Питање титуле Карађорђевића

Battlecat

Iskusan
Poruka
6.978
Nesto me zanima u vezi dinastije Karadjordjevic, a nemam bas puno vremena da uradim detaljni research. To mi je ustvari palo na pamet kad sam gledao njihovu stranicu na FB gde ima sve i svasta ( ljudi se mole Bogu u comments, pisu svakavke gluposti itd.), ali jedna stvar mi je privukla paznju.

Vidim da je univerzalno pozivanje na Srbiju i svi su nastrojeni maksimalno desnicarski i pozdravljaju ih u tom maniru. Pa se pitam sta je sa titulom kralja Srbije, posto je kraljevstvo Jugoslavija obuhvatalo u svom konceptu Hrvate, Slovence, Srbe i ostale, ali niko to ne pominje, a svi se pozivaju na prestolonaslednika titule kraljevstvo Jugoslavija, a titula kraljevstvo Srbija kako mi se cini ne postoji. Rasformirana je na neki nacin kad je napravljena nova titula kraljevstvo Jugoslavija tako da postoji samo mozda de jure, a ne u prakticnom smislu.

Sto vodi daljem zakljucku da naslednik titule kraljevstvo Srbija prakticno ne postoji. Jer nigde nisam video do sad da titula kraljevstvo Jugoslavija jasno de jure ukljucuje u sebe nekoliko titula kraljevstva kao uslov za postojanje, nego nekakve oblasti i banovine i prilicno cudno bez jasnih entiteta iz kojih je nastala Kao UK na primer.. Tako da titula sa stitom kraljevstva Srbije zvanicno ne postoji jer nije kreirana odnosno rasformirana je i nema zvanicne nosioce.

Verovatno je to nekim sistemom masovne hipnoze promaklo mnogima. Ali uz pravila kreiranja i nasledjivanja titula ovakve stvari su jasnije.

Poenta je da svi oni koji se tamo mole po FB i koji su totalne patriote i domacini i ostalo nemaju nikakvu figuru realno za svoje ideje, a utrkuju se za nesto sasvim pogresno. Mislim da takav mindset je scena za mogucu neku sledecu veliku prevaru naroda Srbije koja se vec po ko zna koji put desava samo zato sto mislim da ljudi nisu u stanju da se malo zainteresuju i informisu o necemu za sta se busaju u grudi pred svetom i galame, a ne znaju u stvari precizno ni sta hoce ni kako treba.

Eto neke stvari koje sam primetio pa mozda neko zna nesto vise o tome...

Samo molim bez spama i skretanja nevezanog za poentu. Ova tema treba da se bavi iskljucivo pitanjem titula i pravilima kreiranja titula. Konkretno na temu statusa prava i zvanja, titule itd.
 
Poslednja izmena:
Nesto me zanima u vezi dinastije Karadjordjevic, a nemam bas puno vremena da uradim detaljni research. To mi je ustvari palo na pamet kad sam gledao njihovu stranicu na FB gde ima sve i svasta ( ljudi se mole Bogu u comments, pisu svakavke gluposti itd.), ali jedna stvar mi je privukla paznju.

Vidim da je univerzalno pozivanje na Srbiju i svi su nastrojeni maksimalno desnicarski i pozdravljaju ih u tom maniru. Pa se pitam sta je sa titulom kralja Srbije, posto je kraljevstvo Jugoslavija obuhvatalo u svom konceptu Hrvate, Slovence, Srbe i ostale, ali niko to ne pominje, a svi se pozivaju na prestolonaslednika titule kraljevstvo Jugoslavija, a titula kraljevstvo Srbija kako mi se cini ne postoji. Rasformirana je na neki nacin kad je napravljena nova titula kraljevstvo Jugoslavija tako da postoji samo mozda de jure, a ne u prakticnom smislu.

Sto vodi daljem zakljucku da naslednik titule kraljevstvo Srbija prakticno ne postoji. Jer nigde nisam video do sad da titula kraljevstvo Jugoslavija jasno de jure ukljucuje u sebe nekoliko titula kraljevstva kao uslov za postojanje, nego nekakve oblasti i banovine i prilicno cudno bez jasnih entiteta iz kojih je nastala Kao UK na primer.. Tako da titula sa stitom kraljevstva Srbije zvanicno ne postoji jer nije kreirana odnosno rasformirana je i nema zvanicne nosioce.

Verovatno je to nekim sistemom masovne hipnoze promaklo mnogima. Ali uz pravila kreiranja i nasledjivanja titula ovakve stvari su jasnije.

Poenta je da svi oni koji se tamo mole po FB i koji su totalne patriote i domacini i ostalo nemaju nikakvu figuru realno za svoje ideje, a utrkuju se za nesto sasvim pogresno. Mislim da takav mindset je scena za mogucu neku sledecu veliku prevaru naroda Srbije koja se vec po ko zna koji put desava samo zato sto mislim da ljudi nisu u stanju da se malo zainteresuju i informisu o necemu za sta se busaju u grudi pred svetom i galame, a ne znaju u stvari precizno ni sta hoce ni kako treba.

Eto neke stvari koje sam primetio pa mozda neko zna nesto vise o tome...

Мислим да ти ово није тачно. Ништа није расформирано. Сам грб Краљевине Југославије има у себи и краљевину Србију и то на почасном месту што значи да су круна и краљ српски.
 
Pa titula im se ne zove Kraljevstvo Srbija, a Kraljevstvo Jugoslavija u sebi ne sadrzi de jure titulu Kraljevstva Srbije. Znaci da ne postoji, nije kreirana. Mada i oni sami kazu da su napravili ovu titulu u koju su ukljucili nekavke oblasti i banovine kao de jure teritorije, ali titule nigde nema. Grb je verovatno uradjen van pravila u tom pogledu. Jer ne prati de jure titule nego neke pretenzije-narode-drzave.

Oni jesu zapravo naslednici Kraljevstva Jugoslavije, a ne Srbije, sto je velika razlika. Titula Kraljevstva Srbije stoji prazna, kao sto je bila prazna pre nego sto su Karadjordjevici i Obrenovici preuzeli. Znaci da komotno moze kao i tad neka nova dinastija da preuzme posto nema aktivnog nosioca. Nigde se ne pominje, ne ukljucuje ... nema je. To dal su oni poreklom iz Srbije ili iz Italije na primer nema veliki znacaj kod nosenja titule.

U sustini tu se desava problem potencijalne monarhije, jer oni u svojoj tituli ukljucuju teritorije drzava van Srbije, a i u EU, tako da predstavljaju nesto sasvim drugo od koncepta Kraljevstva Srbije. Mislim da je ovde u ovom slucaju nacija bila totalno nasamarena.

E sad, po pravilu oni mogu da polazu tvrdnju na titulu Kraljevstva Srbije u eventualnoj promeni i preuzimanju toga, ali je fora sto ne bi bili jedini moguci pretendenti kako oni to vole da predstavljaju :D
 
Poslednja izmena:
Не, неради се то тако. Престолонаследник је по рођењу краљ Србије и краљ Југославије. Тако стоји и у грбу.

Izvini, ali to je i poenta. Tako se predstavlja da ispada de jure titula, ali realno stanje nije takvo. Da postoji Kraljevstvo Srbija u okviru Kraljevstva Jugoslavije, stvari bi bile mnogo lakse. ALI NE. Jugoslavija je zasebna titula, a Srbija posebna. U tome se sastoji poenta ovoga. Da su oni rasforirali tu titulu Srbije i "teritorije" u toj tituli pretocili u Jugoslaviju zajedno sa teritorijama drugih drzava i napravili hibrid sastvljen od oblasti i banovina.

To niukakvom slucaju ne moze da predstavlja Srbiju. Titulu Srbije, jer ona naravno kao entitet ne postoji u okviru te druge titule, a u svom konceptu je zasebna.


Oni su rasformirali titulu samo Kraljevstva Srbije i preuzeli drugu hibridnu, novu, nepoznatu do tad, verovatno u svojoj ambiciji i izgubili pozadinu i teziste i onda su vrtoglavo udarili u patos i sad ni tamo ni tamo... Mislim da je to sve rezultat njihove nepromisljene ambicije, trenutnih politickih okolnosti i neinformisanosti naroda/nacije Srbije.

To je kao kad bi u republickom smislu nastala "federacija" vise drzava, ali ona ukine te drzave u nekakve oblasti i sve zajedno u smesanu takvu kasu za bebe imenuje novim imenom. Pri tome ubedjuju ljude kako to ukljucuje i njihovu tu jednu republiku/drzavu, ali je uopste ne priznaje ni PREPOZNAJE :D Znaci nema je u tituli. O tome se radi ... :D
 
Poslednja izmena:
Мислим да Карађорђевићи само прате континуитет.Када се престолонаследник Александар буде крунисао за краља биће крунисан само круном Србије јер Југославије више нема, до тада му остаје ова титула коју је наследио од оца Петра II.
 
