Šta je nepravda

GocaMrvica

Stara legenda
Poruka
80.565
Pravda je pravo da učinimo ono što mislimo da treba, i onda pravda može da bude sve. I krivda isto tako.

Pravda – rekao je jednom – mi mislimo da znamo šta je to. A ništa nije neodređenije. Može da bude zakon, osveta, neznanje, nepravda. Sve zavisi od stanovišta.

Pravda je kao zdravlje, misliš o njoj kad je nema, i zaista je neodređena, ali je možda najviše želja da se udavi nepravda, a ona je vrlo određena. Svaka nepravda je jednaka, a čovjeku se čini da je najveća koja je njemu učinjena. A ako mu se čini, onda i jeste tako, jer se ne može misliti tuđom glavom.

Ogriješivši se tako o pravdu u cjelini, Ijudi nikad neće biti u mogućnosti da ostvare svoj dugo žuđeni humanitet, jer je on cjelovit: svaka nepravda ga ruši u potpunosti.

Meša Selimović

- - - - - - - - - -

Šta je po vama nepravda?
Da vas čujem.:D
 
BaoMI9yCQAAG-Sw.jpg:large

Pogledajte prilog 313630
 
Poslednja izmena:
Nepravda je,kada neko na nesto polaze pravo,a neko mu osporava da uziva i koristi,to svoje pravo.Naprimer;ja imamdevojku,sa kojom recimo godinu dana imam pune seksualne odnose.I recimo,
jednog dana,ja nenajavljen,banem u stan,kod moje devojke.I.....nju nadjem u krevetu,sa mojim najboljim prijateljem.Eto,to bi bila strasno velika nepravda,ucinjena prema meni,od strane mog
dobrog prijatelja.
 
Nepravda je,kada neko na nesto polaze pravo,a neko mu osporava da uziva i koristi,to svoje pravo.Naprimer;ja imamdevojku,sa kojom recimo godinu dana imam pune seksualne odnose.I recimo,
jednog dana,ja nenajavljen,banem u stan,kod moje devojke.I.....nju nadjem u krevetu,sa mojim najboljim prijateljem.Eto,to bi bila strasno velika nepravda,ucinjena prema meni,od strane mog
dobrog prijatelja.

To bi bila nepravda od strane tvoje devojke.
 
Sta je po meni nepravda? Pa nepravda je ono sto su komunisti,kada su zauzeli vlast,1944 godine,uradili sa postenim gradjanima ove zemlje! Prvo sto su uradili (necu pominjati pobijene) to je bilo
izbacivanje postenih gradjana,iz njihovih stanova,i useljenje oficicirskih porodica u te stanove. Zatim je nastalo oduzimanje imovine gradjana,bez suda i puta.Intelektualci,imucni trgovci,istaknutije postene
zanatlije - svi su oni,proglasavani za narodne neprijatelje,kako bi im se oduzela CELOKUPNA postenim dugogodusnjim radom imovina,a oni,sa celom porodicom,izbacivani su na ulicu!

Srednja - gradjanska klasa,potpuno je unistena.Istorija zemlje je iskrojena,po zamisli Komiteta za propagandu! Tako smo u skolama,morali da ucimo izmisljene dogadjaje,koje je stvarala
bujna masta,pravovernih komunista.Kada je konacno,u zemlji unisteno sve,sto je nesto vredelo-onda smo dobili,tajkune,koji su enormno bogatstvo,steceno u smutnim devedesetim godinama
proslog veka.E,kada bi pravda postojala,sada bi trebalo te tajkune,oljustiti do gole koze. Pa da krenemo ocisceni od grehova,na neki novi slavodobitni put,koji ce nam iskrojiti,neki novi
"VELIKI SIN" nasih naroda i narodnosti.To je titula,koju je nosio jedan raniji "SIN".
 
Od rodovske zajednice, preko horda, plemena, pa milionima godina kasnije do danasnjeg drustva ljudi ratuju.
I tokom svih tih miliona godina pravila su ista, pobedniku urodjena: pobednik uzima ratni plen.
Imovinu otme ili unisti, muske pobije, zene siluje, decu otme.
Pravila ratnog plena za pobednika se nece nikada promeniti; mozda povrsno, ali ce sustina uvek ostati.
Da li smemo nazivati nepravdom nesto sto je nepromenljivo i staro koliko i covek?
 
Pravda je pravo da učinimo ono što mislimo da treba, i onda pravda može da bude sve. I krivda isto tako.

