Etničko porijeklo Albanaca

6lHxpF6.png


OgEYcSF.jpg


OzBJNv3.jpg
 
Poslednja izmena:
The Northwest Caucasian languages,[SUP][2][/SUP] also called West Caucasian, Abkhazo-Adyghean, Circassic, or sometimes Pontic (as opposed to Caspian for the Northeast Caucasian languages), are a group of languages spoken in the northwestern Caucasus region,[SUP][3][/SUP] chiefly in three Russian republics (Adygea, Kabardino-Balkaria, Karachay–Cherkessia), the disputed territory of Abkhazia (whose sovereignty is claimed by Georgia), and Turkey, with smaller communities scattered throughout the Middle East. This language group's relationship to other language families is uncertain. One language, Ubykh, became extinct in 1992, while all of the other languages are in some form of endangerment, with UNESCO classifying all as either "vulnerable," "endangered," or "severely endangered."[SUP][4][/SUP]
 
http://forum.krstarica.com/showthrea...1#post31629658


"Bernštejn (1966) ističe, primjerice, da albanske riječi dalte »dlijeto« i gardine »gradina« sigurno nisu posuđene iz slavenskoga prije 11. st., dakle, znatno nakon metateze likvida, koja se obično smješta na prijelaz između 8. u 9. st. Pa ipak, kada bismo sudili na osnovi tih posuđenica, morali bismo tvrditi da one odražavaju slavenski izgovor prije metateze likvida." (R. Matasović, 2008)

Dakle, s jedne strane imamo kao dan jasan proces: kod Albanaca gardine i Mađara Gardoš, ali se zato, zbog prihvatanja i bezglavog insistiranja na dogmi da Slovena nije bilo u Maloj Evropi pre 6-7. veka, zbog davanja prednosti Latinima i Germanima, njih uteruje u potpuno suprotan proces, a Slovene u potpuno neprirodno fonološko stanje. Pa se tako tvrdi da je jedna trećina slovenskih reči počinjala glasom a-, npr. alkat (lakat), ardlo (ralo), arbiti (rabiti), arzina (razina), alkomost (lakomost), Arb (Rab), Albona (Labin), Ardagost (Radogost) itd.

Još dve šiptarske reči kod kojih je nastupila metateza likvida nakon 11. veka:


To su reči blato - alb. baltë i reč krastavac : alb. kastravec (koji nastaje preko alb. karstavec)
 
Poreklo reči Bukurešt je iz Romanske pradomovine u 10. veku - Albanije


Etymology

Possibly borrowed from Albanian bukur (“nice, beautiful”), but semantic difficulties exist. Alternatively, a substratum Dacian or other Paleo-Balkanic word, akin to Albanian. Another possible theory suggests a Vulgar Latin root *voculāre (“to call, yell”), from Latin vōcula, from vōx (“voice”), with meaning possibly confused with or influenced by *bacchulāre, from bacchor (“celebrate”), and that the Albanian word simply coincides with the Romanian one. It is also, contrary to folk etymology, probably not related to the name of the legendary shepherd Bucur, who according to popular belief gave his name to the capital city of Romania, București; the name itself may be a remnant of a lost pastoral word originally based on Latin buculus (“young bull, ox, steer”) (compare Old French bugle, French beugler, also Dalmatian buc). [SUP][1][/SUP]
Verb

a bucura (third-person singular present bucură, past participle bucurat) 1st conj.

  1. be / become glad

A tako stoji zabeleženo u tajnoj hebrejskoj istoriografiji:



Evo gde KP7 pominje "Romane u Draču", i oni bi se mogli smatrati precima danačnjih dačkih Rumuna. Tema je mogla da se zove "D(r)ački Rumuni".
smile1.gif


32.4.5. Drački Romani
attachment.php

Romanovlasi su zajedno sa Šiptarima u 10 veku došli s juga Apeninskog poluostrva na prostor srpske Albanije. Tamo počinje ekspanizija i teror Albanaca od kojih Romani beže u Dakiju.
.. tada naseljenu Slovenima i Kumanima.
 
Baš tako. Za nedokazane ljude nema dokaza. Ko hoće - traži način, ko neće - traži razlog.


1) Srpski jezik na Slovenskom Jugu nema tragova predsrpskih jezičkih supstrata. To znači da mi nismo srbizovani već smo - Srbi.

