I narkomani su ljudi!!

Rogi Mash

Početnik
Poruka
26
I narkomani su ljudi!! Pocnimo od toga da su to necija deca,brace,sestre,muzevi,zene,deca... i kod nas je ta bolest,da dobro ste me culi bolest,prestavljena kao aids!Ako vas narkoman dotakne,vi automatski postajete isti.A u moje wremw prevencoja se vodila tako sto u kaficima sipaju drogu u pice i ti famozni dileri koji vam par puta daju za dzabe,a onda vas navuku i vi dajete pare njima,Ja josh trazim te kafice i te dilere,salu na stranu situacija je ozbiljna i zabrinjavajuca!!!
Realna cifra broja narkomana u Srbiji je porazavajuca,to sto oni kazu da je cifra negde oko 40-50 hiljada ljudi na teritoriji cele Srbije sa kosovom i metohijom je smeshna,pa ta cifra vishe odgovara opstini novi beograd.
Ja nisam jedan od onih koji su poceli da se drogiraju u kasnim 20tima ili 30tima,gde su ljudske licnosti formirane vec sa nepunih 15 godina,kada sam mislio da sve sto leti moze zubima da se hvata,a i te 90te!! dajte narodu hleba,igara,droge i alkohola i nece talasati.No to nije tema,glavna,vec da i dalje nasha zemlja nepoduzima nishta po tom pitanju,uzmite malo procitajte,svi koji su uhapsheni za drogu su sitni dileri ili po neki srednji koji nije platio reket ili je bio konkurencija.Imam drugaricu koja je sa 19 godina uhapsena zbog posedovanja jednog dzointa i danas posle 14 godina kada je zavrsila fakultet,tecno govori 3 strana jezika,,muci muku da nadje posao,jer je registrovana kao narkoman,takvih je primera bezbroj,zakljucak ako je covek napravio gresku(nije opljackao,ubio..) nemoze naci posao,A ima sve kvalifikacije kako da se nevrati istom poroku-bolesti
A smeshno je sto i dan danas prava prevencija o borbi protiv droge,narkomanije pocinje onog dana kada se javite u nadaleko poznati isnstitut u t
Teodora drajzera.A tamo vas tek cekaju muke,gde svojim ocima moze te videti kako bukvalno kao da se trude da vas vrate u svet droge,kod privatnika se zna,dobio sam ovu recenicu u jednoj od najpoznatijoj klinici,privatnoj,u Srbiji je "pa i ako se opet navuces,nije bauk,mi smo tu da ti uvek pomognemo"!!Ej zivote,ali oni su privatnici i njima igra da se vi vracate da vam uzmu josh vise novca.Ali Drajzerova,koja kao drzavna bolnica,svi placamo zdravstevno osiguranje su odlucili da im je to malo,slusaj te koliko su otisli daleko,neko je sklopio ugovor,naravno stetan po Srbiju da kupuje metadon-heptanon od makedonaca i ako ga hemofarm proizvodi i kvalitetniji je od makedonskog x puta,alkaloid skoplje je odlucilo da da donaciju u buprenofrinu(subutex) lek koji se posle metadona koristi u odrzavanju i skidanju narkomana sa heroina,gospoda su dobar deo prodali privatnim klinikama,a deo su ostavili za njih(drajzerova) i covek bi ocekivao da kao i u svakoj normalnoj zemlji,pri tome ne mislim samo na EU,USA,Kanada,Australija,Novi zeland,vec zemlje iz regiona.makedonija,hrvatska jos pre nego dto du usli u eu su davali kutij za par evra i veoma se lako ta procedura prolazila,kod nas su naplacivali 20 000din mesecno,da skoro 200 evra za nesto sto su dobili dzabe,prodavali ljudima koji su prodali kozu sa ledja,da i pre neko sto kaze i neka tako im i treba stoka narkomanska,za njegovu informaciju 90% narkomana radi,imaju porodice,nikada nisu imali problema sa zakonom sem eventualno da su uhapseni zbog posedovanja narkotika.Nego zbog onih 10% koji kradu,otimaju i sl svi izlazimo na losh glas!
Skoro su gospoda u drajzerovoj spustili na 10 000din mesecno,a po nekom novom zakonu taj lek je uredno registrovan i procedura je odete u vas dom zdravlja kaze te lekaru opste prakse,on/ona vas posalju kod neuropshijatra koji vam odredi terapiju i gotovo,jes malo mac,mozda u 10% slucajeva ako ste voljni dati mito,imate nekoga u domu zdravlja ili naletite na normalnog doktora,uglavnom u 90,ne95% slucajeva evo vam uput za drajzerovu,i onda vas tamo setaju,bukvalno testiraju granice vase humanosti dok jedan dan ne dodjete sta bejzbolkom i udri.
Kao da je nekome ili nekima u interesu da bude sto vise narkomana u Srbiji,i ovako nam je natalitet u minusu,nego daj da ih sjb.. jos vise.
ovim tekstom sam hteo da skrenem paznju o problrmu o kome se cuti jer narkoman,to je taboo,neznam pravu rec

A i ova zemlja da je pametna,mogli bih uzeti primer holandije gde se zaplenjena droga prodaje fabrikama za izradu medikamenata,a deo zarade ide u prevenciju i odrzavanje narkomana,recimo primer nekih zemalja koji su uveli odrzavanje narkomana,kriminal je opao do 70% broj slucajeva hepatitisa i hiva je manji za neverovatnih 90%