Мислим да Карађорђевићи само прате континуитет.Када се престолонаследник Александар буде крунисао за краља биће крунисан само круном Србије јер Југославије више нема, до тада му остаје ова титула коју је наследио од оца Петра II.

Pa da, ali ne moze da se menjaju tako titule kao trake u saobracaju. To dovodi do takve situaicje u kakvu su se stavili njegovi preci. Jasno i precizno svaka titula ima stit i ime i teritoriju. Oni trenutno nose titulu Jugoslavije, a ne Srbije. Imaju pravo na eventualno novo kreiranje Srbije, ali u tom slucaju bi polagali pravo i nebi imali apsolutno nasledje, nego bi bilo ko mogao sa odredjenim uslovima da je narpavi za sebe ili uzurpira. :D

Poenta je u tome da je oni ni ne nasledjuju jer su je rasformirali. Da su kojim slucajem ukljucili krunu Srbije, Krunu Hrvatske, krunu Bosne na primer kao de jure titule za formiranje Jugoslavije, onda bi im neka od tih titula ostala kao pravo. Cak i u tom slucaju ne bi mogli da naprave Jugoslaviju ako nemaju vise od 50% teritorija ukljucenih u titule. Nego bi mogli da zadrze ovu manju. Ovako...

Kao kad imas biznis i ti utopis taj biznis sa par velikih drugih i napravis kompaniju koja pri tom rasformira sve te delove kao entitete. U medjuvremenu bankrotiras, taj biznis se rasproda i nastanu manji drugi i ti sad hoces taj neki manji koji je je entitet za sebe, jer je tvoj deda nekad bio sef tu, a pozicija ti govori suprotno. Da si deo ugasene kompanije koja pravno nema veze sa tim.
 
Poslednja izmena:
Мислим да Карађорђевићи само прате континуитет.Када се престолонаследник Александар буде крунисао за краља биће крунисан само круном Србије јер Југославије више нема, до тада му остаје ова титула коју је наследио од оца Петра II.

To ima smisla i u suštini jeste tačno, ali ne zaboravimo da na kraju krajeva nije u interesu Karađorđevića. Oni potražuju maltene po svim ostalim republikama povraćaj imovine, a trenutno se vodi spor i sa Crnom Gorom pred evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Bilo kakva statusna promjena u tom smislu bi im samo mogla povrediti prava za koja se bore a koja mogu u budućnosti, kada region bude integrisan u EU i strasti malo spadnu te dođe do određene istorijske distance kako u odnosu na njihovu vladavinu tako i Jugoslaviju kao samu, biti povraćena.

Stoga im nije u interesu da postanu kraljevski dom Srbije; mislim da će i kada umre aktuelni prestolonasljednik njegov nasljednik shvatiti to i opet zadržati jugoslovensku kraljevsku titulu.

I Karlo Habzburški, ne izdaje se za kuću Austrije, već Austrougarske.
 
To ima smisla i u suštini jeste tačno, ali ne zaboravimo da na kraju krajeva nije u interesu Karađorđevića. Oni potražuju maltene po svim ostalim republikama povraćaj imovine, a trenutno se vodi spor i sa Crnom Gorom pred evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Bilo kakva statusna promjena u tom smislu bi im samo mogla povrediti prava za koja se bore a koja mogu u budućnosti, kada region bude integrisan u EU i strasti malo spadnu te dođe do određene istorijske distance kako u odnosu na njihovu vladavinu tako i Jugoslaviju kao samu, biti povraćena.

Stoga im nije u interesu da postanu kraljevski dom Srbije; mislim da će i kada umre aktuelni prestolonasljednik njegov nasljednik shvatiti to i opet zadržati jugoslovensku kraljevsku titulu.

I Karlo Habzburški, ne izdaje se za kuću Austrije, već Austrougarske.

E da, to je upravo poenta o cemu pricam. Kada se razume kreiranje titula i sta znace mnogo je jednostavnije. Mada mislim da u slucaju Austro-Ugarske obe titule su ukljucene u ovu vecu. To jest postoje kao entiteti titula kralja Austrije i kralja Madjarske kao de jure titule za Austrougarsku ne ?

