kompjuter nece da prepozna dvd-rom
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: kompjuter nece da prepozna dvd-rom

Aktivan član 123456789 (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano kompjuter nece da prepozna dvd-rom

pre neki dan sam kupio dvd rezac i stavio ga u kuciste skino strai rezac i povezao kablove od napajanja i od maticne , ali onda kad sam upalio kompjuter on nije hteo da prepozna ni jedan opticki uredjaj tj dvd-rom i dvd-rw , onda sam ga restartovao i poce da drndam nesto u biosu i sistem vise nije hteo da se podigne , samo su se vrtele crtice u nedogleda pri ucitavanju sistema. onda sam izvukao sve kablove iz oba uredjaja i stavio ga samo u rezac. Rezac je normalno proradio , e onda sam stavio kablove u dvd-rom ali mu je lampica samo treprola kao da kabal nije ubacen dobrou njega a kompjuter vise nije prepoznavao ni rezac.Onda sam probao sam dvd-rom bez rezaca i opet je lampica samo treperela a kompjuter ga nije prepoznao. upravo sam sad pokusao dok mi radi komp da stavim dvd-rw i cd-rw ali opet komp nista ne prepoznaje.

Imali neko pojma o cemu je rec.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Da li si dobro podesio jumpere?

Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

neznam sta su dzanperi(to mi je i drug rekao da pogledam ) , evo sad sam probao taj dvd-rom i on nece ni sam da radi , a cd-rw i dvd-rw ipake ,rade.

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Pojasnicu ti malo.

Posto je to (P)ATA standard imas dva prikljucka (dve grane ako gledas IDE kablove).
    Na svaki IDE kabal mozes staviti do dva uredjaja.
    E sad oni ne mogu imati iste privilegije (ne svadjaju se oni, vec se BIOS sturi) koje si im ti ocigledno dodelio.
    Znaci imas primarnu i sekundarnu granu.
    Na svakoj od njih mozes prikaciti glavni (Master) i pomocni, (pozadinski, drugi) (Slave) uredjaj. Ukupno 4.

Jumperi sluze da bi raspodelio uredjaje kako treba.

E sad, neko pravilo je da se na primarnu granu stavljaju brzi uredjaji, a posle sporiji.
    Znaci primarni Master je hard disk sa OSom, nakon njega idu redom CD-ROM, DVDROM, CDRW, Combo, DVDRW.

Jumperi se nalaze pozadi na mestima gde se ubacuju ostali kablovi i na svakom uredjaju je obelezeno sta predstavlja koji polozaj Jumpera.

Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

Citat Original postavio Кулиража
    Pojasnicu ti malo.

Posto je to (P)ATA standard imas dva prikljucka (dve grane ako gledas IDE kablove).
    Na svaki IDE kabal mozes staviti do dva uredjaja.
    E sad oni ne mogu imati iste privilegije (ne svadjaju se oni, vec se BIOS sturi) koje si im ti ocigledno dodelio.
    Znaci imas primarnu i sekundarnu granu.
    Na svakoj od njih mozes prikaciti glavni (Master) i pomocni, (pozadinski, drugi) (Slave) uredjaj. Ukupno 4.

Jumperi sluze da bi raspodelio uredjaje kako treba.

E sad, neko pravilo je da se na primarnu granu stavljaju brzi uredjaji, a posle sporiji.
    Znaci primarni Master je hard disk sa OSom, nakon njega idu redom CD-ROM, DVDROM, CDRW, Combo, DVDRW.

Jumperi se nalaze pozadi na mestima gde se ubacuju ostali kablovi i na svakom uredjaju je obelezeno sta predstavlja koji polozaj Jumpera.

hvala shvatio sam , i sve sam sad lepo namestio , Dvd-rw na slave i Dvd-rom na master , tako sam namestio i dzanpere ali i dalje dvd-rom samo treperi , posle sam pokusao sa cd rezacem , njega sam stavio na master a dvd-rw na slave i sve je normalno radilo. I na kraju sam samo pokusao dvd-rom na master grani da bude sam i opet nije hteo da radi samo je lampica treperila.

Iskusan NaraYan (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    150

Podrazumevano

Povezi ih na istu granu.

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Ako DVD rom nece ni sam da radi (nebitno kako su podeseni jumperi) onda nesto ne valja do njega.

Učlanjen
    08.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

Citat Original postavio Кулиража
    Ako DVD rom nece ni sam da radi (nebitno kako su podeseni jumperi) onda nesto ne valja do njega.
    sad cu da idem da ga proverim kod druga , ako ne radi ni kod njega idem tamo gde sam kupio , jos je pod garancijom.

Slične teme

1. Kompjuter nece da procita cd
    Autor jelenajelena u forumu Hardver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 16.08.2006., 15:04
  2. kompjuter nece da "prepozna" volan (usb)
    Autor Aleksej_BASO u forumu Hardver
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 21.02.2006., 20:25
  3. Dal neko moze da prepozna ovu pesmu, MARS VENUS?
    Autor cveta_idol u forumu Muzika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.07.2005., 19:51

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •