Etničko porijeklo Albanaca

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.934
Ovdje prenosim početak diskusije o etničkom porijeklu Albanaca između mene i Ahil71; pošto nema neke novije adekvatne teme, odlučio sam otvoriti sasvim novu:

U Albanskom jeziku prepoznaje [dr Milan Budimir, prim. Slaven777] elemete Ilirskog, ali to je od starosedelačkog stanovništva koje je u 11. veku albanizirano.

Na šta si ovdje tačno mislio? Je li potonje (albanizacija u XI st.) tvoja lična tvrdnja, ili si to zaključio na osnovu / prepričao Budimira? :think:
 
Pa nema nijednog izvora koji prica o tome. A i albanski je ocigledno indoevropski jezik a ne kavkaski a i nisam nikad cuo da ima neke slicnosti za armenskim (koji je indoevropski jezik).

Албански је један од чини ми се 26 дијалеката са Кавказа, а од 11. века када су стигли на Балкан па до сада било је довољно времена да се промени, а и сви знамо да је у албанском гомила речи из латинског, грчког па и словенских језика.

- - - - - - - - - -

Или ако ћемо њиховом логиком, Косово је Дарданија, а Дарданија је настала од dardha што значи крушка на албанском, и према томе, Косово је албанско.
 
S jedne strane mi teze Kaplana Burovića i njemu sličnih - da Albanci nisu živeli na Balkanu od pre Hrista nego da su ih Osmanlije ovde doselile između 16. i 18. veka, osetivši da im carstvo odumire i da im treba "pojačanje" koje ne bi dozvolilo hrišćanima na Balkanu da isplivaju na mapi - deluju logične i verodostojne, s obzirom da su izrečene od strane akademika.

A onda, sa druge strane, šta su, ako ne Albanci (ili, starinski, Arbanasi), po etnicitetu bili Skenderbeg; zatim tast despota Đorđa Brankovića, Đerđ Arijanit Komnin, onda izvesni knez Guljam koji je, ako se dobro sećam bio oženjen Komnenom, ćerkom Stefana Prvovenčanog....? Zašto je sebe Dušan proglasio carem "Srblja, Grka, i Arbanasa"?

Jer, ako je istina da, na osnovu gore navedenog, Albanci ipak jesu živeli na Balkanu još od srednjeg veka, onda se čini nepravda prema, npr. despotici Angelini, ženi Đorđa Brankovića, koja je navodno bila albanskog porekla, koja je proglašena za sveticu i koja se, uz Jelenu Anžujsku, smatra jednom od najbenignijih starih srpskih vladarki. Tu je i Skenderbeg (ne ulazim u to da li je ratovao protiv Turaka u ime Srba ili u ime Albanaca, tek - štitio je Balkan od turskih najezdi), čiji se sin, Jovan, oženio Jerinom Branković, ćerkom despota Lazara. Potomci njih dvoje, mahom sa titulama nižeg plemstva, danas žive po Italiji, Francuskoj i Nemačkoj (rodoslov je na: http://www.geneall.net/I/per_page.php?id=137379).
 
:lol:
Ok albanci su tu 500000000 godina a mi ih jadni napali i oteli im zemlju :roll:
Ovaj forum ima cak i vise budalastina i kvazi naucnika nego politika ....

Sa ovim podvučenim se delimično slažem samo uzimajući u obzir predhodni post nisam sasvim siguran da si sposoban ispravno da proceniš šta je budalaština;


Franc Miklošić, Monumenta Serbica, strana 132.

Kako se car Dušan titulisao (to je onaj deo uokviren crvenim na kraju strane) ?


Zatim pogledaj dušanov zakonik pročitan na savremen srpski jezik; član 82 (to je druga stavka odozgo ).

http://www.dusanov-zakonik.com/
 
Poslednja izmena:
Морамо сачекати детаљнија истааживања из генетичке генеаологије, али и досадашња указују да имају специфичне генетике која указује на кавкаску Албанију.
Питање је колико, чини се да, ипак доминира балканско порекло.
Даље у радовима Павла Ивића наводи се да су у албанском језику све речи које се односе на море, позајмљенице, што указује да су они досељеници на тај простор.
Међутим, питање је и шта су Илири. И они су досељеници.

Засад ми се највероватнијим чини да су Албанци хетерогеног порекла, при чему је значајну улогу одиграло кавкаско племене, али уз очување значајног фонда речи из палеобалканскиг језика, а и словенског.
 
Poslednja izmena:
Oni sami imaju malo veze s tim, to su mahinacije od strane evropskih sila protiv mogućnosti širenja srpskih granica ka moru. Iznad svih, tu (danas) vuče konce Nemačka koja želi da vrati Srbiji milo za drago zbog odbijanja poslušnosti '41-e, kao što ih je na početku 20. veka vukla Austrougarska. Obema silama su Albanci služili kao 'thugs', kojima je bila svrha da 1. onemoguće srpsku ekspanziju i prisustvo blizu Grčke i mora i 2. zastraše srpsku populaciju da se prikloni njihovim germanskim patronima.
 
Одлична тема, али сматрам да одговор о етничком пореклу Албанаца и датуму њиховог доласка на Балкан најлакше можемо наћи ако трагамо ѕа првим поменима њиховог имена и језика, а најважније првим писаним траговима на албанском. Има ли неко податак који је најстарији писани документ на албанском? Такође не разумем албанску логику у причи да су они Илири, те да им због тога припада нешто? Нити су Илири староседеоци (неозбиљан термин), а Албанцима, као илирском племену "припада" само простор на коме је то племе било насељено. И ми смо словенско племе, међутим не "припада" нам цео простор на коме живе словени, до Сибира и Чеченије. Наравно, народу припада само оно што је ѕаслужио, а добиће само оно што велике силе дозволе, тако је у реалности, али озбиљног човека мора да изнервира изврнута логика, каква је њихова, макар се о било коме радило.
 
Морамо сачекати детаљнија истааживања из генетичке генеаологије, али и досадашња указују да имају специфичне генетике која указује на кавкаску Албанију.
Питање је колико, чини се да, ипак доминира балканско порекло.

Koja to istraživanja ukazuju na genetske veze između Albanije i Kavkaza? :eek:

Даље у радовима Павла Ивића наводи се да су у албанском језику све речи које се односе на море, позајмљенице, што указује да су они досељеници на тај простор.

Tako je; on je jedan od zastupnika tračke teorije o porijeklu Albanaca.

Засад ми се највероватнијим чини да су Албанци хетерогеног порекла, при чему је значајну улогу одиграло кавкаско племене, али уз очување значајног фонда речи из палеобалканскиг језика, а и словенског.

A kakvih dokaza imamo o tom kakvaskom porijeklu? Vidim da si iznad naveo određena genetska istraživanja; može li malo više o tome?

I kako znaš da se baš tokom XI st. odvilo to stapanje ostataka predrimske balkanske populacije u Arbanase? :think:
 
Нико њима не оспорава да су на Балкану од средњег века, али то не значи да имају право да заузму цео Балкан јер је пре неколико хиљада година ту било Илирско царство, с којим они немају никакве везе.

O današnjem navodnom istorijskom pravu neću da raspravljam pošto je to tema za politiku . Ovo je istorija tu je jedino važno šta se stvarno dogodilo.
Što se tiče takozvane "kavkaske teorije" ona u nauci nikada nije ozbiljno razmatrana kao ozbiljna pošto pada na prvu loptu; albanski jezik nije iranski a morao bi dominantno biti pošto su tada narodi na Kavkazu govorili iranskim jezicima. To bi bilo kao kad bi danas neko tvrdio da su Srbi germanskog a ne slovenskog porekla. Zatim, albansko ime je egzonim, poistovećivati to ime sa imenima mnogih istoimenih naroda širom evrope (pa i sa kavkaskim Albancima ) nema nikakvog smisla.
 
Poslednja izmena:
O današnjem navodnom istorijskom pravu neću da raspravljam pošto je to tema za politiku . Ovo je istorija tu je jedino važno šta se stvarno dogodilo.
Što se tiče takozvane "kavkaske teorije" ona u nauci nikada nije ozbiljno razmatrana kao ozbiljna pošto pada na prvu loptu; albanski jezik nije iranski a morao bi dominantno biti pošto su tada narodi na Kavkazu govorili iranskim jezicima. To bi bilo kako kad bi danas neko tvrdio da su Srbi germanskog a ne slovenskog porekla. Zatim, albansko ime je egzonim, poistovećivati to ime sa imenima mnogih naroda širom evrope (pa i kavkaskim Albancima ) nema nikakvog smisla.

И која опција нам онда преостаје, да су они потомци Илира и да је албански потомак илирског језика, јер ето неке речи су исте као и у том илирском.
 
Pa nema nijednog izvora koji prica o tome. A i albanski je ocigledno indoevropski jezik a ne kavkaski a i nisam nikad cuo da ima neke slicnosti za armenskim (koji je indoevropski jezik).

Pa sad...ima izvora. ;-) Ali su svi dosta pozniji; mislim nijedan iz srednjeg vijeka. Što znači da nije pouzdani podatak i da se svodi na etimološko baratisanje Albanci, dakle mora da su sa Kavkazai, a naravno uopšte ni nisu 'Albanci'.
 
И која опција нам онда преостаје, да су они потомци Илира и да је албански потомак илирског језика, јер ето неке речи су исте као и у том илирском.

Koliko znam ilirski jezik je skroz izgubljen , vrlo malo reči je ostalo a sa njima ništa se nemože učiniti.Ostaje ta ilirska i tračko-dačka hipoteza. Uvaženi kolega Tandoori (koga ovom priliko pozdravljam :kpozdrav:) je postavio rad Aleksandra Lome u kome se daje šira slika pitanja albanskog porekla sa lingvističkog stanovišta ( a to stanovište je i najvažnije pošto nemamo izvore pre XI stoleeća).

A evo rada (broj 17) ; http://forum.krstarica.com/showthre...literatura?p=26000078&viewfull=1#post26000078
 
Koliko znam ilirski jezik je skroz izgubljen , vrlo malo reči je ostalo a sa njima ništa se nemože učiniti.Ostaje ta ilirska i tračko-dačka hipoteza. Uvaženi kolega Tandoori (koga ovom priliko pozdravljam :kpozdrav:) je postavio rad Aleksandra Lome u kome se daje šira slika pitanja albanskog porekla sa lingvističkog stanovišta ( a to stanovište je i najvažnije pošto nemamo izvore pre XI stoleeća).

A evo rada (broj 17) ;
[/SPOILER]
 
Skupa58, ako Albanci lupetaju ne moraš i ti , car Dušan nije jeo bunike pa napisao da je car i Arbanasa i nije ih stavio u zakonik jer je halucinirao.

Господине Кринка, Душан у законику заиста помиње Албанце, али у титули говори о територији, не о народу. Душан у титули наводи територије које су део његовог царства, а не народе. Народе помиње у законику и пише њихова имена малим словом, а имена територија великим. Душанова скраћена титула цар Србљем и Грком, је на латинском гласила Цар Рашке и Ромеје. Он је освојио и некадашње краљевство Арбанас, и делове Бугарске и због тога ово у титули наводи. Сви средњовековни владари у титулама наводе територије, а људи који због, верујем националромантичарских аспирација, преводе титулу Душана или Твртка тако да Србље мењају речју Срби, чине нам штету, јер првобитне Немањићке титуле садрже "свим Србљем", па ако Србље заменимо са Србима испада да неки владари који су држали само територију данашње југозападне Србије владају свим Србима, што је сигурно нетачно. Душан у Законику као властелу тј. господу наводи Србе, Грке и Немце (гарда му је била сачињена од Немаца), а као сточаре наводи Албанце и Влахе.

То можда ти мислиш, али ево доказа који показује да је албански настао од илирског

Господине постављате Јутјуб снимке овде, као доказ и то без било какве провере садржине, то је у крајњу руку неозбиљно. Од Илирског језика сачувано је само пар речи, за које се може тврдити да су засигурно Илирске (али ни то није стопроцентно, јер се ради о грчким записима, не илирским споменицима) и ни једна од тих речи нема везе са албанским језиком. Међутим постоји безброј топонима и хидронима за које се претпоставља да су илирског порекла, али људи који доказују теорије претпоставкамаа, нису историчари, већ су теоретичари. Тешко да неки народ који нема сопствене називе ни за једну врсту јадранске рибе може бити наследник Илира, међутим, ја ни такву могућност не искључујем, али да бих био заговорник те идеје, очекујем барем један конкретни доказ. Такође треба имати у виду да Албанци нису имали неко организованије друштво све до двадесетог века, па ми прича да су они наследници Илира, звучи логично колико и тврдња да су Мексиканци наследници Инки. Неорганизовани дивљи начин живота обично карактерише досељенике, неодомаћене на некој територији, пре него наследнике огромне цивилизације.
 
Poslednja izmena od moderatora:
iliri u 11 veku albanozovani ? :lol:
To je ta nova istorija ....
Albanci su nastali 1912. ostatak turskog carstva na balkanu... to je sve, pre toga nisu postojali, kakav crni 11 vek :roll:
Slicno kao poturice koje zele da se predstave kao bosnjaci. Ili narod koji se naziva hrvati.

Pa ne govorimo ovdje pobogu o modernim nacijama; kakav je to arbanaški / arnautski teror o kojem srpski izvori svjedoče u drugoj polovini XIX i početkom XX stoljeća? Šta je bila Prizrenska liga osnovana 1878. godine?
Dakle jasno je da ima Albanaca i prije 1912. godine... :rtfm:

И која опција нам онда преостаје, да су они потомци Илира и да је албански потомак илирског језика, јер ето неке речи су исте као и у том илирском.

