seksualno uznemiravanje i ucenjivanje na radnom mestu

Z

Zana63

Gost
Bila sam zrtva seksualnog uznemiravanja na radnom mestu i zbog toga sto nisam pristala na uslove koje mi je postavio sef premestena sam na manje placeno radno mesto a univerzitetska karijera mi je unistena.
Videla sam da je u Hrvatskoj dopunjen Zakon o radu clanom koji predvidja da se svaka vrsta ovakvog uznemiravanja strogo kaznjava. Kako sam u poslednje cetiri godine prosla kroz pravi pakao upravo zbog toga sto nisam mogla da se pozovem na zakon i morala sam da budem zrtvovana, zelim da pokrenem inicijativu da se i kod nas dopuni Zakon na slican nacin.Molim da me podrzite u tome.
 
Zana63:
Bila sam zrtva seksualnog uznemiravanja na radnom mestu i zbog toga sto nisam pristala na uslove koje mi je postavio sef premestena sam na manje placeno radno mesto a univerzitetska karijera mi je unistena.
Videla sam da je u Hrvatskoj dopunjen Zakon o radu clanom koji predvidja da se svaka vrsta ovakvog uznemiravanja strogo kaznjava. Kako sam u poslednje cetiri godine prosla kroz pravi pakao upravo zbog toga sto nisam mogla da se pozovem na zakon i morala sam da budem zrtvovana, zelim da pokrenem inicijativu da se i kod nas dopuni Zakon na slican nacin.Molim da me podrzite u tome.

Imas svu podrsku...
Za neku konkretnu pomoc, kontaktiraj uticajnije zenske grupe, ili organizacije koje se bave ljudskim pravima, ako vec to nisi ucinila...
Zelim ti srecu i, naravno, da pravda pobedi.
 
Hvala!
Ja sam dozivljavala strasne stvari i niko iz velikog kolektiva u kome radim nije hteo nista da preduzme da tog coveka makar najozbiljnije opomene.
Kad je doslo vreme za moj reizbor (magistar sam) onda su me prebacili (pristala sam jer nemam izbor, samohrana sam majka, otpustili bi me da nisam pristala) da me prebace na drugo radno mesto, da mi ne placaju magistraturu, tako da moja plata sada iznosi 9000 dinara a bila bi dvostruko veca da sam ostala na radnom mestu asistenta jer nikakvih primedbi na moj rad nije bilo, cak sam imala i radove u casopisu, sto je bilo dovoljno da se prijavi doktorat.Zamislite kakvu sam stetu pretrpela.Godine mukotrpnog rada uzalud, a uzrocnik moje nevolje nekaznjen!Umesto toga kaznjena ja!
 
Jesu, propale su godine, zato sto to znanje ne koristi nikome.
Ja sam prebacena na radno mesto koje nema dodirnih tacaka sa onim sto sam radila tako da sada polako zaboravljam...Ako ne baratas aktivno onim sto si naucio, to neminovno potiskuju druge stvari. To je kao kada neki vrhunski sportista naglo prestane da trenira...
 
evo jedan primer....
moju poznanicu je profesor malteretirao tako da ona nije mogla da odbrani magistarski ako ne legne sa njim. naravno, devojci se zivot pretvorio u pakao i znate sta je uradila?? nasla je jednog druga sa groznim, dubokim glasom i ovaj je tog profesora zvao svaki dan po 20 puta i urlao mu u slusalicu da devojku ostavi na miru! to je trajalo nedelju dana i matora skotina je odustala!
tuzno je da nas nikakav zakon ne brani (ima li toga uopste???) i da ucenjivanja ima na svakom koraku, ali ovo je dobar primer da ovde izgleda moze da se postigne rezultat jedino golom silom.
:x
 
Nije ni tako lako promeniti "sljaku" bez obzira na obrazovanje, mislim na posao u zemlji.I tu sada da biste se sada zaposlili na nekoj katedri treba da imate najcesce "vezu"...
Svuda treba da imate "vezu", nista ne ode bez toga.Probala sam na nekoliko mesta.Jednostavno ne mora da ti obrazlaze zasto nece da te primi.Mozes da ispunjavas sve uslove, stav Katedre je takav (u stvari stav jednog coveka koji je planirao da dovede tacno odredjenu osobu iz nekih svojih razloga).Tako se i napreduje.Voma zalosno.
 
Ja radim na fakultetu, znam kakva je situacija, znam za koleginice koje su preko kreveta postale asistenti, napisana im je magistratura da nisu prstom mrdnule, ali u ovako truloj drzavi, to je samo jedan delic slagalice. Daleko je, nazalost, do uvodjenja pravnog sistema i potpune zastite u svakom pogledu, pa i ovom. Tacno je i da kvalitet nije presudan kada se biraju saradnici i nastavnici, vec cesto veze, poznanstva, kakav si sa sefom i sl.
 
