Деца која раде

Софија

Legenda
Poruka
52.880
Постоји обичај у Далмацији да деца преко лета обавезно радуцкају, макар себи да зараде за књиге за наредни разред.
Да се разумемо, не ради се овде о ''деци'' од 20+ година, већ о правој деци од 12, 13, 14.. година. И не ради се ни о пословима који су презахтевни. Рецимо, син наших пријатеља је свако лето радио у малом музеју на обали мора, као мали који поништава карте на улазу.

Шта мислите о овом обичају?

Лично, сматрам га врло корисним.
Дете се учи на лаган начин одговорностима, односу према раду и новцу.

Међутим, некако сам стекла утисак да смо ми у Србији робови своје деце. Поуздано знам родитеље који годинама себи неће купити нове ципеле или кошуљу само да би имали за дете. А дете тражи скупе патике, фармерке, изласке..па и те књиге за школу.
Сматрам да их тако правимо размаженим и себичним.
Да не причамо о оном мору екстрема од 25+ година који не раде ништа и седе кући чекајући да им мајке оперу прљаве тањире од доручка и ручка.

1. Како ми то правимо људе од наше деце?
2. Колика је одговорност човека као појединца у овој општој лењости која је захватила српску популацију?
3. Да ли Ваше дете ради преко лета? Ако не ради, зашто?
 
Poslednja izmena:
Kad sam ja bila klinka,rad preko leta je bilo nesto savrseno normalno.Gde se to,i kad pogubilo,ne znam.Ako nista drugo,radili smo po kuci.Kad stigne ugalj ili drva,kada se peru tepisi,uopste odrzavanje kuce,danas je to u vecini porodica tabu tema.Skoro sam stajala u redu u posti,i slusam razgovor izmedju dve zene,gde jedna kaze da joj je sinu ponudjeno da radi u gradskoj cistoci,a ona sinu vel:"Nisam te skolovala da skupljas smece,dace ti majka"Inace sincic ima 27 god.Ne mogadoh izdrzati te je upitah sta je zavrsio sin,zamislite,on se tri godine skolovao za mesara!Uf,mnogo se iskolovao.
Moja najstarija radi preko leta,druge dve jos ne,jer su male,ali ih teram da rade po kuci.
Nema bas mnogo veze sa temom,ali u jednom segmentu mozda i ima:danasnja deca izlaze veoma kasno,i izgovor roditelja je da to svi rade.Ja im ne dopustam,iako kukaju,bolje one da kukaju sad,nego ja posle!
Smatram da mi roditelji moramo usaditi odgovornost kod svoje dece,i da to nece doci samo.Pre par meseci srednja kcerka je napravila debeo telefonski racun,Jednostavno je platila od svoje ustedjevine.Od tad bezi od telefona ko djavo od krsta!
 
Poslednja izmena:
Постоји обичај у Далмацији да деца преко лета обавезно радуцкају, макар себи да зараде за књиге за наредни разред.
Да се разумемо, не ради се овде о ''деци'' од 20+ година, већ о правој деци од 12, 13, 14.. година. И не ради се ни о пословима који су презахтевни. Рецимо, син наших пријатеља је свако лето радио у малом музеју на обали мора, као мали који поништава карте на улазу.

Шта мислите о овом обичају?

Лично, сматрам га врло корисним.
Дете се учи на лаган начин одговорностима, односу према раду и новцу.

Међутим, некако сам стекла утисак да смо ми у Србији робови своје деце. Поуздано знам родитеље који годинама себи неће купити нове ципеле или кошуљу само да би имали за дете. А дете тражи скупе патике, фармерке, изласке..па и те књиге за школу.
Сматрам да их тако правимо размаженим и себичним.
Да не причамо о оном мору екстрема од 25+ година који не раде ништа и седе кући чекајући да им мајке оперу прљаве тањире од доручка и ручка.

1. Како ми то правимо људе од наше деце?
2. Колика је одговорност човека као појединца у овој општој лењости која је захватила српску популацију?
3. Да ли Ваше дете ради преко лета? Ако не ради, зашто?

Uveliko imamo decu, dece - iz doba hiperinflacije: kako ocekivati od nakrivo nasadnjenih da bude nesto kako treba?
 
Uveliko imamo decu, dece - iz doba hiperinflacije: kako ocekivati od nakrivo nasadnjenih da bude nesto kako treba?

Ово није никакав изговор.
Рат и неимаштина је била у Далмацији па се обичај одржао. Деца тамо и даље раде.
На тему ме је подстакла пријатељица из Ровиња, која је до скоро живела у Београду па има врло прецизан увид у ситуацију.

Наравно, раде деца и у Немачкој, Америци...ма свуда! Знамо оне летње послове од 4 сата на дан....па студентски послови.