Sa Jugoslavijom je problem sto ona nema de jure titule i krune. Ona se sastoji iz nekakvih banovina i oblasti koje direktno odgovaraju kruni Jugoslavije. Ona ne poznaje niti prepoznaje entitete Srbije, Hrvatske, Crne Gore i ostale ... U tome je problem pa kao takva ne moze ni zasebno da "nasledi" bilo koje od tih tronova, jer je ukinula njihove titule, entitete.

Problem je sto su oni napravili to na taj nacin da ili da imaju sve ili nista, ne jednu titulu. Tu malo mislim da su velike sile iskoristile bolesnu ambiciju i nepromisljenu zelju za dokazivanjem Karadjordjevica i namestile im cardak ni na nebu ni na zemlji :D Oni sad nit imaju sta da naslede kroz titulu, a na Srbiju samo kao titulu "ne mogu" da se vrate jer je ni ne poseduju fakticki.

Znaci da potencijalni tron Srbije ostaje otvoren, bez naslednika. Samo potencijalni pretendenti.
 
Poslednja izmena:
Мислим да ниси правилно поставио тему, Као што сам већ рекао Он има по рођењу право наследства на трон краљевине Србије и Краљевине Југославије. Са те тачке треба објаснити то што ти желиш а не са погрешно постављеног проблема. Наравно да има и других Обреновића и Карађорђевића са истим тим рођеним правом али по реду. Задњи краљ Србије је био Петар први а задњи краљ Југославије је био Петар други. Према томе Престолонаследник је наследник и оца и прадеде. Промена династија се прави силом или наследством.
 
Мислим да ниси правилно поставио тему, Као што сам већ рекао Он има по рођењу право наследства на трон краљевине Србије и Краљевине Југославије. Са те тачке треба објаснити то што ти желиш а не са погрешно постављеног проблема. Наравно да има и других Обреновића и Карађорђевића са истим тим рођеним правом али по реду. Задњи краљ Србије је био Петар први а задњи краљ Југославије је био Петар други. Према томе Престолонаследник је наследник и оца и прадеде. Промена династија се прави силом или наследством.

Jel moze negde da se vidi da je njegov otac imao obe te titule u sklopu zvanja? Ne racuna se ako je imao jednu pa rasformirao radi druge, jer se u tom slucaju titula gubi. Imaj to na umu :D Znaci sta garantuje da tron/titula Jugoslavija, ukljucuje DE JURE titulu kralja Srbije?

Pojasnjenje:

Znaci za nekoga ko eventualno ne razume. De jure znaci nesto sto legalno ukljucuje titulu u zvanje, pravo na posedovanje teritorije/titule u sklopu zakona o titulama i nasledju.

Znaci ako imas titulu kralja Srbije, de jure ti je titula knezevine Nis regulisano u toj tituli, na primer. Znaci u okviru glavne titule krune i to spada tu ili da nosi monarh ili moze neko drugi da ima tu titulu, a da je vazal monarhu. U istoj drzavi. Znaci glavna kruna vuce sve vazalne titule od baronije do ispod samog monarha. Moze da ih poseduje bilo ko od plemstva ali su svi u vazalnoj obavezi monarhu u jednoj drzavi.


E sad Jugoslavija nema nigde regulisanu vazalnu titulu kralja Srbije, a nije joj ni glavna, vec je glavna kralj Jugoslavije. titula kralja Srbije nigde ne stoji u tituli Jugoslavije zar ne ? Sto znaci da je pravno uopste ni ne poznaje niti priznaje.

Sto znaci da trenutno Karadjordjevici nisu naslednici nikakve titule koja se odnosi na Srbiju ( kao titulu, krunu ), nego titule koja ukljucuje i teritorije Srbije, ali i ostale, ostalih drzava, u okviru te druge titule Jugoslavije, a nemaju veze sa tronom Srbije u tom pogledu. Nego neke druge drzave. O tome se radi. Sto oni nikako ni po kom pravilu ne mogu da budu monarsi Srbije, osim ako ne kreiraju TU titulu i odreknu se prethodne. Legalno to jest.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je Battlecat u pravu,

Čini mi se da je ozbiljan propust napravljen 1918.
Jugoslovenski kralj ili monarh bi u svojoj tituli trebao da sadrži i sve titule ujedinjenih zemalja.
Recimo austrougarski car je imao i titulu kralja Hrvatske,kralja Češke itd.