Ja bih ti preporucila da procitas jednu simpaticnu knjizicu koja se zove " Ko je maznuo moj sir ". Ima je u svim knjizarama.

A zatim, sedeti u mestu i preispitivati sta je bilo, kako je bilo i okretati istu gorcinu vasceli dan i nije bas neko resenje.

Ponekad covek mora da se odrekne svojih snova. Ako vec mora, sto pre- to delotvornije. Hocu reci: ne moras za tu tzv. zaradu koju bi zaradila da si prodavacica lutrije da ostvarujes bas na Univerzitetu. Buduci da si sigurno majstor svog zanata, promeni radnu sredinu. U poslu je vazno imati ili dobru lovu ili zadovoljstvo u radu. kako nemas ni jedno ni drugo, sta ti tu vise trazis? Ako si magistar ekonomije / primera radi/, nemoj vise da se bavis naucnim radom na univerzitetu, nego primenjenim radom u nekoj banci, firmi i sl. Veruj da ce tamo imati respekt prema tvom znanju i usput te i placati. Izmedju ostalog tako ces izaci i iz svog loseg psihickog stanja.

A sto se onog koji ti je pobrkao loncice i jos sebe naziva muskarcem tice, pusti nek zivot tece... Sve se kad tad svakome vrati.
 
Zana63:
Nije ni tako lako promeniti "sljaku" bez obzira na obrazovanje, mislim na posao u zemlji.I tu sada da biste se sada zaposlili na nekoj katedri treba da imate najcesce "vezu"...
Svuda treba da imate "vezu", nista ne ode bez toga.Probala sam na nekoliko mesta.Jednostavno ne mora da ti obrazlaze zasto nece da te primi.Mozes da ispunjavas sve uslove, stav Katedre je takav (u stvari stav jednog coveka koji je planirao da dovede tacno odredjenu osobu iz nekih svojih razloga).Tako se i napreduje.Voma zalosno.

Je8iga, onda utvrdi listu prioriteta i posle mojne da kukas: karijera ili chast - izabri te sami, pa sta bude. Ali bez kukanja molim lepo :!:
 
da ,ovo je realan problem !naravno svako moze da bira ,da li da se prepusti ,ili da se bori protiv toga .ukoliko se izabere drugo resenje ,znam da lako nije ,ali ima i malih "saveznika "koji su od pomoci .znam jednu devojku koja je radila u jednoj velikoj kompaniji ;kada je ostala u drugom stanju ,vise im se isplatilo da joj ne produze ugovor .kako je sve to predvidela ,stavila je recorder u "bubreg "i otisla na razgovor sa predpostavljenim ,gde je isti rekao sve sto misli ,i sto je ceka ;istina postoje zakoni ,ali stupaju na snagu od trenutka kad imas dokaze ...eee, !
kad se sastanak zavrsio ostali su tako da ce ona "razmisliti" i dati odgovor u toku sedmice.kuci je umnozila kasetu ,otisla na razgovor, videla da dobra volja da predpostavljeni promeni stavove ,ne postoji ,e onda mu je spustila kasetu na sto i pitala da li preferira da se dogovori sa njoom ili da to ode dalje ?
u njenom slucaju problem se jako pozitivno resio .dobila je sto je trazila .e sada ,na mnogim sudovima ,audio registarcije se ne priznaju ,ali se obicno do suda i ne stigne ako se problem sasece u korenu !"predpostavljenima" je vazno vec da to ne ide do njihovih superiornih ,a ako bas iznad njih ne postoji niko ,e onda da ,postoji neka druga institucija kojoj se moze obratiti ,ali problem je uvek cekanje na red.
zamislite ,te muskarce koji silom iznudjuju neciju paznju ,koristeci profesionalnu poziciju ;mnogo bi lakse do istih stvari stigli ,ljubaznoscu,dzentlmenstvom,trikovima.
no, ovde se radi o povredjenoj sujeti ;kako su sabani i nasilni ,a na silu nista ne izlazi ,onda su podsvesno ljuti na sebe jer su uz to ispali smesni i glupi (dal je moguce da me ova nece ,a ja sam zaboga direktor-mora da sam mnogo ljigav,i ruzan;ko zna sta mi fali...),a automatski odbijeni ,te svoj gnev kanalisu na maltret iste osobe koju su do malopre "zeleli ". demonstracija moci ukratko, za neostvarene ambicije !
komplikovano je ali sto je kolektiv veci i vaznost firme veca ,to je lakse satrti takve likove !pretis im masom !a u njihovom je interesu da se to ne sazna !a prilikom dogovaranja o uslovima rada daljeg ,uzmes sve sto mozes i osiguras se protiv eventualnih "nepredvidjenih situacija ".
naravno ne moze se primeniti na sve i svakoga ;svaka je prica individualna .treba videti ponaosob koliko svakoga kosta ?ali ako se krene u tako nesto ,vazno je ne okretati ledja i fiksirati pravo u oci uzdignute glave .ne menjati namere.
cao !
 
