stav po pitanju kredita

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
popularno zadnjih par godina...svi dizhu kredite...opshte ludilo....banke se utrqju...a svi uslovi disqtabilno povoljni....tj chist lopovluk....al kad pogledash pre 5-6 godina nije postojao nikakav kredit (sem za ekipu na vrhu)....tako da ovo i nije loshe....mozhda za 15god i mi zasluzhimo neke recimo fer uslove kreditiranja...zanima me shta mislite....u sushtini otju da proverim kolko ljudi posetjuje ovu zabit foruma
 
Ma vidi se ovaj forum to je sigurno.........ali boze moj niko nece o ovome da raspravlja,a ja se slazem da
je tema extra OZBILJNA i bas mi je drago da je neko postavio.Sada samo ostaje da neko upucen kaze kako je naj lakse uzeti neki kredit,a da nisi u stalnom radnom odnosu(a ako jesi to je veoma lako veruj mi).......moramo da cekamo.......sada...... :idea:
 
Samo da znte bankari su pljackasi i neradnici sta da kazem drugo.
Po osnovu iskustva
(ozbiljnog moram dodati)
kako sledi:
U ovoj zemlji praktichno da i nema vise bankara.
Kako?
Pa pravi bankar zajedno sa strankom dolazi do najpovoljnijeg resenja boreci se da pomogne i sebi i stranci.
Ovi lihvari imaju softver na laptopicu koji dobiju od firme sednu u kolica koja dobiju od firme dodju drk drk drku u lap unesu podatke koje racunovodstvo blagovremeno pripremi i drk moze ili ne moze.
ma ono mrzui me da kucam
 
Moracu da ustanem u odbranu profesije! Slozicu se sa nekoliko gorenevedenih stvari: 1. Ima svakakvih bankara, uostalom u svakom poslu i u zivotu ima svakoraznih primeraka, 2. Krediti su zaista skupi i nisu najsrecnije resenje ukoliko imate mogucnosti za drugi vid finansiranja posla, kupovine. Ali, kao sto neko rece, pre par godina nije ih bilo uopste i svi se nadamo i radimo na tome da budu pristupacniji, dugorocniji, jeftiniji.
Jos nesto, posao nije ni malo lak (koji jeste ako se radi kako treba?!), ali uvek ce se naci neko sa losim iskustvom. Ne treba generalizovati vec menjati, konkurencija je odlicna stvar i svi smo tu zbog klijenata, uglavnom zadovoljnih.
 
Konkurencija u državi u kojoj je uništen sav kapital razvojnih banaka , i napravljen poligon za ulaz stranih kreditnih banaka.

Pored toga cepanje i namerno uništavanje velikih preduzeća kazuje kakav je karakter života namenjen ovoj zemlji....

Sitni pogoni , i jeftina radna snaga....

Bankarske kamate su recimo kod nas za 4-7% veće nego u Hrvatskoj , a još 2,3 procenta nego u sloveniji...

Sem toga kad odeš u banku....Recimo Komercijalnu , nijedanput se nije desilo da je sve uradjeno kako treba, ili im računari ne rade, pa nije transfer izvršen, ili transfer kasni jedan dva dana....
Ili kreditni papiri nisu popunjeni kako treba, recimo daju kredit na osnovu učešća , a učešće nije uplaćeno, pa ja lično moram da reagujem i ukazujem na nepoštovanje samih uslova koje su oni postavili...

Societe G. užas od banke, domaće bankarsko rukovodstvo, domaća bankarska politika...
Čuvena je ona fora sa njihovim troškovima života + inflacijom....
Nije trošak života uračunata inflacija , već je to nekih dodatnih 2,7% (u tom trenutku je to bilo).

Rajfajzen, opet, oprezno, milion papira i uslovljavanja, čak mislim da su neka uslovljavanja van zakona, ali su logična radi zaštite same banke...
Tako da ne mogu puno da im prebacim osim da su za banku plašljivi , a zakon ih štiti. A verovatno ne žele da ulaze u sudske sporove , u ovoj nepravnoj državi.

