Dizajn

Poruka
19.925
E vala treba da postoji i tema o dizajnu! Jako bitan faktor, o kome smo slabo nesto pricali. A kad kazem dizajn ne mislim samo na estetski izgled karoserije... nego na svaku vrstu dizajna, na prvom mestu onog funkcionalnog i prakticno upotrebljivog!

Vremena se menjaju, a sa njima i trendovi, pa su i automobili za ovih sto i nesto godina svasta pretrpeli, dobili, bili ovakvi bili onakvi...

Koji vam se period auto-industrije najvise dopada?
Ciji dizajnerski uticaj?
Koja vam je najdraza karoserija?
Sta bi ste izdvojili od prakticnih, tehnickih i funkcionalnih dizajnerskih resenja?
Kako vam se cine najnoviji dizajnerski trendovi?
Da li su mnogi poceli da izmisljaju svasta samo da bi nesto novo izmislili?
I sl. pitanja...

Setite se, na Spacheku je ventilacioni sistem bio jedna reshetkica ispod shofershajbne, danas mnogi automobili imaju ugradjenu klimu. Sta su nam bili nekad sta sad?

P.S. A da jel jos nekog nervira manjak polica i ravnih povrsina na komandoj tabli na 99% danasnjih automobila?

Ajmo ljudi malo i o dizajnu da diskutujemo!
 
potpuno podrzavam temu iako mislim da ce mo se pre ili kasnije poklati oko ukusa :D hteo bih da pitam, sta mislite o retro-futuristickom dizajnerskom pravcu i modelima koji su dizajnirani ovim stilom. licno, mnogo mi se svidja ali ima i modela koji su skrnavi....sta vi mislite..?
 
zabari prave najlepsa kola na svetu i oni su na tom polju zakon posle njih ameri(krajsler) svi ostali suva konfekcija kao iz "prvog maja " pirot posebno japanci i koreanci(JEDNOSTAVNO NE ZNAJU DA NAPRAVE LEP AUTO SAMO KOPIRAJU CESTO VEOMA LOSE I PROVIDNO)
 
Ja ne znam mozde nesto nije u redu samnom ali meni su sva nova kola ruzna. Neprevazidjen mi je dizaj od 85. do 95. i to je to. Ajde jos do 2000, ali posle su mi sva kola skrnava... Ima izuzetaka, ali samo kad je rec on najskupljim modelima i proizvodjacima, ali ova 'obicna' kola.... Znaci da imam para za nesto novo stvarno ne znam sta bih uzeo.
 
HEMI 426:
potpuno podrzavam temu iako mislim da ce mo se pre ili kasnije poklati oko ukusa :D hteo bih da pitam, sta mislite o retro-futuristickom dizajnerskom pravcu i modelima koji su dizajnirani ovim stilom. licno, mnogo mi se svidja ali ima i modela koji su skrnavi....sta vi mislite..?
PA sta reci-neki auti su trebali biti jednostavno ostavljeni na miru kao legende, a sad eto ga novi GTO novi Charger novi fica novi spacek i svi katastrofa. :cry: Inace ideja je odlicna ali samo ako su 1000% sigurni da ce da uspe i da je dostojna.Kao mustang na primer.
 
u pravu si, recimo da su najgori primeri retro dizajna po meni, nova Buba i novi Mini, dok primera za pohvalu ima mnogo vise, kao, Mustang,300 C, Rover 75... e sad, tu postoji i jos jedan automobil, definicija retro dizajna koji nema ( za razliku od ostalih ) direktan model od kog je potekao, Chrysler PT cruiser i koji je do yaya, kako da se gleda tako i da se vozi...


ps. GTO je retro samo po imenu, da su ga ameri dizajnirali izgledao bi daleko drugacije, nesto kao koncept iz 1999-te, na slici... :wink:


gto.jpg
 
Novi trendovi u dizajnu karoserija, koji se probio u zadnjih par godina se meni ni malo ne svidja. Na prvom mestu neko nepisano pravilo o odnosu staklo/lim sa strane, koji iznosi negde oko 1:3. Uz ovo se ide jos na pravljenje velikih jednolicnih, monolitnih povrsina. Meni ovakav koncept deluje vrlo prost i grub. Narocito me nerviraju ta mala stakla koja na nekim automobilima izgledaju maltene ko pushkarnice!