Pravda – rekao je jednom – mi mislimo da znamo šta je to. A ništa nije neodređenije. Može da bude zakon, osveta, neznanje, nepravda. Sve zavisi od stanovišta.

Pravda je kao zdravlje, misliš o njoj kad je nema, i zaista je neodređena, ali je možda najviše želja da se udavi nepravda, a ona je vrlo određena. Svaka nepravda je jednaka, a čovjeku se čini da je najveća koja je njemu učinjena. A ako mu se čini, onda i jeste tako, jer se ne može misliti tuđom glavom.

Ogriješivši se tako o pravdu u cjelini, Ijudi nikad neće biti u mogućnosti da ostvare svoj dugo žuđeni humanitet, jer je on cjelovit: svaka nepravda ga ruši u potpunosti.

Meša Selimović

- - - - - - - - - -

Šta je po vama nepravda?
Da vas čujem.:D

To je ono cega se svi bojimo, ali nije veci strah sto se toga stidimo nego vec sto to prizeljkujemo u svoju korist, pa pm jesam u pravu?
 
Od rodovske zajednice, preko horda, plemena, pa milionima godina kasnije do danasnjeg drustva ljudi ratuju.
I tokom svih tih miliona godina pravila su ista, pobedniku urodjena: pobednik uzima ratni plen.
Imovinu otme ili unisti, muske pobije, zene siluje, decu otme.
Pravila ratnog plena za pobednika se nece nikada promeniti; mozda povrsno, ali ce sustina uvek ostati.
Da li smemo nazivati nepravdom nesto sto je nepromenljivo i staro koliko i covek?

U srzi takvog ponasanja, nekada, kao I danas, jeste nagon za prezivljavanjem. Nepravdu osecamo kada nam neko ili nesto ugrozi taj imperativ, u drustvenom smislu. Kao sto je Hipokrat citirao Mesu, pitanje je sta, kao individue, smatramo da ugrozava nase pravo na zivot, tj koje su granice naseg materijalnog, drustvenog I fizickog habitata, te osecamo nepravdu kada se one pogaze ili naruse. U biti, nepravda je ne ako imas, mozes vise od mene, vec ako meni onemogucavas da imam ono sto smatram osnovnim. Pravda znaci ostvarenje jedne osobe na nacin koji egzostencijalno ne ugrozava druge. Ovo je vrlo sirok pojam, nadam se da sam bar malo doprinela razvoju diskusije.
 
Био је тих човек

У прошлости је било лакше.
Човек је знао шта значи то:"бити мушкарац".
Борио си се против неправде.
Имао си право да то урадиш.
Од тебе се то очекивало.
Начин, на који си живео, обука, кроз коју си пролазио,
припремала те је за неизбежне сукобе,
оне који су се могли завршити тешким повредама или чак смрћу.

Онда се нешто догодило.
Усвојили смо законе пристојности.
Адвокати су постали наши пастири.
И оно, што је некад било разумно, постало је мутно у бирократији онога, што смо називали цивилизованим.
Човек није могао више да се бори против зала која су га окруживала.
Морао је да иде преко судова и адвоката
и копрца се, кроз километре бирократије.
Жене су захтевале једнакост и добиле су је.
Не тако што су добиле све што је мушкрац имао,
већ тако, што су мушкарцима укинуте слободе и уведена, нова,"правила понашања".
Није ме брига шта ви мислите.
То није напредак.
То није еволуција.
То је болест и потребан је неко ко разуме шта је на коцки.
Неко, ко може да устане као "прави мушкарац"
и успротиви се неправди на овом свету.
Данас.
Одмах.
Пре ручка.
 
Мислим да су неправда и правда варијабле или промењиве, као што се то каже у програмирању, ми одређујемо шта је то правда за нас, усвајамо и упијамо од других кроз живот. То је уствари осјећај или емоција прије свега лична, у човијеку (или жени ;] ) која се ствара након неког догађаја. Сви смо другачији, неки су слични, неки скоро исти, неки тотално различити, али увијек другачији, таква је и ћуд, такав је и осјећај за правду у појединцу. Негдје је праведно да лопову одсјеку руку, негдје да одлежи у затвору, негдје да попричају само с њим итд.
Правду и неправду су људи измислили, животни/природни/божји/, систем на земљи је заснован на опстанку и адаптацији.

