Anketa: za Filozofiju ili Filodoxiju

Misanthropos

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.051
S obzirom na to da nekima smeta moj nacin pisanja i tretiranja problema ili tema koje se ovde otvaraju, resio sam da razjasnimo neke stvari.

Molim forumase da se izjasne o tome da li bi hteli da se na podforumu Filozofija govori iz pozicije ozbiljne ili kolokvijalne, svakodnevne filozofije. U zavisnosti od ishoda ove ankete, oni cija je rec ovde imala tezinu, oni koji su se pokazali kao - ili zaista jesu - filozofi u ozbiljnom smislu reci (filozofija) trebalo bi da se osecaju obaveznim da ili promene nacin pisanja i komuniciranja ili napuste podforum (ukoliko se izglasa za filodoxiju).

Od ovih se ja prvi izjasnjavam kao onaj koji ce otici ako se izglasa pobeda filozofije u pogrdnom smislu reci, tj. filodoxije. Uz to, zelim da se Tegularijus i Empedokle izjasne da li pristaju uz ovu ideju, s obzirom na to da o jednome znam, a o drugome pretpostavljam da se bavi ozbiljno filozofijom. Druge ne dovodim u vezu sa ovim.

Dakle, opcije su:

1. ozbiljna filozofija (filozofija), i

2. neozbiljna filozofija (filodoxija).


Dovoljno je napisati samo broj opcije koju birate.

Anketa traje do kraja meseca.
 
Iz gore napisanog mogu samo da zaključim da tebi smeta kako neki od nas (većina) pišu, a ne obrnuto.
Pa, ako moram da se izjasnim na tvoju anketu, ja glasam za filozofiju, naravno, ako tvoja anketa predstavlja neku vrstu peticije i ako, kao takva, ima neku težinu (jačinu), ja ću da napustim podforum i da tebi, i još dvoje-troje studenata filozofije (ili onih koji su studije završili) poželim sreću u monolozima.
Imam, uzgred, i ja jedan predlog. Može li ova tema da se zaključa, da ne bismo stvarno došli u situaciju da napuštamo podforum?
 
Lexa:
Pa, ako moram da se izjasnim na tvoju anketu, ja glasam za filozofiju, naravno, ako tvoja anketa predstavlja neku vrstu peticije i ako, kao takva, ima neku težinu (jačinu), ja ću da napustim podforum i da tebi, i još dvoje-troje studenata filozofije (ili onih koji su studije završili) poželim sreću u monolozima.
Imam, uzgred, i ja jedan predlog. Može li ova tema da se zaključa, da ne bismo stvarno došli u situaciju da napuštamo podforum?

Kako se vecini dopada, taj je princip. Ne treba vecina da ispasta zbog "monologa" 2-3 filozofa. Jednostavno i logicno.

Pozivam moderatora da ne zakljucava ovu temu jer bi se mogle mnoge stvari razjasniti. Ne postoji mogucnost za kreativnu komunikaciju ako se cesto isprecavaju oni koji su ozbiljni (kada upadnu u temu neozbiljnog karaktera), odnosno oni koji su neozbiljni (upadom na teren ozbiljne filozofije). Dakle, radi bolje komunikacije a ipak kako se vecini dopada.
 
Čekaj, u čemu je problem? Ako se "opredelimo" za bilo koju od tvoje dve opcije neko će morati da pretrpi gubitak.
KOju god sam temu postavila uvek je bilo odgovora koji nemaju veze sa njom. Meni to stvarno ne predstavlja toliki problem, niti želim da "zavodim red". Malo razonode u preozbiljnoj temi, ili malo ozbiljnosti u neozbiljnoj dođe kao osveženje.
Šta mene briga kako ti pišeš? Ako ne razumem - ignorišem, ako mi se ne sviđa stavim :roll: , ako mi se sviđa podržim te.
A to što ti želiš možeš potražiti na nekom filozofskom sajtu, ovo je, ipak, Krstarica.
 