Nekad smo sedeli u automobilima u kojima si mogao lepo da spustis prozor i lezerno izbacis ruku preko vrata. Danas nam jedva oci vire iznad donje linije prozora... A oni pozadi, verovatno i nemaju utisak da su u kolima.

Malo je onih koji su to uspeli da iskoriste i naprave originalnu i prepoznatljivu karoseriju. Malo! Crysler 300C mi je tu zasad ubedljivo najbolji. Ostali svi deluju izveshtaceno do bola. Dobro stoji isto i Alfi Breri, josh.

Postavlja se pitanje, koliko je ovo uopste prakticno? Ovo je malo extravagantna ideja. Mnogo vishe lezi skupim automobilima koji se ne vozikaju svaki dan zbog posla i potrebe. Cak mogu da kazem moj subjektivan utisak, da takvi automobili deluju zaјebano i mafijashki. Narocito ako im se zatamne stakla. Postaju pravi Mafia Sentineli :lol:
Medjutim sta od toga ima obican vozac kome treba obicno putnicko ili gradsko vozilo? U kome valjda treba da ima sto bolju preglednost i da se sto lepse oseca... a ne ko da se krije od snajperiste u blindiranom automobilu!


Druga stvar, gde nam nestadoshe branici, pobogu!
 
u pravu si KLL, tacno je da zadnjih godina automobili dobijaju nize, sire i "nadrkanije" siluete koje nisu po svacijem ukusu jer realno malo ko zeli, voli i treba da se mrsti na semaforu i ocekuje da ga neko upuca :D "mafijaski" dizajn je uleteo skoro u sve klase osim najmanjih i najjeftinijih vozila a takav dizajnerski izraz je i potreban i predstavlja dobar marketinski adut u visim klasam jer je i klijentela koja ih kupuje takva. Pored toga, supsten krov, visok bok vozila, mali proziri i doprinose "tvrdjem" , dimamicnijem i sportskijem izgledu automobila a to su ideali za kojima svi tragaju, kako oni koji prave automobile tako i oni koji ih kupuju. Pitanje je samo dokle je granica ukusa a kada pocinje izivljavanje, prostakluk i kich.

Dobro si primetio, takav je 300 C, to mu i daje sarm, takav je oduvek bio Jaguar. Medjutim, za sad nema ni jednog extremno ne uspelog primera na koji bi se gadio. Cak naprotiv! Recimo, licno ne volim Mercedese ( postujem ih ) ali novi CLS je automobil za kojim umirem! Ne po pitanju tehnike i snage ( koja je vrhunska ) nego po pitanju dizajna koji je moderan koliko je i klasican i ovaj automobil ce biti na trzistu najmanje 15 god, nego i po pitanju koncepcije koja je vecna i jako retka. GT kupe sa cetvoro vrata je zamisao idealnog automobila u isto vreme luksuznog za vise ljudi, komfornog a opet jako individualnog i licnog. Uz tu pricu se uklapaju i 350 KS ali to sad nije tema. Zbog ovog automobila, vredi postati klijent mercedesa, bez bojazni da ce te neko pomesati sa gasterbajterom u belom "slonu"... :wink:



Mercedes%20CLS%20-%20Profilo2%20640.jpg
 
E vidish CLS je dobar primer! I meni licno se ceo koncept jako svidja osim jednog malog detalja... koga bi, budi receno, progutao naravno kad bih mogao da ga priushtim. Smeta mi eto sta je ta prokleta donjalinija prozora tako visoko podignuta! Gledao sam bash na smaforu jedan, pre mozda jedno dva meseca, i konstatujem kako se, sastrane, od celog vozaca vidi jedva glava samo! Ni vrat mu ne viri preko prozora! Ajd dobro ne znam mozda je cova bio neki nizi, ali opet... јebesh auto iz koga ne mozes da izbacis ruku preko prozora :mrgreen:
Inache mislim da ono L od Lux nije bash ono pravo Lux, jer oni na zadnjem sedistu cini mi se da lupaju malo glavom o krov zbog tog maximalnog pada kupe konstrukcije!

