šta znače raširena tri prsta podignuta?vjersko obilježje
Prikazujem rezultate 1 do 16 od 16

Tema: šta znače raširena tri prsta podignuta?vjersko obilježje

Obećava
    Učlanjen
    23.06.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano šta znače raširena tri prsta podignuta?vjersko obilježje

Šta Srbima dovraga znače ona tri prsta.
    Ako je vjersko obilježje onda je to izvitoperenje pravoslavlja,jer pravoslavlje ne priznaje nikakvu euforiju i deranje "Srbija,Pravoslavlje..."
    Ako nije vjersko,onda kakvo je?
    Kada je nastalo,kako se upotrebljavalo,i zašto...

Neproveren član
    Učlanjen
    29.03.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Prvi put je to upotrebio Vuk Draskovic u svojim govorima pocetkom devedesetih godina. I na neki nacin predstavlja srpsko pravoslavlje(srbi se krste sa tri prsta) i sveto trojstvo...

Buduća legenda Владан (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    964

Podrazumevano

Пре Вука је употребљавао усташки поглавник Анте Павелић и његове усташе. Поздрав са три раширена прста уопште није својствен Србину православцу. Срби се могу поздрављати искључиво (ако већ хоће да машу рукицама ) са три скупљена прста (положај прстију као када се крсте)

Поздрав са три раширена прста је подвала србском народу и веома ружан обичај. Клоните га се!

Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    964

Podrazumevano

Аутентични, искрени србски националисти пак ЗНАЈУ да једино ТРИ СПОЈЕНА ПРСТА јесу, и одувек су били, србски поздравни символ. Примери за то су многобројни, попут, рецимо, полагања заклетве Србских добровољаца за време Другог светског рата. Они су полагали заклетву држећи уздигнуту десну руку
    са спојена три прста. Или, ево још једног примера: 1937. године Свети владика Николај Велимировић држи велики народни збор у Ваљеву, пред (за оно време огромном) масом од 30 000 људи. Повод је борба против Конкордата. На крају свог говора, Владика Николај позива народ да дигне увис србски поздрав: "ТРИ ПРСТА УВИС, СРБИНЕ!" И потом сви дижу три СПОЈЕНА прста.

Domaćin zoranpetrovic84 (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano ...

valjda je tako i Karadjordje pozivao na ustanak...?

Obećava
    Učlanjen
    29.07.2005.
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

A propo ovome da je Karadjordje pozivao sa tri prsta nasla sam ovaj text.
    Dok je u vreme mira Karadjordje, 1811. godine, u Topoli, pored starog konaka i nove crkve gradio nove kule iz cijih su se otvora pomaljale topovske cevi, saznalo se da neki velikasi kuju zaveru protiv Vozda. Zahvaceni sujetom, pomisljali su cak da su hrabriji i pametniji od svoga vodje. Zaboravili su kako je on izabran, ali su zaboravili i razloge zbog kojih je odbijao njihov predlog:

- Ja hocu svud sa vama, ali necu pred vama!
    - A sto neces?
    - Necu zato: vi niste naucili vojevati, pa cete se posle nekoliko dana predate Turcima, a znate sta onda ceka mene.
    - Necemo! Necemo! graknuse svi! - Ti pred nama, a mi za tobom. U vodu - u vodu; u vatru - u vatru! Samo neka si ti staresina!
    - Opet se, braco, ne mogu primiti. Ako se primim cinicu mnogo kojesta sto vama nece biti po volji.
    - A sta mislis da cinis? - pitaju okupljeni.
    - Ko se uhvati u najmanjoj izdaji hocu da ubijem, da obesim, da udaram na strasne muke!
    - To hocemo i mi! - svi se slazu.
    - Dignite tri prsta u vis! - pozove Karadjordje.

Svi dizu tri prsta i zaklinju se na vernost izabranom staresini.

copy/paste ISTOCNIK list srpske pravoslavne eparhije kanadske

Nego, moram pomenuti da je ovo jako interesantna tema (nikada se nisam ni zapitala zasto i sama dizem tri prsta) ali pogledavsi i neke stranice preko gooogle-a dalo mi se primjetiti da je ista tema jako skakljiva. Naisla sam na komentare tipa da tri prsta nisu simbol pravosljavlja jer ,parafraziracu, koji se pravoslavac jos krsti sa tri rasirena prsta. Neki cak i kazu da je ovo simbol neprijateljstva (?), neki pak da je to preuzeto sa zapada, neko od ustasa... O.k da li bi se nasao ko kompetentniji da pojasni ovo, ovdje, na ovom forumu?

