tri prsta?vjerski fanatizam ili sta...??
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: tri prsta?vjerski fanatizam ili sta...??

Obećava
    Učlanjen
    23.06.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano tri prsta?vjerski fanatizam ili sta...??

Sta vam dovraga znace ona tri podignuta prsta kada vicete Srbija Srbija?

Da li je to ima veze sa vjerom,pravoslavnim fanaticima ili sta?

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Ne osjecam se prozvanom jer nemam ni priliku ni naviku da se na takav ili slican nacin isticem ili iskazujem. Ne kazem da je to lose, samo ja ne praktikujem.

Naime, pretpostavljam da je poznato da se pravoslavci krste spajajuci tri prsta - palac, kaziprst i srednji prst time simbolisuci Sveto trojstvo (otac, sin i sveti duh). Pokazivanje tri razdvojena prsta je valjda isticanje cinjenice da smo pravoslavne vjeroispovjesti. Ne dopada mi se sto se ovim simbolom Sveto trojstvo razdvaja, ali je simbol isuvise stupio medju narod, pa ga niko i ne tumaci tako.

Mozda ce mi neko zamjeriti na poredjenju, ali me i nije bas mnogo briga. Naime, i nacisti su imali karakteristican pokret rukom pri pozdravljanju, sto je Adolf Hitler preuzeo od Cezarove vojske (Ave Cezare).

Svo to pokazivanje nekih pokreta i simbola sopstvenim rukama ili uopste tijelom ima za cilj da svijesno ili podsvijesno bude sacuvano u glavama ljudi te odatle vrsi uticaj. Price o ovome mozete naci u blo kojoj knjizi o biznisu i komunikaciji u poslu jer se tu izuzetno savjetuje gestakulacija...

Jesam malo pretjerala? Izvini, ali eto... :wink:

GojkoSisa
    Guest

Podrazumevano

9. marta '91 vik Drašković je takav pozdrav imao. Od tada je to pravo Srbovanje. Da li je bilo toga pre i šta znači - ne znam. Dobio sam bezmalo 10-ak objašnjenja. Ali od tada je praktično kult srpstva.

GojkoSisa
    Guest

Podrazumevano

9. marta '91 Vuk Drašković je takav pozdrav imao. Od tada je to pravo Srbovanje. Da li je bilo toga pre i šta znači - ne znam. Dobio sam bezmalo 10-ak objašnjenja. Ali od tada je praktično kult srpstva.

Iskusan Nexus 6 (avatar)
    Učlanjen
    22.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    102

Podrazumevano

Citat Original postavio HEBEHA
    Mozda ce mi neko zamjeriti na poredjenju, ali me i nije bas mnogo briga. Naime, i nacisti su imali karakteristican pokret rukom pri pozdravljanju, sto je Adolf Hitler preuzeo od Cezarove vojske (Ave Cezare).
    pa mislim da nije bas slicno...

nacisticki i rimski pokret/pozdrav znaci da nemas nista u ruci, npr. oruzje...isto kao kad se rukujes, ili kad mases nekome... :wink:
    odatle poreklo pozdrava...

ali za tri prsta nemam informacije...

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Citat Original postavio Nexus 6
    Citat Original postavio HEBEHA
    pa mislim da nije bas slicno...

nacisticki i rimski pokret/pozdrav znaci da nemas nista u ruci, npr. oruzje...isto kao kad se rukujes, ili kad mases nekome... :wink:
    odatle poreklo pozdrava...

ali za tri prsta nemam informacije...
    Naravno. I nije slicno, samo sam rekla da ljudi imaju potrebu da, ne samo rijecima, vec i rukom pokazu svoja osjecanja. Rekla sam odakle ideja o tri prsta, ali nisam znala da ju je tek nedavno pokrenuo Draskovic.

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Zemljaci,..... Pa šta je ovo? Niko ne zna šta to znači? A da ne ''glupeta'' po forumu???

Guest

Podrazumevano Re: tri prsta?vjerski fanatizam ili sta...??

Citat Original postavio srbinXP
    Sta vam dovraga znace ona tri podignuta prsta kada vicete Srbija Srbija?

Da li je to ima veze sa vjerom,pravoslavnim fanaticima ili sta?
    S 3 prsta se krstimo,3 puta se ljubimo,a kad teramo-
    -teramo u 3 ***** materine.E tako za u buducce da znate.

Primećen član Tam@ra (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Tri prsta

Pa mislim da je to pošto se krstimo sa tri prsta pa zato....