Da, o tome pricam. Hvala. :D

Nemam nista protiv te dinastije, ako mozda tako nekim izgleda. Cak su moji preci sa njima bili zajedno u vise situacija jos od Karadjordja... Da ne sirim pricu sad. NO... samo hocu da skrenem paznju na ozbiljan propust u tituliranju, a protokol titula je jasan. Tu nema prastanja.

Posto je ovo istorijska tema, ali kako stoje stvari seze i u neka politicko-drustvena desavanja, ja ovde skrecem paznju na to, jer mislim da ako ubuduce dodje ta neka situacija, vi opet samo mozete da imate Jugoslaviju, a mislim da to nikome nije potrebno posle 2 KATASTROFE.

Kako stoje stvari njima nije ni na kraj pameti Srbija i srpska kruna. Tako su i titulirani. Mislim da bi Srpskoj naciji najvise koristilo da je monarh bio srpski orjentisan, a ako ukljucuje druge teritorije u titulu, tako jasno da ih nabroji uz srpsku krunu koja bi bila glavna titula. Ovako, imate nepriznatu srpsku krunu i nepostojecu titulu...
 
@Battlecat
Nema potrebe za tim komplikacijama. Ovo je Balkan, nije neka zemlja sa dugom tradicijom monarhije:)
Predugo živiš u toj britanskoj koloniji pa gledaš stvari iz njihovog ugla;)

Karađorđevići su bili kraljevi Srbije pa onda Jugoslavije. Jugoslavije više nema, oni pretenduju na titulu kralja Srbije, to je to.

Imaju isti osnov da budu kraljevi Srbije kao i kad bi se desilo da je Srbija 1918 postala republika i da nije nikad ni bilo Jugoslavije.

Ne mora da se razmatra nešto u vezi sa tim među-periodom (postojanje Yu). Postojala je kraljevina Yu pa je postala republika Yu, sad nema ničeg od toga, Taj period može da se izbriše što se tiče pitanja krune.;)
 
Нећу много да се мешам у ово питање, али када су у питању титуле, једном кад се стекне нека тутула, она остаје без обзира на каснију промену фактичког стања на терену, бар када су у питању титуле у којима се спомињу неке области или земље. На основу тога, Карађорђевићи полажу право на звање [... од Србије и Југославије].
 
E da, to je upravo poenta o cemu pricam. Kada se razume kreiranje titula i sta znace mnogo je jednostavnije. Mada mislim da u slucaju Austro-Ugarske obe titule su ukljucene u ovu vecu. To jest postoje kao entiteti titula kralja Austrije i kralja Madjarske kao de jure titule za Austrougarsku ne ?

Sa Jugoslavijom je problem sto ona nema de jure titule i krune. Ona se sastoji iz nekakvih banovina i oblasti koje direktno odgovaraju kruni Jugoslavije. Ona ne poznaje niti prepoznaje entitete Srbije, Hrvatske, Crne Gore i ostale ... U tome je problem pa kao takva ne moze ni zasebno da "nasledi" bilo koje od tih tronova, jer je ukinula njihove titule, entitete.

Problem je sto su oni napravili to na taj nacin da ili da imaju sve ili nista, ne jednu titulu. Tu malo mislim da su velike sile iskoristile bolesnu ambiciju i nepromisljenu zelju za dokazivanjem Karadjordjevica i namestile im cardak ni na nebu ni na zemlji :D Oni sad nit imaju sta da naslede kroz titulu, a na Srbiju samo kao titulu "ne mogu" da se vrate jer je ni ne poseduju fakticki.

Znaci da potencijalni tron Srbije ostaje otvoren, bez naslednika. Samo potencijalni pretendenti.

Pa tačno, Karl je nadvojvoda Austrije i kraljević Češke i Ugarske (Hrvatske, itd...); mislio sam na to da je 'Kuća Austrougarske' objedinjavajuće ime, tj. održavanje stare tradicije prekinute 1918. godine.

No, ni Karlo nikada neće odbaciti Mađarsku, Češku, Hrvatsku,..i svesti se samo na Austriju, to sam htio reći.

