Dobro, sta je to?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Samodapitam

Početnik
Poruka
11
Dakle, ne bih da zvucim neobavesteno, ali me zaista interesuje sta se u Srbiji podrazumeva pod zanimanjem "merchandiser". I kako sad da je to toliko trazena profesija? Mislim, sta smo, bre, do sada radili bez mrcendajzera? Isla sam i na neke strane sajtove, ali su oni izgleda evoluirali u toj oblasti, pa nikako da se njihovo objasnjenje istog pojma podudari sa nasim...

Stvarno me zanima sta je njihov posao... Jedan mi cak ponudio da ja, kao, formiram tim!!! Ej, bre!
 
Merchandise - roba

Engleski ce te nauciti da kad dodas er na glagol ili u redjim slucajevima imenicu, dobijes zanimanje koje se bavi istom... naravno ima izuzetaka... Dakle, merchandiser je osoba koja se bavi robom, ili 'po naski', trgovac...

Danas je popularno zvati profesije 'egzoticnim' izrazima... pa sad imamo PR manager-e, estradne 'umetnike', call-handlere i slicne profesije koje su godinama postojale pod drugim izrazima...

Quo vadis, svete!
 
Samodapitam:
Dakle, ne bih da zvucim neobavesteno, ali me zaista interesuje sta se u Srbiji podrazumeva pod zanimanjem "merchandiser". I kako sad da je to toliko trazena profesija? Mislim, sta smo, bre, do sada radili bez mrcendajzera? Isla sam i na neke strane sajtove, ali su oni izgleda evoluirali u toj oblasti, pa nikako da se njihovo objasnjenje istog pojma podudari sa nasim...

Stvarno me zanima sta je njihov posao... Jedan mi cak ponudio da ja, kao, formiram tim!!! Ej, bre!

Merchandiser se kod nas na trzistu prevodi kao UNAPREDJIVAC PRODAJE.
Danas gotovo sve ino-firme raspisuju konkurs za ovo radno mesto. Ima ih u skoro svim oblastima od sokova preko cigareta do automobila. Svuda u svetu u okviru jakih kompanija koje proizvode i imaju sirok asortiman brendova i ciji su proizvodi konkurentni na trzistu imaju ova radna mesta.
Posao merchandisera se sastoji u pracenju kretanja odredjenog ili odredjenih brendova na trzistu, njihove cene, kotiranje u odnosu na druge proizvode,
zatim prati konkurenciju, postavlja i izlaze celokupan reklamni materijal... Ako se radi o merchandiseru iz oblasti cigareta napr: BAT-a (lucky strike), onda se njegov posao sastoji u tome sto po odredjenom nedeljnom planu koji dobija od svojih supervizora, obilazi maloprodaje i kioske (20-tak dnevno), koje pri tome kontrolise.
Kontrolisanje se sastoji u kontroli cena cigareta, kontrolise cene konkurentskog brenda (napr: MARLBORA),zatim se dogovara sa gazdom oko postavljanja svetlecih reklama, ali pod uslovom da objekat nije vec brendiran od strane konkurencije.
Lepe postere i ostali reklamni materijal unutar objekta (ako je maloprodaja), ili na samom objektu (ukoliko je u pitanju kiosk). Vrse proveru izlozenosti njihovih brendova. Ukoliko uoce nepravilnosti oko izlaganja njihovih proizvoda (npr: cigarete BAT-a nisu poredjane u nizu jedna do druge imaju pravo da zahtevaju od radnika u tom objektu da tu nepravilnost ispravi, ili to cine sami (u maloprodajama).
Ukoliko se na trzistu pojavi neki njihov nov proizvod onda merchandiser ostavlja u objektima koje prati i kontrolise: flajere, postere...(kao sto je philip morris radio kada se legalizovao na trzistu njihov brend EVE).
Merchandiser takodje obavestava vlasnike lokala o odredjenim nagradnim igrama ukoliko su u toku. Lepljenjem odredjenih postera unutar objekta obavestavaju svoje konzumente o nagradnoj igri i oni su ti koji kasnije dostavljaju nagrade (recimo SINALCO je radio veliki broj nagradnih igara, njihovi merchandiseri su bili ti koji su kasnije osvojene nagrade dostavljali na kucne adrese (lopte, dresove..).
U SUSTINI SVE JE U SLUZBI MARKETINGA, SVE ZA FAVORIZOVANJE BRENDA NA TRZISTU I JACANJE NJEGOVE KONKURENTNOSTI.

p.s. eto ja sam pokusala da ti objasnim kako izgleda posao merchandisera na nasem trzistu, nadam se da ti je sada jasnije...
POZDRAV
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top