Hypo alpe adria, posebna priča...
Njihovi lizing ugovori, i dogovori ispod žita sa pordavcima recimo škode, o namernom usporavanju i popunjavanju i dostavljanju papira i na taj način muvanja. Zatim , iako je to isti kapital , u Hrvatskoj su im kamate znatno manje nego ovde, i nema to veze samo sa obaveznim rezervama, jer i hrvatska je povećala obavezne rezerve, ali ima bližu austriju , pa je austrijski kapital doveo do smanjenja domaćih kamata...

Zato ova priča o podriglim bankarima i švalerkama umesto šalterskim službenicama ima i te kako osnova....

Niko ne priča o pritisku na vojvodjansku banku , kako se vlada upliće u monetarne tokove, ali ne u smislu kamata i zakona , već dilova i razaranja....
 
kada cemo imati uslove kreditiranja normalne, veliko pitanje, mada je dobro da se negde mrdnulo od mrtve tacke od pre nekoliko godina..

malverzacije na koje na zalost ljudi nasedaju su vezane obicno za kamatne stope, koje kada se izraze na mesecnom nivou, izgledaju mnogo povoljnije nego na godisnjem nivou.. godisnja kamatna stopa za potrosacke kredite ne dve i tri godine su ok aku su oko 10%.. i to sve ima smisla ako se vezuje za cvrstu valutu (euro).. na zalost, domace banke daju po njima "najbolje" uslove kreditiranja, sa 1% kamatom mesecno, sto je katastrofa!!!

raiffeisen banka jeste komplikovana i zahtevna po pitanju papirologije, ali je bila prva banka u nasoj zemlji koja je dala "normalne" uslove kreditiranja, sa tada jos nezamislivih 11% godisnjom kamatom vezanom za euro.. takve kredite sam vidjao u italiji, sto znaci da je skroz ok..

kamate mogu biti nize samo za kupovinu nekretnina, jer u tom slucaju i banka ima najvecu mogucu zastitu (garanciju) sa tom istom nekretninom, a to su i dugorocniji krediti, tako da je kamatna stopa razumljivije mala.. :idea:
 
Najbolji predlog svakome od Vas je da prochita knjige od Robera Kiyosaki-a: "Tok gotovog novca", "Bogat otac, siromasan otac", "Skola biznisa" itd...

Zashto to kazem?

U tim knjigama Kiyosaki ce Vam lepo objasniti shta su zapravo krediti? Na koji nachin covek koji uzima kredit se samo josh vishe zaglavljuje u "kvadrantu" iz koga zaradjuje novac itd.

Krediti su (pod uslovom da se ne uzimaju za neshto shto ce biti AKTIVA) uglavnom sredstvo da prosechnog coveka zadrzi u "vrzinom kolu" (amrekinaci imaju izraz za to "trka pacoa") jer ga sa jedne strane (da tako kazem) "zarobi" sef ili gazda u firmi a sa druge strane banka(ili drzava) i covek se nadje u "vrzinom kolu" jer mora da radi za drugoga (sefa ili gazdu) da bi mogao da zaradi novac da otplati kamate prema banci (ili drzavi)...

Uostalom - knjige je nemoguce preprichati...

