BELI ZUBI
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: BELI ZUBI

Zainteresovan član ZeNoN (avatar)
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano BELI ZUBI

Mislim da naslov govori dovoljno
    Na koji nacin izbeliti zube kod pusaca, ljudi koji piju kafu po 3-4 puta dnevno i sl.
    Cuo sam da posle pranja zuba jednom u 3 dana treba staviti sodubikarbonu na cetkicu i oprati tako zube.
    Zelim da neko strucan da neki savet u krajnjem slucaju ne mora strucan ali bar neko ko zna nesto o tome.
    To je sto se tice prirodnih nacina

Inace sta mislite o izbeljivanju zuba kod zubara (skidanje po 3 sloja gledji i sl)

Aktivan član indigo (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano Re: BELI ZUBI

Citat Original postavio ZeNoN
    Mislim da naslov govori dovoljno
    Na koji nacin izbeliti zube kod pusaca, ljudi koji piju kafu po 3-4 puta dnevno i sl.
    Cuo sam da posle pranja zuba jednom u 3 dana treba staviti sodubikarbonu na cetkicu i oprati tako zube.
    Zelim da neko strucan da neki savet u krajnjem slucaju ne mora strucan ali bar neko ko zna nesto o tome.
    To je sto se tice prirodnih nacina

Inace sta mislite o izbeljivanju zuba kod zubara (skidanje po 3 sloja gledji i sl)
    hmmm... znate kako, postoji razlika izmedju skidanja naslaga sa zuba (na cega vi verovatno mislite u prvom pasusu), i beljenja zuba u smislu uticaja na zube per se.

u prvom slucaju - postupak podrazumeva uklanjanje naslaga rucno, pa polir svrdlom (samo glacha, ne ostecuje), pa ultrazvucnim skidacem kamenca, pa poliranje gumicom, pa cetkicom (tim redom, eventualno se preskace neka faza ako nema za tim potrebe). krajnji ishod moze biti divan, a poliranje cetkicom i abrazivnom pastom se ponekad ponavlja vise puta, jednom nedeljno (prosta logika - sto je glatkije, manje ce se "hvatati" naslage).

e, sad, sto se tice beljenja zuba, to je malko slozenija varijanta...

vidljiva boja zuba zavisi od mnogih faktora; pretezno je uslovljena bojom dentina, zubne supstance koja se nalazi ispod gledji. boja dentina varira od vrlo svetle, do zute, smedje, cak i tamno zelene u specificnim slucajevima. boja i transparencija gledji, koja prekriva dentin, takodje utice na boju zuba, kao i eventualne naslage; naslage na zubima mogu biti najrazlicitijih boja, cak i narandzaste (npr. od vestackih boja u "gumenim" bombonama). sve u svemu, proizilazi da nije lako uticati na boju zuba - a da se ne utice na samu strukturu zubne supstance.
    boja zuba, onako "na oko", mnogo zavisi i od boje tena, boje ruzha za usne i slicnog...

preparati koji se koriste za beljenje zuba su u osnovi jedinjenja tipa hidrogena velike koncentracije, ili orto-fosforne kiseline. Sam postupak je jednostavan, s tim sto moguce nuspojave mogu biti npr. osetljivost zuba na toplo-hladno i osetljivost desni, te kod mnogih pacijenata nije preporucljivo raditi beljenje zuba u "kucnoj radinosti". bitno je znati da je efekat beljenja zuba privremen - traje od 6-9 meseci do oko 2-3 godine, sto zavisi od mnogih faktora.

dakle, beljenje zuba ima svoje indikacije i kontraindikacije, kao i svaka lekarska intervencija; uprkos utisku laika da je u pitanju primarno estetska intervencija, beljenje zaista nije preporucljivo raditi univerzalno kod svakog pacijenta.

treba istaci jos jednu stvar: pacijentu treba pazljivo objasniti, i pokazati - koja jeste njegova prirodna boja zuba PRE beljenja, jer neretko se dogadja da se pacijent veoma iznenadi kad shvati (i vidi!) da je njegova prirodna boja zuba npr. A1, najsvetlija prirodna boja.... potrebno je i ukazati na to da su prirodno npr. gornji ocnjaci uvek malko tamniji od sekutica, da nije neuobicajeno da unutrasnja (oralna) strana zuba bude malko tamnija od prednje, da su gornji zubi najcesce vrlo malo svetliji od donjih, itd. To su veoma fine razlike, medjutim - beljenje zuba na univerzalno svetliju nijansu cesto daje neprirodan efekat "vestackih zuba", jer nestaju ove suptilne, prirodne razlike u nijansi, sto je potrebno detaljno objasniti i pokazati pacijentu, da bi bio zadovoljan kasnijim konacnim efektom.