Znam da sam sama, znam da svi oni imaju putera na glavi, ono sto me je veoma zabolelo bila je izjava jednog drugog profesora, koga sam ranije veoma cenila, da sam preterala.Ja preterala!Pa i kolege sa katedre su prestale da razgovaraju sa mnom prema instrukcijama doticnog, svi se utrkuju ko ce da bude gori prema meni, jer sto je gori to brze nareduje!
Znam da je resenje da odem sa ovog fakulteta, ali za moju bransu je u ovom trenutku tesko da nadje posao.
 
sta si ti ucila ceo zivot???????????
svi bre ti univerzitetski radnici su takve smradine i pacenici da to nije normalno
odvoji bre 100 eu i daj klincima neka ga umlate kao stoku al bas umalte da ne zna ni ko ga je tuko ni zasto
kakvi bre profesori, ceo zivot blenuli u knjige pic... nisu videli pa sad ce kao nesto da odvoje
seljacine samo motkom treba tretirati jel samo to i razumeju
 
anakin:
evo jedan primer....
moju poznanicu je profesor malteretirao tako da ona nije mogla da odbrani magistarski ako ne legne sa njim. naravno, devojci se zivot pretvorio u pakao i znate sta je uradila?? nasla je jednog druga sa groznim, dubokim glasom i ovaj je tog profesora zvao svaki dan po 20 puta i urlao mu u slusalicu da devojku ostavi na miru! to je trajalo nedelju dana i matora skotina je odustala!
tuzno je da nas nikakav zakon ne brani (ima li toga uopste???) i da ucenjivanja ima na svakom koraku, ali ovo je dobar primer da ovde izgleda moze da se postigne rezultat jedino golom silom.
:x

Well, zakon brani, neko je gore pomenuo clan 102a KZS-a, ali pitanje je koliko ce to zaziveti.... treba imati hrabosti da se cela masinerija pokrene u okruzenju gde je (izgleda) tradicija cutati o takvim stvarima.
 
Zana63:
Bila sam zrtva seksualnog uznemiravanja na radnom mestu i zbog toga sto nisam pristala na uslove koje mi je postavio sef premestena sam na manje placeno radno mesto a univerzitetska karijera mi je unistena.
Videla sam da je u Hrvatskoj dopunjen Zakon o radu clanom koji predvidja da se svaka vrsta ovakvog uznemiravanja strogo kaznjava. Kako sam u poslednje cetiri godine prosla kroz pravi pakao upravo zbog toga sto nisam mogla da se pozovem na zakon i morala sam da budem zrtvovana, zelim da pokrenem inicijativu da se i kod nas dopuni Zakon na slican nacin.Molim da me podrzite u tome.

je l mozes ovo u neke novine da posaljes ili tako nesto
sta kazu koleginice
 
Dosadjujem se na poslu i listam stare teme, pa sam mislio da ovu izvucem iz prasine jer mi nesto tu nije jasno.

Pitao bih Zanu63, ako je jos uvek u blizini, kako se oblacila na fakultetu, koje duzine su joj bile suknje i da li je mozda dolazila u uskim pantalonama na posao? Kako se ponasala prema svojim muskim kolegama? Citava ta prica (ne samo njena) o seksualnom uznemiravanju mi ni malo ne drzi vodu. Ni malo ne verujem u takve stvari. Zena, devojka koja ne zeli da bude startovana, smarana i seksualno uznemiravana to nece ni biti. Poznajem jednu prelepu Draganu koju nikad nije smorio ni jedan lik kojeg ona na neki nacin nije pozvala.

I da okrenemo malo na drugu stranu. Ja se osecam seksualno uznemiren svakog dana kad prodjem kroz Knez i Terazije :) Ali bas uznemiren :? Toliko dugih nogu, finih guza, sve su nesto utegnute, polugole... I onda kad se neko (kolega na poslu, drug u skoli...) primi na to, onda se to zove seksualno uznemiravanje. Ma daj...
 
Groucho Marx:
Dosadjujem se na poslu i listam stare teme, pa sam mislio da ovu izvucem iz prasine jer mi nesto tu nije jasno.

