fermentacija...
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: fermentacija...

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano fermentacija...

ljudi...
    jel zna neko da mi objasni kako da od zita ili krompira dobijem alkohol?

mislim, znam kako ide proces sa shecerom, mislim vocem , al neznam kako da skrob nateram da predje u saharozu .
    profesora hemije nikako da sretnem, na netu, u nekim priruchnicima za pravljenje votke il kazu da se desi sam od sebe, il da treba da drzish na malo vecoj temperaturi neko vreme... al meni to sve neshto sumnjivo...

znam da je pominjana neka kiselina kao katalizator, al se s tim ne bih igro, odavno sam bio gimnazijalac, zaboravilo se

ako neko zna nek mi javi, hitno mi je!!!

jopaA
    Guest

Podrazumevano Re: fermentacija...

Citat Original postavio crow
    al neznam kako da skrob nateram da predje u saharozu .
    sit se ispljuj u skrob, posto pljuvacka ima enzim amylase koji skrob pretvara u maltozu...

Guest

Citat Original postavio jopaA
    sit se ispljuj u skrob, posto pljuvacka ima enzim amylase koji skrob pretvara u maltozu...

ma znam
    nasho sam na netu odma nakon posta.
    a ako sam razumeo kako treba, zito kad pochne da klija, samo stvara amylase, da bi mogo da koristi skrob za sebe. pa ako ga pistim da proklija i onda stavim u vodu i drzim na nekih 40 stepeni, trebalo bi da uspe, zar ne?

ispravi me ako negde greshim

hvala

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Anonymous
    Citat Original postavio jopaA

ma znam
    nasho sam na netu odma nakon posta.
    a ako sam razumeo kako treba, zito kad pochne da klija, samo stvara amylase, da bi mogo da koristi skrob za sebe. pa ako ga pustim da proklija i onda stavim u vodu i drzim na nekih 40 stepeni, trebalo bi da uspe, zar ne?

ispravi me ako negde greshim

hvala

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano fermentacija...

Kukuruz ili krompir treba prvo dobro usitniti i prokuvati. Zatim se dodaje jecmeni slad. Zrno jecma je karakteristicno po viskom sadrzaju enzima. Nakon dejstva slada potreban vam je kvasac da izvrsi vrenje. Morate voditi racuna o pocetnoj koncentraciji glukoze, temperaturi vrenja, obezbediti N, P, K kao hranu za kvasce, podesiti i pratiti pH vrednost. Kolicina etanola se vremenom povecava i inhibira rad kvasca....... dalje vam je potreban dobar destilacioni uredjaj i nesto malo destilacione vestine.
    Ipak, najjeftinije je kupiti ,,gotov" etilalkohol u prodavnici. Kada se sve sabere.....

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Andromeda
    Kukuruz ili krompir treba prvo dobro usitniti i prokuvati. Zatim se dodaje jecmeni slad. Zrno jecma je karakteristicno po viskom sadrzaju enzima. Nakon dejstva slada potreban vam je kvasac da izvrsi vrenje. Morate voditi racuna o pocetnoj koncentraciji glukoze, temperaturi vrenja, obezbediti N, P, K kao hranu za kvasce, podesiti i pratiti pH vrednost. Kolicina etanola se vremenom povecava i inhibira rad kvasca....... dalje vam je potreban dobar destilacioni uredjaj i nesto malo destilacione vestine.
    Ipak, najjeftinije je kupiti ,,gotov" etilalkohol u prodavnici. Kada se sve sabere.....
    a shta je slad, pominje se svuda na netu. jel to ono shto sam pomenuo... proklijalo zrnevlje il neshto drugo?

za vrenje sam mislio da dodam malo shljiva koje su vec pochele da fermentiraju, mislio sam da je to dovoljno mikroorganizama da pokrene proces, a da koristim i istu prostoriju u nadi da ce da proradi . ma destilacija je OK, imam i gde i kako

a poshto je etil alkohol? nisam znao da ga ima u slobodnoj prodaji. mada... ne bi reko da je bash toliko isplativ. uostalom, volim da se igram mladog hemichara.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Slad - dobija se od jecmenih klica. Svrati u najblizu pivaru (ili pivovaru). Moze i da se procita u tehnologiji vrenja.

dr COA
    Guest

Podrazumevano

SA HEMIJSKOG ASPEKTA ALKOHOL SE DOBIJA NA SLEDECI NACIN;PRVO SE SKROB IZ KROMPIRA DEJSTVOIM ENZIMA DIJASTAZE(AMILAZE)PRETVORI U MALTOZU,PA SE ONDA MALTOZA DEJSTVOM ENZIMA MALTAZE PRETVORI U GLUKOZU KOJA SE POD DEJSYVOM FERMENTA ZIMAZE(IZ PEKARSKOG KVASCA)PRETVARA U ALKOHOL UZ IZDVAJANJE UGLJEN DIOKSIDA.SVE OVO TECE PO REAKCIJAMA;
    C6H10O5-------C12H22O11-----C6H12O6------------C2H5OH + CO2
    ovo je bila kratka verzija onoga sto se zaista desava

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio dr COA
    SA HEMIJSKOG ASPEKTA ALKOHOL SE DOBIJA NA SLEDECI NACIN;PRVO SE SKROB IZ KROMPIRA DEJSTVOIM ENZIMA DIJASTAZE(AMILAZE)PRETVORI U MALTOZU,PA SE ONDA MALTOZA DEJSTVOM ENZIMA MALTAZE PRETVORI U GLUKOZU KOJA SE POD DEJSYVOM FERMENTA ZIMAZE(IZ PEKARSKOG KVASCA)PRETVARA U ALKOHOL UZ IZDVAJANJE UGLJEN DIOKSIDA.SVE OVO TECE PO REAKCIJAMA;
    C6H10O5-------C12H22O11-----C6H12O6------------C2H5OH + CO2
    ovo je bila kratka verzija onoga sto se zaista desava
    kakva be sad maltaza

kako to da nadjem?

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •