Informacije o Ruskoj Borilackoj Vestini - C|/|CTEMA

milosmalic

Aktivan član
Poruka
1.091
Ma zaboravio sam da se vi beogradjani ne volite izmedju sebe, sorry...

Kako ne znas Vesu, bre!? On isto fura sistem uz aikido ( :shock: !?) i jednom prilikom je na jednom (aikido) seminaru svoje momke iz kluba u shali nazvao 'Vesini vukovi...' zato sam mislio da on vodi taj klub. A sad sam se setio , video sam sajt, tamo pise da ima i klub ARS e na tog Vesu sam mislio.

Sorry malo sam vas pomesao.
 
Druze verni, opet greska. Ovaj put 2 komada.

Aleksej_BASO:
Ma zaboravio sam da se vi beogradjani ne volite izmedju sebe, sorry...
Sto se tice ljudi koji vezbaju Ruski Sistem situacija je dijametralno suprotna. E sad na koje si ti "beogradjane" mislio ne znam, a pravo da ti kazem s obzirom na kontekst ove teme i ne zanima me.

Aleksej_BASO:
Kako ne znas Vesu, bre!? On isto fura sistem uz aikido
Ko kaze da ne znam Velibora Vesovica?

Ali ovo nije njegov klub, i ne "fura se sistem uz aikido". Cak sta vise, glavni instruktor to nikad nije ni trenirao. Dragance koji takodje drzi treninge isto tako nije, ja jesam pre jedno 15 godina par godina u Aikido klubu Prvi Vracar kod Ljube i ljubinih :-).


Ali posto te tema ocigledno ne interesuje, vec samo spletke neke druge vestine koja se ni ne spominje u naslovu, zamolio bih te da ne pravis shum nego da otvoris temu o vestini koja te zanima.

Hvala
 
Izvinjavam se.

Drago mi je da u sistemu nema spletki kao nazalost u aikidou kojim se ja bavim. Nadam se da ni nece biti kad bude i vise klubova, jer ono sto sam ja doziveo da vidim u mojoj federaciji, ne zelim nikome. E na to sam mislio, nije samo do beogradjana, nego i inace.

Al' si ti neki uvredljiv.

Vesa i Rade jesu vezbali sistem, a ko vezba takve dve vestine jednu uz drugu ocigledno misli da jedna od njih ne valja, to njima na cast, i zato sam pogresio, nemoj mi to uzeti za zlo, nisam hteo da omalovazavam druge borilacke vestine, trudim se da izbegavam to.
 
Aleksej_BASO:
Izvinjavam se.

Drago mi je da u sistemu nema spletki kao nazalost u aikidou kojim se ja bavim. Nadam se da ni nece biti kad bude i vise klubova, jer ono sto sam ja doziveo da vidim u mojoj federaciji, ne zelim nikome. E na to sam mislio, nije samo do beogradjana, nego i inace.

Al' si ti neki uvredljiv.

Vesa i Rade jesu vezbali sistem, a ko vezba takve dve vestine jednu uz drugu ocigledno misli da jedna od njih ne valja, to njima na cast, i zato sam pogresio, nemoj mi to uzeti za zlo, nisam hteo da omalovazavam druge borilacke vestine, trudim se da izbegavam to.

Na vasu zalost gospodine, izgleda da premalo znate o aikido-u, pogotovu o principima koje je postavio sam O'Sensei, a pogotovo ne znate nista o Vesi i Radetu inace ne biste pisali takve izjave.

Milos je u pravu, ocigledno da je jedini vas cilj exponiranje neke vestine koja nema veze sa naslovom. Ruski sistem sam probao krace vreme i mislim da je odlican, meni odgovara kao dopuna Aikidoa jer su, sa moje strane gledista prilicno slicni principi.

Da zakljucimo taj famozni BASO je odlican, super i ne morate vise da ga hvalite na ustrb drugih vestina.
 
Anonymous:
ali su vam malo leprsave odbrane od udarca rukom...
Gostu, ne znam tacno na sta mislis, posto ima raznoraznih odbrana. Jedna od stvari koja cesto ostavi pogresan utisak je to sto se Ruski Sistem vezba mekano (sto ti kazes leprsavo), ali radi (aplicira) vrlo grubo, ruzno i da kazemo razarajuci. Zasto se vezba na prvi navedeni nacin mozda dodje Hetman kasnije pa obrazlozi. Mrzi me da kucam :-)

Anonymous:
onakva odbrana tesko moze protiv boxerskog direkta
Iako ne znam tacno na sta mislis, slazem se. Od box direkta retko koja odbrana funkcionise - posmatrano u uslovima bliske distance kad obojica zele da se nabiju blizu i pravo jedan prema drugome.

Kad nema kontrolisane atmosfere, kad ima shutiranja, udaranja glavom, bodenja nozem, uletanja u noge, bezanja.. cela prica o boksu postaje relativna.

U svakom slucaju, na bliskoj distanci licem u lice direkt je prava stvar. Ne sporim. Zato ga ima i u Ruskom Sistemu.
 
Evo dosao :)
Elem, vezba se mekano iz niza razloga, ali recimo da je osnovni taj da se ne vezbaju nikakve fiksirane, kanonizovane tehnike, vec je naglasak na instinktivnom i kreativnom pristupu, u smislu trenutnog pronalazenja resenja za dati problem (napad), a ne nekakvog osmisljenog odgovora za svaku mogucu situaciju, pa da bude sto inventivnije. Na ovaj nacin se izbegava stvaranje nekakvog dinamickog stereotipa u artificijelnim uslovima, koji bi kasnije morao da se u realnim "prevodi", sto bi rekao Mr. Proper, jer svako prevodjenje vodi gubljenju vremena i energije, kao i usporavanju rada.
Najzad sto se tice leprsavosti, pitanje licnog tumacenja, meni nema niceg leprsavog kada me Aca zabode, onako momacki, pa ja padnem da bih spasao sto se spasti da, a drugo je pitanje sto padam tako da npr. mogu odmah da ustanem, ili se branim tao da se tom njegovom cekicanju ne suprotstavljam vec pokusavam da se makano izvucem. Jos jedna stvar, oni koji su probali znaju da se u sistemu dosta radi situacija napada vise protivnika, a tu nemas vremena ni mogucnosti da radis bokserska pokrivanja i primanja udaraca. Ah da, a i nisam ikada video bokserski direkt u ulicnoj/kafanskoj tuci, vec uvek nesto kao udaranje u krusku na vasaru.
Konacno, ne mislim da ako neko vezba dve vestine/sporta smatra da jednom nesto fali (u tom slucaju zasto ne oboma?). To je kao da smatras nepotrebnim da pises i cirilicu i latinicu, ili mozda da ucis strane jezike.
 
"U svakom slucaju, na bliskoj distanci licem u lice direkt je prava stvar. Ne sporim."
Ha,ha,ha !!!Na bliskoj distanci,kada su udarciti u pitanju, aperkat i polukroše su zakon dečko,vidi se da nisi nikad boksovao,ovo što radite je zezanje,samo davite već duže vreme ljude na ovom forumu..Nemam ništa protiv vaše veštine,ali ako već radite odbranu od nekog udarca,naučite prvo dobro udarac da izvedete,pa tek posle odbranu.
 
golina:
Ha,ha,ha !!!Na bliskoj distanci,kada su udarciti u pitanju, aperkat i polukroše su zakon dečko,vidi se da nisi nikad boksovao
:-) Hvala na savetu. Moje misljenje vezano za tvoj komentar je: "Kako kome". Ja ne mogu da sudim da li si ti boksovao, ali mogu da pretpostavim da TV nemas, jer da imas verovatno bi video da neki bokser ima razarajuci direkt, neki bokser levi polukrose, a neki treci opet neki svoj karakteristican udarac.

Sto bi se reklo, kao i u vecini borilackih sportova, ima specijalku.

golina:
,ovo što radite je zezanje
Kako znas?

golina:
naučite prvo dobro udarac da izvedete,pa tek posle odbranu
Bas to i jeste metodologija rada. Hvala na dobronamernim savetima.