Inače, ubo si i okvirno govoreći u poentu određene problematike koja je nastupila 1918. godine, a to je da se nije trebalo ići jugounitarističkim pristupom. Međutim, to je bila politika dominantnijeg krila Jugoslovenske demokratske stranke (pod vođstvom Svetozara Pribićevića) i raznih drugih političkih opcija, a sa strane u Beogradu malo ne baš potpuno voljno su drugi pristali na to (mislim na Pašićeve radikale) jer su vidjeli ostvarenje najboljih srpskih nacionalnih interesa. No greška je to prvenstveno prestolonasljednika Aleksandra I Karađorđevića, koji je bio žestoki zagovarač i podržavalac istoga; Cetinjnanin koji je više Petrović Njegoš negoli sin svog oca, Karađorđević. Mnogi problemi jugoslovenskoga ujedinjenja bili bi izbjegnuti da se krenulo malo pažljivije, a i nekako sam mišljenja da bi stari kralj Petar ipak drukče malčice stvari sproveo.
 
Prvo da konstatujemo, ako što smo pre neki dan na ne znam kojoj temi, da jugoslovenska kruna u fizičkim smislu ne postoji, da kralj Kraljevine SHS odnosno Jugoslavije (ni Peatr I ni Aleksandar) nikad nije prošao kroz obred krunisanja i da (barem ja) nisam uspeo da pronađem nijednu sliku niti fotografiju na kojoj je neko od njih sa krunom na glavi.

Poslednji vladari iz dinastije Karađorđevića, Aleksandar I i Petar II nisu, saglasno duhu vremena i naročitim okolnostima ukrštanja konfesija i tradicija u izvojevanoj državi Južnih Slovena, organizovali krunidbene ceremonije. "Preuzimali su vladarsko dostojanstvo ustavnim automatizmom".[128] U vreme smrti kralja Petra I, 16. avgusta 1921.godine, njegov naslednik regent Aleksandar, ležao je bolestan u Parizu. Vratio se tiho i nezapaženo, tek u novembru iste godine i položio zakletvu na Ustav, preuzimajući vlast po 56. članu, pomenutog zakonskog akta[129].

Ceremonija uvođenja u vlast kralja Petra II, obavljena je 28. marta 1941. godine, polaganjem zakletve, a povodom njegovog stupanja na presto u Sabornoj crkvi u Beogradu i svim bogomoljama održano je svečano blagodarenje.[130]

Izvor:"KRUNISANJE SRPSKIH VLADARA" katalog povodom izložbe 8 vekova manastira Žiče u organizaciji Istorijskog muzeja Srbije i Narodnog muzeja Kraljevo, 2007 god. Autor teksta Nebojša Damnjanović.

Dakle, kako je "ustavnim automatizmom" kralj Srbije preveden u kralja Kraljevine SHS, potom Jugoslavije, ne vidim prepreku da se isti postupak ne sprovede u obrnutom smeru. Naravno, teoretski, pošto kao što znamo ni Jugoslavija ni Srbija odavno nisu monarhije. E sad, kakve su heraldičke reperkusije svega toga, to ne bih znao.
 
Искрено речено, не знам да ли то има неке нарочите везе. Племства у својим предикацијама и атрибуцијама углавном има неке наслове који више не кореспондирају на са чим што постоји у стварном свету, па их то не чини мање племством. Ето британске краљевске куће, мада не знам колико је поређење одговарајуће. Како се ко појави ко нов у фамилији, одрежу му неку војводску титулу - те од Велса, те од Кента, те од Јорка, те од Корнвола, те од Единбурга, те од Кембриџа, како се коме заломи, а заправо нема никакве релне везе са тим географским локалитетом.

Или ево ближег примера, Марија да Глорија од Орлеана и Браганце. Мајка млађаних Карђорђевића. Орлеан и Браганцу би вероватно само умела да покаже на карти, али то ништа не смета да има у својој титули.
 
Poslednja izmena:
Prvo da konstatujemo, ako što smo pre neki dan na ne znam kojoj temi, da jugoslovenska kruna u fizičkim smislu ne postoji, da kralj Kraljevine SHS odnosno Jugoslavije (ni Peatr I ni Aleksandar) nikad nije prošao kroz obred krunisanja i da (barem ja) nisam uspeo da pronađem nijednu sliku niti fotografiju na kojoj je neko od njih sa krunom na glavi.