Лавица, вук, лисица, морају да убију другу животињу да би они преживели, те друге животиње углавном биљоједи морају да прекину развој неке биљке и поједу је да би и оне преживеле, паразити нападају све наведене и живе од туђег рачуна (као наши политичари).
Ту зец лежи, природа и живот на земљи се заснивају на погодите чему, на НЕПРАВДИ! Без неправде не би било живота, каквог познајемо на земљи.
 
Poslednja izmena:
Ratovali protiv NATO-a, sad ratuju za povišicu

Već punih šest godina traje borba vojnih penzionera za pravo na vanredno usklađivanje penzija, na ono što im pripada po zakonu. Tada im je uskraćena povišica od 11,06 odsto pa se dug do danas nagomilao na neverovatnih 20 milijardi dinara. Nakon poslednje odluke Ustavnog suda kojom je vojnim penzionerima pravo na ovo usklađivanje u potpunosti priznato, to više nije samo njihov problem, nego i državni. Ukoliko ne uspeju pred domaćim pravosuđem, vojni penzioneri najavljuju da će od suda u Strazburu tražiti da natera Srbiju da im isplati zakinuto usklađivanje penzija.
Republički fond PIO doneo je 1. januara 2008. godine odluku o vanrednom usklađivanja za sve penzionere, bez obzira na to gde su radili. Međutim, i naredne četiri godine vojne penzije su i dalje isplaćivane preko Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika, naravno, bez povišice.
Mi vojni penzioneri Srbije tražili smo da se i na nas primeni povećanje, ali su nam u Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika donosili negativna rešenja, pa su usledile tužbe Upravnom sudu. Sve presude bile su negativne, pa smo pisali ustavne žalbe. Ustavni sud je već prvom odlukom 2012. g. naložio Upravnom sudu da nam prizna pravo na usklađivanje od 11,06 odsto. Iako je zakonski rok bio 60 dana, Upravni sud osam meseci nije donosio novu presudu u našu korist. A kad ju je konačno doneo, naložio je da prvostepeni organ RF PIO utvrdi da li su naše penzije bile veće ili manje od 60 odsto prosečne zarade, čime smo ponovo stavljeni u nepovoljan položaj. Suprotno odluci Ustavnog suda, još jednom smo izdvojeni u posebnu kategoriju iako su svi osiguranici ravnopravni .
Postoji redovno usklađivanje penzija 30. aprila i 31. oktobra, kao i vanredno, u slučaju da prosečna penzija padne ispod 60 posto prosečne zarade. To se dogodilo pre šest godina ako se gleda ukupna penzionerska populacija. Naše penzije bile su iznad proseka, ali Zakon kaže da treba gledati ukupnu masu. Nisu vojni penzioneri jedina kategorija koja ima primanja iznad 60 posto prosečne plate u državi. Upravo izdvajanjem vojnih penzionera iz celog penzionerskog korpusa, Upravni sud je počinio osnovu nezakonitost. Da je to pogrešno, dovoljno govori podatak da bi po istom principu morali biti izdvojeni i policajci, zdravstvo, prosveta, nosioci nacionalnih penzija… jer svi oni pojedinačno gledano imaju viši prosek. Pošto nijedna druga penzionerska grupa nije izdvojena, vojni penzioneri traže da se to ne radi ni sa njima.
Prosečna vojna penzija je 45.000 dinara, što znači da mesečno svako gubi između 4.500 i 5.000 dinara. Naše penzije jesu veće od državnog proseka, koji iznosi oko 27.000 dinara, ali treba imati na umu da je među vojnim penzionerima preko 60 odsto onih s visokom školskom spremom, dok je kod ostalih kategorija penzionera 6-7 odsto sa visokom školskom spremom i već sama ta činjenica podiže visinu primanja. Pored toga, treba imati u vidu i činjenicu da je prema Zakonu o Vojsci prosečna plata u Vojsci trebala biti 3 prosečne plate u privredi, odnosno da je samim tim i prosečna vojna penzija trebala biti približno 85 % od navedenog. Recimo da su 3 prosečne plate u privredi 100.000 dinara. 85 % od toga je 85.000 dinara, pa bi to bila prosečna vojna penzija da je poštovan zakon.
U celoj državi ima nas 40.000, pa je osnovni dug u ovih šest godina narastao na 14 milijardi dinara, a s kamatama preko 20 milijardi! Pošto mnogi zbog godina i bolesti ne mogu da dočekaju da se okonča ova upravno-ustavna vrteška , velik broj penzionera posegao je za privatnim parničnim tužbama. Sad će još i ovi parnični postupci dodatno uvećati dug države jer treba uračunati honorare advokata, sudskih veštaka… Već je preko 20.000 vojnih penzionera pokrenulo parnice .
Vojni penzioneri najavljuju da će od Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu tražiti da natera Srbiju da im isplati zakinuto usklađivanje penzija, ukoliko Upravni sud uskoro ne donese novu presudu kako je to svojom odlukom, ocenama i stavovima u decembru 2013. godine naložio Ustavni sud.
Kad sve to dođe “na naplatu” hoće li neko snositi odgovornost zbog toga što je svojom samovoljom i nepoštovanjem Ustava i zakona zakidao vojne penzionere i time pričinio ogromne troškove državi - odnosno građanima, poreskim obveznicima? O šteti nanetoj ugledu Srbije, koju masovno tuže oni koji su je branili, u Evropi i svetu da i ne govorimo.
 