2) Srpski jezik u svojoj punoj gramatičkoj i akcentuacijskoj formi praktično je nenaučljiv. I zato, takav kakav je, nikad nije mogao nastati nametanjem srpske manjine nesrpskoj većini (što bi proisticalo iz današnjeg mejnstrim gledišta o 3% doseljenih Slovena), već uvek obrnuto - samo je srpska većina srpski jezik mogla nametati manjinama. Na periferijama srpskog jezika imamo pojednostavljivanje gramatike i akcentuacije. To su područja značajnijih mešanja sa nesrpskim etničkim masama.

3) Srpski jezik nema niti jednu šiptarsku reč u svom rečniku dok šiptarski jezik vrvi od srpskih reči. To znači da su Šiptari došli među Srbe i počeli da ih potiskuju (ovi potisnuti beže i nemaju šiptarske reči) i asimiluju (ovi su odgovorni su za obilje srbizama u šiptarskom jeziku)

Džaba ti škole, sine. 4) Ne postoji šiptarski toponim stariji od slovenskog-srpskog. Na području cele Albanije, Metohije, Kosova, Zapadne Makedonije, slovenski toponimi su zasvedočeni pre ma kojeg šiptarskog ili turskog toponima.

Ovo bi i glupima bilo dovoljno kao dokaz da su se Šiptari doselili među Slovene-Srbe na Slovenskom Jugu, a ne obrnuto, osim ako ne žele da lažu.
 

Još jednom, da li ti misliš da Romani ne potiču sa Apeninskog poluostrva, i ako tako misliš koji ti je dokaz?

Ja svoju pretpostavku da se to desilo u 11. (dakle ne 10., moja omaška) veku temeljim na odsustvu svedočanstva romanovlaškog jezika do 14. veka i intenzivnim romanovlaško-šiptarskim jezičkim vezama, a Šiptari se ne pojavljuju pre 11. veka. Iz te dve premise zaključujem da su Romanovlasi zajedno sa Albanicima stigli, a da je u priobalnim gradovima bilo romanofonih još iz doba Republike.
 
Još jednom, da li ti misliš da Romani ne potiču sa Apeninskog poluostrva, i ako tako misliš koji ti je dokaz?

Ja svoju pretpostavku da se to desilo u 11. (dakle ne 10., moja omaška) veku temeljim na odsustvu svedočanstva romanovlaškog jezika do 14. veka i intenzivnim romanovlaško-šiptarskim jezičkim vezama, a Šiptari se ne pojavljuju pre 11. veka. Iz te dve premise zaključujem da su Romanovlasi zajedno sa Albanicima stigli, a da je u priobalnim gradovima bilo romanofonih još iz doba Republike.

Ti po ko zna koji put ponavljaš istu grešku, tražeći dokaze da nešto nije. To se ne radi; traže se dokazi da jeste, a onda traže kontraargumenti. Da su preci Vlaha doseljenici sa Apeninskog poluostrva prvi put čujem i ne vidim jedan argument koji bi to potvrdio. Koliko ja znam ima još od VI stoleća svedočanstava tog jezika, kod Teofilakta Simokate.

Što se tiče tvog konstantnog pitanja dokaži da nešto nije, to je kao da pitaš: dokaži da se Srbi nisu doselili iz Azije u VII stoleću. I recimo Konstans II (641-668) naselio na Balkan; originalno iz Avganistana. Naravno da ćeš se smejati na takvo pitanje i da ono odgovor uopšte ne iziskuje, jer je besmisleno kao tvoja konstantna pitanja koji su dokazi da nešto nije tačno. Pretpostavka da protorumunski jezik dolazi iz Italije nema ni arheoloških, ni istoriografskih, ni lingvistčkih, niti apsolutno ikakvih drugih (a da ja vidim) argumenata koji bi podržali.

Zašto ništa ne kažeš o odsustvu svedočanstva slovenskog jezika do X stoleća? Da li to može biti argument u korist teze da su se slovenske grupe na Balkansko poluostrvo naselile tek u X stoleću?
 
Poslednja izmena:
Zašto ništa ne kažeš o odsustvu svedočanstva slovenskog jezika do X stoleća? Da li to može biti argument u korist teze da su se slovenske grupe na Balkansko poluostrvo naselile tek u X stoleću?