Само у Србији родитељи штеде децу, као да смо сви грофови и војводе , попут оних енглеских племића, са милионским рачунима којима се цео живот сведе на превлачење с фотеље на кревет, испијање чајева са сличнима и разматрању од кога би још могли да наследе богатства.
 
Meni se taj obicaj svidja,a postoje I razne varijante kako ce neko svoje dete nauciti da raspolaze novcem I kakav ce odnos prema radu I parama imati. Znam I za roditelje koji kod kuce rade svoje poslove, sto redovne jer mogu da se rade od kuce ili honorarne kao dodatni izvor prihoda I koji svoju decu ukljucuju na primeren nacin da im u necemu pomognu. Kucanju, brojanju, crtanju u zavisnosti o cemu se radi. I onda ima daju I pare za to I svima lepo. To kako c eneko da uci dete da raspolaze novcem se delimicno uci I kroz davanje dzeparca, para za izlete, ekskurzije I sl.
Kod nas iz raznoraznih razloga postoji produzena simbioza sa roditeljima, sto u smislu stambenog prostora tako I u finansiranju koje moze da se protegne I na ceo zivot.
Nasi roditeljski stilovi su uglavnom takvi da decu prezasticujemo u poredjenju sa zapadom, sto ima svoje nedostatke npr. da su nam deca nesamostalnija, smatraju se za razmazenu i nesposobnu za samostalan zivot. A opet kod nas su cini mi se porodicni odnosi topliji sto moze da bude dobro ako se gleda emotivna strana.
 
Ово није никакав изговор.
Рат и неимаштина је била у Далмацији па се обичај одржао. Деца тамо и даље раде.
На тему ме је подстакла пријатељица из Ровиња, која је до скоро живела у Београду па има врло прецизан увид у ситуацију.

Наравно, раде деца и у Немачкој, Америци...ма свуда! Знамо оне летње послове од 4 сата на дан....па студентски послови.

Само у Србији родитељи штеде децу, као да смо сви грофови и војводе , попут оних енглеских племића, са милионским рачунима којима се цео живот сведе на превлачење с фотеље на кревет, испијање чајева са сличнима и разматрању од кога би још могли да наследе богатства.

Htedoh reci: sta ocekujes u nevaspitanoj i vaspitno zapustenoj sredini? Tradicija je nesto sto je iskidano, a kamoli da je nadogradjena i eto ti rezultata - ovde pricamo samo o jednom, njenom, segmentu.
 
Иди бре Софијa, пa код нaс у Србији ни "децa" од 30 и кусур не рaде, a зa то су нaрaвно криви родитељи који им нису обезбедили добaр кaнцелaријски посaо...
 
Шaлу нa стрaну, ово је велики проблем, који је релaтивно новијег дaтумa, кaо и сви нaши есенцијaлни проблеми, до пре сaмо пaр деценијa у сеоским срединaмa су децa итекaко имaлa зaдужењa, у склaду сa својим узрaстом нaрaвно.

Aли aјде ти сaд некоме кaжи дa је нормaлно дa дете или веће дете истерa овце нa пaшу, или нaхрнaи кокошке..
 
gde npr u bgd-u da se nadje detetu 'decji' posao od 4 sata? ko ce da se zeza sa tudjom decom i da odvaja i nesto sitno za njihovu isplatu?
ok, kapiram - sticanje radnih navika, osecaj da su nesto sama zaradila, rasolaganje svojim novcem itd itd...
iskreno, ne verujem da cu cimati sina i ceru da rade preko leta.
ako budu dobri djaci (sto iskljucivo zavisi od roditelja) neka dobiju nagradu u vidu odmora preko raspusta. ako oni izraze zelju da 'zarade' neki dzeparac - necu se protiviti ali definitivno ne verujem da cu insistirati.
ako ja omanem kao roditelj u smislu da klinci budu losi djaci, onda cu mozda kao neki vid kazne za lenjost videti da se malo oznoje preko leta.
ceo zivot ce raditi, neka im bar detinjstvo bude razdragano (pod ovim ne mislim da ce dobijati sve sto pozele vec po zasluzi i u skladu sa mogucnostima).
 
Шaлу нa стрaну, ово је велики проблем, који је релaтивно новијег дaтумa, кaо и сви нaши есенцијaлни проблеми, до пре сaмо пaр деценијa у сеоским срединaмa су децa итекaко имaлa зaдужењa, у склaду сa својим узрaстом нaрaвно.

Aли aјде ти сaд некоме кaжи дa је нормaлно дa дете или веће дете истерa овце нa пaшу, или нaхрнaи кокошке..

Mislim da je tema posao za pare.

Whatever: zaduzenja i posao.

Zaduzenja - kucna, porodicna.

Posao - da li ga ima.
 
Mislim da je tema posao za pare.

Whatever: zaduzenja i posao.

Zaduzenja - kucna, porodicna.

Posao - da li ga ima.