Postoji, sigurno, raskorak u nacinu izlaganja onih koji se ozbiljnije bave filozofijom i onih koji uzimaju ucesce u diskusijama sa pozitivnog stanovistva prema filozofiji, ali nemaju dovoljno akademskog obrazovanja za kvalitetniju diskusiju. I to je normalno za javni forum, za razliku od zatvorenih rasprava filozofa po vokaciji, gde se ozbiljan pristup ocekuje i podrazumeva. Meni smeta pezorativan odnos prema filozofiji, kao opste priznatoj i legitimnoj disciplini, koju pojedinci shvataju kao mlacenje prazne slame i presipanje iz supljeg u prazno, zbog ogranicene sposobnosti za razumevanje apstraktnih fenomena. Sa kolokvijalnom filozofijom nemam problem; sadrzina je vaznija od forme, konstruktivan odnos prema temi koji podrazumeva uvazavanje argumenata, edukaciju od strane onih koji o temi znaju vise, intelektualno postenje i dijalosku kulturu. Ali takodje nije u redu ocekivati od filozofa po struci ili uzem interesovanju spustanje na taj nivo, zato sto nikada nismo culi za imena koja oni spominju u svojim argumentima i moramo da drzimo Vujakliju pored sebe da bismo ih pratili u izlaganju. Sto se tice onih, koji nemaju samo problem sa ozbiljnim prilazom filozofskim temama, nego i sa filozofijom i filozofima uopste, mislim da ih treba izuzeti iz glasanja i da njima, uz duzno postovanje, nije mesto na filozofiji, ako mi se takav stav dopusta buduci da sam nov na forumu.
 
Ово је Форум ( зна се шта подразумева значење те речи ) у којем учествују људи различитих профила, струка, старости, образовног нивоа, интересовања...и оно најинтересантније: различитих схватања и ставова!
Свако од њих, ко се заиста озбиљно и посвећено бави својом струком, радиће то на неком другом, за то примереном месту, где ће моћи да испољи сво своје умеће, знање и креативне способности и где ће се остварити и евентуално добити нека признања за то. Илузорно би било очекивати да се од једног ФОРУМА, направи уско стручно тело које ће се бавити развојем науке, уметности, филозофије...или штатијазнам - кулинарства!
Замислите када би се направила анкета, рецимо на форуму Књижевност, где би се захтевало да у расправама учествују само стручно образовани људи, значи они који су дипломирали књижевност, који владају књижевнотеоријском терминологијом, методологијом проучавања, историјом књижевности... Колико би људи тада остало на том форуму? И коме би служио? :roll:
Једноставно, увек је било различитих тема, различитих учесника... а свако од нас бира сам да ли ће се укључити и на који начин, свако од нас бира саговорнике и ниво комуникације. Не видим разлог за неким ''темељним променама'' на форуму.

Мој одговор нека се сматра објашњењем зашто нисам учесник у оваквој врсти анкете!
 
Još pre par meseci sam pisala urednicima i administratoru, da li je moguće promeniti uređivačku politiku, ili je bar primeniti na kvalitetan način. Rečeno mi je da su promene nemoguće.
Ovaj podforum je veoma lošeg kvaliteta, jer je zanemarena suština njegovog postojanja, a to su filozofske rasprave. Najžalosnije je što 80% postavljenih tema ne može i ne treba da bude filizofski tretirano na nekom ozbiljnijem nivou. A zatvaraju se neke teme koje su utkane u sva filozofska razmišljanja. Tačnije, govorim o periodu od septembra na ovamo, jer sam tada pristupila Forumu.
A to što je jedan deo učesnika drzak i nekulturan, to je njihova lična stvar, posledica (ne)adekvatnog vaspitanja, obrazovanja i količinom alter ega. Svako ima prava na svoju sliku koju pruža o sebi drugima u ovakvoj vrsti komunikacije, s obzirom da ne postoji pridržavanje bilo kakvih kriterijuma.
 