Btw. Mercedes (kolko god ovde neki ljubitelji Italiana poricali :twisted:) ipak zna da udari dobru, originalnu i PREPOZNATLJIVU liniju! ;)
 
na zadnjim sedistima ima sasvim dovoljno mesta,dosta sam se zezao oko CLS-a na sajmu u NS, inace, paltforma je identicna kao kod E klase a karoserija je malo veca tako da komfora na svim nivoima ne fali.

btw, nije tako strasno ako ne mozes da izbacis lakat kroz prozor. ja u mom polu ( koji je "normalnog" dizajna ) tako nisko sedim da se ljudi zezaju da mi se air bag ispaljuje preko glave!!! ( inace visok sam 187 cm a opet mi jedva viri glava ) :lol: :lol: :lol:
 
jomini:
RaiKkonen 911:
I mene pomalo nervira ceo novi dizajn ali to je jednostavno put kojim se krece... :? I sto ih vise gledam lepsi su mi :lol:
U tome je izgleda i stvar. Čeka se da prođe vreme i da se ljudi naviknu.
Kakvo vreme, kakvo navikavanje. Dobar dizajn je onaj koji te osvoji na prvi pogled! Treba li da dozvolimo da nam Švabe ili Japanci diktiraju šta "treba" da nam se sviđa?
 
Ipak, moramo se sloziti da danas marketing diktira dizajn i to u meri kakvu ne mozete da zamislite...ako je neko resenje skupo za produkciju, ono se izbacuje ma koliko interesantno i lepo bilo. Zbog toga su svi novi modeli u startu "sumnjivi" ali ipak i danas postoji dosta produkcijskih automobila koji imaju vrhunske estetske kvalitete ( nazalost, to su modeli koji imaju i vrhunsku cenu ali ipak ih ima ). E sad, danas postoji nekoliko glavnih pravaca dizajna dok je pre to bilo ne zamislivo i pratila se uglavnom jedna moda. Danas je tu retro dizajn, retro futurizam, organski futurizam i klasican futurizam. Prvi su direktno preuzeti retro oblici ( novi Mustang, PT Cruiser ), drugi je retro ali u jako modernizovan ( nova Buba, novi Mini ), treci se karakterise oblim linijama, nepravilnim oblicima i talasastim konturama ( Peugeot 407 ) a poslednji je najdosledniji moderan dizajn cije su odlike ostre linije, pravlini oblici i ostri uglovi ( Renault Megane, Vel Satis, Citroen C4 i japanci ).

E sad, boja, oblika, koncepcija, kontura i resenja, vise nego ikad ali ne toliko lepih automobila i mnogo brutalnog prepisivanja...ideja ne fali ali fali odobrenja od upravnog odbora kompanije...
 
HEMI 426:
Ipak, moramo se sloziti da danas marketing diktira dizajn i to u meri kakvu ne mozete da zamislite...ako je neko resenje skupo za produkciju, ono se izbacuje ma koliko interesantno i lepo bilo. Zbog toga su svi novi modeli u startu "sumnjivi" ali ipak i danas postoji dosta produkcijskih automobila koji imaju vrhunske estetske kvalitete ( nazalost, to su modeli koji imaju i vrhunsku cenu ali ipak ih ima ). E sad, danas postoji nekoliko glavnih pravaca dizajna dok je pre to bilo ne zamislivo i pratila se uglavnom jedna moda. Danas je tu retro dizajn, retro futurizam, organski futurizam i klasican futurizam. Prvi su direktno preuzeti retro oblici ( novi Mustang, PT Cruiser ), drugi je retro ali u jako modernizovan ( nova Buba, novi Mini ), treci se karakterise oblim linijama, nepravilnim oblicima i talasastim konturama ( Peugeot 407 ) a poslednji je najdosledniji moderan dizajn cije su odlike ostre linije, pravlini oblici i ostri uglovi ( Renault Megane, Vel Satis, Citroen C4 i japanci ).