Zobaja.

- - - - - - - - - -

Ti po ko zna koji put ponavljaš istu grešku, tražeći dokaze da nešto nije. To se ne radi; traže se dokazi da jeste, a onda traže kontraargumenti.
Što se tiče tvog konstantnog pitanja dokaži da nešto nije, to je kao da pitaš: dokaži da se Srbi nisu doselili iz Azije u VII stoleću. I recimo Konstans II (641-668) naselio na Balkan; originalno iz Avganistana. Naravno da ćeš se smejati na takvo pitanje i da ono odgovor uopšte ne iziskuje, jer je besmisleno kao tvoja konstantna pitanja koji su dokazi da nešto nije tačno. Pretpostavka da protorumunski jezik dolazi iz Italije nema ni arheoloških, ni istoriografskih, ni lingvistčkih, niti apsolutno ikakvih drugih (a da ja vidim) argumenata koji bi podržali.

A za šta konkretno sam sada tražio dokaz da nije?


Pretpostavka da protorumunski jezik dolazi iz Italije nema ni arheoloških, ni istoriografskih, ni lingvistčkih, niti apsolutno ikakvih drugih (a da ja vidim) argumenata koji bi podržali.

To što ti ne vidiš, za mene je dodatni dokaz da jeste tako.
 

Nema dokaza da je postojala tako neka teč, to je tvoj konstrukt, ali neka i bude: To računaš, a kada ti neko postavi torna, fratre, ismevaš?

A za šta konkretno sam sada tražio dokaz da nije?

Pojednostavljeno rečeno, tražiš od mene da dokažem da Rumuni nisu došli iz Italije.

To što ti ne vidiš, za mene je dodatni dokaz da jeste tako.

Prosto ne mogu da verujem da postoji neko ko ne može posle toliko prepiske sa različitim ljudima razviti makar jednu jedinu trunku samokritičnosti i otvorenosti za drugačije mišljenje.
 
Мене занима размишљање не докази јер многе се теорије до данас заснивају на консензусу заједничких мишљења односно закључивања.
Не спорим податак да су можда присутни неки Протоалбанци од 9.и 10. века свакако до некакве експанзије долази у 10. веку првенствено можда од 927 после расељавања Србије од стране Симеуна. Онда можда мало више у периоду после коначног слома Србије у њеног замирања до оживљаваља диоклећанске државе јер сам читао неке податке да је Јован Владимир одбио више арбанашких напада из Скадра а држава је излазила на север Албаније.Па би дефинитивно њихово присуство могли потврдити у 11. веку.

Сад ме занима откуд апсолутна већена на Косову и тд. јер је претпоставка базирана на Јеречековој тврдњи да је Немања освојио Косово од Грка.
Ако посгледамо у назад српска држава или бар ова источна је почела са Дунава да се повлачи ка унутрашњости после инвазије Бугара а сама Дарданија(Дакија) прва насељена провинција Словенима где се појављују заједничка оставштина материјалне културе роамснског и словенског становништва као и у Влашкој.
Сад откуд као апсолутна већина у 10. веку?
 
Мене занима размишљање не докази јер многе се теорије до данас заснивају на консензусу заједничких мишљења односно закључивања.
Не спорим податак да су можда присутни неки Протоалбанци од 9.и 10. века свакако до некакве експанзије долази у 10. веку првенствено можда од 927 после расељавања Србије од стране Симеуна. Онда можда мало више у периоду после коначног слома Србије у њеног замирања до оживљаваља диоклећанске државе јер сам читао неке податке да је Јован Владимир одбио више арбанашких напада из Скадра а држава је излазила на север Албаније.Па би дефинитивно њихово присуство могли потврдити у 11. веку.

Сад ме занима откуд апсолутна већена на Косову и тд. јер је претпоставка базирана на Јеречековој тврдњи да је Немања освојио Косово од Грка.
Ако посгледамо у назад српска држава или бар ова источна је почела са Дунава да се повлачи ка унутрашњости после инвазије Бугара а сама Дарданија(Дакија) прва насељена провинција Словенима где се појављују заједничка оставштина материјалне културе роамснског и словенског становништва као и у Влашкој.
Сад откуд као апсолутна већина у 10. веку?