Dve mi stvari samo nisu jasne:
1. Prvo, ako je sve ovo kako kazes (da je Systema zezanje), nije mi jasno zasto specnaz, alfa, antiteror to rade, a u zadnje vreme i raznorazne druge belosvetske policije i vojske traze znanje od Rybka i Vladimira, a ne boksuju? Evo konkretan primer je da Aca u Septembru u Japanu pola treninga drzi civilima a pola u americkoj vojnoj bazi (http://www.systemajapan.jp/).
2. Drugo, posto kazes da si "znalac" za box, mozda mozes da kazes zasto nema vise tvojih kolega na forumima. Siguran sam da bi imali sta da podele od znanja i iskustva sa nama. Ovako dobronamerno kao i ti.

Hvala
 
Bliska distanca,oči u oči je po tebi nešto malo dalje od prave bliske distance,taman toliko da se može uraditi direkt koji inače nema šanse da se uradi kad si uz protivnika,to znaju i oni koji se ne bave boksom.Ali pošto si sklon da relativizuješ stvari,bliska distanca,oči u oči kako voliš da kažeš,je i razdaljina od metar sa koje ti dobar borac mavašijem može smrskati glavu.Epa vidiš,da ne pravimo definiciju,ali bliska distanca ti je zadnja udaljenost od protivnika gde udarac može da funkcioniše.Posle toga dolazi do hvata.
U pravu si za TV,imam ga ali ga retko gledam.Gledao sam pre neko veče,doduše,meč izmedju izabranih boraca kjokušinkaj karatea i kik boksera,koje su kik borci izgubili ubedljivo.Toliko o televiziji,ali me to podučavanje belosvetskih policija,alfa i sl.podseća na hvalisanje Ljube Vračarevića,mislim da izmedju vas i njega i nema neke razlike,stim što se Ljuba debelo zamestio u Rusiji gde su mu klubovi puni članova,da ne grešim dušu,daj bože da vaš sistem ima toliko članova u Rusiji.
Što se tiče reprezenata borilačkih veština kod nas,smatram da niko nema šanse ni sa prosečnim bokserom,ne zato što je boks dobar,jer on to i nije,nego što ne vežbate često pravu borbu,imate staklene brade,nemate osećaj za distancu i nemate kondiciju.Vodite jalove akademske diskusije kako je to kad te neko napadne odavde,pa odande,to me sve podseća na lizanje sladoleda preko stakla.
 
Kako ti sve ovo o Sistemu znas?

Odokativnom metodom?

Ocigledno te kao vestina ne zanima, a imas znanja o drugim vestinama koja ocigledno zelis da podelis sa nekim.

Zasto ne otvoris neki neakademski thread o vestini o kojoj ti se prica umesto da trolujes ovde kao gost?

P.S.
Cini mi se da nemamo iste televizore posto sam ja smrskavanje glave mawashi udarcem video samo u filmovima sa Chuck Norris i to kad u njima nema Bruslije ili ostalih koji se i pomere s mesta s vremena na vreme umesto da stoje kao bizgovi u mestu i primaju udarce kao iz inata.
 
Ih, eto opet pomalo isprazne rasprave.
Kao prvo tumacenje termina "bliska distanca" je fleksibilno, ovisno o sistemu borenja kaoji ga koristi. Za boksera su to aperkat i krose, za Thai-boksera lakat i koleno itd. Ono sto je ovde kljucno jeste cinjenica, da i pored nesumnive efikasnosti boksreskih udaraca (najzad, ti ljudi to rade vec 250-300 godina), procenat ljudi koji koriste direkt ili aperkat u ulicnoj/kafanskoj situaciji je zanemarljiv. Takodje, niko ne garantuje da borba pocinje iy duelisticke situacije sa razmenom udaraca. Moze odmah da pocne sa hvatovima u klincu i ode na zemlju. Takodje, u situaciji sa dva ili vise protivnika, bokserske udaracke tehnike su jednostavno previse fokusirane, a odbrambene (slips, bobs , weaves, ducks...) odvec usmerene.
Najzed, TV nije merilo, bas kao ni zastupljenostu u vojsci i policiji. Npr. na K1 je bilo smrskavanje glave mawashiem, i to u skoku, samo je pitanje tajminga. Ti kikbokseri koji su izgubili of kyoka momaka izgleda da su bili probrani po drugacijim kriterijumima od karatista. Panduri i vojska su isto tako podlozni marketinskim kampanjama kao i civili, a nemaju dovoljno vremena da zaista ozbiljno vezbaju pucanje, a nekmoli metodicno neku borilacku vestinu.
Veliko finale!!! Ja vezbam i sistem i vale-tudo borenje gde je boks integralni deo, ako i rvanje i grappling itd. Definitivno mi nijedno nije tracenje vremena, ali je cinjenica da sistem ne trazi tako dobre fizicke atribute da bi bio funkcionalan u ulicnoj borbi, dok boks kao ringovni sport trazi mnogo vise rada na "fizici" i tahnicko-taktickim elementima, jer oba borca vlada ju manje-vise istim arsenalom tehnika, znaju otprilike sta ce onaj drugi da radi i podlezu istim pravilima.
 