Dragi Misanthropose,
ne bih podcenjivao clanove Foruma koji, znam to, analiziraju, porede, pokusavaju da obogate svoju misao, na raznim mestima, pa i na ovom.
Neki se ovde informishu, polemishu, neki dodju da izvredjaju, ali generalno mislim da Forum donosi neke koristi.
Cesto sam rob svog temperamenta i svoje teatralne prirode, tako da cesto zaboravim gde argumentujem.To
ne znaci da onaj drugi, moj sagovornik ima sve mane, a ja sve vrline.
Pa nemoguce je imati ovde konsenzus nekog tipa koji se zahteva na nekom seminaru iz filosofije ili ispitu.
Tek kad se neka misao napishe vidimo koliko je ona u pravu ili nije, cak i sami.
Treba malo josh dublje oslushnuti i osetiti kod mnogih forumasha njihovo cudjenje i radost zbog filosofiranja!
Misliti drugacije, i to.
Ovaj tvoj poziv shvatam josh kao poziv forumashima da krenu malo ozbiljnije da citaju filosofska dela, bilo koja.
Pitanje je, da li oni za to imaju vremena i sredstava i da je ovo ovde, mozda, nesto sto ce poneti za celi zivot, jer posle ih cekaju obaveze oko posla, porodice, dece.
Misanthropose, znam(o) da ovde troshish svoje umne i nervne snage.Nove generacije imaju svoj feeling, svoje probleme i svoja resenja(odluci sam).Ne znam koliko godisnje ljudi studira ili zavrshi filosofiju, ali mali broj se osmelio da kao ti i Tegularijus pishe na forumu.
Cak i ovdasnji moderatori na filosofiji, paradoksalno, izbegavaju diskusiju i "mudro" cute sa strane.
Tako da ti preuzimash ulogu i moderatora(josh vece opterecenje), uvodeci ozbiljnost, a moderatori su i mnogi drugi(hrabri), sem moderatora.
Tvoj stav za koga zelish da pridobijesh ozbiljnost(to i jeste), ima na Forumu, razumljivo, vrednost retorickog stava ili prvog medju jednakima.
Hrabro sam/smo za filosofiju.
Da li si u svemu tome usamljen?
Evo sta ti(!?) kaze Delez u delu Nice i filosofija na strani strani 11:..."Izvesno je da se narod u tome ne vara uvek, on cedi sustinu iz filozofa, njegovu antimudrost, njegovu amoralnost, njegovo shvatanje prijateljstva".
 
Hellen:
Ово је Форум ( зна се шта подразумева значење те речи ) у којем учествују људи различитих профила, струка, старости, образовног нивоа, интересовања...и оно најинтересантније: различитих схватања и ставова!
Свако од њих, ко се заиста озбиљно и посвећено бави својом струком, радиће то на неком другом, за то примереном месту, где ће моћи да испољи сво своје умеће, знање и креативне способности и где ће се остварити и евентуално добити нека признања за то. Илузорно би било очекивати да се од једног ФОРУМА, направи уско стручно тело које ће се бавити развојем науке, уметности, филозофије...или штатијазнам - кулинарства!
Замислите када би се направила анкета, рецимо на форуму Књижевност, где би се захтевало да у расправама учествују само стручно образовани људи, значи они који су дипломирали књижевност, који владају књижевнотеоријском терминологијом, методологијом проучавања, историјом књижевности... Колико би људи тада остало на том форуму? И коме би служио? :roll:
Једноставно, увек је било различитих тема, различитих учесника... а свако од нас бира сам да ли ће се укључити и на који начин, свако од нас бира саговорнике и ниво комуникације. Не видим разлог за неким ''темељним променама'' на форуму.

Мој одговор нека се сматра објашњењем зашто нисам учесник у оваквој врсти анкете!



To je ono sto nas pokrece i sto mi daje volju za zivotom! Da mislim da nemam shansi odavno bi odustao od svega!
 
Hellen:
Ово је Форум ( зна се шта подразумева значење те речи ) у којем учествују људи различитих профила, струка, старости, образовног нивоа, интересовања...и оно најинтересантније: различитих схватања и ставова!
Свако од њих, ко се заиста озбиљно и посвећено бави својом струком, радиће то на неком другом, за то примереном месту, где ће моћи да испољи сво своје умеће, знање и креативне способности и где ће се остварити и евентуално добити нека признања за то. Илузорно би било очекивати да се од једног ФОРУМА, направи уско стручно тело које ће се бавити развојем науке, уметности, филозофије...или штатијазнам - кулинарства!
Замислите када би се направила анкета, рецимо на форуму Књижевност, где би се захтевало да у расправама учествују само стручно образовани људи, значи они који су дипломирали књижевност, који владају књижевнотеоријском терминологијом, методологијом проучавања, историјом књижевности... Колико би људи тада остало на том форуму? И коме би служио? :roll:
Једноставно, увек је било различитих тема, различитих учесника... а свако од нас бира сам да ли ће се укључити и на који начин, свако од нас бира саговорнике и ниво комуникације. Не видим разлог за неким ''темељним променама'' на форуму.

Мој одговор нека се сматра објашњењем зашто нисам учесник у оваквој врсти анкете!

Samo cu citirati Hellen jer je ona rekla sve sto bih ja...
stoga, da se ne ponavljam
pozdrav svima!
 
Empedokle:
Dragi Misanthropose,
ne bih podcenjivao clanove Foruma koji, znam to, analiziraju, porede, pokusavaju da obogate svoju misao, na raznim mestima, pa i na ovom.
Neki se ovde informishu, polemishu, neki dodju da izvredjaju, ali generalno mislim da Forum donosi neke koristi.
Cesto sam rob svog temperamenta i svoje teatralne prirode, tako da cesto zaboravim gde argumentujem.To
ne znaci da onaj drugi, moj sagovornik ima sve mane, a ja sve vrline.
Pa nemoguce je imati ovde konsenzus nekog tipa koji se zahteva na nekom seminaru iz filosofije ili ispitu.
Tek kad se neka misao napishe vidimo koliko je ona u pravu ili nije, cak i sami.
Treba malo josh dublje oslushnuti i osetiti kod mnogih forumasha njihovo cudjenje i radost zbog filosofiranja!
Misliti drugacije, i to.
Ovaj tvoj poziv shvatam josh kao poziv forumashima da krenu malo ozbiljnije da citaju filosofska dela, bilo koja.
Pitanje je, da li oni za to imaju vremena i sredstava i da je ovo ovde, mozda, nesto sto ce poneti za celi zivot, jer posle ih cekaju obaveze oko posla, porodice, dece.
Misanthropose, znam(o) da ovde troshish svoje umne i nervne snage.Nove generacije imaju svoj feeling, svoje probleme i svoja resenja(odluci sam).Ne znam koliko godisnje ljudi studira ili zavrshi filosofiju, ali mali broj se osmelio da kao ti i Tegularijus pishe na forumu.
Cak i ovdasnji moderatori na filosofiji, paradoksalno, izbegavaju diskusiju i "mudro" cute sa strane.
Tako da ti preuzimash ulogu i moderatora(josh vece opterecenje), uvodeci ozbiljnost, a moderatori su i mnogi drugi(hrabri), sem moderatora.
Tvoj stav za koga zelish da pridobijesh ozbiljnost(to i jeste), ima na Forumu, razumljivo, vrednost retorickog stava ili prvog medju jednakima.
Hrabro sam/smo za filosofiju.
Da li si u svemu tome usamljen?
Evo sta ti(!?) kaze Delez u delu Nice i filosofija na strani strani 11:..."Izvesno je da se narod u tome ne vara uvek, on cedi sustinu iz filozofa, njegovu antimudrost, njegovu amoralnost, njegovo shvatanje prijateljstva".

Da, stvarno je smesno ovo sto sam otvorio. 98% ljudi na ovom mestu ne zna ni sta je filozofija, ni sta je njen predmet, o metodama da i ne govorimo... a ja postavljam pitanje. Jasno je. Ovo zapravo jeste forum Krstarice a ne Unije Univerziteta ili ne znam kakve izmisljene, nepostojece institucije. Ja cu videti da pisem sa manje ozbiljnosti i strogosti.

Pozdrav svima :lol: :lol: :o :o :( :D :( :) :shock: :? :P :x :cry: :oops: :roll: :wink: :twisted: :evil: :idea: 8) :? :D :D :o :lol: :lol: :lol: :) :) :shock: :? :x :P :cry: :roll: :wink: :arrow: :shock: :D :( :o :lol: :? 8) :cry: :P :P :x :lol: (istina, nemam ukusa pri ovom poslu, ali se makar trudim; vidi se volja da se uklopim)
 
Што се мене тиче - филодоксија. Јавно мњење је оно што обликује понашање људи и ставове. Ако неко и мисли да је изнад тога мора наћи начин да "упакује" своје ставове. Тек тада постаје "опасан".
 