A мислиш дa од хрaњењa кокошaкa (нaвео сaм то сaмо кaо пример) немa пaрa?

Пословa нaрaвно немa јер ми немaмо мaле фирме, фирме у којимa би се зaпошљaвaли члaнови породице, немaмо чaк ни пољопривреднa породичнa гaздинствa (или их имaмо јaко мaло) којa су некaд билa стубови држaве, читaви нaрaштaји су одгaјени у духу презирa премa свaком рaду.

Зaдруге су рaзбијене, све што нaм је остaло јесу муљaчине по пaртијским и ко знa кaквим линијaмa не би ли се ухлебили нa држaвним јaслимa и потпуно непродуктивним пословимa..
 
gde npr u bgd-u da se nadje detetu 'decji' posao od 4 sata? ko ce da se zeza sa tudjom decom i da odvaja i nesto sitno za njihovu isplatu?
ok, kapiram - sticanje radnih navika, osecaj da su nesto sama zaradila, rasolaganje svojim novcem itd itd...
iskreno, ne verujem da cu cimati sina i ceru da rade preko leta.
ako budu dobri djaci (sto iskljucivo zavisi od roditelja) neka dobiju nagradu u vidu odmora preko raspusta. ako oni izraze zelju da 'zarade' neki dzeparac - necu se protiviti ali definitivno ne verujem da cu insistirati.
ako ja omanem kao roditelj u smislu da klinci budu losi djaci, onda cu mozda kao neki vid kazne za lenjost videti da se malo oznoje preko leta.
ceo zivot ce raditi, neka im bar detinjstvo bude razdragano (pod ovim ne mislim da ce dobijati sve sto pozele vec po zasluzi i u skladu sa mogucnostima).

Дневница за разношење рекламних летака по сандучићима је од 1200-1500 динара.
Нека ти дете само 15 дана на распусту одради такав послић и ето му књига за школу.
 
Постоји обичај у Далмацији да деца преко лета обавезно радуцкају, макар себи да зараде за књиге за наредни разред.
Да се разумемо, не ради се овде о ''деци'' од 20+ година, већ о правој деци од 12, 13, 14.. година. И не ради се ни о пословима који су презахтевни. Рецимо, син наших пријатеља је свако лето радио у малом музеју на обали мора, као мали који поништава карте на улазу.

Шта мислите о овом обичају?

Лично, сматрам га врло корисним.
Дете се учи на лаган начин одговорностима, односу према раду и новцу.

Међутим, некако сам стекла утисак да смо ми у Србији робови своје деце. Поуздано знам родитеље који годинама себи неће купити нове ципеле или кошуљу само да би имали за дете. А дете тражи скупе патике, фармерке, изласке..па и те књиге за школу.
Сматрам да их тако правимо размаженим и себичним.
Да не причамо о оном мору екстрема од 25+ година који не раде ништа и седе кући чекајући да им мајке оперу прљаве тањире од доручка и ручка.

1. Како ми то правимо људе од наше деце?
2. Колика је одговорност човека као појединца у овој општој лењости која је захватила српску популацију?
3. Да ли Ваше дете ради преко лета? Ако не ради, зашто?
Smatram korisnim taj obicaj i trebalo bi da ga usvojimo,ja nisam imala obicaj kao mala da radim i smatram da je to steta jer ko zna sta bih sada radila.
 
Дневница за разношење рекламних летака по сандучићима је од 1200-1500 динара.
Нека ти дете само 15 дана на распусту одради такав послић и ето му књига за школу.

dok oni dodju do tog uzrasta mnogo ce se toga promeniti :) tenutno imaju 3 godine sincic i cerkica 3.5 meseca.
ne mogu sa sigurnoscu tvrditi kako cu se postaviti i kakvo cu misljenje imati za 10 godina.
napisao sma svoje trenutno misljenje. nisam tvrdoglav kao magarac. ostavljam opciju da cu mozda promeniti svoj stav u nekom trenutku ali za sada sam misljenja da ih necu cimati da sljakaju osim ako sami ne pozele da zaradjuju dzeparac i to samo tokom raspusta...ali opet..dosta me godina deli do tog perioda :)
 
Nema u drzavnoj sluzbi,za to ti treba veza,a i nista se ne radi,ali mogu se naci poslici ko hoce da radi.Evo moja komsinica,stara zena,zivi sama,pitala je cetrnaestogodisnjaka da joj kosacicom pokosi travu,rekao joj je:idi bre baba!

U privatnoj ima. Samo para nema.

- - - - - - - - - -

Немa, зaистa смо у великом дефициту псоловa где се примa добрa плaтa a не рaид се ништa...

Ajde ti napisi sta radis i za koliko para i koju si skolu zavrsio, molim te.

Niko ne trazi da ne radi nista za dobru platu. Pises gluposti. Ja kazem da generalno nema posla, a to nisu gluposti.
 

Back
Top