nisam bas cest ovde al sta cu :)

...prvo moram da pitam vas ovde...kojim se sve vestinama bavite i koliko duge...
...sto se boxerskog direkta tice...jel iko od vas trenirao box(mislim stvarno na box,ne kickbox)...samo pravi boxer moze da prica o direktu,kroseu,aperkatu...

...sada sto se tice razmrskavanja lobanje nogom...nije nemoguce...ali nogu iznad kuka ne treba dizati na ulici :)
...dalje...na ulici...najzajebaniji protivnik na koga mozes da naletis jeste boxer...to da se ne lazemo(ovde moram da vas pitam dal ste ikada radili na vratima nekog kluba ili imali prilike da stojite sa tim momcima,oni uvek imaju min 1 boxera i taj momak je razarac...a ovo mogu da vam kazem jer sam gledao kako 1 boxer 2-3 momaka i krupnijih od njega razbije(zamolio bih da se ne hvatate za ovo na vrata...al posto ste spomenuli kafanske tuce morao sam ovo da ubacim))

...dalje...eskivaze,izbegavanje...koliko se ja secam eskivaza se radi samo na direkt i krose...i to rade brzi boxeri...na ulici ti je najvaznije kretanje...i pomaze stvarno :)
...sada ko sve radi sistem...da se razumemo...ja sam gledao mnoge specijalne jedinice...mnogi rade modifikaciju jkd-a pol vunaka...koja je stvarno razorna...a btw sam trenirao sa mnogim momcima iz specijalnih jedinica...

...ja sam rekao da su mi odbrane leprsave...ne kazem ja nista lose za sistem...odlicna je stvar...ali kazem da su mi odbrane od udarca malo leprsave...ajde protiv nekog civila...ali nece da moze protiv uvezbanih protivnika...i ono izbegavanje noge iz aikidoa je smesno...suvise gubljenja vremena...

...sada...da bi ste bili kompletni...morate da radite vise vestina...ni jedna vestina ne sadrzi sve u sebi...
...recimo nas najveci majstor jkd-a (oni stariji ga mozda znaju...Nenad "Rochko Rochkomanovic i covek odmah ispod njega Nenad "Nesa Medved" Mladenovic) su trenirali jos 3-4 vestine pored jkd-a...i stvarno su kompletni...to mogu da vam kazem jer sam imao tu cast i priliku da treniram sa njima...

...i da...nas 3-ca uvezbanih Rochku nismo mogli nista...jer nas je naucio jednu stvar...vestina nije udarac,poluga,bacanje...vec distanca,kretanje,ritam pa onda sve ostalo...

...btw sve zavisi od iskustva...

...dakle da zavrsim...nije vazno sta treniras...vazno je da umes da primenis...a mnogi na zalost ne umeju...a mnogo pricaju
 
Hetman:
Ja vezbam i sistem i vale-tudo borenje gde je boks integralni deo, ako i rvanje i grappling itd. Definitivno mi nijedno nije tracenje vremena,
Nije ni meni pecanje :-)

Gnjec, hvala na detaljnom obrazlozenju

Znas sta mi je samo interesantno... Thread se zove: "informacije o ruskoj...", a postovi su o raznoraznim drugim vestinama, misljenja o sistemu na osnovu vrlo povrsnih poluznanja, onda kritike nekih ljudi koji osecaju ugrozenost svojih vestina dolaskom ruskog sistema u Srbiju... A od interesovanja ili informacija nista :-)

Cudni su mi razlozi da kada coveka interesuje nesto drugo, to drugo u dobrom svetlu prikazuje samo u antagonizmu sa necim trecim. Ne znam da li me razumete.. To je isto kao da sam ja otvorio thread sa naslovom: "Informacije o RBV Sistema koja je bolja od vestina ABC, XYZ a ima bolje udaracke tehnike od 123 i 890", sto mi u zivotu ne bi palo na pamet.