U svakom sluchaju, da su krediti "sjajna stvar" - ne bi u 65 godini zivota statistike zapadnog sveta (gde su krediti prisutni mnogo duze i vishe nego kod nas) izgledala ovako:
- 36% umrli
- 54% bankrotirali (barem jednom!)
- 5% josh rade
- 4% dobro zive
- 1% bogatih
....
 
pre par godina u nasem malom mestu se pored dve banke,agro banke,i borske banke koja je bila pred bankrotom,otvorila i komercijalna banka.I onda mi svi nagrnuli u komercijalnu.Svi su bili odusevljeni radom i uslovima te banke.
Bas u to vreme sam otvorila jednu malu SZTR,i pored bezbrojne papirologije koju sam morala da popunim,da predam,da se raspitam o pojedinim uslovima kod raznoraznih inspektora koji su mi davali kontradiktorne informaicije i kada sam pomislila o Boze hvala ti sto sam konacno zavrsla sa svom tom je*enom papirologijom sledila je banka.Firma je pocela uspesno da radi i ja sva srecna i zadovoljna otisla u komercijalnu banku da podignem platu i da preuzmem cekove.A oni meni kazu NE MOZE!Kako ne moze pitam ja,u cemu je problem,a oni meni da mi je potrebno da imam devizni racun i na njemu minimum 300e koji moraju biti oroceni...!!!!Pa kako,zasto,pitam ih,kkao svi drugi koji su u stalnom radnom odnosu mogu imati cekove a priamju platu preko vas a ja ne mogu....Pa kazu lepo,ne mozes,boli ih uvo..jedna zena sa susednog saltera mi dobacuje da cu moci da dignem cekove ali moram da im popunim neke formulare (koje sam morala da paltim,ne secam se ada koliko)i da su mi potrebna tri ziranta.Ja sva u cudu uzmem taj njihov formular i jos u toku popodneva nadjem tri osobe koje su u stalnom radnoim odnosu a koji ne rade u privatnoj firmi i odmah sutradan odem da podignem cekove.Sutradan druga prica.Opet mi je potreban devizni racun..ali ovog puta bez ikakvih ziranata.Pa kako sada pa to,jeste li mi juce rekli da mogu da ih podignem ako popunim taj je*eni formular i da najdem tri ziranta??Pa pobogu ne dizem ja kredit,ne dizem cak ni platu,ne trebaju mi ziranti,ne treba mi nista,moja firma je moj zalog,kako vi mislite da poslujete ako mi svakog dana servirate drugu pricu?Kako je moguce da ste mi juce rekli da ako nadjem zirante mogu vec danas da dignem te je*ene cekove a danas opet ne mogu,u cemu je fora?A "gospodja" za salterom mi samo sleze ramenima i kaze takvi su propisi..Ja pobesnela sam tako.Kazem ok,ne trebaju mi vasi cekovi,ne treba mi nista vase,molim vas da mi vratite novac koji sam vam juce uplatila jer ste me nasamarili i ispricali neistinu....Naravno da mi novac nisu vratili.Ja pokupim papire sva iznervirana,lepo ih izvredjala,ma sta nissam ih izvredjala samo sam im rekla da ne umeju da rade svoj posao i da bi pod hitno trebali da odu na biroe za zaposljavanje i da dodju strucni ljudi koji ce umeti da obavljaju svoj posao kako treba a da svi oni tatina i mamina deca odu gde im je mesto,pa posto vise nisam mogla da mislim racionalno odem kod svog racunovodje i predam papire i kazem joj da mi je svega preko glave i da hocu u agrobanku i da mi se firma prebaci da poslujem preko agrobanke.

...i sta da vam kazem,odem posle pola sata u agrobanku i ispricam im celu pricu,odnesem papire koje mi je spremila racunovodja i bez problema dobijem cekove,cak su mepitali koliko mi je cekova potrebno?! i da li hocu i platu da dignem!
Nikada vise nisam imala problema sa bankom.
Moja prica bi trebala da ima zakljucak da nije toliko u pitanju banka vec osoblje,bankari,ljudi koji su strucni..ili nestrucni.Samo sam ovu pricu htela da podelim sa vama,a o ostalim problemima koje sam prvih par meseci imala sa komercijanom bankom necu ni da govorim jer bi morala da ispisem roman o osoblju komercijalne banke.
 
