FIBROADENOM
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: FIBROADENOM

Početnik
    Učlanjen
    22.07.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano FIBROADENOM

Volela bih kada bi mi neko objasnio sto je tacno fibroadenom. Zasto i kako nastaje i kakve posledice moze da izazove? Da li je potrebno uklanjati ga itd... Unapred zahvalna

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Fibroadenom je benigni tumor dojke, moze se javiti u svim uzrastima, uzimanje kontraceptiva smanjuje rizik od javljanja fibroadenoma, koji predstavlja cvoric u vezivno-zlezdanom tkivu dojke, moze ih biti i vise, obicno su lako pokretni i opipljivi, velicine od 5mm do 3 sm (mada mogu biti i veci), mogu se otkriti samoinspekcijom ili pregledom kod lekara opste prakse, obicno su bezbolni ali mogu biti ponekad i bolni ako su fiksirani uz neki nerv ili splet nervica. Kod mladjih od 35 godina radi se ultrazvucni pregled (zbog gustoce tkiva dojke UZ pregled je pogodniji od mamografije), kod starijih mamografija, kod svih pregled onkologa, eventualno biopsija. Ako se ustanovi da se radi o adenomu obicno se ne insistira na otklanjanju, on ne povecava rizik za karcinom dojke i ko sto rekoh benigan je, ako je bolan ili raste moze se ukloniti. Jedan od mogucih razloga nastanka je reakcija tkiva dojke na povecan estrogen.

Pozdrav.

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

FIBROADENOMI (TUMORI ŽLEZDANO-OŽILJNOG TKIVA)

Najcešci dobrocudni tumori dojke kod žena ispod 30 godina su fibroadenomi. Oni su najcešce relativno mali tumori od oko 2-3 cm u precniku, mada ponekad mogu biti i veci, cak i gigantski, velicine iznad 6-7 cm.
    Fibroadenomi su najcešce okrugli (ili okruglasti), cvrsti, dobro ograniceni, ali nisu inkapsulirani (ucaureni) tumori. Iako su uglavnom bezbolni, najcešce ih žena sama primeti i opisuje ih kao kliker ili kuglu » što beži pod prstima«. Ovi tumori se umereno uvecavaju pred kraj menstrualnog ciklusa, kada mogu biti bolni, spontano ili na dodir.

Fibroadenomi su gradeni iz žlezdanog tkiva i vezivne potpore. Mogu biti :
    - intraduktalni, što znaci da se nalaze u mlecnom kanalu,
    - periduktalni, što znaci da se nalaze u okolini mlecnog kanala.

Starenjem žene od ranije postojeci fibroadenom isto podleže starenju i diskretno se smanjuje. Vrlo retko se dešava, da se fibroadenomi uvecavaju u postmenopauzalnom perodu žene (po prestanku menstruacije), bez obzira na supstitucionalnu hormonalnu terapiju, koja ima za cilj da nadoknadi hormone koje jajnici više ne proizvode. U trudnoci i laktaciji (dojenju) može doci do uvecanja fibroadenoma na racun njegovog žlezdanog dela, sa ili bez produkcije mleka u kanalicima fibroadenoma.
    Veoma retko, duktalni ili lobularni karcinom » in situ« ( rak, koji se nije proširio van mesta gde je nastao) se može pojaviti u fibroadenomu.
    Savetuju se stalne kontrole, na 4 meseca uz ultrazvucni nalaz.
    Ukoliko dodje do porasta promene treba razmotriti njegovo hirusko uklanjanje.

E sad sto se tice kontraceptiva, mislim da nisu indikovani kod fibroadenoma ali nisam sigurna, u svakom slucaju tek nakon detaljnih pregleda ultrazvukom, od strane radiologa, fizikalnog pregleda kod opsteg hirurga moze se razmatrati upotreba kontraceptiva.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Ma nisam mislila da ako imas fibroadenom treba da pijes kontraceptive - ne! Nego htedoh reci da kod zena koje koriste kontraceptive rizik da se javi fibroadenom je manji! Pozdrav!

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

A tako, nisam te dobro razumela, sorry!

Početnik
    Učlanjen
    16.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: FIBROADENOM

imam fibroadenom promera 3 cm vec 5 god i nikad nije rastao niti boleo a dva deteta sam dojila na obe dojke a daleko pre prvog deteta sam imala fibroadenom i sada tek bez razloga preporucili su na konzilijumu hirusko odstranjivanje.ponavljam da ne raste i ne smeta cak sam uspesno dojila iako sve vreme imam fibroadenom.ja ga ne bi operisala po mom misljenju ali me strah da sa godinama ne predje u rak...molim detaljniji odgovor i hvala unapred

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Koliko godina imas?
    Licno, ja bih ga operisala.

Početnik
    Učlanjen
    16.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

imam 26 godina a fibroadenom imam od svoje dvadesete.sta ako operacija prouzrokuje ponovno stvaranje istog ili slicne stvari a ako ne operisem da li to moze ostati do kraja zivota kod mene bez smetnji?sacekala bi bar malo deca da mi porastu jer bukvalno cula sam da posle operacije boli ruka i ceste su kontrole a kako moj suprug radi kod privatnika nema stalno ko decu da mi pazi......

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Fibroadenom je benigni inkap[sulirani dobro ograniceni tumor dojke, cest kod zena. Fibroadenomi se prate, ako su Vam rekli da ga uklonite - uradite tako, nema sta da cekate.
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Kontrole nisu toliko ceste da se ne mozete organizovati.

Početnik
    Učlanjen
    16.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

odavno me nije bilo pa da javim i podsetim se mog problema -pre tacno 15 dana operisala sam fibroadenom dojke na onkologiji kladovo rezultati su dobrocudni tumor posle 4 dana sam dosla kuci sada su mi vec konci izvadjeni ali imam mnogo nedoumica pa molim za pomoc;-rana mi je ok ali mesto gde mi je bio dren jos po malo curi ali malo,da li je to dobro i koliko sme da traje;--imam dete od 2ipo god koje trazi stalno da je nosim,kad i da li smem da funkcionisem normalno i da podizem teret oko 20kg?glavno pitanje ;kako se ponasati posle operacije i koliko traje prav oporavak?

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Sve pitanja koja treba postaviti svom hirurgu a na koja se ne moze odgovoriti na forumu. Oporavak je razlicit za svakog ponaosob i zavisi od mnogih faktora. Svakako savet je da ne podizete dete, da s eodmarate sto vise i da sacekate da rana u potpunosti zaceli. Javite se lekaru na kontrolu.
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •