Propast savremenih mitova

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ne znam ni sam koliko je ova tema ya ovde, a koliko za politiku. Ako moderator tako misli, ne ljutim se u slucaju prepisivanja.

Ovu temu pišem inspirisan jednom emisijom u okviru talk-show Ključ koja se bavila propašću ranijih mitova. Nažalost, u Srbiji preovladava isuviše lokalno gledište po kome smo mi na dnu, pa nas se tiču samo lokalni problemi (koje smo jel’te sami izazvali), a oni globalni koji se nužno prelivaju i kod nas... pa to tek kad svoje stvari rešimo. Ne bih o tomne sada opširnije, tek emisija je imala veoma površan naziv „Dronjci srpskih mitova“.
Jedini učesnik debate, zbog koje sam inspirisan da započnem ovu temu, novinarka nedeljnika Evropa (eh ta imena...) je lepo primetila da mitovi gube smisao uopšte u savremenom svetu. Veoma mi se svidela njena konstatacija da je verovala u mit demokratije, ali je taj mit propao (na šta je ostrašćena Alisa Stojanović tako smrznuto pogledala kao da ova izgovara najgoru jeres). Međutim, po njoj je američki mit taj koji opstaje (iako je u njega ugrađen raspadajući mit demokratije), a tu je i mit tehnologije. Pozabaviću se sa ova dva mita.
Neizbežno je da će američki mit slabiti sa disolucijom mita demokratije. Van toga taj mit ostaje kao divlja konkurencija, sebičnost koja omugaćava sreću većini pojedinaca. Taj deo mita opstajaće dok u Americi bude opstajala „sreća“ – dok budu na vrhu sveta. Međutim, američki mit, kao mit uspeha opstaće inkorporiran u druge nacionalne (civilizacijske) mitove. Takvo je moje mišljenje. Taj američki mit već je (i „zvanično“) deo kineskog nacionalnog mita – Da se stigne i prestigne Amerika. Ovaj, kineski, mit može napraviti probleme u domenu „održivog razvoja“ i to će biti njegova vododelnica.
Ne bih se složio da je tehnologija mit. Svaka nova tehnologija jeste TREND (još jedna imenica koja se koristila u emisiji). Ali taj trend ne traje dugo... Setimo se kako su mobilni bili u modi. A danas se uzimaju zdravo-za-gotovo. Misli li neko, onako svekodnevno, da je taj mobilni kod nas se pojavio pre samo 10 godina? Slično je i sa internetom, mada on i dalje ima neki mitski značaj za manje grupe ljudi. Tehnologija jeste bila mit, ali pre 200 godina. E kakav je pojam bila železnica! Posledica tehnologije – potrošačko društvo – bilo je mit od 50ih godina prošlog veka pa nadalje. Ali već moderna to sve relativizuje. A tek postmoderna...
Glede srpskih mitova Sandra Rašković je pomenula čuveni Kosovski mit. Mislim da ovaj mit nema nikakvog realnog direktnog značaja, da je izlizan zloupotrebom i dalje može biti samo (zlo)upotrebljen. Ovaj mit je opasan, štetan ili možda koristan u zavisnosti koliko je moguća konfrontacija – pre svega sa NATO. Što su novi ratovi više verovatni taj mit je opasniji. Što nam više nameću neki (zna se koji) model u miru, taj mit je korisniji kao protivteža.
Kosovski mit, međutim, i dalje ima smisla, ali samo indirektno. Objesniću na primeru. Kada sam bio na turi u Portugalu vodič nam je pričao o bici kod Alžubarote koja se desila 1385. Logično je bilo poređenje sa Kosovskom bitkom. Ono se samo nameće jer je mnogo manja portugalska vojska suočila špansku u njenom pokušaju invazije. Jedino što je ova priča imala hepiend – Portugal je odbranio svoju nezavisnost. Slično ovoj istorijskoj priči, u jednom imaginarnom svetu, onom Tolkinovom, dešava se sukob dobra i zla koji je mene (verovatno ne samo mene) u mnogo čemu podsetio na Kosovski boj. To su dakle one velike priče zbog kojih vredi živeti...
Da pomenem još jednog učesnika diskusije – člana moje omiljene grupe Beogradski Sindikat. Verovatno se čovek držao onoga da pusti iskusnije ljude da pričaju, pa se od njega nije mnogo čulo. Međutim, rekao je jednu stvar koja ima smisla. To je stav da savremeni čovek ne treba da ima mitove. Sa ovim se slažem samo delimično – potrebno je preispitati stare mitove, sve one koji su aktuelni poslednjih 2000 godina. Ali čovek ipak ima potrebu za mitom. To je arhetipsko svojstvo čoveka. Zato ne treba da nas zbunjuje konfuzija i bezidejnost aktuelnog sveta. Nalazimo se na smeni razdoblja, kao što je to bilo pre 2000 godina. Pre ili kasnije kristalisaće se novi sistemi vrednosti i mitovi zasnovani na njima.
 
U toj emisiji, bogu hvala - jednom i to da se dogodi!, ucestvuju sve sami najveci umovi ove zemlje. Novinari, reperi, naduvani glumci i voditeljka koja ako li i ima neki fakultet zavrsen, to bi morao biti ili BK ili drzavni ekonomski.

Mislim da je samo pominjanje mita u takvom kontekstu infantilno, i da se vec prema toj terminologiji vidi nivo i kvalitet diskusije (uz ono vec receno: ko gostuje i vodi emisiju).

Uzgred, tema nije trebalo da bude prebacena na podforum Politika.
 
Jesi smesan lik, zaista. Posto kazem da se u emisiji javlja dno domace kulture i javnosti, izgleda ti kao da sam elitista (sto, budi receno, nije nista lose). A sta je sa onom vecinom prosecno obrazovanih i relevantnih ljudi? Nisam ja trazio da se tamo pojave Koen, Kozomara, Miso Kulic, Vladimir Cvetkovic ili slicni ljudi koji verovatno predstavljaju ono najbolje sto zemlja ima (oni nikad ne bi ni gostovali u emisiji koja ima popularisticki i poluzabavni karakter), ali sigurno da ne ocekujem ni to da mi o nekim ozbiljnim temama (a ova koju si ti predstavio i o kojoj se navodno u toj emisiji govorilo je ipak donekle i takva) raspravlja neki reper, novinar (dobro, ovaj obicno poznaje makar povrsinu problema), glumac, vojno lice itd. Ipak su mediji odgovorni za ono sto prenose, jer svaki prenos ima neceg edukativnog i doktrinarnog u odnosu prema gledaocu.
 
1. Репер? Па споји ти у једној песми староегипатске митове и краљеву гарду (БС! БС!), па се јави за реч. Београдски синдикат имају најјаче речи које су се чуле од било којег бенда популарне музике у Србији. А где су речи, ни ставови нису далеко.
2. Алиса Стојановић - не могу спорити њена достигнућа у култури иако мислим да је реформски острашћена
3. Новинарка Европе - не знам колико је она битна, али рекла је неке паметне ствари о чему сам мало размислио и дошао до неких увида.
4. Не знам ко је још био у емисији неки лик се проваљивао и он стварно није компетентан, али није покварио емисију.

Уосталом, могао си апстраховати емисију која је само повод и прочитати иекст до краја.
 
Procitao sam ceo tekst i nemam sta da dodam jer je ta tema odavno poznata, a ta emisija je trebalo da okupi relevantnije ljude ako se zelelo doci do nekakvih novina (ili makar njihovih objava). To sto se tu naziva mitom u inteligentnijim krugovima se naziva ideologijom, a u narodu je odomaceno da je svaka ideologija dobronameran put koji vodi do pakla. Ja ne vidim to tako, i kazem da je svaki napredak protkan ideoloskim u svom temelju; na neki nacin ona se nalazi u svemu. Problem je u tome sto se "mitom" pre dozivljavaju one ideologije koje su daleko od cinjenicnih mogucnosti, ili koje su totalitarne, suvise radikalne i slicno.

Duh Sekire:
1. Репер? Па споји ти у једној песми староегипатске митове и краљеву гарду (БС! БС!), па се јави за реч. Београдски синдикат имају најјаче речи које су се чуле од било којег бенда популарне музике у Србији. А где су речи, ни ставови нису далеко.

Covece, ako bi se ti slucajno nasao pred nekim ozbiljnim tekstom o muzici, pa i popularnoj, znao bi koliko ti smesno izgleda komentar. Mislim, ne znam odakle da krenem... Procitaj na temi o Exitu (na Filozofiji) nesto vise o tome.
 

Back
Top