E sad, boja, oblika, koncepcija, kontura i resenja, vise nego ikad ali ne toliko lepih automobila i mnogo brutalnog prepisivanja...ideja ne fali ali fali odobrenja od upravnog odbora kompanije...
Marketing može da diktira dizajn samo totalnim nepoznavaocima materije, kojih je (nažalost) najviše. Retro buba, mini i slični mogu samo da nateraju na povraćanje one koji misle da je "podgrevanje leševa" zaludan posao. A dizajner koji se prihvati takvog posla (što mi je ipak ispod časti), mora da bude prava ala pa da "ubode" stvar kako treba. Priznajem da je novi Mustang jedan od takvih... :wink:
 
Bolenbgd:
zabari prave najlepsa kola na svetu i oni su na tom polju zakon posle njih ameri(krajsler) svi ostali suva konfekcija kao iz "prvog maja " pirot posebno japanci i koreanci(JEDNOSTAVNO NE ZNAJU DA NAPRAVE LEP AUTO SAMO KOPIRAJU CESTO VEOMA LOSE I PROVIDNO)
Pa zar krajzler nije u sastavu DajmlerBenz? Od tada, dizajn sve vise lici na nemacki. Cak ugradjuju u MB dizelase...
A sto se tice japanaca, mislim da oni ne kopiraju nikoga (ne pricam o koreji, kini i sl), neko imaju neki svoj stil-kakav god on bio. Evo recimo Mazda ima sasvim lep dizajn novih vozila...
 
Espanol:
HEMI 426:
Ipak, moramo se sloziti da danas marketing diktira dizajn i to u meri kakvu ne mozete da zamislite...ako je neko resenje skupo za produkciju, ono se izbacuje ma koliko interesantno i lepo bilo. Zbog toga su svi novi modeli u startu "sumnjivi" ali ipak i danas postoji dosta produkcijskih automobila koji imaju vrhunske estetske kvalitete ( nazalost, to su modeli koji imaju i vrhunsku cenu ali ipak ih ima ). E sad, danas postoji nekoliko glavnih pravaca dizajna dok je pre to bilo ne zamislivo i pratila se uglavnom jedna moda. Danas je tu retro dizajn, retro futurizam, organski futurizam i klasican futurizam. Prvi su direktno preuzeti retro oblici ( novi Mustang, PT Cruiser ), drugi je retro ali u jako modernizovan ( nova Buba, novi Mini ), treci se karakterise oblim linijama, nepravilnim oblicima i talasastim konturama ( Peugeot 407 ) a poslednji je najdosledniji moderan dizajn cije su odlike ostre linije, pravlini oblici i ostri uglovi ( Renault Megane, Vel Satis, Citroen C4 i japanci ).

E sad, boja, oblika, koncepcija, kontura i resenja, vise nego ikad ali ne toliko lepih automobila i mnogo brutalnog prepisivanja...ideja ne fali ali fali odobrenja od upravnog odbora kompanije...
Marketing može da diktira dizajn samo totalnim nepoznavaocima materije, kojih je (nažalost) najviše. Retro buba, mini i slični mogu samo da nateraju na povraćanje one koji misle da je "podgrevanje leševa" zaludan posao. A dizajner koji se prihvati takvog posla (što mi je ipak ispod časti), mora da bude prava ala pa da "ubode" stvar kako treba. Priznajem da je novi Mustang jedan od takvih... :wink:


Marketing zaista diktira dizajn...pomalo je nerealno misliti drugacije... :wink:
 
Kypck (ex evening):
Bolenbgd:
zabari prave najlepsa kola na svetu i oni su na tom polju zakon posle njih ameri(krajsler) svi ostali suva konfekcija kao iz "prvog maja " pirot posebno japanci i koreanci(JEDNOSTAVNO NE ZNAJU DA NAPRAVE LEP AUTO SAMO KOPIRAJU CESTO VEOMA LOSE I PROVIDNO)
Pa zar krajzler nije u sastavu DajmlerBenz? Od tada, dizajn sve vise lici na nemacki. Cak ugradjuju u MB dizelase...
A sto se tice japanaca, mislim da oni ne kopiraju nikoga (ne pricam o koreji, kini i sl), neko imaju neki svoj stil-kakav god on bio. Evo recimo Mazda ima sasvim lep dizajn novih vozila...
Tačno! Mazda je originalna, Subaru takođe. Micubiši isto tako ima svoje.... 8)
 

Back
Top