Početnik
    Učlanjen
    28.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Tri prsta

Citat Original postavio Tam@ra
    TRI PRSTA OZNACAVAJU : VERU , NADU , I LJUBAV, ZATO SE I KRSTIMO SA TRI PRSTA I POZDRAVLJAMO 8)
    ETO SAD ZNATE , POZDRAV ,IGGY

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

Podrazumevano Re: Tri prsta

Citat Original postavio iggy77
    Citat Original postavio Tam@ra
    TRI PRSTA OZNACAVAJU : VERU , NADU , I LJUBAV, ZATO SE I KRSTIMO SA TRI PRSTA I POZDRAVLJAMO 8)
    ETO SAD ZNATE , POZDRAV ,IGGY
    И СВЕТА ТРОЈЦА

Peruzzi nije na forumu
    је дошао тихо и ушао у легенду...
    Domaćin Peruzzi (avatar)
    Učlanjen
    03.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano

kao sto neko rece to je 91-e drashko pokazao masi. hteo je u stvari da podigne tri spojena prsta, ali to niko jednostavno ne bi video, tako da ih je jednostavno razdvojio...

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Mislim da ni sam Vuk ne zna šta je hteo tim da kaže. Uglavnom, može biti bilo šta.

Poznat
    Učlanjen
    02.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1937

Podrazumevano

Eh sad... Otkud ja ovde?
    Nevena je tacno odgovorila. Tri prsta treba da predstavljaju Sveto Trojstvo. Jedinstvo Oca, Sina i Svetog Duha... I kao sto je kod nas obicaj sa simbolima, uspeli smo da napravimo karikaturu. Oni koji se sluze tim znakom, rastavljaju prste i tako ga obesmisljavaju. Da smo skloni bespotrebnim modifikacijama simbola, pokazuje i cinjenica da su ocila na grbu okrenuta u odnosu na unutrasnje uglove krsta. Prvobitni grbovi su bili sa ocilima okrenutim ka unutrasnjosti "kuce".
    Sto se tice nacistickog pozdrava koji je ukljucivao tri prsta, on je oznacavao Trece Carstvo, ako se ne varam...

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Citat Original postavio Julian_Duranona
    Eh sad... Otkud ja ovde?
    Nevena je tacno odgovorila. Tri prsta treba da predstavljaju Sveto Trojstvo. Jedinstvo Oca, Sina i Svetog Duha... I kao sto je kod nas obicaj sa simbolima, uspeli smo da napravimo karikaturu. Oni koji se sluze tim znakom, rastavljaju prste i tako ga obesmisljavaju. Da smo skloni bespotrebnim modifikacijama simbola, pokazuje i cinjenica da su ocila na grbu okrenuta u odnosu na unutrasnje uglove krsta. Prvobitni grbovi su bili sa ocilima okrenutim ka unutrasnjosti "kuce".
    Sto se tice nacistickog pozdrava koji je ukljucivao tri prsta, on je oznacavao Trece Carstvo, ako se ne varam...
    E sad imam jos jedan podatak. U jednoj velikoj i cuvenoj farncuskoj crkvi sam vidjela statuu Bogorodice i malog Hrista u narucju. Dijete treba da blagoslovi posjetioce sa svoja tri prsta koja predstavljaju upravo sveto trojstvo. Ti prsti su razdvojeni. Mada ne vjerujem da je Vuk imao tu statuu u vidu kada je mahao sa tri prsta.

Početnik
    Učlanjen
    24.11.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

E moji SRBI ne znate pravo znacenje "3 prsta"..........Vecina Srba gresi kad podize 3 prsta rasireno i peva srpske pesme.......3 prsta se drze spojeno kao spoj svete trojice..
    a ustase su u 2 svetskom ratu davali zakletvu sa 3 razdvojena prsta sto znaci da ce da rastave svetu trojcu... Tako da moji SRBI uvek 3 prsta spojeno!!!

Domaćin HappyFuneral (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    86

Citat Original postavio shime92 Pogledaj poruku
    E moji SRBI ne znate pravo znacenje "3 prsta"..........Vecina Srba gresi kad podize 3 prsta rasireno i peva srpske pesme.......3 prsta se drze spojeno kao spoj svete trojice..
    a ustase su u 2 svetskom ratu davali zakletvu sa 3 razdvojena prsta sto znaci da ce da rastave svetu trojcu... Tako da moji SRBI uvek 3 prsta spojeno!!!
    Ako su i drzali tri prsta razdvojeno, sigurno nije zbog toga... Ustase su katolici, a oni takodje veruju u sveto trojstvo...

Dakle, nema price o razdvajanju svetog trojstva kod ustasa ...

Cetnici su zakletvu polagali sa spojena tri prsta... Ova razdvojena tri prsta je Draskovic uveo devedesetih... Mozda nije stigao da ih spoji na mitingu... Popalila se masa pre nego sto je ovaj zavrsio pozdrav

Primećen član Онако, у пролазу (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Гарда у Војсци Краљевине Југославије је полагала заклетву са три спојена прста....
    It а*int like in the movies at all.......

Slične teme

1. TRI PRSTA?
    Autor Altar u forumu Istorija
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 14.06.2011., 15:06
  2. bol prsta
    Autor puzic u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.04.2009., 22:03
  3. Hrvatska:fanatizam i ekstremizam !!!
    Autor NEPOBEDIVO SUNCE u forumu Politika
    Odgovora: 37