Pravda je pravo da učinimo ono što mislimo da treba, i onda pravda može da bude sve. I krivda isto tako.

Pravda – rekao je jednom – mi mislimo da znamo šta je to. A ništa nije neodređenije. Može da bude zakon, osveta, neznanje, nepravda. Sve zavisi od stanovišta.

Pravda je kao zdravlje, misliš o njoj kad je nema, i zaista je neodređena, ali je možda najviše želja da se udavi nepravda, a ona je vrlo određena. Svaka nepravda je jednaka, a čovjeku se čini da je najveća koja je njemu učinjena. A ako mu se čini, onda i jeste tako, jer se ne može misliti tuđom glavom.

Ogriješivši se tako o pravdu u cjelini, Ijudi nikad neće biti u mogućnosti da ostvare svoj dugo žuđeni humanitet, jer je on cjelovit: svaka nepravda ga ruši u potpunosti.

Meša Selimović

- - - - - - - - - -

Šta je po vama nepravda?
Da vas čujem.:D

(Ne)pravda,sama po sebi,ne postoji.Nju stvara interakcija ljudi.Ako bas hocete,celi danasnji svet pociva na nepravdi.
 
Ja mislim da je odnos nepravda/pravda zamišljen u vasionskom umu ili ako želite Bogu još od stvaranja svijeta koji mi zemljani poznajemo. Pretpostavljam da je to potrebno ljudima da se održi ravnoteža u našem postojanju kao npr.što nam je potreban odnos ljubav/mržnja da bi shvatili šta imamo ili nemamo i na čemu svijet počiva.

Slažem se da nepravda baš kao i mržnja ili ljubomora izaziva ljudima bol i da to jeste nepravedno ali mi ljudi smo suviše sitni u cjelokupnom sistemu življenja da to zaista i zauvijek, promjenimo.
 
Pravda je perspektiva.
ako je tesko zamisliti tu perspektivu onda je dovoljno osvrnuti se oko sebe I pogledati prirodu..
Priroda tretira sva svoja bica jednako..ne favorizuje I ne diskriminise. obezbedjujuci tako opstanak najsposobnjieg I sveukupan napredak zivota.

davno je jos receno da nema pravde bez istine.. covek moze polagati pravo na bilo sta sto mu zapadne za oko ali da je je ti istinski njegovo? Drumski razbojnik kad cini razbojnistvo polaze pravo na zlato putnika I smatra ga svojim I od putnika ga uzima macem.. jel to pravedno? moze dalje reci da je postenim radom to zlato steko jer smatra svoje razbojnistvo postenim phe neko ce reci da je on licemer I nece pogresiti .a posto je naoruzan macem ko ce mu osporavati to pravo?
iz ljudskog gledista..covek nije pravedan ako za sebe misli I veruje da je pravedan..on deluje iz pozicije licemerja a ne iz pozicije istinitosti.

namece se zakljucak da se Pravda zasniva na tri principa..principu istinitosti principu objektivnosti I principu nepristrasnosti
a posto naslov nije Pravda nego nepravda I ona se zasniva takodje na tri suprotna ali paradoksalno ne dijametralno suprotna principa..principu prava principu subjektivnosti I principu pristrasnosti.


Licemer polazi od sebe..svet meri svojim merilima I tezi da ga ukalupi u te mere svim raspolozivim sredstvima
Moralan covek shvata da je svet veci od njega I da on nije u njegovom centru te ne polazi od sebe vec sa sobom zavrsava.
 

Back
Top