A što se mene tiče ovo je najbolji, najozbiljniji i najzanimljiviji podforum na Krstarici. Zato ne razumem kritike. Da li posećujete druge forume? Ako ne, probajte, pa uporedite...
Nisam videla da zaključavaju teme koje se bave nečijim konkretnim mislima (nekog filozofa, sociologa, naučnika), niti teme koje se odnose na "pravu filozofiju".
Razlog zašto takve teme nisu bogzna kako posećene je najverovatnije taj što se čak ni filozofima sa diplomom možda ne dopada ta oblast, pa je nisu preterano izučavali. Dakle - ogromna većina nema pojma ili nije pročitala to o čemu pišeš.
I čini mi se da su Kelis i Sizif sasvim OK. Kelis je malo neozbiljna, Sizif je preozbiljan, pa se valjda dopunjuju. 8)
Filodoxija je (ispade) neizbežna ovde, svakako da je za nas "neuke" ako ne jedini, onda najveći izazov.
Eto, ponešto se i nauči. "Filodoxija" :shock:
Kako se to čita? :lol:
:wink:
 
Hellen:
Ово је Форум ( зна се шта подразумева значење те речи ) у којем учествују људи различитих профила, струка, старости, образовног нивоа, интересовања...и оно најинтересантније: различитих схватања и ставова!
Свако од њих, ко се заиста озбиљно и посвећено бави својом струком, радиће то на неком другом, за то примереном месту, где ће моћи да испољи сво своје умеће, знање и креативне способности и где ће се остварити и евентуално добити нека признања за то. Илузорно би било очекивати да се од једног ФОРУМА, направи уско стручно тело које ће се бавити развојем науке, уметности, филозофије...или штатијазнам - кулинарства!
Замислите када би се направила анкета, рецимо на форуму Књижевност, где би се захтевало да у расправама учествују само стручно образовани људи, значи они који су дипломирали књижевност, који владају књижевнотеоријском терминологијом, методологијом проучавања, историјом књижевности... Колико би људи тада остало на том форуму? И коме би служио? :roll:
Једноставно, увек је било различитих тема, различитих учесника... а свако од нас бира сам да ли ће се укључити и на који начин, свако од нас бира саговорнике и ниво комуникације. Не видим разлог за неким ''темељним променама'' на форуму.

Мој одговор нека се сматра објашњењем зашто нисам учесник у оваквој врсти анкете!

Sve što je hellen navela kao razlog za neglasanje , meni je za glasanje....

Ono u čemu ja vidim problem je sledeće.
Kao filozof , bio bih srećan da se ispred mojih očiju smenjuju zapažanja ljudi različitih obrazovanja, okolina, predrasuda, širine pogleda, struke i ograničenja sagledavanja koja idu uz struku.

Zašto bi njihovo izjašnjavanje smetalo mom učešću na forumu. Jedino , ako tražim podršku ,sigurnost da sam na pravom putu.

Cilj foruma nije nametanje s(a)-(u)glasja , već mesta gde je protok ideja , suočavanja ideja i mišljenja , ne pobeda mišljenja (bar ne u istom trenutku).

Motiv: Svakom je potreban motiv učestvovanja na forumu.
Koji bi bio motiv učestvovanja profesionalnim filozofima? Jedan vrlo važan sam naveo već, ali on nije dovoljan da osetite da napredujete , naročito ako vas pogadja očigledna "glupost" koja se svakodnevno dogadja....
Drugi je "tiha voda". Naveo sam već da misao ima svoj život. Javlja se kao klica u gomili nerazumevanja. Usled različitih razvijenosti oblasti (latica) svesti potrebno je vreme da se nova istina prihvati i shvati.....

Pedagoški pristup i pristup "treba imati strpljenja" je jako bitan .

"Ispucani filozofi , mudraci, dobrotvori, organizatori" nanose više štete nego koristi. Mislim da filozofi ovde prisutni shvataju da pucanje predstavlja signal njima samima da im filozofski život nije uravnotežen i stabilan....