Milsli da je vreme,OVO JE MOJ IDEJA,da se vrati u zakon kolicina za licnu upotrebu,jer u ocima suda jadnik sa gramom droge i onim sa kilo su isto!Mogli bih smo da uvedemo podelu na lakse i teze droge(da mi smo pametni,a ceo svet je glup),pa mozda za medicinsku upotrebu uvesti marihuanu... nadam se da ce ovo procitati neko ko ima moc da proceslja po drajzerovoj,pita pacijente pa da vidi sta rade i kako se bogate
 
a shta se kod nas radi sa zaplenjenom gudrom? :lol:
inache,shto se mene tiche,znam nekoliko ljudi koji su bili na heroinu,pa su se skinuli.na suvo.i nisu recidivi!
podrshka porodice,ukoliko je vec nije rasturio svojim porokom,je jako bitna...
ali ako imash problem i hocesh da ga reshish,skini se,mozhesh i na suvo,necesh biti prvi...
samo,shta cesh ti posle sam sa sobom da radish,to je najveci problem,
jer si nauchio da zhivish i funkcionishesh u tom svetu!
 
Milsli da je vreme,OVO JE MOJ IDEJA,da se vrati u zakon kolicina za licnu upotrebu,jer u ocima suda jadnik sa gramom droge i onim sa kilo su isto!Mogli bih smo da uvedemo podelu na lakse i teze droge(da mi smo pametni,a ceo svet je glup),pa mozda za medicinsku upotrebu uvesti marihuanu... nadam se da ce ovo procitati neko ko ima moc da proceslja po drajzerovoj,pita pacijente pa da vidi sta rade i kako se bogate
Za mene je neprihvatljivo dopustiti količinu za ličnu upotrebu i ostaće zanavek tako! Što se tiče marihuane i njene legalizacije, takođe sam protiv. Iz razloga što takav poduhvat povlači za sobom niz strogih mera kontrole, za koje lično smatram da nismo sposobni. Stanje postojećih zakonodavnih ustanova i onih zaduženih za kontrolu nije na zavidnom nivou, odnosno jako je loše, pod velom nestručnosti i korupcije.
 
Cekaj mmaher-u,pa ti mislish da su svi narkomani oterali svoje porodice,a to na "suvo" moze neko ko je bio par godina vrh,necu da pametujem,li da si video kako izgleda kriza kod narkomana sa deceniskim stazom,bilo bih ti jasnije,i da jer sam ja rekao da kradem da bih dosao do droge,to je ono sto pokusavam da objasnim,mi radimo,placamo porez,glasamo,neki imaju decu,ja nazolst ne(mada bih voleo vise od svega).ocu da kazem da ljudi nisu dovoljno upuceni u taj problem,a kad neko vama blizak udje u tu pricu,a bio sam svedok ljudi koji su preko noci promenili misljenje kada su saznali da im je neko blizak u problemu.
Da neko je reko pa sta se radi sa narkoticima zaplenjenim,aj covece ti stvarno verujes da se oni prodaju fabrikama za izradu lekova.navodno se spaljuju,pa jer se secate one silne droge koju su nasli u sefu jedne banke,da ih ne reklamiram,navodno je zapaljena,pa cak je bilo i na tv-u,a malo posle toga ljudi od raka nisu imali morfijuma,jer nase fabrike nisu imale sirovina za proizvodnju,pa je opet neko uvezo po ceni ko zna kojoj od stranaca,a opet sa drugog gledista sta su oni palili to samo oni znaju,sto je lakse doci do heroina u 3 ujutru ili popodne nego dobiti adekvatan lek,hmm bas se pitam,no o teorijama zavere neki drugi put.A sta fali da se uvede,kao sto je bilo do skora,za licnu upotrebu.Znaci od vremena tita preko slobe pa do skoro je to bilo ok,od jednom nije.A ispasta samo mali covek,ja sam da se narko dileri,pri tome mislim pravi dileri sa kilogramima kaznjavaju drakonski,da im se uzme sva imovina javno proda i taj novac dati u razne fondove,naprimer za trece dete,uskoro ce biti za prvo,no i to je druga prica,da ja nikada nisam rekao da travu treba legalizovati,vec mozda liberalizovati i definitivno je staviti kao medicinsko sredstvo,sto i jeste!! druga je stvar sto se zloupotrebljava,da poredim istorisku nepravdu sto je alkohol legalan a ona ne,necu.Ja samo pokusavam da skrenem paznju na to sta se radi u u drzavi Srbiji,i onda ce neko pa pogledaj ostalo sto te to cudi,pa ako cemo tako,niko i nikad nece promeniti na bolje ovde nesto!! Ja sam da se skine da prokleta stigma oko narkomanije,da se ljudima omoguci adekvatno lecenje,naravno za one koji hoce,svako je gospodar svoga tela,ja hocu da ukazem na veliku nepravdu koja se vrsi svaki dan,jer malo 200 000 narkomana,jer treba jos da ih bude?! Daj pocnimo od necega,busamo se da hocemo u EU,ovakvi nismo ni za afriku!
 

Back
Top