znam sta je back-wash ileitis : u pitanju je ulcerozni kolitis koji nekoliko centimetara prelazi i u tanko crevo tj ileum.

sto se tice ovog situs inversus,mislim da to nije cela dijagnoza jer je situs inversus valjda kad je beba okrenuta nogama na porodjaju ali to nema veze sa mezenterijumom tako da ako ima jos nesto ,napishi.

Situs inversus koliko ja znam je promena polozaja telesnih organa kao lik u ogledalu. Moze se raditi o totalnoj ili parcijalnoj inverziji, ako svi organi promene mesto - onda nema bitnih problema ali ako deo organa proemni mesto a deo ostane gde treba - moze doci do znatnih poteskoca. Sto se tice termina 'mesenteriom commune' to apsolutno ne umem na srpski da prevedem kao termin ali reci cu Vam sta je: u njemu se tokom embrionalnog razvica nalaze zatvoreni primitivno crevo, srce i pluca ploda (nisam sigurna, ne secam se da li i jos neki od organa) Dakle....Izvedite i sami zakljucak o cemu se radi u pomenutom terminu, ja ne mogu, ali mogu samo da pretpostavim da se radi o terminu vezanom za embrionalni razvoj i delimicnu (parcijalnu) promenu mesta organa u primarnom mezenterijumu?? Embriologija je stvarno bila jako jako davno u mom zivotu! :D
 
Follow through of barium meal je zapravo pracenje prolaska barijumskog mleka kroz digestivni trakt (barijum je laki metal, odnosno ima ulogu kontrasta te se zbog toga guta a pacijent snima rontgenom). Trag barijuma moze se pratiti i skopijom i grafijom tokom X snimanja.

A sto se tice collar stud abscesa, to ne umem da objasnim; to je zapravo prosto ...vrsta gnojne ulceracije, javlja se kod Kronove bolesti, bakterijskog kolitisa, tuberkuloze (narocito se vidja na vratu kada gnoj iz dubljih regija probije fasciju vrata i moze se videti kao pokretna fluktuirajuca tvorevina, mekana na dodir, ispod koze vrata.....

Bilo bi prakticnije da ste dali cele recenice, jer ovako iz delica tesko da se sa lakocom moze reci o cemu se radi, a i sami znate da cesto nije lako prevesti sa jednog na drugi jezik neki termin rec za rec.

Pozdrav!
 
Cela rečenica glasi "In situs inversus partialis commune mesenterium the colon is usually completely on the left side." Zatim, ne znam šta znači intussuscepted u rečenici "Sometimes the conventional post-evacuation film is helpful, especially if a polyp has partially intussuscepted". Sledeći problem je villous papillomata i fungating tumours. Hvala vam svima.
 
malika:
Cela rečenica glasi "In situs inversus partialis commune mesenterium the colon is usually completely on the left side." Zatim, ne znam šta znači intussuscepted u rečenici "Sometimes the conventional post-evacuation film is helpful, especially if a polyp has partially intussuscepted". Sledeći problem je villous papillomata i fungating tumours. Hvala vam svima.

Pa to je to sto sam mislila onda - u embrionalnom tom mesenterium commune (mezenterijalne ovojnice ili kako se to vec kaze ne znam, kolon je obicno na levoj strani; znaci nisu svi organi obrnuti, obzirom da pored priomitivnog creva tu jos stoje i srce i pluca.....vec samo kolon. Bar tako ja mislim, mozda da citam ceo tekst znala bih bolje o cemu se radi.

Intususcepcija je mislim ulazenje jedno u drugo, dakle ako je polip usao u crevo onda film nakon evakuacije sadrzaja ima smisla. Radi se takodje o viloznim papilomima, kao i o tumoru sa rastom poput gljive, mislim.
 

Back
Top