Istinski filozofi , stabilni filozofi su stvarno sretniji od ostalih, jer ceo život je put, gde svakog minuta možeš dati doprinos svom životu i životu drugih, ulepšati ih, otkriti prikrivenu duhovnost i vrednost....

Kako glasati u ovakvoj anketi....
Ja sam za razvoj stručnosti.
Ali izgleda da filozofi ne shvataju sami suštinu onoga što piše u filozofskim delima...
Kvalitet se stvara i izgradjuje...
Oni koji nemaju strpljenja ,bez obzira na razlog, u svom nemiru , nisu potpuni i izgradjeni.

Niko nije bezgrešan, i svi ovde bi trebalo da pokazuju razumevanje prema ispadima i ne pretvarati ih u etikete.....
Što ja ovo pričam , kad je svima to poznato....
Zato što najosnovnije stvari zaboravljamo , baš u stalnoj trci za novim i "višim" vrednostima , znanjima i saznanjima....


Vreme je dragoceno. Ne dozvolite da ga formalizam jednog glasanja ili bilo kog izjašnjavanja troši nepotvrdjenim obećanjima i očekivanjima....
 
Tuzni_patak:
Istinski filozofi , stabilni filozofi su stvarno sretniji od ostalih, jer ceo život je put, gde svakog minuta možeš dati doprinos svom životu i životu drugih, ulepšati ih, otkriti prikrivenu duhovnost i vrednost....

Yeah!
Taj odnos prema smrti je za Hajdegera, Kjerkegora, Nicea, Sartra, Unamuna i gomilu drugih uplakanih cica bio u stvari filozofski exit.

Ali da bi to uvideli, ja mislim da su morali makar da zapale neki s h i t. F u c k it, put do filozofije mozda je poplocan dobrim namerama, ali kad se dodje do kraja (kao ovi gorepomenuti) nazire se siroko travnato polje.
 
Pročitao sam nekoliko postova i mogu da kažem da se sa svima njima slažem. (Znam da ti se to, Mizantrope, već ne dopada.)

Zaista postoji ta »filozofija običnog čoveka«, »svakodnevna filozofija« itd. To je nekakav odnos prema životu koji »običan« čovek ima potrebu da izrazi. Svako ponekad ima neki »filozofski« trenutak u životu kada se zamisli o npr. smislu života, smrti, slobodi i sličnim stvarima. To nije nikakvo zlo, naprotiv. Ali to nije ni filozofija (u pravom smislu reči).
Jaz između rasprava na tom nivou i ozbiljnih filozofskih rasprava je ogroman. Prepreka nije samo terminologija ili veća količina znanja. Taj jaz, da tako kažem, nije kvantitavan nego kvalitativan. Nije to razlika u nivou, pa da se može reći da sam ja npr. na nivou Njutnove mehanike, a neko Ajnštajnove TR.
Da bi se čovek ozbiljno bavio filozofijom potrebno je dosta napora.
To je ono što sam retko viđao da ljudi (koji nisu filozofski obrazovani) zaista razumeju.

Nego da ti kratko odgovorim.
Nije mi baš jasno za šta se ti tačno zalažeš. Ako ti neko zamera zbog stila pisanja i ozbiljnosti, na to se jednostavno nemoj obazirati. Ako bi ti ozbiljnu (stručnu) fil. diskusiju, ja sam naravno za to, ali od toga nema ništa... Ako te nervira preterano banalizovanje stvari, najbolje je da batališ ovaj forum... Glupo je neravirati se oko takvih stvari.
Ti si možda perfekcionista, što je jako dobro, ali to ima i svojih mana.

Ovaj forum nije prof. fil. forum i to je tako. Ne može se to promeniti glasanjem. Ali opet kažem da ne znam šta bi ti tačno menjao. (?)

Ovo sam napisao mrtav umoran tako da se izvinjavam ako je bilo nejasnoća, štamparskih ili nekih drugih grešaka.
 