Dakle, kako je "ustavnim automatizmom" kralj Srbije preveden u kralja Kraljevine SHS, potom Jugoslavije, ne vidim prepreku da se isti postupak ne sprovede u obrnutom smeru. Naravno, teoretski, pošto kao što znamo ni Jugoslavija ni Srbija odavno nisu monarhije. E sad, kakve su heraldičke reperkusije svega toga, to ne bih znao.

Pa nije to tako lako. Kao sto rekoh oni imaju tu titulu koju je sa oca na sina prebacio protokol, ALI, veliko ALi je da je stara rasformirana pravno i oni imaju pravo da je vrate samo u slucaju da im nacija Srbije poveri suverenitet, pa oni imaju sve de jure oblasti koje spadaju pod Kraljevtstvo Srbije pa da naprave titulu. ALI u Srbiji imaju isto toliko pravo da je povere nekome drugome, jer realni pretendent na tu ugasenu/neaktivnu titulu ne postoji :D

Ne mogu bas tako lako da menjaju to, pogotovu pod ovim okolnostima, kao u restoranu " aha nemate prasetinu, dajte mi jagnjetinu". Mnogo, mnogo ozbiljnije idu te stvari i zapravo koliko su deo unutrasnjeg pitanja, toliko i zajednice naroda i medjunarodnog priznanja. Tako da je oba u isto vreme. Da ne govorimo sta trenutna titula koju nose implicira.

Implicira da oni kao od Jugoslavije imaju u slucaju dolaska na vlast direktan casus beli da napadnu sve de jure drzave i oblasti navedene u svojoj tituli, a to je jako veliki problem. Mac nad glavom ostalima u komsiluku. Medjutim cudo je kako nisu odustali od toga.

Takodje jos jedan od problema je da su u strahu od nizeg plemstva zabranili isto pa su kao jedino plemstvo, aktivno ostali ni na nebu ni na zemlji, jer nisu kreirali vazalne titule svojoj glavnoj tituli...
 
Искрено речено, не знам да ли то има неке нарочите везе. Племства у својим предикацијама и атрибуцијама углавном има неке наслове који више не кореспондирају на са чим што постоји у стварном свету, па их то не чини мање племством. Ето британске краљевске куће, мада не знам колико је поређење одговарајуће. Како се ко појави ко нов у фамилији, одрежу му неку војводску титулу - те од Велса, те од Кента, те од Јорка, те од Корнвола, те од Единбурга, те од Кембриџа, како се коме заломи, а заправо нема никакве релне везе са тим географским локалитетом.

U tom slucaju ima i te kako. Vidis razlika je sto je taj sistem detaljno definisan. Svako mesto ima svoju titulu/teritoriju u okviru ustavno uredjenog sistema. Tako da su oni vazali monarhu, a i sami su nosioci de jure titula krune. Tako da se TACNO zna koje titule sadrzi Engleska, pa zatim zajedno sa ostalim drzavama UK koja ukljucuje krune . Nema greske, u pola noci se zna tacno.

Na primer Prince of Wales je iskljucivo naslednik monarha. I ta titula je regulisana ...

Na primer po tom sistemu u Jugoslaviji bi bilo ( kako treba ) Ime i Prezime kralj Jugoslavije, kralj Srbije, Hrvatske, Crne Gore ( plus ostale krunske teritorije, znaci pazi, formirane krune/titule ), vojvoda od *oblast ime*, grof od * ime oblasti*... Znaci cisto primer. Nabrajaju se titule od najvece preko ostalih vazalnih u posedu monarha. E TU bi sve vec bilo jasno. Tako bi bilo mnogo jednostavnije.

ALi nije, oni su imali samo jednu koja ili ne znaci nista ili moze jako velike probleme da napravi.
 
Poslednja izmena:
Pa sad nije to moj problem, a cisto sumljam kad ni habsburgeri nisu nista dobili od svoje imovine nazad, da cu oni.

Stvari su u slučaju Habzburgovaca regulisane specijalnim zakonom, koji ih diskriminiše. SE i EU već duže vrijeme vrše pritisak na Austriju; najskorije promjene desile su se 2011. godine kada je uklonjena diskriminatorska odredba koja je zabranjivala članovima kuće Habzburg-Loran da učestvuju u političkom životu Austrije.
Izvan Austrije, do sada su donekle bili uspješniji. Rumunija im je npr. 2009. godine vratila jedan zamak; kako vrijeme prolazi biće sve više i više uspješni u povraćaju svoje imovine (što i jesu, iz godine u godinu).
 

Back
Top