Elem, ako nekoga zanima jos po nesto neka svrati i kod nas na forum, http://www.ruski-sistem.org/forum/

Ostavili smo deo za raznorazne price o raznim borilackim vestinama i ostavljanje linkova i slicno, ali se shumovi i slicne stvari brisu.
 
Aferim Milose!!!
gnjec nije ni bio sporan sa svojim komentarom, vec vise Golina, ali na kraju, svako ima pravo na svoje misljenje.
Samo sto se tice Rockomanovica. On definitivno jeste bio pionir JKD pristupa u Srbiji, ali nisam siguran da je i danas najnapredniji predstavnik. Licno volim pristup u Arichionovom klubu, jer je na liniji SBGi ekipe, a meni to definitivno ima smisla. Naravno, nemam nista lose da kazem o Rockomanovicu, ali samo da dodam svoje misljenje.
Najzad jos jednom, po meni je kontraproduktivno a priori povezivanje Sistema sa specijalnim jedinicama, jer je on mnogo vise od toga, bas kao sto Vunakov PFS nije samo ono sto se vidi kod Navy SEALS eksponenata tog pristupa.
 
Hetman:
Najzad jos jednom, po meni je kontraproduktivno a priori povezivanje Sistema sa specijalnim jedinicama, ..
Slazem se, pogotovo sto to privlaci najstrasnije paljevine kojima je sopstveni ego najveca prepreka da ikad nauce bilo sta.

Ipak, po meni je jos kontraproduktivnije apriori "precutno" tretiranje borenja, tj. borilackih vestina kao nekih "civilnih razbibriga". Borenje je borenje, sluzi za savladjivanje protivnika, samoodbranu, napad i samim tim je stalno u kontekstu SUKOBA (ovog ili onog). Sve ostale McDojo varijante predstavljanja borenja kao fitnesa, zdravstvenih gluposti i slicno su jos gora stvar nego vezivanje za vojsku i policiju. Tek je to teska laz i hranjenje decijih fantazija nesposobnih ljudi koji bi da budu "cvrsti momci" ali i da ih neko ne izlupeta. Sto bi se reklo, prodavanje fantazije.

Da se odmah ogradim da ne mislim na sportove (box, vale tudo, brazilska, rvanje, judo...).

Sto se mene tice, bolje da trening lici na Specnaz nego na visecasovno preskakanje vijace ili bechenje ochima dok astralno telo ne poleti dok kolege zapevaju u ritmu tam-tama. Pa taman nas bilo i trojica u klubu :-) Evo ima raznih vestina, nek ide ko hoce.

E sad sto se tice sporta, tu sam na liniji sa Ducijem Simonovicem 100%. Amaterski apsolutno podrzavam, profesionalni nikako :-)
 
milose za rochka mogu da ti kazem da je strasan covek..a tek onda trener...bilo mi je zadovoljstvo da ga vidim...srecan sam bio da idem na trening i kad se vracam krvav kuci...pokrece...sto ne vazi za sve trenere...

...a gledao sam u drinki ruski sistem...

...ja samo mogu da kazem da ce nekome ko se bavi jednom vestinom/sistemom biti smesno ili propust nesto sto u drugoj vestini/sistemu se radi slabije...i to je normalno...ni jedna vestina/sistem nije kompletan...
 
gnjec ovde:
milose za rochka mogu da ti kazem da je strasan covek.....
Nisam ja nista rekao vezano za njega. Hetman je imao komentare vezane za tog gospodina. Ja ne znam ko je (a i off topic je prica).

gnjec ovde:
...a gledao sam u drinki ruski sistem...
Aj baci jos sat, sat ipo zivota pa dodji s jeseni da pogledas nas trening. Pogotovo kad je Aca tu. Iskreno bih voleo da cujem misljenje posle toga. Mislim u principu nije to toliko ni bitno, ali posto vec imas misljenje o necemu ne fali nista da imas kompletniju sliku.


Sa svim ostalim sto si napisao se slazem bez daljeg.
 

Back
Top