Obećava
    Učlanjen
    29.07.2005.
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

A propo ovome da je Karadjordje pozivao sa tri prsta nasla sam ovaj text.
    Dok je u vreme mira Karadjordje, 1811. godine, u Topoli, pored starog konaka i nove crkve gradio nove kule iz cijih su se otvora pomaljale topovske cevi, saznalo se da neki velikasi kuju zaveru protiv Vozda. Zahvaceni sujetom, pomisljali su cak da su hrabriji i pametniji od svoga vodje. Zaboravili su kako je on izabran, ali su zaboravili i razloge zbog kojih je odbijao njihov predlog:

- Ja hocu svud sa vama, ali necu pred vama!
    - A sto neces?
    - Necu zato: vi niste naucili vojevati, pa cete se posle nekoliko dana predate Turcima, a znate sta onda ceka mene.
    - Necemo! Necemo! graknuse svi! - Ti pred nama, a mi za tobom. U vodu - u vodu; u vatru - u vatru! Samo neka si ti staresina!
    - Opet se, braco, ne mogu primiti. Ako se primim cinicu mnogo kojesta sto vama nece biti po volji.
    - A sta mislis da cinis? - pitaju okupljeni.
    - Ko se uhvati u najmanjoj izdaji hocu da ubijem, da obesim, da udaram na strasne muke!
    - To hocemo i mi! - svi se slazu.
    - Dignite tri prsta u vis! - pozove Karadjordje.

Svi dizu tri prsta i zaklinju se na vernost izabranom staresini.

copy/paste ISTOCNIK list srpske pravoslavne eparhije kanadske

Nego, moram pomenuti da je ovo jako interesantna tema (nikada se nisam ni zapitala zasto i sama dizem tri prsta) ali pogledavsi i neke stranice preko gooogle-a dalo mi se primjetiti da je ista tema jako skakljiva. Naisla sam na komentare tipa da tri prsta nisu simbol pravosljavlja jer ,parafraziracu, koji se pravoslavac jos krsti sa tri rasirena prsta. Neki cak i kazu da je ovo simbol neprijateljstva (?), neki pak da je to preuzeto sa zapada, neko od ustasa... O.k da li bi se nasao ko kompetentniji da pojasni ovo, ovdje, na ovom forumu?

Primećen član
    Učlanjen
    10.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Citat Original postavio UrosWasHere
    Prvi put je to upotrebio Vuk Draskovic u svojim govorima pocetkom devedesetih godina. I na neki nacin predstavlja srpsko pravoslavlje(srbi se krste sa tri prsta) i sveto trojstvo...
    :shock:

Aktivan član zorab (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano

Secam se da je Vuk prvi poceo, sa one terase, 91... "Svi! Svi! Svi!" Nema to veze sa pravoslavljem, ali meni je taj gest toliko prisan da kad hocu da pokazem "Viktorija" to radim - s tri prsta. Takodje, "Peace" pokazujem sa tri prsta.
    U knjizi novinara Zorana Petrovica Pirocanca, u kojoj je prikupio sta je svet (politicari,javni radnici itd.) govorio o nama, Srbima, neki tamo (ne secam se ko) rekao je da je to nesto kao tajni poziv na klanje (na zalost, ni toga se precizno ne secam).

Obećava
    Učlanjen
    29.07.2005.
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

[quote="zorab"]Secam se da je Vuk prvi poceo, sa one terase, 91... "Svi! Svi! Svi!"

Da, tacno. Ajmo da pitamo Vuka odakle mu to ?

Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    964

Podrazumevano

Започни петицију!

Obećava
    Učlanjen
    29.07.2005.
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano Peticija

Gospodine Draskovicu,
    okupili smo se danas ovdje kako bismo razrijesili neka vazna pitanja koja se ticu naseg opstanka na ovoj planeti.Zato vam upucujemo ovu molbu da nam date adekvatan odgovor zasto ste digli tri prsta i pozvali nas rijecima: SVI!SVI!SVI!Gospodine Draskovicu, uvjereni smo da ćete razmotriti ovo nase pitanje, i dati odogovor svim peticionarima koji su svoj potpis ostavili na ovom forumu
    Ajde sad svi potpise...
    Drnjaca, krajnje posteno od mene, ajde, prvi se upisi

Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    964

Podrazumevano

1. Владан Дрињаковић
    2. _______________
    3. _______________
    4. _______________
    5. _______________
    ...
    1 000 000 _________________

Aktivan član zorab (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano

To je gest po kojem se prepoznajemo i u belom svetu
    Tako, jednom, u tom belom svetu, domacini ukljucili TV, tek da bace oko na njima vaznu utakmicu. I TV zuji u pozadini, nemam pojma ni kako se zove (fudbalski) klub , kad dade gol igrac tima za koji moji domacini navijaju. Raduje se momak na terenu, rasirio tri prsta, trci. Pada grljenje na terenu, kao i pred televizoram. Pitam ko je taj igrac, odgovaraju "Serb". Of course!

Obećava
    Učlanjen
    29.07.2005.
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano

Narocito je fino kad oni Ameri, crnci iz NBA koji igraju sa Stojakovicem i Divcem dignu tri prsta zajedno sa njima. Jao, mocna stvar

Početnik
    Učlanjen
    06.08.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

ewhse

Slične teme

1. kontraktura prsta
    Autor danny0202 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 04.01.2015., 18:31