Čuveni srpski arheolog i akademik prof. dr Milutin V. Garašanin je to 1986. godine najbolje definisao na jednom predavanju:

M. Garašanin:
У томе оквиру, наравно, поставља се и питање Албанаца, о чијем палеобалканском пореклу не може бити сумње, иако је оно у смислу супстрата за који се везују и територије на којој су настали предмет бројних дискусија и подељених мишљења.
* Илири и Албанци, ур. М. В. Гарашанин, Српска Академија Наука и Уметности, Београд 1988, 75.

Dakle jedno je sigurno, porijeklo (tu mislim prvenstveno na jezik, naravno) im etničko dolazi od predrimske paleobalkanske populacije. E sada šta je tačno u pitanju? Ne znamo, ide se od Ilira do Tračana a mnogi imaju i svakojake teorije.

Otprilike vlada konfuzija slična koja vlada i u slučaju Jermena, koji najviše vole da se izdaju za potomke Hetita. :D

По њиховом, Албанци су били и Цар Душан, па онда Александар Велики, Хомер итд.

Pa i oni imaju svoje novoromantičare; za domaće baci pogled na temu Bečko-berlinska vs srpska autohtonistička škola.
No naravno, i jedno i drugo jesu mitomanske fantazije. ;)
 
Poslednja izmena:
Господине постављате Јутјуб снимке овде, као доказ и то без било какве провере садржине, то је у крајњу руку неозбиљно. Од Илирског језика сачувано је само пар речи, за које се може тврдити да су засигурно Илирске (али ни то није стопроцентно, јер се ради о грчким записима, не илирским споменицима) и ни једна од тих речи нема везе са албанским језиком. Међутим постоји безброј топонима и хидронима за које се претпоставља да су илирског порекла, али људи који доказују теорије претпоставкамаа, нису историчари, већ су теоретичари. Тешко да неки народ који нема сопствене називе ни за једну врсту јадранске рибе може бити наследник Илира, међутим, ја ни такву могућност не искључујем, али да бих био заговорник те идеје, очекујем барем један конкретни доказ. Такође треба имати у виду да Албанци нису имали неко организованије друштво све до двадесетог века, па ми прича да су они наследници Илира, звучи логично колико и тврдња да су Мексиканци наследници Инки. Неорганизовани дивљи начин живота обично карактерише досељенике, неодомаћене на некој територији, пре него наследнике огромне цивилизације.
Нисам ја господин :zcepanje:

Слажем се, али ово што сам поставила је мишљење већине Албанаца, наравно да се не слажем са њиховим илирским пореклом.
 
То можда ти мислиш, али ево доказа који показује да је албански настао од илирског

Ostavi se propagandnog materijala takvih stvari je pun internet .



James P. Mallory, Indoevropljani , strana 95, Skolska knjiga Zagreb 2005.
 
Srpski arheolog Milutin V. Garašanin je to 1986. godine najbolje definisao na jednom predavanju:


* Илири и Албанци, ур. М. В. Гарашанин, Српска Академија Наука и Уметности, Београд 1988, 75.



Pa i oni imaju svoje novoromantičare; za domaće baci pogled na temu Bečko-berlinska vs srpska autohtonistička škola.
No naravno, i jedno i drugo jesu mitomanske fantazije. ;)

Ма нека су они балканског порекла, али то им не да је за право да присвајају територије које им ни по ком праву не припадају.

Разлика између историје наших и њихових новоромантичара је та да је то њихова званична историја коју уче у школама, док ми не величамо све српско у нашој званичној историји. Најбоље још да почнемо да учимо да су Словени окупатори Балкана, и да су све цркве на Косову саградили Албанци.

- - - - - - - - - -

Ostavi se propagandnog materijala takvih stvari je pun internet .



James P. Mallory, Indoevropljani , strana 95, Skolska knjiga Zagreb 2005.
Ето, и реци ти то просечном Албанцу.
 
Ма нека су они балканског порекла, али то им не да је за право да присвајају територије које им ни по ком праву не припадају.

Разлика између историје наших и њихових новоромантичара је та да је то њихова званична историја коју уче у школама, док ми не величамо све српско у нашој званичној историји. Најбоље још да почнемо да учимо да су Словени окупатори Балкана, и да су све цркве на Косову саградили Албанци.

- - - - - - - - - -


Ето, и реци ти то просечном Албанцу.

Извињавам се госпођице, даме се ретко интересују за историју, па сам навикао да разговарам о овим темама са мушкарцима. Такође очигледно смо погрешно протумачили ваш пост, па је деловало као да нисте иронични приликом постављања оног снимка. Још једном, извињавам се и поздрав!
 

Back
Top