Tegularijus:
Da bi se čovek ozbiljno bavio filozofijom potrebno je dosta napora.
To je ono što sam retko viđao da ljudi (koji nisu filozofski obrazovani) zaista razumeju.
.....
Nego da ti kratko odgovorim.
Nije mi baš jasno za šta se ti tačno zalažeš. Ako ti neko zamera zbog stila pisanja i ozbiljnosti, na to se jednostavno nemoj obazirati. Ako bi ti ozbiljnu (stručnu) fil. diskusiju, ja sam naravno za to, ali od toga nema ništa... Ako te nervira preterano banalizovanje stvari, najbolje je da batališ ovaj forum... Glupo je neravirati se oko takvih stvari.
Ti si možda perfekcionista, što je jako dobro, ali to ima i svojih mana.

Ovaj forum nije prof. fil. forum i to je tako. Ne može se to promeniti glasanjem. Ali opet kažem da ne znam šta bi ti tačno menjao. (?)......

Gradaciju neznanja koju sam izneo u izgradnji filozofa u svakom čoveku...
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=90442

opravdava izbegavanje učestvovanja u "nestručnim" raspravama filozofa...

Ja sam predstavnik laika i nestručnih...
Opet čitajući knjige iz filozofije (autorska dela) , ona malobrojna koja sam pročitao, zapazio sam upravo to uskakanje u kolosek već uhodanog.
I isto kao što ljudi osete pravog vernika ne na osnovu kva,kva ponavljanja reči iz crkvenih knjižica, tako i ja imam utisak iste "tajne organizacije" sa "usaglašenim znacima raspoznavanja" (jer svest kod Hegela ne znači svest već drugo, duša nije duša.....).
No ovo nije bitno, to spada u profesionalne pećine , okove , profesionalna ograničenja svesti.
Filozofi iskaču iz tih okova onda kad iznose svoj autorski doprinos i to rade onako smelo kako bi trebalo i sve da iznose....Da nije držanja pozicija....

Površno shvatanje mudrosti i znanja i umeća STVARNO JESTE I UVEK ĆE BITI ODLIKA NEPROSVEĆENOG NARODA . Kićenje tudjim perjem.

PERFEKCIONISTA U FILOZOFIJI :
Ovo bih voleo da bude posebna tema , jer ja lično ne vidim ni jednu jedinu prednost već suprotno , postojanja perfekcioniste u filozofiji....
Iz perfekcionizma odmah sledi:
-Statika filozofije što nije slučaj.
-dogmatizam puta i eliminisanje varijansi što ukida varijetet (raznovrsnost)
-samodovoljnost

I za kraj . Šta bi vas privlačilo i šta bi radili na profesionalnom forumu filozofije....
-ne bi se susretali sa laičkim ocenama i nerazumevanjima
-brži razvoj i razmena stručnih mišljenja
-verujem da bi nekome vaše mišljenje izgledalo laički ili očekujete da bi taj neko načitaniji imao razumevanja za vaš "nenačitan-laički" pristup nekoj temi....
-od drugog očekuješ , a sam da ne pružaš , lepo ego-zamišljeno......da tražimo "filozofsku ovcu" koja je spremna da gubi vreme umesto da sam čita knjige
-očekuješ da na tom forumu dobiješ preporuke za koje knjige da pročitaš i kojim redom ......idealno političko obrazovanje samo što je oblikovanje drugim idejama....

Polako uzdizanje obrazovanja foruma može da donese kvalitet. Uzajamni interes mora da postoji. Kad se zasitiš tu su druge grupe , pa malo u izlet....

Tačno je da ja imam svoju vizuru , a to je da u svemu idem preko otklanjanja ograničenja svesti. Toga sam ja svestan , ali s vremena na vreme promenim pristup jednom od ljudima prisnih radikalnih vidjenja.....humanizma.....altruizma.....animalizma.....utilitarizma.....perfekcionizma....nacionalizma....nihilizma.....

Tada koristim kombinatoriku demagogije i navedene pristupe da izvrnem i istresem što je više moguće sporenja i opozita , jer i najdeblji led može popustiti kad se podgreje....Te misaone debatne arene su kao igranje šaha sa sobom....
Dok se šah igrao samo protiv drugih , sve je ponekad zavisilo od sreće i koncentracije....
Kad je šah počeo da se igra sam protiv sebe, onda je postao jasan, uzročno posledičan, determinisan, objektivan.....
 

Back
Top