sve u svemu, beljenje zuba, kao intervenciju, treba pazljivo razmotriti od osobe do osobe, promisliti koliko je zaista realno potrebno; ja nisam nikad cula za beljenje skidanjem slojeva gledji, niti mi je logicno - jer se unistava zub, s jedne strane, a otkriva dentin, koji je tamnije boje - ne bi se nista postiglo.

beljenje pojedinacnih, devitalizovanih zuba je sasvim druga prica.

sto se tice prirodnih nacina, kako vidite - mozemo razgovarati samo o skidanju naslaga sa zuba; kod zuba sa neostecenom povrsinom, najcesce je dovoljno pranje zuba, s tim da se preporucuje jednom nedeljno (ne cesce!) neka abrazivna pasta (kod nas je "denivit", recimo, prvoklasna). soda bikarbona, kao cista, deluje isto - kao bilo kojim ostrijim prahom da protrljate zube.
    morska so, ali kao rastvor, vise deluje na desni nego na zube; a druge "narodne" recepte cu preskociti , ovo nije diskusija "humor", LOL.

svako dobro, ako vas jos sta zanima, samo kazite.

Zainteresovan član ZeNoN (avatar)
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio indigo
    ja nisam nikad cula za beljenje skidanjem slojeva gledji, niti mi je logicno - jer se unistava zub, s jedne strane, a otkriva dentin, koji je tamnije boje - ne bi se nista postiglo.

[/color]
    A sto se ne bi postiglo ako rezimo zubna gledj pozuti od nepranja zuba i sl.
    Onda se (ja pretpostavljam) nekom "smirglicom" odstrani samo tanak prvi sloj (zuti)
    i onda zubi izgledaju belo bukvalno kao sneg
    Pogledaj ove americke i meksicke zube kad se nasmeju u mraku maltene osvetle okolinu
    u svakom slucaju hvala cvidi se da si nacitana

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Citat Original postavio ZeNoN
    A sto se ne bi postiglo ako rezimo zubna gledj pozuti od nepranja zuba i sl.
    Onda se (ja pretpostavljam) nekom "smirglicom" odstrani samo tanak prvi sloj (zuti)
    i onda zubi izgledaju belo bukvalno kao sneg
    Pogledaj ove americke i meksicke zube kad se nasmeju u mraku maltene osvetle okolinu
    u svakom slucaju hvala cvidi se da si nacitana

mislim da me niste dobro razumeli, zenon.
    u prvih par redova mog odgovora govorim o skidanju NASLAGA sa zuba, a ne o skidanju sloja zuba, razlika je velika . u mom poslu, razlika od 0.2 mm (ostrica zileta, da imate predstavu!) je dramaticno velika, da ne govorim o skidanju slojeva gledji, koja je mnogo deblja. osim ovoga, gledj je izuzetno tvrda supstanca, i (recimo, u brusenju) se skida dijamantskim svrdlima na do 300.000 rpm.

procitajte jos jednom, jer ja zaista ne znam kako to jednostavnije da kazem.
    btw, hvala na komplimentu, bas se obradujem kad mi neko kaze da sam nacitana .

svako dobro.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Hm, znas sta, mene sve vise brinu ovi moji zubi. Radio, ne radio, svira ti radio, sto bi rekli klinci: ne valja pa ne valja kako god da ih tretiram, osetljivost na hladnocu i klinaste erozije pa to ti je.... :? Mozda dodjem kod tebe da mi ti to pogledas. Na kraju krajeva, ipak si ti nacitana za tu oblast!

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Citat Original postavio WithdrawnWater
    Hm, znas sta, mene sve vise brinu ovi moji zubi. Radio, ne radio, svira ti radio, sto bi rekli klinci: ne valja pa ne valja kako god da ih tretiram, osetljivost na hladnocu i klinaste erozije pa to ti je.... :? Mozda dodjem kod tebe da mi ti to pogledas. Na kraju krajeva, ipak si ti nacitana za tu oblast!
    bice mi zadovoljstvo, WW, ako sta mogu da ucinim za tebe .

kako ono kazu u "jungle book" - "od iste smo vrste ti i ja"...

Slične teme

1. Zubi
    Autor SiIent Bob u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 176
    Poslednja poruka: 16.12.2008., 21:05
  2. Beli, zuti zubi
    Autor spirittt u forumu Zdravlje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 20.01.2006., 15:46
  3. zubi
    Autor sinbad u forumu Zdravlje
    Odgovora: 3