Која апсолутна већина...где?
 
Nema dokaza da je postojala tako neka teč, to je tvoj konstrukt, ali neka i bude: To računaš, a kada ti neko postavi torna, fratre, ismevaš?

1.
Slaven dokazao da Sabaja dolazi od zoba jer je trački bog Sabazius (pandan Dionisa) imao i drugo ime Brom, što na grčkom znači - zob (ovas)!!!

Zaključak je ovde:

https://forum.krstarica.com/showthread.php/486173-„Bečko-berlinska-škola”-vs-novoromantičari/page592


Rasprava i do dve stranice ispred.



2. Da li je upitno da su postojali romanofoni ljudi na Balkanu? Samo za Porfirogenita koji tvrdi da su ih pobili Avari. :lol: Za mene nikad nije bio problem. Kakvo ismevanje, može li citat?


Pojednostavljeno rečeno, tražiš od mene da dokažem da Rumuni nisu došli iz Italije.

Glup ti je spin. Tražim da kažeš odakle su došli Rumuni. Za mene su došli odande odakle i svi Romani - sa Apeninskog poluostrva - odatle je sve romanizovano pa i današnji Rumuni. Jedino ti treba da dokažeš da Rumuni nisu sa Apenina, tako što ćeš reći odakle su.



Prosto ne mogu da verujem da postoji neko ko ne može posle toliko prepiske sa različitim ljudima razviti makar jednu jedinu trunku samokritičnosti i otvorenosti za drugačije mišljenje.

Reče čovek koji je baš uvek u pravu. Demantuj me. :mrgreen:
 
2) Srpski jezik u svojoj punoj gramatičkoj i akcentuacijskoj formi praktično je nenaučljiv.
Невероватно си неозбиљан или си озбиљно неупућен. Схвати већ једном да нема људског језика који је за неког арбитрарног неговорника лакши да се научи него неки други језик. Један од темљењих тенета линвгистике је да су сви људски језици по преношењу информације еквилваненти. Шта се у једном језику каже инфлекцијом у неком другом се на пример каже редоследом и већем контексом целе поруке.

Ако ти је смешно како неки Кинез говори српски међу Србима само пробај говорити кинески мећу Кинезима.
 
Невероватно си неозбиљан или си озбиљно неупућен. Схвати већ једном да нема људског језика који је за неког арбитрарног неговорника лакши да се научи него неки други језик. Један од темљењих тенета линвгистике је да су сви људски језици по преношењу информације еквилваненти. Шта се у једном језику каже инфлекцијом у неком другом се на пример каже редоследом и већем контексом целе поруке.

Ако ти је смешно како неки Кинез говори српски међу Србима само пробај говорити кинески мећу Кинезима.

That's its problem, innit? I, on the other hand, beg to differ.
 
Да ли има неких ингеренција да би се Албанци обзиром на време када наступају под шаторима попут Мађара могло довести у везу са продором Монгола и Куманима? Или евентуално са Мађарима да су их довели?

Послато са Nokia 3.1 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Да ли има неких ингеренција да би се Албанци обзиром на време када наступају под шаторима попут Мађара могло довести у везу са продором Монгола и Куманима? Или евентуално са Мађарима да су их довели?

Послато са Nokia 3.1 уз помоћ Тапатока

Misliš na indicije? Na koji vek ciljaš?

- - - - - - - - - -

When someone has a problem, that's a person not a thing.

So you take linguistics as a person? Interseting....
think.gif


Cеди доле 1+.
She has sailed. I mean, the ship on which others rated me.
 
Misliš na indicije? Na koji vek ciljaš?

- - - - - - - - - -



So you take linguistics as a person? Interseting....
think.gif



She has sailed. I mean, the ship on which others rated me.
Па распон би био оквиран ако их вежемо за званичну Команди-Кроја културу то би био 9. та Мађаре 10. Кумани 12-13. век. Сад обзиром да албанска култура је видљива само у појединачним гробовима или мањим гровљина у планинама где остављају неке материјалне заоставштине као Митриди и тд. али грађевина и великих гробља нема па је зато тешко датирати нешто прецизно везано за њих.

Послато са Nokia 3.1 уз помоћ Тапатока
 

Back
Top