Pitao bih Zanu63, ako je jos uvek u blizini, kako se oblacila na fakultetu, koje duzine su joj bile suknje i da li je mozda dolazila u uskim pantalonama na posao? Kako se ponasala prema svojim muskim kolegama? Citava ta prica (ne samo njena) o seksualnom uznemiravanju mi ni malo ne drzi vodu. Ni malo ne verujem u takve stvari. Zena, devojka koja ne zeli da bude startovana, smarana i seksualno uznemiravana to nece ni biti. Poznajem jednu prelepu Draganu koju nikad nije smorio ni jedan lik kojeg ona na neki nacin nije pozvala.

I da okrenemo malo na drugu stranu. Ja se osecam seksualno uznemiren svakog dana kad prodjem kroz Knez i Terazije :) Ali bas uznemiren :? Toliko dugih nogu, finih guza, sve su nesto utegnute, polugole... I onda kad se neko (kolega na poslu, drug u skoli...) primi na to, onda se to zove seksualno uznemiravanje. Ma daj...


E, ovo nisam verovala da ti možeš da napišeš. Kakve veze ima dužina suknje na nečije pravo da te smara.
Svačije pravo je da pokuša a tvoje je da mu ukažeš na grešku u razmišljanju.Znaš li da ja nekada kada sam smorena i imam puno problema, obučem čarape sa halterima makar ispod farmerki jer se tako osećam bolje u svojoj koži, lakomislenije i samouverenije.Sve to ne znači da želim nekog da izazivam pa da mi "posle bude đavo kriv". Ne rade žene sve što rade samo zbog muškaraca, rade dosta toga samo zbog sebe....
 
apotekarka:
Groucho Marx:
Dosadjujem se na poslu i listam stare teme, pa sam mislio da ovu izvucem iz prasine jer mi nesto tu nije jasno.

Pitao bih Zanu63, ako je jos uvek u blizini, kako se oblacila na fakultetu, koje duzine su joj bile suknje i da li je mozda dolazila u uskim pantalonama na posao? Kako se ponasala prema svojim muskim kolegama? Citava ta prica (ne samo njena) o seksualnom uznemiravanju mi ni malo ne drzi vodu. Ni malo ne verujem u takve stvari. Zena, devojka koja ne zeli da bude startovana, smarana i seksualno uznemiravana to nece ni biti. Poznajem jednu prelepu Draganu koju nikad nije smorio ni jedan lik kojeg ona na neki nacin nije pozvala.

I da okrenemo malo na drugu stranu. Ja se osecam seksualno uznemiren svakog dana kad prodjem kroz Knez i Terazije :) Ali bas uznemiren :? Toliko dugih nogu, finih guza, sve su nesto utegnute, polugole... I onda kad se neko (kolega na poslu, drug u skoli...) primi na to, onda se to zove seksualno uznemiravanje. Ma daj...


E, ovo nisam verovala da ti možeš da napišeš. Kakve veze ima dužina suknje na nečije pravo da te smara.
Svačije pravo je da pokuša a tvoje je da mu ukažeš na grešku u razmišljanju.Znaš li da ja nekada kada sam smorena i imam puno problema, obučem čarape sa halterima makar ispod farmerki jer se tako osećam bolje u svojoj koži, lakomislenije i samouverenije.Sve to ne znači da želim nekog da izazivam pa da mi "posle bude đavo kriv". Ne rade žene sve što rade samo zbog muškaraca, rade dosta toga samo zbog sebe....


Nije poenta samo u duzini suknje, postoji gomila devojaka koje su obucene jako izazovno ali nakon razgovora od tri minuta sa nekim od njih, covek moze da ukapira da njeno izazovno oblacenje ne prati njeno izazovno ponasanje. Znaci, ponasa se normalno, ne izaziva, ne zavodi ako ne zeli da bude zavedena. Znam da ti volis da flertujes, i to je ok, ali sve ima neku granicu, svako takvo zezanje je u redu, ali postoje devojke se svo vreme zezaju i iskoristavaju duzinu svojih nogu ili oblinu svojih s*sa, pa posle im stvarno 'djavo bude kriv'. S druge strane, znam da postoje i nedokazani tipovi, ali sam sasvim siguran da u ogromnom broju slucajeva, ako je devojka stvarno strejt, da svaki takav tip moze da se ohladi.

A ono sa minicima, nogama i goozama na Knezu, to dozivljavam kao demonstraciju zenske moci, kao, evo me jako sam dobra, ali ako me smoris to cu proglasiti za seksualno uznemiravanje. Mislim, to mi je malo licemerno...
 

Back
Top