pre par godina u nasem malom mestu se pored dve banke,agro banke,i borske banke koja je bila pred bankrotom,otvorila i komercijalna banka.I onda mi svi nagrnuli u komercijalnu.Svi su bili odusevljeni radom i uslovima te banke.
Bas u to vreme sam otvorila jednu malu SZTR,i pored bezbrojne papirologije koju sam morala da popunim,da predam,da se raspitam o pojedinim uslovima kod raznoraznih inspektora koji su mi davali kontradiktorne informaicije i kada sam pomislila o Boze hvala ti sto sam konacno zavrsla sa svom tom je*enom papirologijom sledila je banka.Firma je pocela uspesno da radi i ja sva srecna i zadovoljna otisla u komercijalnu banku da podignem platu i da preuzmem cekove.A oni meni kazu NE MOZE!Kako ne moze pitam ja,u cemu je problem,a oni meni da mi je potrebno da imam devizni racun i na njemu minimum 300e koji moraju biti oroceni...!!!!Pa kako,zasto,pitam ih,kkao svi drugi koji su u stalnom radnom odnosu mogu imati cekove a priamju platu preko vas a ja ne mogu....Pa kazu lepo,ne mozes,boli ih uvo..jedna zena sa susednog saltera mi dobacuje da cu moci da dignem cekove ali moram da im popunim neke formulare (koje sam morala da paltim,ne secam se ada koliko)i da su mi potrebna tri ziranta.Ja sva u cudu uzmem taj njihov formular i jos u toku popodneva nadjem tri osobe koje su u stalnom radnoim odnosu a koji ne rade u privatnoj firmi i odmah sutradan odem da podignem cekove.Sutradan druga prica.Opet mi je potreban devizni racun..ali ovog puta bez ikakvih ziranata.Pa kako sada pa to,jeste li mi juce rekli da mogu da ih podignem ako popunim taj je*eni formular i da najdem tri ziranta??Pa pobogu ne dizem ja kredit,ne dizem cak ni platu,ne trebaju mi ziranti,ne treba mi nista,moja firma je moj zalog,kako vi mislite da poslujete ako mi svakog dana servirate drugu pricu?Kako je moguce da ste mi juce rekli da ako nadjem zirante mogu vec danas da dignem te je*ene cekove a danas opet ne mogu,u cemu je fora?A "gospodja" za salterom mi samo sleze ramenima i kaze takvi su propisi..Ja pobesnela sam tako.Kazem ok,ne trebaju mi vasi cekovi,ne treba mi nista vase,molim vas da mi vratite novac koji sam vam juce uplatila jer ste me nasamarili i ispricali neistinu....Naravno da mi novac nisu vratili.Ja pokupim papire sva iznervirana,lepo ih izvredjala,ma sta nissam ih izvredjala samo sam im rekla da ne umeju da rade svoj posao i da bi pod hitno trebali da odu na biroe za zaposljavanje i da dodju strucni ljudi koji ce umeti da obavljaju svoj posao kako treba a da svi oni tatina i mamina deca odu gde im je mesto,pa posto vise nisam mogla da mislim racionalno odem kod svog racunovodje i predam papire i kazem joj da mi je svega preko glave i da hocu u agrobanku i da mi se firma prebaci da poslujem preko agrobanke.

...i sta da vam kazem,odem posle pola sata u agrobanku i ispricam im celu pricu,odnesem papire koje mi je spremila racunovodja i bez problema dobijem cekove,cak su mepitali koliko mi je cekova potrebno?! i da li hocu i platu da dignem!
Nikada vise nisam imala problema sa bankom.
Moja prica bi trebala da ima zakljucak da nije toliko u pitanju banka vec osoblje,bankari,ljudi koji su strucni..ili nestrucni.Samo sam ovu pricu htela da podelim sa vama,a o ostalim problemima koje sam prvih par meseci imala sa komercijanom bankom necu ni da govorim jer bi morala da ispisem roman o osoblju komercijalne banke.
 

Back
Top